Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Artarii japonezi

- - - - -
  • Please log in to reply
409 replies to this topic

#217
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Cum consideri ca ar trebui plantat?
Acum am lăsat punctul de altoire la suprafață, ca și la pomii fructiferi,  și cred ca pământul se mai lasă cel puțin 2 cm.

#218
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Pamantul, cand se lasa, o face cu tot cu ce-ai plantat. Ar fi trebuit, dupa mocirlire si acoperirea gropii cu pamant, sa presezi cu piciorul. De asta se recomanda ca punctul de altoire sa fie cu 10 cm deasupra. Daca si cand se lasa, oricat s-ar lasa, punctul de altoire tot ramane deasupra planului pamantului.
Daca nu rezolvi problema acum, va trebui dupa ce se va lasa sa faci un fel de copca, ca mereu punctul de altoire sa fie deasupra.

#219
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Pamantul de jur-imprejur nu trebuie sa fie covata ci o mica movilita convexa, mai ales ca in timp se mai taseaza si se lasa.
Punctul de altoire trebuie sa fie obligatoriu deasupra suprafetei dar inaltimea difera pentru ca altoirea se face chiar si cu mult mai mult deasupra pe tulpina portaltoiului.
Mai important e punctul de la baza tulpinii de unde incep sa se rasfire radacinile, acela e reperul care-ti arata pana unde trebuie sa fie ingropat in varful movilitei de pamant.
Incearca sa-l tragi mai sus si apoi sa mai completezi cu pamant.
@adip
Bun venit inapoi acasa fiule ratacitor! Posted Image

Edited by subway_guru, 20 October 2022 - 23:37.


#220
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Tehnologia corecta de plantare pentru puieti de arbori si arbusti la ghiveci e cam asa:
Sapi o groapa ceva mai adanca si mai larga decat ghiveciul
umpli la fundul gropii cu pamant asfel ca impreuna cu cel din ghiveci sa ajunga la inaltimea dorita (pamantul din ghiveci e deja suficient de tasat, nu se va mai lasa)
umpli apoi de jur-imprejur cu pamant pe care-l indesi cu mainile
la sfarsit nivelezi suprafata in forma dorita si aplici o udare consistenta
mai poti face un mic digulet de pamant de jur-imprejur exact pe conturul gropii initiale (care va disparea in timp pentru ca va umple in adancime zona de contact cu terenul natural)
pentru artarii japonezi cea mai buna forma de groapa de plantare e in forma de lighean nu de galeata, va ajuta dezvoltarea rapida a radacinilor orizontale pe o suprafata cat mai mare
asta-i tot!
Chestia cu calcatul cu picioarele e pentru puietii cu radacini nude nu pentru plantele la ghiveci.
Artarii japonezi in mod deosebit nu-si formeaza radacini adventive din tulpina, daca-i ingropi prea mult mai rau faci si risti sa putrezeasca mai ales daca terenul din jur e covata.
Japonezii nu fac radacina pivotanta, prefera teren aerisit si umed nu compact si saturat cu apa.

Edited by subway_guru, 21 October 2022 - 00:18.


#221
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu m-am intors. Greseala era insa flagranta si ii poate pricinui multe probleme celui ce nu stie sa planteze. Orice ar planta.

#222
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Dupa ce termin cu plantarea bulbilor de toamna ma apuc de transpantarea de artari japonezi, pana da inghetul am tot timpul.

#223
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Oare ai putea "transplanta" unul la mine în curte ?Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#224
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
De ce sa nu-ti procuri un exemplar care sa-ti placa si pe care sa-l plantezi cu propriile maini? Vei fi mult mai multumit sa-l apreciezi si sa-l iubesti cum se cuvine!
Posted Image

Edited by subway_guru, 24 October 2022 - 19:39.


#225
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcristobob, on 20 octombrie 2022 - 18:16, said:

Am cu ce sa ma laud:

Attachment 20221020_182328.jpg
L-am "ridicat" inca cam 8 cm. Pun zilele astea și poze, sa va dati cu părerea.

#226
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Poza:

Attached File  20221026_174006.jpg   667.69K   34 downloads

#227
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Asa da!

#228
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Despre coloritul frunzisului de toamna
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FDV2sDOiBeM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#229
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Japonezi maturi intr-un arboretum britanic
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DVSU_ighju0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#230
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Artarului japonez,  în general, și celui Bloodgood, în particular, i se aplica ceva taieri, asemănătoare celor făcute pomilor (fructiferi)?

#231
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Da, dar sunt diferite. Uzual se indepzrteaza ramurile uscate. Le recunosti usor, au o culoare cenusiu deschis.

Edited by subway_guru, 14 November 2022 - 07:10.


#232
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Cat de mult cresc artarii japonezi si cat de repede?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G1wirTk9vyE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#233
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Un clip cam lung dar interesant despre lucrarile de primavara
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rSjJSWRLVxc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#234
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcristobob, on 13 noiembrie 2022 - 10:53, said:

Artarului japonez,  în general, și celui Bloodgood, în particular, i se aplica ceva taieri, asemănătoare celor făcute pomilor (fructiferi)?

Depinde de ceea ce-ti doresti.

Daca este vorba despre o mentinere a formei sau despre eliminarea unor crengute, chestia asta se numeste trimming. Am folosit cuvantul in limba engleza, ca sa poti da si niste cautari, avansate, daca te intereseaza.

Daca doresti sa-i schimbi forma (din artarul japonez se poate face si bonsai), atunci discutam dspre termenul englezesc pruning. Tot pruning se numesc si taierile la pomi. Asta ca sa-ti fai o idee despre cam cat de "adanci" sunt cele doua tipuri de taieri, clasice, la artari.
Deci, da, artarul japonez se taie si ca pomii, dar nu este ... obligatoriu.

Pentru incepatori, redau sfatul pe care, la randu-mi, l-am primit de la pepiniera. Atat trimming cat si pruning se pot aplica, in verde, artarilor japonezi. Pentru artarul japonez, este mult mai neplacut sa-i faci taierile, de primavara, dupa care sa vina gerul, peste el (cand este in proces de vindecare), decat sa-i faci taierile in verde, cand apar frunzulitele. La pruning, in verde, se poate lua chiar pana la 50%!! In doua treceri, la interval de doua saptamani sau cand se observa vindecarea ranilor lasate de prima taiere.
Eu, cand am intervenit asupra lor, am facut-o imediat dupa ce au aparut primele frunzulite. A si fost, mai usor, sa identific ceea ce trebuia eliminat. Nu am facut taieri anuale. S-a intamplat ca am facut niste taieri, mai dedicate, intr-un an, dupa care i-am cam lasat, de capul lor.

Mi s-a mai spus si ca cel mai daunator tip de taiere, pentru artarul japonez, este cel de toamna, tarziu si / sau iarna. Ma refer la artarii japonezi pentru cold climate.

Spor!

View Postsubway_guru, on 27 februarie 2023 - 19:06, said:

Un clip cam lung dar interesant despre lucrarile de primavara[...]

Nu am avut rabdare sa ascult, decat o bucatica. Motivul este acela ca baietii, astia doi, sunt in North Carolina. Asta inseamna ca lucrarile lor au alt calendar & specific fata de lucrarile in climatul nostru.

Edited by DIY, 27 February 2023 - 23:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate