Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ora de vară poate fi eliminată. Parlamentul european a luat decizia cu majoritate de voturi

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
220 replies to this topic

#163
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostM4V3RiCk_, on 31 august 2018 - 14:08, said:

Dar parca nimanui nu-i place senzatia aia cand te prinde noaptea si tu inca esti la munca !

Poate n-ar trebui sa stai atât de mult la muncă!?

#164
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018

View PostMembruAnonim, on 31 august 2018 - 17:10, said:

M4V3RiCk_ și Dormi_Hete, nu ați înțeles mare lucru din discuția asta. Voi vreți să se rămână la ora de vară când în realitate, ora oficială a româniei este cea de iarnă sau mai exact GMT+2 și asta va rămâne dacă se renunță la ora de vară.

Eu am inteles asta:

"Comisia Europeană va propune vineri renunţarea la practica trecerii de la ora de vară la ora de iarnă, în urma unei consultări la care au participat câteva milioane de cetăţeni europeni, a declarat vineri preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, informează AFP."

#165
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Ai înțeles bine, nu știu ce e confuzia asta. Se vrea rămânerea definitivă la ora de vară, nu la cea de iarnă.

#166
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Oricare din cele 2 numai sa se hotarasca odata!

#167
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMembruAnonim, on 31 august 2018 - 17:10, said:

M4V3RiCk_ și Dormi_Hete, nu ați înțeles mare lucru din discuția asta. Voi vreți să se rămână la ora de vară când în realitate, ora oficială a româniei este cea de iarnă sau mai exact GMT+2 și asta va rămâne dacă se renunță la ora de vară.
Pai ideea asta e, GMT+3 la noi sa fie... si bulgarii vor la fel.

#168
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006
Adineaori a anuntat la radio ca legea va fi facuta sa se ramana permanent la ora de vara. Cand eram copil, am prins primii ani din viata cu permanenta pe ora de iarna. Le dau dreptate iubitorilor de lumina naturala insa eu mi-am mai temperat aceasta simpatie, pentru simplul fapt ca la ora actuala, in contextul incalzirii globale, soarele arde si radiaza zdravan pana la ore foarte tarzii, ori pe ora de iarna iesi de la munca mai tarziu pe ceva mai multa racoare.

Edited by cap_tepos, 31 August 2018 - 21:45.


#169
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Eliminarea orei de iarna inseamna ca cei 80% dobitoci care au votat ca sunt de acord vor merge la serviciu pe bezna si vor iesi tot pe bezna. Presupun ca nu ls trebuie ritm circadin, traiesc din cafea.

#170
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Știrea inițială cu rezultatul sondajului vorbește de renunțarea la schimbare orei oficiale în ora de vară:

View Posttavitu, on 29 august 2018 - 14:52, said:

80% din cei 4.6 milioane de cetățenii europeni care au participat la consultare s-au pronunțat pentru eliminarea schimbării orei.
https://www.politico...time-directive/
Acum să vedem ce propune comisia și ce vor țările membre și parlamentul european.
Și ce au priceput românii:

View Posttavitu, on 31 august 2018 - 11:10, said:

Se pare că va fi eliminată schimbarea orei? Și ora de vară va fi adoptată în mod permanent, dar nu au oferit detali. O astfel de schimbare nu se poate face peste noapte, eu cred că cel mai devreme la anul în toamnă.
https://www.hotnews....u-decis-ast.htm
În situația în care țările și-ar alege dacă rămân la ora oficială sau la cea de vară s-ar duce dracului împărțirea pe fusuri orare a globului.

#171
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Uite ce a scris/a priceput același reporter, de la același site de știri două zile mai târziu după ce comisia a anunțat în mod oficial rezultatatele și Juncker a dat un interviu la o televiziune germană.

Quote

Jean-Claude Juncker said the European Commission would propose giving control over setting the time to member countries, some of whom want “permanent summer time.”
https://www.politico...ylight-savings/

Ei zic să așteptăm să vedem forma pe care o va lua legea propusă de comisie, respectiv ce va fi aprobat de parlament și consiliu ca să știm exact ce va fi.

Din punctul meu de vedere ar fi bine dacă timpul/fusurile orare s-ar stabili în mod centralizat și după geografie/fizică/nevoia oamenilor în loc de național și politic, dar nu știu cât de fezabil este acest lucru, cel puțin în contextul politic actual.

Edited by tavitu, 01 September 2018 - 08:58.


#172
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

View PostMembruAnonim, on 01 septembrie 2018 - 06:52, said:

Știrea inițială cu rezultatul sondajului vorbește de renunțarea la schimbare orei oficiale în ora de vară:

Și ce au priceput românii:

În situația în care țările și-ar alege dacă rămân la ora oficială sau la cea de vară s-ar duce dracului împărțirea pe fusuri orare a globului.

Nu cred. Gandeste-te ca si-n contextul actual, exista tari ce nu-si schimba ora sau tari (Rusia) ce si-au intepenit ora pe cea de vara.


Personal imi doresc ca aceasta initiativa de a nu mai schimba ora sa fie punctul de plecare in care guvernele sa mai termine cu razboiul permanent al asa-ziselor experimente-reforme in relatia cu popoarele lor, ce nu au provocat altceva decat suferinte, dureri, frustrari. Sper ca din acest moment, una cate una, aceste idiotenii sa inceapa a fi abrogate.

Edited by cap_tepos, 01 September 2018 - 09:37.


#173
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Ce experimente cu poporul, ce suferinte, dureri, frustrari iti cauzeaza faptul ca ai o ora in plus de lumina dimineata iarna? nu poti sa dormi cand vii dimineata acasa de la carciuma?

#174
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View PostEekstein, on 31 august 2018 - 16:49, said:

De ce ? :blink:
Prefer sa fie intuneric seara mai devreme.

#175
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Mie imi trebuie cateva luni sa ma obișnuiesc cu ora de vara. Nu pot adormi dupa ora de vara ci tot dupa cea de iarna dar nu pot dormi o ora in plus dimineata si dupa mai multe zile cu o ora de somn lipsa, nu mai sunt om ci zombi. Nici nu ma obișnuiesc bine cu ora de vara ca, hop, iar se schimba. Cum zicea un coleg msi devreme: sa fie cum o fi, ori de vara ori de iarna dar sa nu ne mai zăpăcească cu schimbările astea. Si, da, e un stress faptul ca dorm mai putin cu o ora timp de 3-4 luni.

#176
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
Commission President Jean-Claude Juncker said millions “believe that in future, summer time should be year-round, and that’s what will happen”.
Deci ideea e să rămânem la ora de vara.
Nu mi se pare ok.. ar însemna că în decembrie ianuarie soarele ar răsări la 9 fara 10.

#177
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

View Postandreibb, on 02 septembrie 2018 - 02:34, said:

Commission President Jean-Claude Juncker said millions “believe that in future, summer time should be year-round, and that’s what will happen”.
Deci ideea e să rămânem la ora de vara.
Nu mi se pare ok.. ar însemna că în decembrie ianuarie soarele ar răsări la 9 fara 10.
Chiar?
Fa un experiment anul acesta si noteaza in calendar la ce ora se lumineaza in fiecare zi, ora la care se lumineaza  si nu ora la care rasare soarele. vei constata ca bezna nu ai decat 3 saptamani pe an.
De la inceputul lui februarie, ziua a crescut vizibil.

#178
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostFreddy12, on 02 septembrie 2018 - 02:24, said:

Mie imi trebuie cateva luni sa ma obișnuiesc cu ora de vara. Nu pot adormi dupa ora de vara
Eu nici nu simt diferenta... nu adorm la ora fixa niciodata ci doar cand sunt obosit.

View Postandreibb, on 02 septembrie 2018 - 02:34, said:

Deci ideea e să rămânem la ora de vara.
Da... macar asa nu pierdem diminetile devreme de vara... GMT+3 mai exact, ar fi ora ideala daca nu mai vrem schimbari.

#179
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postandreic, on 13 februarie 2018 - 15:10, said:

O ora de iluminat public in plus, cam asta ar fi diferenta electric vorbind.

De unde? Iluminatul e pe parcursul intregii nopti, iar durata noptii nu este afectata de modificarea orelor... In loc sa fie de la 17 la 8, o sa mearga becurile de pe strada de la 16 la 7, de exemplu, nu stiu acum exact cu precizie orele.
Niste prostii astea cu schimbatul orelor, cel putin aia de la sfarsitul lui martie da peste cap organismul bine de tot 1-2 saptamani. Nu inteleg de ce ne cramponam atat. Iarna va rasari soarele mai devreme cu o ora dar se va intuneca mai rapid cu o ora, nu vad care este  marele castig de fapt...
Si care-i problema asa grava ca va rasari soarele "mai tarziu"?? Suntem cumva in evul mediu si folosim lampi pe strazi?

Edited by epetroiu, 02 September 2018 - 12:07.


#180
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie mi se pare trist cand la 17 e intuneric bezna in decembrie si ianuarie. Asa ca GMT + 3 rezolva problema asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate