Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Preschimbare permis conducere expirat fără medic familie și CAS?!

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 23.09.2017

View PostBrainie, on 14 februarie 2018 - 10:23, said:

Eu sunt curios cu ce se legitimează la doctori, oricare ar fi ăia. Și dacă aici poate nu se observă (sau se trece peste) CI expirată, la DRPCIV puțin probabil !

Cu pasaportul.

#56
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Mai întâi va trebui sa-mi fac buletinul la secția sectorului de care aparțin, apoi carnetul și pașaportul. Vad ca pe amândouă le pot realiza în Șoseaua Pipera nr. 49.

#57
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007

View Postalex342, on 14 februarie 2018 - 10:50, said:


Cu pasaportul.

Reiau pentru tine:

View Postenergizer777, on 13 februarie 2018 - 08:42, said:

... Vreau sa ma întorc sa-mi fac buletinul, pașaportul și carnetul, toate expirate. ...

Inițiator, acum câțiva ani un cunoscut a reușit cu destulă greutate și cu ceva intervenții informale să-și reface actele românești (și CI și pașaport) expirate. Deși avea pașaport SUA valabil (avea rezidență în străinătate). Poate la tine merge mai ușor. Succes !

#58
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postenergizer777, on 15 februarie 2018 - 00:50, said:

Mai întâi va trebui sa-mi fac buletinul la secția sectorului de care aparțin, apoi carnetul și pașaportul.
Tot nu inteleg: de ce vrei sa-ti faci CI si carnet de conducere romanesti, cand tu stai in strainatate si mai mult ti-ar folosi cele de acolo?
Care-i avantajul? Ca trebuie sa mergi din cand in cand in Ro, pt preschimbarea lor?

#59
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Buletinul, carnetul și pașaportul îmi trebuie pentru unele lucruri personale pe care nu le detaliez aici. Am nevoie de acestea ca altfel nu le-as face. Privitor la buletin și carnet stau deja cu ele expirate din 2013 iar cu pașaportul de 1 an, de la începutul lui 2017.

Până acum am citit un singur răspuns în care cineva zice ca și-a luat carnetul de șofer chiar în ziua în care a postat mesajul și nu i-a trebuit nici un medic de familie. Alti spun ca au fost trimiși la medicul respectiv pentru adeverință și abia pe urma a fost posibila realizarea fisei medicale pentru carnetul de șofer. Nu este clar dacă am nevoie neapărat de doctorul în cauza și nici dacă ma pot duce la cineva care nu ma cunoaște, ii plătesc o anumita suma și îmi da adeverința. De unde știe ce situație medicala am eu dacă nu are nici un fel de informații despre mine?

#60
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Desi in lege scrie intr-adevar ca trebuie fisa aceea de la medicul de familie sunt clinici private unde nu ii intereseaza de situatia ta medicala, iti pun cateva intrebari si aia e. E exact cum ai spus mai sus, dai suma si iti da adeverinta.
Ai putea incerca sa suni la cateva clinici care fac fise de-astea si sa intrebi in prealabil daca este necesara fisa de la medicul de familie. Daca spune ca nu te programezi si iti rezolvi treaba.
Bafta Posted Image

Edited by antiqque, 16 February 2018 - 14:25.


#61
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Rog sa-mi spuna si mie cineva pe privat care e clinica / clinicile din Bucuresti, la care au reusit sa rezolve fara medic de familie, facand toata fisa in policlinica.
Eu mai am permisul valabil cateva luni, deci nu e graba, dar as vrea cand ma apuc sa rezolv rapid, fara bataie de cap.

Procedura nu e una ilegala - dai o declaratie pe proprie raspundere ca nu ai cunostinta ca suferi de vreo boala cronica.  Pentru oamenii mai tineri care nu au probleme, mi se pare o procedura mai simpla.  Medicul de familie (pentru cei care au asa ceva) presupune un drum in plus, stat la o coada la cabinet, plus vreo 30 de lei cat costa adeverinta, ca nu e decontata de Casa de Sanatate - adica scleroza in placi la romani pentru un kkt.

Edited by rosix, 17 February 2018 - 11:23.


#62
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Am fost la Polimed Apaca (București, Militari, lingă metrou Gorjului) pe 16 martie 2018. Mi-au zis ca la ei nu îmi trebuie medic de familie. In cursul zilelor de 16 (vineri) și 19 (luni) am finalizat fisa medicala, după care tot pe 19 am depus dosarul pentru reinoirea permisului, în Pipera 49. Pe la 7 fără un sfert seara mi-am ridicat carnetul nou. Toata afacerea a durat doua zile lucrătoare.

Atenție! Medicul oftalmolog Cristina Dragnea care este și directoarea Polimed Apaca are un comportament dificil. Este tipul de persoana cu care nu ai vrea sa ai de-a face niciodată. Pune întrebări și nu te lasă sa răspunzi întrerupându-te cu "Hai lasă-ma cu poveștile", "Discuția este inutila" și altele deși nu ai zis decât câteva cuvinte. Încercați sa găsiți alta Policlinica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate