Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Accident cu un taxiu!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Poate isi aduce aminte ca avea si foita de aur pe geam si sub autocolantul galben de pe masina.
O sa te bage apoi la cheltuiala grava.
Daca mai descopera ca si geamul era din diamant, atunci om al strazii ajungi.

Edited by romangx, 15 February 2018 - 17:56.


#20
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 07.07.2013

 alex342, on 15 februarie 2018 - 17:49, said:


Stai putin. Adica tu vrei ca initiatorul topicului sa ii plateasca din buzunar acea folie?
Daca acea folie nu intra in asigurare,ce zici,a avut ghinion taximetristul ca a dat de un slab pregatit? Sper sa nu ai ghinionul sa te loveasca unul sa-ti sparga geamurile si daca ai folie si nu e omologata sa ai bonus din buzunarul tau. Sunt curios daca il pupi pe duiosul coleg de trafic.Stiu ca la taxi e vorba de folia galbena de pe caroserie dar presupun ca nu faci taxi)

#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
E vorba de folia de pe usi. Sunt taxiuri care au infoliata partea de jos sau de sus intr-o anumita culoare, de obicei alba.
https://www.ziardecl...l_taxi_10_0.jpg

Unele primarii au hotarat ca toate taxiurile sa aiba cupeul alb, sau partea de jos. Si atunci cei care au masina alta culoare au aplicat folie.

Edited by PoeOvidiu, 15 February 2018 - 18:02.


#22
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Daca se simte nedreptatit sa se lupte cu RCA-ul... tu n-ai treaba cu ei.

#23
bogdan9901

bogdan9901

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 07.07.2013
Sfatul meu pentru cei care au accident si nu sunt vinovati,este sa mearga la politie,ce zice gaboru' e sfant in fata asiguratorului. Asa scapa de discutii cu vinovatii fara vinaPosted Image .(sunt sofer profesionist din 1995 cand era liber pe stradaPosted Image )Amiabila e refuzata de asigurator in unele cazuri si Canti la piculina,sau dai de un Roman adevarat care in loc sa zica mersi ca ai evitat sa-l bagi in spital, zice ca ai masina galbena si trebuie sa s.....p.....la.

Edited by bogdan9901, 15 February 2018 - 18:10.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
chiar si dupa mult timp tot te poti duce la politie, platesti amenda, stai pieton dar iti repari masina.

#25
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 arg, on 15 februarie 2018 - 17:29, said:

eu inteleg ca tu l-ai lovit dar a cui a fost vina?
am mai intalnit chestia asta. in limbaj popular "l-am lovit" = "eu sunt de vina", "m-a lovit" = "el e de vina".

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Poate da, poate nu.
Poate doar crede ca este de vina...

#27
LucianR7

LucianR7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 31.12.2013
Eu am fost cel vinovat! Atat timp cat platesc Rca....nu cred ca trebuie sa platesc si folia....

#28
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Nu platesti omule nimic, nu ceda la presiuni.
Are nelamuriri sau nemultumiri, le poate exprima la compania RCA.
Tu nu ai nici o legatura cu ei dupa ce le faci cunostinta. Treaba lor daca ajung in pat sau sa se omoare intre ei Posted Image

#29
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Tu (cu ajutorul asiguratorului sau nu) trebuie sa ii aduci masina la forma initiala.
Daca el are folie pe masina si a platit pentru ea sau e omologata, asiguratorul trebuie sa plateasca si folia, e un bun al nevinovatului si i-ai creat pagube.

 romangx, on 15 februarie 2018 - 19:05, said:

Nu platesti omule nimic, nu ceda la presiuni.
Are nelamuriri sau nemultumiri, le poate exprima la compania RCA.
Tu nu ai nici o legatura cu ei dupa ce le faci cunostinta. Treaba lor daca ajung in pat sau sa se omoare intre ei Posted Image

Nu stiu daca e chiar asa. Poate e ceva, nu zic de cazul de fata, care nu e acoperit de RCA pe buna dreptate...ce faci atunci?

#30
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Daca nu e acoperit de RCA, clar e ceva ce nu poate fi acoperit de nimeni.

Edited by romangx, 15 February 2018 - 19:10.


#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Legal tu nu mai ai treabă, e între el și asiguratorul tău. Moral eu să fiu în locul tau i-aș da bani să-și înfolieze zona. Până la urmă din vina ta e și pus pe drumuri prin service. Cat poate să fie pusul foliei pe două portiere? E oricum alegerea ta, legal nu ai nicio obligație.

#32
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Cum sa ii dea bani omule, mai ales inainte de a decide si face RCA-ul reparatia?
De unde ai sti tu in momentul de fata ca in deviz nu va fi trecuta si folierea? Pe ce baza i-ai da tu banii acum? Pe baza ca iti cere el? Pai poate iti cere sa ii dai si casa, ce faci, o dai?

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Nu acum. După constatare, evident. Zice că mâine află ce și cum.

#34
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 LucianR7, on 15 februarie 2018 - 19:01, said:

Eu am fost cel vinovat! Atat timp cat platesc Rca....nu cred ca trebuie sa platesc si folia....
Prietene, moral ar fi sa platesti omului ce i-ai stricat atat timp cat esti vinovat. Nu este suficient ca omul ala este pus pe drumuri, cateva zile ramane fara masina si pierde  bani? Asiguratorul nu cred ca ii va da ceva.
Eu am avut casco si nu mi-au pus folia de pe luneta desi era llumar, cu timbru, montata in service autorizat. Am pus din nou pe banii mei.

#35
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Și acu ce sai facă omul. E accident, crezi ca avut să-l faultează? Se mai întâmplă, mai ales ca circula cu mașina.

#36
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Multi se dau cocosi ca au asigurare, nu ii intereseaza de cel lovit...pana sunt si ei loviti si atunci vad cum este sa te rogi de asigurator sa iti repare masina cu toata dreptatea de partea ta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate