Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Preschimbare permis conducere expirat fără medic familie și CAS?!

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postenergizer777, on 13 februarie 2018 - 09:03, said:

Am găsit pe internet informația următoare:

"Pentru preschimbarea permisului auto in cazul expirarii va trebui sa solicitati o adeverinta de la medicul de familie cu mentiunea "clinic sanatos", iar cu acea adeverinta va duceti la o clinica/cabinet care se ocupa cu avizarea medicala pentru obtinerea permisului de conducere. De obicei, astfel de cabinete au comisii mixte care aplica viza pe fisa medicala necesara obtinerii/prelungirii permisului de conducere."

Acesta este motivul pentru care am deschis topicul de fata.
Clinicile private sunt sfinte contra cost, nici macar spaga ci taxe cu chitanta.

#20
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
si eu mai uit sa mi sexez femeia...da' cu permisu'sunt la zi...

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNaijax, on 13 februarie 2018 - 08:57, said:

Repet
In sediul politiei erau liste cu toate cabinetele medicale agreeate
Asta inseamna ca nu poti sa te duci chiar la orice policlinica sau cabinet deoarece exista riscul sa nu accepte acele analize
Cel mai bine ar fi consultarea acestei liste mai intai - alegi un cabinet medical, platesti si asta e

Nu exista asa ceva.Acele cabinete nu sunt agreate,sunt recomandate,vin in ajutorul (total dezinteresat,nu-i asa) a petentului.
Si eu stiu ca e nevoie de medic de familie pentru permisul de conducere.Prima stampila si semnatura pe formularul tip este a medicului de familie

#22
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postddd333, on 13 februarie 2018 - 08:52, said:

Cel putin in Iasi nu este necesara vizita la medicul de familie. Te duci direct la o policlinica cu plata (de exemplu in Iasi poti merge la Nicolina http://www.fisaauto.ro/), dai banul (50-60 Lei) si ti se fac testele pentru fisa medicala.

Intai trebuie sa te interesezi care sunt unitatile medicale agreate din orasul tau.
Ca sa te duci la o policlinica/clinica sa incepi fisa medicala trebuie sa te prezinti cu adeverinta de la doctorul de familie ca esti clinic sanatos.
El are istoricul tau. El stie daca tu ai boli cronice sau neuropsihice.

Abia atunci , cu aceea adeverinta incepi sa faci exeminarile la clinica. ( am reinoit in decembrie 2017)

#23
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Te duci la un medic de familie, oricare, dai 10-20 lei si obtii tidula initiala. Cu buletinul insa!

bafta!

Edited by arab, 13 February 2018 - 09:26.


#24
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Nu ai nevoie de medic de familie. Te duci la o policlinica privata si ceri o fisa medicala pentru reinoire permis auto.

#25
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Permisul e ultima grijă. Vezi cum faci cu buletinul și/sau pașaportul. Nu e chiar simplu să le reînnoiești.

#26
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View Postmandrku, on 13 februarie 2018 - 09:17, said:

Ca sa te duci la o policlinica/clinica sa incepi fisa medicala trebuie sa te prezinti cu adeverinta de la doctorul de familie ca esti clinic sanatos.
El are istoricul tau. El stie daca tu ai boli cronice sau neuropsihice.

Abia atunci , cu aceea adeverinta incepi sa faci exeminarile la clinica. ( am reinoit in decembrie 2017)

Nu are treaba, mi-am reinoit permisul fara sa ma duc la medic de familie. Am fost la Medlife si mi-am facut fisa. m-a costat vreo 150 de lei parca. Am facut vizele de la fiecare specialitate necesara intr-o ora.

#27
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 12.07.2010
Mi-am schimbat permisul anul trecut în iulie. Am fost trimis cu fişa medicală de la clinica privată la medicul de familie. După avizul lui am fost programat şi mi s-au făcut examinările necesare.

#28
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

View Postalex342, on 13 februarie 2018 - 09:11, said:

Eu cred ca ai cateva probleme de rezolvat. Prima oara ne spui ca trebuie sa ai medic de familie. Apoi spui ca nu trebuie, poti merge linistit la o clinica, insa vei plati din buzunar. Apoi spui ca de fapt iti trebuie medic de familie. Pai hotaraste-te si nu mai raspandi informatii false.


ON: Nu este necesara aceasta conditie, si anume medic de familie.

Nu ti-ai baut inca cafeaua de dimineata?
In limba romana se citeste de la stanga la dreapta si de sus in jos

Sa ai o zi buna

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,633
  • Înscris: 07.02.2003

View Postenergizer777, on 13 februarie 2018 - 09:03, said:

Acesta este motivul pentru care am deschis topicul de fata.
Mergi la centru, de acolo iti fac fisa automat.

#30
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Pe un sit al unei clinici care face fise medicale am găsit următoarele instrucțiuni:

"Toate formularele tip prevazute de lege, cu evaluarile medicale se gasesc la receptie, pacientii trebuind sa se prezinte cu urmatoarele documente:

- Buletin / Carte de identitate
- Fisa de scolarizare - in cazul in care aceasta exista (pemtru obtinerea permisului auto)
- Adeverinta de la medicul de familie in care sa se mentioneze ca solicitantul este apt pentru a conduce (sau parafa din partea medicului de familie pe fisa pentru permisul auto la punctul 8) in cazul in care pacientul figureaza cu boli cronice in evidenta medicului de familie
- Scrisoare medicala de la medicul diabetolog in care sa fie trecute diagnosticul, tratamentul si recomandarea daca solicitantul este apt pentru a conduce (in cazul bolnavilor de diabet)
- Ochelari de vedere (daca e cazul).

Pentru orice alte detalii sau pret pentru preschimbare permis, consultati sectiunea: Tarife si programari.

Pentru preschimbarea permisului de conducere (expirat, deteriorat, schimbat nume, etc.) trebuiesc depuse la Politie urmatoarele:
- Fisa medicala auto eliberata de noi;
- Dovada taxa permis auto 68 RON (se achita la trezorerie, posta sau la Politie Pipera);
- Cartea de identitate si permisul auto in original. Rezervare preschimbare/duplicate permise romanesti

Sursa: https://www.fisamedi...ermis-auto.html

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@energizer777

Situatiile difera:  Sunt centre care cer ca fisa sa fie deschisa de medicul de familie (prima viza) si sunt alte centre care nu solicita medic de familie - au medic generalist acolo si pune ala viza intrebandu-te daca suferi de diverse boli.  Daca totusi te impotmolesti in medicul de familie, exista si varianta sa rezolvi cu plata (nu toti medicii de familie la care nu esti inscris, vor sa elibereze adeverinta, unii se cramponeaza de istoricul medical... altii incaseaza 30 lei, iti pun cateva intrebari si pun stampila).

#32
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017

View Postadisz, on 13 februarie 2018 - 09:13, said:


Nu exista asa ceva.Acele cabinete nu sunt agreate,sunt recomandate,vin in ajutorul (total dezinteresat,nu-i asa) a petentului.
Si eu stiu ca e nevoie de medic de familie pentru permisul de conducere.Prima stampila si semnatura pe formularul tip este a medicului de familie

Exista
De fapt se numesc - policlinică medicală autorizată - iar listele cu cele autorizate se gasesc la sediul politiei

#33
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 07.02.2011

View Postadisz, on 13 februarie 2018 - 09:13, said:


Nu exista asa ceva.Acele cabinete nu sunt agreate,sunt recomandate,vin in ajutorul (total dezinteresat,nu-i asa) a petentului.
,,,
Nici agreate sau recomandate ci exista:
''Lista unitatilor de asistenta medicala autorizate sa elibereze fise medicale tip pentru conducatorii de autovehicule''

#34
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postun_dac, on 13 februarie 2018 - 09:22, said:

Nu ai nevoie de medic de familie. Te duci la o policlinica privata si ceri o fisa medicala pentru reinoire permis auto.
Nimeni, in afara de doctorul tau de familie nu stie daca ai sau nu boli cronice sau neurologice
Eu știu cazuri când au dat bani direct instructorului auto si i-au rezolvat prin fals fisa medicala.
Asta înseamna ca trebuie sa il sfătuiesc pe inițiator sa facă uz de fals ?
Niciodata !

Edited by mandrku, 13 February 2018 - 09:53.


#35
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Ce uz de fals??

Te duci pur si simplu la clinica, la ghiseu ceri fisa medicala permis auto, e un tipizat, si cu ala umblii la toate cabinetele sa-ti faca controlul medical si sa-ti puna fiecare doctor viza medicala aferenta!

Daca nu vezi bine, nu-ti da aviz pentru oftamologie si nu-ti inchide fisa. Deci, nu-ti reinoiesti permisul.

De unde scoti uz de fals si instructor auto, nu inteleg?!? Omul nu da de permis, vrea doar sa si-l reinoiasca.

Edited by un_dac, 13 February 2018 - 09:49.


#36
anducoj

anducoj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 04.03.2006

View PostNaijax, on 13 februarie 2018 - 08:51, said:

DA
Este imposibil
Din pacate asta este legea si nu prea ai ce face
Aberezi in ultimul hal

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate