Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

DSLR Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Calexe, spui ca 80D este mai bun la iso mare fata de 7d mk2?

#38
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu nu am nici 80D, nici 7D2. Dar nenea ăsta a evaluat zgomotul la diverse camere, vezi mai jos. Sub ISO 800 80D e mai bun. Peste ISO 1600 7D2 ar fi mai bun.
http://www.photonsto...arts/RN_ADU.htm

Totuși pe testele DPR, nivelul de zgomot mai mic la ISO jos al lui 80D vs. 7D2 se vede abia marginal în poze.
https://www.dpreview...s-80d-review/11

La DR 80D are un avantaj important la ISO mic (bun la landscape):
http://www.photonsto.../Charts/PDR.htm
Șmecheria cu DR mare ține de posibilitatea de a recupera mai bine în PP zone întunecate și merge numai la ISO mic (inclusiv la senzorii Sony). Pentru că 14 stop-uri de DR aproape sigur nu ai pe ce afișa. Abia recent au apărut monitoare capabile de DR mare (nu știu dacă chiar 14 stop-uri).

În aceste condiții, strict între 7D2 și 80D, eu aș alege mai degrabă după funcțiile AF și robustețe, iar aici 7D2 stă mai bine.

Sau, cu un efort suplimentar, m-aș duce spre 5D3 (cam vechi totuși) sau mai degrabă spre 5D4. Un 5D3/5D4 te poate ține +5 ani fără probleme. Eu am 5D3 de 5 ani și merge ca uns. Camere din seriile mai de jos (7D, 40D) nu le-am folosit mai mult de 2-3 ani, nu neapărat pentru că s-au stricat, ci mai degrabă pentru că s-au uzat moral. Și mai e un avantaj: vezi prețul SH la un 5D3 (lansat în 2012) și cel de nou - 11.700 lei acum la f64. Eu l-am luat în 2013 cu 10.500 lei (dacă îmi aduc bine aminte). Camerele acestea își păstrează valoarea peste ani, camere de tipul 7D2, 80D, etc. - mai puțin. Nu mai vorbesc de IQ, care la 5D3/5D4 e mult peste ce oferă 7D2/80D, la orice ISO. În fine, o cameră FF cu un set de obiective adecvate, nu neapărat foarte scumpe, îți deschide noi orizonturi. Sau cel puțin la mine s-a întâmplat așa.

Prin august apar oferte mai bune de preț. Acum și până prin iunie e cel mai prost moment de cumpărat aparatură foto. Cele mai bune momente sunt BF (dar găsești rar prețuri bune la echipamente high-end), 15.01.-15.02. și august.

Grea alegere... Dar bine că ai de unde alege.

Edited by calexe, 20 February 2018 - 10:08.


#39
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Cat pe ce sa comand 80D. Apoi am citit ce ai scris. Trebuie sa fiu realist si sa ma misc in cadrul unui buget, de asta m-am oprit la 7D mk2. Altfel, as fi vrut un 5D mk4.

Deocamdata stocurile sunt zero, nu se gaseste mai nimic, nici la f64, nici la fotohobby si nici pe la altii. Nu au nici 80d si nici 7d mk2. Trebuie sa mai astept, desi mi se pare bizar sa dispara asa ,chiar tot.

#40
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Probabil că anul trecut au rămas cu stocuri mari după Sărbătorile de Iarnă iar acum au dorit să evite acest lucru. În general în ianuarie - februarie se fac reduceri pentru că retailerii au scadență în această perioadă la facturile de la producători pentru marfa adusă în noiembrie precedent. Dacă au marfă pe stoc sunt dispuși la reduceri masive. Se pare că anul acesta au fost mai atenți. Probabil că abia prin august vor fi prețuri mai prietenoase. f64 și foto-hobby merg mână-n mână, nu m-ar mira să aibă legături strânse de colaborare.

Edited by calexe, 20 February 2018 - 11:47.


#41
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Zvonurile spun ca apare 7D III in prima jumatate a lui 2018. Estimez un pret de lansare de 9000 de Ron.

http://www.canonrumo...lf-of-2018-cr2/

Daca chiar apare 7DIII, modelul actual,  daca mai e pe stoc, se va vinde cu reduceri grase.

Edited by katran, 20 February 2018 - 12:50.


#42
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Ala e un zvon vechi, Katran. Acum o luna s-a anuntat ca este aproape sigur ca nu se mai lanseaza anul asta. Pe CR sunt in general bine informati si au date sigure cu cel putin 1-2 luni inainte de lansare. De fapt pe 7d mk3 il asteptam dar, dupa ce am citit acolo, m-am dezumflat complet.

#43
canishu

canishu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 08.01.2005

View Postschnupe, on 20 februarie 2018 - 11:26, said:

Cat pe ce sa comand 80D. Apoi am citit ce ai scris. Trebuie sa fiu realist si sa ma misc in cadrul unui buget, de asta m-am oprit la 7D mk2. Altfel, as fi vrut un 5D mk4.

Deocamdata stocurile sunt zero, nu se gaseste mai nimic, nici la f64, nici la fotohobby si nici pe la altii. Nu au nici 80d si nici 7d mk2. Trebuie sa mai astept, desi mi se pare bizar sa dispara asa ,chiar tot.

cum de nu iei in considerare si 77D?
eu asta l-am comandat acum.

#44
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
77D ? Pentru wildlife? Nu prea cred ca ar fi potrivit si nu se compara cu 7d mk2.

Am reusit sa comand 7d  mk2 in alta parte, astept sa ajunga zilele astea. Pana atunci ma joc cu un grip nou nout, asa fac eu, comand intai bateriile ca sa fiu sigur ca iau si aparatul!  Posted Image

#45
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
He, he, am jucarie noua!

Schnupe happy este!

Attached Files



#46
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
S-o folosesti sanatos.

#47
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
noua da veche

#48
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007

View Postmihnearau1, on 22 februarie 2018 - 20:55, said:

noua da veche

Ia explica tu de ce nu e buna camera! Uimeste-ma putin...

#49
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postschnupe, on 22 februarie 2018 - 19:59, said:

He, he, am jucarie noua!

Schnupe happy este!
Sa te bucuri de ea! Lumina buna!

#50
schnupe

schnupe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 18.02.2007
Asa, ca prime impresii, desi n-am apucat sa studiez cu atentie tot.

Cu gripul montat este mare si greut dar nu e ceva infiorator, pentru mine este foarte stabil. Cu gripul montat este cam cat un 1DX, putin mai mic dar nu cu mult, sunt o gramada de fotografi cu serii 1 de ani de zile si nu i-am auzit sa se smiorcaie toata ziua ca le paralizeaza manutele,  cara dupa ei si L-uri mari si nu par deloc niste culturisti.

Este impachetat cu tot felul de functii si customizari de functii si butoane, e aproape imposibil sa nu-l transformi dupa gustul tau. Cadenta de 10 fps e de groaza( in sensul bun), are si mod silentios cu o cadenta mult mai mica.

Cu Tamronul 150-600 G1 la 500mm si 600 mm focalizeaza foarte rapid, ca asta ma interesa.Am citit tot felul de plangeri in legatura cu combo asta, ori bat campii si nu stiu cum sa focalizeze si ce viteze sa foloseasca ori aveau primele modele de Tamron aparute pe piata. Autofocusul e demential, se lipeste fantastic! Inca n-am apucat sa-i modific setarile de AF, i-am pus doar back button-ul pentru AF dar chiar si asa default este impresionant. Niste vrabii si pescarusi la distanta enorma pe vremea asta cetoasa si AF "loveste" aproape instant, combinat si cu rafala aia fantastica si am vrabiutele in serie. In cazul astora mici am selectat zone AF, cca 16 puncte de focalizare, am ramas masca cum s-a lipit de pasari. Si in zone expansion cu un punct central si 4 alaturate e haios ca vezi in vizor cum danseaza iluminat punctele de af. Probabil cu L-uri este instant. La ISO 1600 este cam cu 1 treapta mai bun fata de 550D care avea acelasi senzor cu 7D mk1 . Mi se pare ok la ISO.Rezonabil. Ori ai lumina buna, ori iti vezi de somn in continuare, nu? Parca asa era.

#51
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Felicitari !
Acum asteptam ceva rezultate in topicul de "Animale salbatice".   Posted Image

Edited by katran, 23 February 2018 - 14:40.


#52
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Canon inoveaza din nou, cu prima camera foto care se poate virusa: https://securityaffa...dslr-flaws.html
:kiddin:

Edited by Taxon, 14 August 2019 - 14:27.


#53
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
Errata:
primele camere foto care se pot virusa: https://www.canonwat...pdates-to-come/

Edited by Taxon, 14 August 2019 - 14:50.


#54
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
vine, vine....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1zy5BG_hX_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate