Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Ora de vară poate fi eliminată. Parlamentul european a luat decizia cu majoritate de voturi

* * * - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
220 replies to this topic

#181
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

 epetroiu, on 02 septembrie 2018 - 12:05, said:

De unde? Iluminatul e pe parcursul intregii nopti, iar durata noptii nu este afectata de modificarea orelor...
La companii se face economie, se preiau orele de dimineata cand e lumina si s-ar irosi fara munca.

 epetroiu, on 02 septembrie 2018 - 12:05, said:

Niste prostii astea cu schimbatul orelor, cel putin aia de la sfarsitul lui martie da peste cap organismul bine de tot 1-2 saptamani.
Ce atatea organisme date peste cap... e o iluzie, te culci si nici nu stii cand te scoli daca a fost ora normala sau nu...

Edited by andreic, 02 September 2018 - 12:51.


#182
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 andreic, on 02 septembrie 2018 - 12:50, said:


Ce atatea organisme date peste cap... e o iluzie, te culci si nici nu stii cand te scoli daca a fost ora normala sau nu...

Doar ce am scris in pagina anterioară ca imi trebuie 3-4 luni sa mi se regleze somnul. Dar nu e vorba de mine sau de tine ci de zeci de milioane de oameni carora nu le face bine schimbarea orei. Mai sunt si copiii de grădinița sau din clasele primare pe care i-ai zăpăcit daca ii scoli cu ora mai devreme. Cea mai mare tâmpenie asta cu schimbatul orei. Au stiut sa faca un calcul al energiei economisite(care la nivel global e fix-pix) dar ar trebui sa se faca un calcul si cu pagubele produse din cauza angajaților care nu se pot concentra la locul de munca, din cauza stresului le scade imunitatea si se îmbolnăvesc mult mai usor deci zile de concediu medical. Sunt multi factori care trebuiau luati in seama cand s-a decis schimbarea orei de 2ori pe an.

#183
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 andreic, on 02 septembrie 2018 - 12:50, said:

Ce atatea organisme date peste cap... e o iluzie, te culci si nici nu stii cand te scoli daca a fost ora normala sau nu...

Nu e nicio iluzie...inseamna datul peste cap al ritmului biologic al organismului.
Cum adica nici nu stii, organismul simte foarte bine ca e fortat sa se trezeasca cu o ora mai inainte.
Poate ca nu sunt afectati cei care nu trebuie sa se trezeasca dimineata la o anumita ora.

 andreic, on 02 septembrie 2018 - 12:50, said:

La companii se face economie, se preiau orele de dimineata cand e lumina si s-ar irosi fara munca.

Dar nu  e neaparat necesar sa schimbi ora pentru toata lumea din acest motiv. Companiile alea sunt libere sa stabileasca orele la care incepe si se termina programul de lucru.
Se lumineaza la 7, incepi la 7, se lumineaza la 8, incepi la 8, se lumineaza la 6, incepi la 6. Care e faza? Oricum orele de lumina variaza permanent in fiecare luna a anului, iar schimbarea orei se face doar de 2 ori.
Zau daca nu pare o chestie comunista, de parca ar fi stabilit prin lege un program unic de lucru pentru toate firmele.

Edited by epetroiu, 02 September 2018 - 15:47.


#184
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

 Freddy12, on 02 septembrie 2018 - 15:26, said:

Doar ce am scris in pagina anterioară ca imi trebuie 3-4 luni sa mi se regleze somnul.
Iar eu am sugeram ca biologic e un nonsens, o exagerare.

 epetroiu, on 02 septembrie 2018 - 15:45, said:

Nu e nicio iluzie...inseamna datul peste cap al ritmului biologic al organismului.
Cum adica nici nu stii, organismul simte foarte bine ca e fortat sa se trezeasca cu o ora mai inainte.
Este flexibil, nu e nicio problema cand te scoli.

 Freddy12, on 02 septembrie 2018 - 15:26, said:

Mai sunt si copiii de grădinița sau din clasele primare pe care i-ai zăpăcit daca ii scoli cu ora mai devreme.
Aia chiar nu au nicio treaba, se culca fiu meu cateodata pe la orele 23-24 si nu avea treaba cu sculatul devreme.

 Freddy12, on 02 septembrie 2018 - 15:26, said:

Au stiut sa faca un calcul al energiei economisite(care la nivel global e fix-pix) dar ar trebui sa se faca un calcul si cu pagubele produse

 epetroiu, on 02 septembrie 2018 - 15:45, said:

Companiile alea sunt libere sa stabileasca orele la care incepe si se termina programul de lucru.
In momentul in care sistemul a fost promovat si utilizat prima data aveau nevoie de ore lumina cat mai multe, astazi e altceva.

Edited by andreic, 02 September 2018 - 18:10.


#185
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,908
  • Înscris: 03.12.2005
Trecem si reglatul somnului langa curent la mituri romanesti? Am vazut romani obisnuiti si cu 7-8 ore diferenta de fus orar in mai putin de o saptamana. Una nu e asa tragedie.

In al doilea rand, cine isi doreste sa rasara soarele la 4.45 si sa apuna la 20.01 la 1 iunie, in afara de patronii de terase?

#186
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Se pare ca sunt ipohondri, si inca multi. Presupun ca nu s-au trezit sau culcat in viata lor mai devreme cu o ora de e asa tragedie. Pt cativa ametiti, e normal sa avem lumina la 4 dimineata si bezna la 8 seara? Sau iarna, bezna la 3 dup-amiaza si lumina la 6 dimineata?

#187
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Slick0r, on 02 septembrie 2018 - 20:35, said:

Se pare ca sunt ipohondri, si inca multi. Presupun ca nu s-au trezit sau culcat in viata lor mai devreme cu o ora de e asa tragedie. Pt cativa ametiti, e normal sa avem lumina la 4 dimineata si bezna la 8 seara? Sau iarna, bezna la 3 dup-amiaza si lumina la 6 dimineata?

Ma pufneste rasul...si ce conteaza frate, atat, orele astea? Ce conteaza atat ca la momentul in care rasare soarele e ora 5 sau e ora 6?
Cat tam-tam pe o prostie...Pana la urma e o cifra amarata, frate! Ca e 5, ca e 6, ca e 19, ca e 20, e o CIFRA! Va imbunatateste viata  o cifra mai mica sau mai mare?
Penibil...ziua e tot aia, intervalul cu lumina naturala e fix acelasi, doar ca noi le asociem cifre mai mici sau mai mari cu 1 ora...care e marele sens?  E o pura CONVENTIE pana la urma...
Care e diferenta intyre faptul ca e bezna la 8 sau e bezna la 7? Ce voiai sa faci pe lumina, faci cat e lumina! Indiferent de cifra indicata pe ceas.
Daca tot nu te deranjeaza ora la care te scoli, de ce trebuie sa abramburim atat orele? Te scoli cand ai chef si cu asta basta.
Voi realizati ca e o "problema" artificiala?

Si nu e o tragedie, e doar un stres inutil pe organism. Exista anumite ritmuri cu care corpul si creierul se obisnuieste si dureaza o sapatamana-doua readaptarea. Pentru cei mai sensibili chiar pana la o luna.
Tu faci bascalie, dar problema e reala si se vede din avion in primele zile de dupa schimbarea orei ca lumea e afectata.
Vorbesc de lumea care se scoala dimineata, nu de aia care dorm pana la 9. Aia evident nu-s afectati.
Dar cine se scoala la 6-7 are un disconfort real, e ca si cum brusc trebuie sa se scoale la 5 in loc de 6. Nu e placut. MAi ales pt copii, cine are copii la scoala stie, in prima luni aproape ca nu ii poti trezi la ora 7 care e de fapt 6 vechi.
Si da, sanatos este sa ai un program uniform de somn, nu te culci si te scoli cand da domnul... adica fiecare e liber sa aiba un stil de viata dezordonat dar asta nu e o justificare.
Este o schimbare brusca, nenaturala in ciclul de somn al organismului. Sunt si aici niste lucruri, somnul are niste cicluri periodice, daca te scoli brusc in etapa de somn profund nu e prea placut.
Ar fi si o solutie : ca din timp, incepand cu 2 asaptamani inainte sa te culci si sa te scoli din ce in ce mai devreme cu cate 5 minute, astfel organismul se obisnuieste treptat. E altceva. insa reducerea somnului brusc cu o ora nu este prea placuta.

Dar repet, ce trebuie sa faci pe lumina, faci pe lumina. ORICUM, se pare ca natural ar fi ca atunci cand se lasa noaptea, sa dormim...si cand soarele rasare sa ne trezim, asta fara a avea niste cifre asociate acestor evenimente, mai mici sau mai mari cu 1. Evident fenomenele de rasarit si apus variaza chiar de la o zi la alta cu 1-2 minute.

Edited by epetroiu, 02 September 2018 - 21:21.


#188
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 andreic, on 02 septembrie 2018 - 18:08, said:


Iar eu am sugeram ca biologic e un nonsens, o exagerare.


Este flexibil, nu e nicio problema cand te scoli.


Aia chiar nu au nicio treaba, se culca fiu meu cateodata pe la orele 23-24 si nu avea treaba cu sculatul devreme.



In momentul in care sistemul a fost promovat si utilizat prima data aveau nevoie de ore lumina cat mai multe, astazi e altceva.
Nu o fi o problema pentru tine dar pentru multi altii chiar este o problema. Fiica-mea a facut primele clase intr-o scoala unde, din lipsa de locuri, se invata in 3 ture . Acum e adulta si imi spune ca nu-si amintește aproape nimic din acele timpuri. Orele incepeau la 7 iar ea parca era cataleptica dimineata la ora 6 cand o trezeam.  Nu a avut nici rezultate bune la învățătura in acea perioada, treaba care s-a remediat in anii următori fara nici un efort suplimentar ci doar fiindca se trezea cu o ora mai tarziu.

#189
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Doamne fereste.

1) tu ce iti mai aduci aminte din clasele primare?
2) ai incercat s-o culci cu o ora mai devreme?
3) du-te la manastire si roaga-te sa il prinda pe unul cu bani, sa nu trebuiasca fetita sa se scoale la 6, ca nimic nu face in viata

#190
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,535
  • Înscris: 10.04.2009
sper sa ramana ca-n prezent... o schimba si pe asta cum schimba dragnea primul ministru...

#191
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 Slick0r, on 03 septembrie 2018 - 07:41, said:

Doamne fereste.

1) tu ce iti mai aduci aminte din clasele primare?
2) ai incercat s-o culci cu o ora mai devreme?
3) du-te la manastire si roaga-te sa il prinda pe unul cu bani, sa nu trebuiasca fetita sa se scoale la 6, ca nimic nu face in viata
Acum am citit asta si m-a amuzat teribil. Si sa-ti răspund la intrebari.
1) Da, imi aduc aminte aproape tot din clasele primare, ba chiar si de la grădinița. Foarte vag imi amintesc perioada cand aveam 3-4 ani.
2) A avut un program foarte strict : culcarea la ore fixe, dormit dupa amiaza, mese la ore fixe. Pe vremea aia nu erau jocuri pe computer sau programe interesante la tv.
3) Fiica-mea e căsătorită de foarte multi ani, are 2 baieti mărisori deci sfatul este inutil. Cand era la liceu se trezea la 6 si a avut rezultate foarte bune, a intrat la Politehnica cu 9.35.

Deci era vorba de copiii mai mici, cei in varsta de pana la 10-11 ani, care nu se adaptează la schimbarea orei. De altfel, medicii pediatri spun ca ar fi bine ca astia micii, din clasele primare, ar fi bine sa inceapa cursurile la  9.00. Dar cine se mai asculta sfatul medicilor? Ii Ă®ncarcă pe bieții copii ca pe animalele de povara cu tot felul de caiete, caietele, manuale alternative, echipament sportiv, apoi se mira toti ca sunt atat de multi adulti cu probleme la coloana. Dar asta e alta discuție.

Edited by Freddy12, 16 October 2018 - 23:25.


#192
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
poa' sa fie orele cum vor, de vara/de iarna... in ultima vreme ma uit doar la minute, nu ma mai intereseaza ora... in plus, unii isi fac prea multe probleme pentru un amarat de ceas... vrei sa vezi rasaritul pe litoral? te culci mai devreme! vrei sa fii odihnit la munca? somn tata, din plin! problema nu e ceasu', ci obsesia de a consuma activitatea fizica si mentala in exces...

Edited by zyppster, 17 October 2018 - 00:29.


#193
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007

 epetroiu, on 02 septembrie 2018 - 21:05, said:

Ma pufneste rasul...si ce conteaza frate, atat, orele astea? Ce conteaza atat ca la momentul in care rasare soarele e ora 5 sau e ora 6?
Cat tam-tam pe o prostie...Pana la urma e o cifra amarata, frate! Ca e 5, ca e 6, ca e 19, ca e 20, e o CIFRA! Va imbunatateste viata  o cifra mai mica sau mai mare?
Penibil...ziua e tot aia, intervalul cu lumina naturala e fix acelasi, doar ca noi le asociem cifre mai mici sau mai mari cu 1 ora...care e marele sens?  E o pura CONVENTIE pana la urma...
Care e diferenta intyre faptul ca e bezna la 8 sau e bezna la 7? Ce voiai sa faci pe lumina, faci cat e lumina! Indiferent de cifra indicata pe ceas.
Daca tot nu te deranjeaza ora la care te scoli, de ce trebuie sa abramburim atat orele? Te scoli cand ai chef si cu asta basta.
Voi realizati ca e o "problema" artificiala?



Nu e tam tam deloc !

La mine cum a apus soarele, deja a apare si oboseala.
Mai ales aia intelectuala. Trebuie sa stau la lumina artificiala, cu ochii in monitor - Nu e chiar placut

Am observat asta intr-o saptamana, cand lucram de la 1PM la 9 PM

Pai deja la 6-7 seara ma lua o lene si o lipsa de chef de munca !

Cu toate ca ma treazeam la... 12 ziua !
Deci teoretic ar fi trebuit sa fiu mega odihnit

Iarna, orice ora de munca dupa apusul soarelui e un chin - mai ales la birouri.

Te oboseste ora aia de intuneric, cat nu te-au obosit restul de 6-7 ore pana atunci.

Edited by M4V3RiCk_, 22 April 2021 - 16:57.


#194
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,101
  • Înscris: 04.08.2007
Dacă rămânem la ora de iarna ar fi o tâmpenie din punctul meu de vedere.
La începutul verii ai avea lumina de la ora 4 pana la 21. Consider ca e mult mai utila o ora de lumina de la 21 la 22 decât de la 4 la 5.

#195
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ora de iarna este de fapt ora reala, sigur ca se poate opta sa ramana asta de vara......
Sper ca si tantalaii nostri sa ia o data o decizie....

#196
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Ce inseamna ora reala? Mijlocul zilei este undeva pe 12:20 iarna si 13:20 vara (variaza in jur cu 16 minute), cand soarele trece prin meridianul locului, la egala distanta in timp de rasarit si apus.

#197
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,807
  • Înscris: 26.02.2010
Conform meridianul pe care ne aflam ora de iarna este ora oficiala a României.

#198
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,101
  • Înscris: 04.08.2007

 byteworks, on 22 aprilie 2021 - 18:36, said:

Ce inseamna ora reala? Mijlocul zilei este undeva pe 12:20 iarna si 13:20 vara (variaza in jur cu 16 minute), cand soarele trece prin meridianul locului, la egala distanta in timp de rasarit si apus.
Ora astronomica.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate