Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Artarii japonezi

- - - - -
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#181
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
La artarul rosu pentru banii pe care i-ai dat ar fi trebuit sa primesti soi altoit crescut trei ani in pepiniera. La ceilalti nu ai ce sa pretinzi dar calitatea e indoielnica.
Chestia ca ala rosu e din samanta japoneza e o minciuna gogonata, nu ai cum sa obti asa ceva la noi direct din Japonia, crede-ma.
Cei de 35lei bucata sunt clar nealtoiti.
Cea mai buna achizitie pe care am facut-o fara a avea cine stie ce pretentii a fost sa cumpar la snop 10euro/10bucati (fara TVA si transport) obtinuti din seminte de soi si nu arata deloc rau.
Eu m-am lecuit demult sa cumpar artari japonezi produsi in pepiniere romanesti, iei tzeapa mai mult ca sigur si ramai si cu un gust amar…

Edited by subway_guru, 30 September 2022 - 19:36.


#182
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
Din ce in ce mai rosu

Attached Files



#183
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 subway_guru, on 30 septembrie 2022 - 19:31, said:

La artarul rosu pentru banii pe care i-ai dat ar fi trebuit sa primesti soi altoit crescut trei ani in pepiniera. La ceilalti nu ai ce sa pretinzi dar calitatea e indoielnica.
Chestia ca ala rosu e din samanta japoneza e o minciuna gogonata, nu ai cum sa obti asa ceva la noi direct din Japonia, crede-ma.
Cei de 35lei bucata sunt clar nealtoiti.
Nu stiu de unde ai tras concluzia ca e din samante. Sau ca ar fi altoiti. Eu am spus ca langa ei este un kaki din seminte aduse din Japonia.
SIncer nici nu m-am uitat/umblat la ei de cand i-am pus in ghivece mai mari. Le merg, ok, mor, asta e. Nu vreau doar rosu si asa multicolor poate fi interesant. Dar pana la plantare mai e mult... Sunt multi, altii, in fata lor. Trebuie sa tai, sa scot buturugi, sa fac gropi, numai de artari nu ma gandesc acum... care cine stie cand sau daca vor fi plantati.

#184
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 06.01.2014

 subway_guru, on 30 septembrie 2022 - 19:31, said:

...
Cea mai buna achizitie pe care am facut-o fara a avea cine stie ce pretentii a fost sa cumpar la snop 10euro/10bucati (fara TVA si transport) obtinuti din seminte de soi si nu arata deloc rau.
Eu m-am lecuit demult sa cumpar artari japonezi produsi in pepiniere romanesti, iei tzeapa mai mult ca sigur si ramai si cu un gust amar…
Și de unde recomanzi a se cumpara artari roșii?  Am nevoie de 2.

#185
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
La doua exemplare te costa transportul prea mult ca sa renteze din strainatate.

#186
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asa este. Guru are dreptate. Sunt sigur ca poti gasi amatori si sa va combinati la transport doar citind subiectul de la inceput. Eu unul fac o pauza... nu am timp de ei.

#187
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
@adip
Am ramas dator cu un raspuns. Artarul rosu are pret de altoit dar faptul ca nu se mentioneaza soiul arata ca e maidanez.
Ceilalti doi la 7euro tot asa, nimeni nu bibileste 4ani in pepiniera un artar altoit la asemenea pret! Pretul corect e minimum 20euro la ghiveci de 1-2litri.
Toti cei ce abia descopera artarii japonezi sunt imediat atrasi de cei zisi rosii pentru a ramane mai apoi cam dezamagiti. Sunt foarte putine soiuri cu frunzis rosu-aprins ce-si pastreaza coloritul de primavara pana toamna, majoritatea au un colorit visina-putreda ce in absenta unei expuneri consistente la soare vireaza spre maroniu-roscat sau chiar verde-verde.
Mult mai estetici sunt cei ce au colorit diferit in fiecare anotimp, sunt un adevarat spectacol!
E usor sa vezi daca pomisorii sunt altoiti, cauti pe tulpina punctul de altoire, ramane usor vizibil timp foarte indelungat, in caz contrar sunt fie no-name din samanta fie de soi pe radacini proprii, obtinuti prin inradacinare de crengute in verde (mult mai rar).

Daca ai rabdare rasfoieste esveld.nl, e o pepiniera celebra ce tine colectia nationala olandeza, sau maillot-bonsai (pepinierist francez ce a adus soiuri din Japonia.

Edited by subway_guru, 05 October 2022 - 11:56.


#188
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Merci. Maine ma uit. Azi nu mai fac nimic. Promit sa scriu rezultatul. Daca nu uit fac si poze. Dar sincer, la mutarea lor nu am vazut nici urma de punct de altoi. De ingrijit, nu au prea fost... stiu cum este in pepiniere cu ghivecele... La cate ghivece am cumparat vara asta, m-am lamurit. Peste tot e la fel. Udare la gramada cu furtunul, ajunge apa la ei bine, nu ajunge iarasi bine. Nu au fost bibiliti, ingrijiti de niciun fel. Aruncati in ghivece cu turba, npk si-s gata de crescut. Si tu cauti de nebun sa alegi un pom mai bun. Macar astia i-au ales ei...

#189
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Uite c-am reusit azi.
Artarul rosu (Acer palmatum Atropurpureum) pare altoit.
Ceilalti nu sunt. Poate au fost obtinuti prin marcotare.
Pozele 2 si 3 sunt Butterfly, iar 4 si 5 Orange Dream (care era o idee portocaliu cand a venit, acum vad ca nu prea-i place la mine - iar au fost 0 grade dimineata).

Attached Files


Edited by adip1962, 05 October 2022 - 15:14.


#190
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 06.01.2014
Mie , Orange Dream mi-a " murit"(s@uscat) destul de repede. I-am pus câteva boabe de NPK și... dus a fost.

#191
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
M-am prins si eu (in sfarsit :)) ce turba e aia. Nu de alta, dar aveam si eu. La sac de 40 l, scrie pe el ca este substrat de flori, care asigura ingrasamantul florilor pentru 6 luni! Productie ungureasca...
Am vazut poze cu Orange Dream pe un site englezesc. Arata foarte foarte bine. Iar intr-o combinatie cu verde, alb si rosu, ar fi superb.
Inca gandesc... intai va trebui sa identific toate culorile artarilor astia. Apoi sa ma axez pe grupuri de 4 aruncate asa "neglijent", prin curte.
Niste site-uri utile in alegerile voastre:
https://www.rhs.org....orange-dream-(p)/details
https://www.ornament...ureum-tree-p568

#192
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
pe ce se altoieste artarul japonez?

#193
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
Doar pe artar japonez.

Cel din prima poza e altoit, probabil maidanez rosu pe maidanez verde.

#194
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Auzi la el maidanez...
Esti un diplomat desavarsit. AI deschis un topic sa le spui altora cum tu ai nu stiu cati artari, ca nu vinzi, nu recomanzi, iar cand si ei incearca sa aibe, inspirati de tine... ii incurajezi asa. Halal! Am parasit subiectul. Succes.

#195
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
Maidanezii pot fi interesanti, n-am inteles de ce te-ai suparat. Am pus si poze cu artari din samanta tocmai ca sa arat cat de variat poate fi rezultatul, trebuie doar sa ai rabdare sa vezi cum evolueaza pe parcursul anului viitor.
De recomandat nu recomand decat lucruri incercate de mine si ti-am spus-o si in public si in privat. Mai ai si varianta sa explorezi la Horn primavara, aduc artari altoiti olandezi dar la bani nu iesi mai ieftin ca pun si adaosul lor comercial, dar ai avantajul ca poti examina marfa cu ochii tai.

Edited by subway_guru, 06 October 2022 - 13:39.


#196
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 08.09.2010
Daca iau seminte din niste artari de pe la munca (nu stiu soiul) si le bag direct in pamant in zilele urmatoare sunt sanse sa germineze la primavara?
Sau e musai cu stratificare?
Nu e bai daca germizeaza 1% din ei, doar sa rasara ceva direct pe locurile unde as vrea sa-i vad crescand.

Stima.

#197
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,623
  • Înscris: 27.01.2012
De care artari?
La artarii japonezi e obligatoriu, ca de altfel la majoritatea perenelor rezistente le frig.
Singura exceptie e artarul argintiu (cel ce face semintele si le raspandeste la inceputul verii), astea trebuie semanate imediat.

Edited by subway_guru, 06 October 2022 - 14:15.


#198
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020

 subway_guru, on 06 octombrie 2022 - 08:34, said:

Doar pe artar japonez
....

in mod sigur imi scapa ceva ... daca altoiul si portaltoiul sunt identici, care este avantajul altoirii?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate