Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Accident cu un taxiu!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
LucianR7

LucianR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.12.2013
Buna ziua!
S-a intamplat recent sa lovesc un taxiu! Daunele lui au fost portierele dreapta zgariate si infundate foarte putin! Am completat amiabila si maine urmeaza sa ne intalnim pentru constatare!
Problema este ca el imi cere sa-i platesc separat folia sustinand ca service-ul nu ii pune si folia inapoi! Este de datoria mea sa ii platesc folia?
Multumesc!
Si inca ceva: maine trebuie sa ma prezint la service pentru constatare, stiti cum se desfasoara?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Daca folia este omologata si are factura pe ea, atunci service-ul trebuie sa ii puna si folia. Omologarea certifica faptul ca acea folie ar fi facut parte din dotarea standard.
Daca nu are, spune-i ca iti pare rau ca i-ai sifonat folia dar din pacate nu ai cum sa il ajuti.
La service se desfasoara ca la orice problema care te duci cu masina sa ti-o verifice. Iti face o lista de daune si iti da o foaie de constatare cu un pret. Cu aia trebuie sa te duci la asigurare.

Edited by tehnics, 15 February 2018 - 17:26.


#3
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017
Atat timp cat esti asigurat (RCA) tu nu ai nicio treaba cu daunele masinii. Service-ul se ocupa. Daca vrea folia, sa aduca actele necesare (omolagare etc) si sa le prezinte la service,ofiterul de daune.

Ce jeg de om si taximetristul ala.

Edited by alex342, 15 February 2018 - 17:27.


#4
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu ii da nici un ban. Vrea folie, atunci sa isi puna, ce treaba ai tu cu folia lui?
Stii vorba aia, prost nu e cel ce cere, ci cel ce da.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ia vezi poate iese de-o culpa comuna si-si plateste singur folia. (si tu platesti doar juma din reparatia ta)

Edited by arg, 15 February 2018 - 17:30.


#6
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Asta e scopul asigurarilor, sa nu dai nici un ban in urma santajelor.

Edited by romangx, 15 February 2018 - 17:29.


#7
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002
Din experienta proprie (senzori de parcare after-market si accident din vina altuia care i-a avariat), asigurarea acoopera si astfel de situatii, iar cum asta s-a intamplat in 3 incidente diferite cu tot atatia asiguratori, presupun ca e o practica comuna. Tu nu trebuie sa platesti nimic de moment ce ai incheiat intelegerea amiabila, mai departe este treaba victimei si a asiguratorului.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 LucianR7, on 15 februarie 2018 - 17:17, said:

S-a intamplat recent sa lovesc un taxiu!
eu inteleg ca tu l-ai lovit dar a cui a fost vina?

#9
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Sa ceara. Daca le avea poleite cu aur, ii dadeai?

#10
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 07.07.2013

 arg, on 15 februarie 2018 - 17:29, said:

eu inteleg ca tu l-ai lovit dar a cui a fost vina?
A fost vina taximetristului. Daca esti taximetrist esti vinovat din oficiu.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
pai atunci de ce amiabila?
cred ca-i ceream o suma considerabila ca sa nu ramana pieton/somer

Edited by arg, 15 February 2018 - 17:39.


#12
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 07.07.2013
Folia se pune la firme de colantare nu la service. Dupa parerea majoritatii, daca te loveste un sofer si e vinovat , e bine sa te lase cu paguba. Din aceasta cauza e asa" pitoreasca" Romania.

#13
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 LucianR7, on 15 februarie 2018 - 17:17, said:

Problema este ca el imi cere sa-i platesc separat folia sustinand ca service-ul nu ii pune si folia inapoi! Este de datoria mea sa ii platesc folia?
Nu vrea si 2 seturi de jante cu cauciuri noi unu de iarna si altul de vara? Intreaba-l daca vrea pe asigurarea ta sa-i bagi si vopsirea masinii, poate vrea si o remorca sau de ce nu o rulota. Folie vede doar daca-i omologata

Edited by pascali_daniel, 15 February 2018 - 17:44.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 alex342, on 15 februarie 2018 - 17:26, said:

Ce jeg de om si taximetristul ala.

Sa nu manance si stomacul lui o chifla ??? Posted Image

#15
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 07.07.2013

 LucianR7, on 15 februarie 2018 - 17:17, said:

Buna ziua!
S-a intamplat recent sa lovesc un taxiu! Daunele lui au fost portierele dreapta zgariate si infundate foarte putin! Am completat amiabila si maine urmeaza sa ne intalnim pentru constatare!
Problema este ca el imi cere sa-i platesc separat folia sustinand ca service-ul nu ii pune si folia inapoi! Este de datoria mea sa ii platesc folia?
Multumesc!
Si inca ceva: maine trebuie sa ma prezint la service pentru constatare, stiti cum se desfasoara?
La constatare scrii cum s-a petrecut accidentul dupa parerea ta si desenezi intr-un chenar strada sau intersectia si pozitia masinilor,apoi constatatorul verifica ambele masini,fotografiaza daunele si compara declaratiile ambilor soferi. Daca unul dintre soferi nu semneaza nu e valabila plata din asigurare. Soferul care se simte prejudiciat actioneaza in instanta civila celalalt sofer. BAFTA

#16
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 23.09.2017

 bogdan9901, on 15 februarie 2018 - 17:40, said:

Folia se pune la firme de colantare nu la service. Dupa parerea majoritatii, daca te loveste un sofer si e vinovat , e bine sa te lase cu paguba. Din aceasta cauza e asa" pitoreasca" Romania.

Stai putin. Adica tu vrei ca initiatorul topicului sa ii plateasca din buzunar acea folie?

#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 bogdan9901, on 15 februarie 2018 - 17:48, said:

.... Soferul care se simte prejudiciat actioneaza in instanta civila celalalt sofer. BAFTA
sau daca stie ca nu e vinovat se duce la politie (pana sa treaca cele 24ore, ca sa nu ramana pieton).

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
De la politie il trimite la plimbare daca a facut amiabila.

 bogdan9901, on 15 februarie 2018 - 17:40, said:

Folia se pune la firme de colantare nu la service. Dupa parerea majoritatii, daca te loveste un sofer si e vinovat , e bine sa te lase cu paguba. Din aceasta cauza e asa" pitoreasca" Romania.
  Nu e bine sa il las in paguba, de aceea am RCA. Asiguratorul trebuie sa palteasca daunele nu eu. Nu stiu parerea majoritatii dar parerea mea e ca nu trebuie sa platesti folia, e treaba asiguratorului. Treaba ta e sa ai polita RCA valabila.
Fix de aceea e Romania pitoreasca, pentru ca imi fac RCA si trebuie sa suport o parte din reparatie dupa parerea unora.
  Normal trebuie sa despagubeasca si folia fie ca e sau nu omologata.
Legea parca spune "aducerea masinii la starea dinaintea producerii accidentului".
Mai nasol e daca avea ala usile ruginite ca trebuie sa ii puna rugina inapoi.

Edited by PoeOvidiu, 15 February 2018 - 17:55.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate