Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Accident cu un taxiu!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Omule, accidente se intampla.
Ce vrei acum sa faca omul?
Sa mearga fara RCA, ca e naspa ca astepti prea mult pana repara?
Asta e situatia... azi pici tu nevinovat, maine pica altul nevinovat... se intoarce roata cum se spune in popor, chiar daca unii au impresia ca ei sunt zei si niciodata in viata nu au cum sa provoace un accident. Tocmai deaceea se cheama accident, ca e facut accidental, nu cu buna stiinta.

#38
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,843
  • Înscris: 26.02.2010
Pe mine m-a lovit unu în ziua cu polei în București. A sărit omu ca ars, apoi și-a dat seama ca a greșit. Am făcut amiabilă, mers la constatator și în final mi-au revopsit bara după 3 săptămâni.

#39
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Cum se face ca mereu cel cu gura cea mai mare e cel vinovat Posted Image
Daca esti politist nici nu trebuie sa cercetezi ceva, doar vezi care are gura mai mare si ala e vinovatul.

#40
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 07.07.2013
Si in autobuz  daca te calca pe picior careva,zice ca ce te uiti asa urat ca nu te-a omorat. Romania PitoreascaPosted Image

#41
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,558
  • Înscris: 23.09.2017
Colegii care sar de cur in sus ca initiatorul sa-i plateasca folia cu siguranta sunt taximetristi. Pt ca altfel nu ai avea gandirea asta. Tu platesti o suma de bani pt ca in caz in care il lovesti pe unul din vina ta, acela sa fie despagubit de asigurator si tu sa nu mai ai nicio treaba cu el lovit. Asa spune legea. Altfel nu mai era nicio asigurare si se ramanea la mica intelegere.

Din cauza asta RCA dispune si de despagubiri in caz de ranire, deces etc. Nu intru in detalii, cine vrea sa stie mai mult are la dispozitie legea.

Asa ca, initiatorul nu are de ce sa ii plateasca nimic taximetristului.

#42
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu mi se pare normal sa ai pretentii de la cel vinovat. Singura pretentie pe care o poti emite este sa aiba RCA valabil
In octombrie ia un tir la impins toata coloana in care stationam. S-a rezolvat pe RCA. Ca a durat pana in ianuarie e alta poveste.
In decembrie intra un TIR in curte la firma si agata masina sotiei. Ma suna nervoasa intreband ce sa faca, Pai ce sa faci? Te calmezi si il intrebi pe om daca are RCA.
  Ce pretentii sa am de la omul ala? Am dus masina la service. Ca ei nu au reparat corespunzator e alta treaba, nu e vina soferului vinovat. Asa ca am dus masina inapoi, au reparat reparatia si iar am dus-o inapoi sa repare reparatia reparatiei.
  La fel si cu folia. Cand se face evaluarea iti da sa completezi un formular. Acolo o sa vezi ca ai o rubrica "sigle, simboluri si alte elemente" sau ceva de genul asta . Poti completa acolo ca aveai folie si o baga la despagubire. Eu am trecut toate siglele ce le aveam pe haion si le am si acum inapoi pe masina, fix la locul lor.

Edited by PoeOvidiu, 16 February 2018 - 09:16.


#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttehnics, on 15 februarie 2018 - 17:24, said:

Daca folia este omologata si are factura pe ea, atunci service-ul trebuie sa ii puna si folia. Omologarea certifica faptul ca acea folie ar fi facut parte din dotarea standard.
Daca nu are, spune-i ca iti pare rau ca i-ai sifonat folia dar din pacate nu ai cum sa il ajuti.
La service se desfasoara ca la orice problema care te duci cu masina sa ti-o verifice. Iti face o lista de daune si iti da o foaie de constatare cu un pret. Cu aia trebuie sa te duci la asigurare.
Si daca are factura pe folie, atuci tot RCA va plati si folia.

View Postcaiuscorneliu, on 15 februarie 2018 - 19:50, said:

Legal tu nu mai ai treabă, e între el și asiguratorul tău. Moral eu să fiu în locul tau i-aș da bani să-și înfolieze zona. Până la urmă din vina ta e și pus pe drumuri prin service. Cat poate să fie pusul foliei pe două portiere? E oricum alegerea ta, legal nu ai nicio obligație.
Si sa-i plateasca si salariul pentru zilele cat are masina in service , nu-i asa?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate