Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Preschimbare permis conducere expirat fără medic familie și CAS?!

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

View PostNaijax, on 13 februarie 2018 - 09:11, said:

Aceasta adeverinta se cere din Ian 2018, pana acum nu era necesara.
Daca ai preschimbat permisul anul trecut sigur ca NU se cerea
Acum se cere

L-am preschimbat chiar azi, nu am avut nevoie de nici o adeverinta. E exact cum a spus colegul mai sus, am fost la clinica privata care in 5 minute mi-a facut fisa si dus am fost.

View Postenergizer777, on 13 februarie 2018 - 09:36, said:

- Adeverinta de la medicul de familie in care sa se mentioneze ca solicitantul este apt pentru a conduce (sau parafa din partea medicului de familie pe fisa pentru permisul auto la punctul 8) in cazul in care pacientul figureaza cu boli cronice in evidenta medicului de familie

@Naijax Ti-a scapat un detaliu, e bolduit mai sus. Doar daca ai vreo boala mai majora trebuie adeverinta, in rest nu e nevoie.

Edited by antiqque, 13 February 2018 - 09:58.


#38
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

View Postun_dac, on 13 februarie 2018 - 09:48, said:

Ce uz de fals??

Te duci pur si simplu la clinica, la ghiseu ceri fisa medicala permis auto, e un tipizat, si cu ala umblii la toate cabinetele sa-ti faca controlul medical si sa-ti puna fiecare doctor viza medicala aferenta!

Daca nu vezi bine, nu-ti da aviz pentru oftamologie si nu-ti inchide fisa. Deci, nu-ti reinoiesti permisul.

De unde scoti uz de fals si instructor auto, nu inteleg?!? Omul nu da de permis, vrea doar sa si-l reinoiasca.
Sa luam de exemplu epilepsia.
Daca te apuca o criza de epilepsie pe autostrada?
Stii ce inseamna boli cronice? Dar neurologice ?

#39
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Daca cineva vrea sa isi ia permisul o poate face cu orice fel de boala, in Romania totul este posibil. Inclusiv cu acordul medicului de familie.

Cei care se stiu suferinzi de boli cu risc ar trebui sa fie ei constienti de pericol nu sa primeasca un aviz in sensul asta.

Boli cronice poti avea si poti conduce linistit...cateva boli cronice: obezitatea, osteoperoza, boli cronice de rinichi, etc
Boli (afectiuni) neurologice ceva mai usoare sa zicem: insomnie, migrene, oboseala cronica, somnambulism etc Posted Image

PS: sunt in situatia de a schimba permisul de conducere, nu ma stiu cu boli asa ca am sa sar pasul cu medicul de familie.

Edited by dreaQ, 13 February 2018 - 10:22.


#40
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,256
  • Înscris: 31.08.2006

View PostdreaQ, on 13 februarie 2018 - 10:21, said:


PS: sunt in situatia de a schimba permisul de conducere, nu ma stiu cu boli asa ca am sa sar pasul cu medicul de familie.

    Te poti interesa la centrul medical acreditat daca iti trebuie adeverinta de la medicul de familie. Din proprie experienta si din ce am mai intrebat cunoscuti de-ai mei, n-a fost nevoie de aceasta adeverinta.

#41
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostdreaQ, on 13 februarie 2018 - 10:21, said:

Daca cineva vrea sa isi ia permisul o poate face cu orice fel de boala, ....

...
-vezi: ORDIN nr. 1.530 din 28 decembrie 2017 pentru modificarea Normelor minime privind aptitudinile fizice şi mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii nr. 1.162/2010
http://www.monitorul...010-196294.html
- sunt vizati in special cei cu diabet si afectiuni cardiace.

Edited by costeld69, 13 February 2018 - 11:05.


#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Care ati reinnoit recent permisul in Bucuresti, spuneti, va rog la ce clinici ati fost si ati putut rezolva fisa intergral acolo, fara adeverinta de la medicul de familie.

#43
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View Postcosteld69, on 13 februarie 2018 - 11:01, said:

-vezi: ORDIN nr. 1.530 din 28 decembrie 2017 pentru modificarea Normelor minime privind aptitudinile fizice şi mentale necesare pentru conducerea unui autovehicul, aprobate prin Ordinul ministrului sănătăţii nr. 1.162/2010
http://www.monitorul...010-196294.html
- sunt vizati in special cei cu diabet si afectiuni cardiace.
Sunt doua aspecte: cel legal si cel practic. In Romania se aplica, din pacate, cel practic. Stii ce zic!
Daca ma supar nu trec nici pe la policlinica :D Pentru ca Romania. Dar nu am sa ma supar o fac pentru ca vreau sa fie pe bune controlul.


View Postrosix, on 13 februarie 2018 - 11:07, said:

Care ati reinnoit recent permisul in Bucuresti, spuneti, va rog la ce clinici ati fost si ati putut rezolva fisa intergral acolo, fara adeverinta de la medicul de familie.
Doar un exemplu.

Edited by dreaQ, 13 February 2018 - 11:55.


#44
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postenergizer777, on 13 februarie 2018 - 08:42, said:

De multi ani nu am mai fost în Romania. Permisul de conducere mi-a expirat în 2013. Altul străin nu am avut niciodată. Vreau sa ma întorc sa-mi fac buletinul, pașaportul și carnetul, t
Stand in alt stat, trebuie sa renunti la CI, sa-ti faci pasaport CRDS precum si permis de conducere din tara unde ai rezidenta.
Orice altceva contrazice prevederile legii si nici nu te ajuta cu ceva.

#45
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,486
  • Înscris: 12.07.2010
„Doar 150 lei”, pe mine m-a costat 50 lei având avizul medicului de familie pe fişă.

#46
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011
Avizul medicului de familie se plateste: 30 lei.

#47
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014

View PostKarhu, on 13 februarie 2018 - 12:03, said:


Stand in alt stat, trebuie sa renunti la CI, sa-ti faci pasaport CRDS precum si permis de conducere din tara unde ai rezidenta.
Orice altceva contrazice prevederile legii si nici nu te ajuta cu ceva.
Nu mai dezinforma oamenii. Eu nici macar nu am pasaport, CI ebine mersi, si am permis, atestat, atestat ADR si cartela tahografeliberate de statul francez (initial au fost romanesti).


#48
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,239
  • Înscris: 24.06.2006

View Postpetit_christian, on 13 februarie 2018 - 14:13, said:

Nu mai dezinforma oamenii. Eu nici macar nu am pasaport, CI ebine mersi, si am permis, atestat, atestat ADR si cartela tahografeliberate de statul francez (initial au fost romanesti).
asta nu inseamna ca el dezinformeaza si ca tu respecti litera legii

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSidorin, on 13 februarie 2018 - 12:08, said:

„Doar 150 lei”, pe mine m-a costat 50 lei având avizul medicului de familie pe fişă.

Unde si cand?  Sa nu-mi spui ca acu 3 ani.

Ideea pentru care am intrebat este ca e multa lume in situatia initiatorului care are mici probleme cu medicul de familie sau cu plata la fondul de sanatate si ar prefera sa rezolve integral fisa in policlinica.

Edited by rosix, 13 February 2018 - 17:09.


#50
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,486
  • Înscris: 12.07.2010
Centrul ţării, am verificat acum, tot 50 lei cât am plătit în iulie apare si acum, condiţia fiind existenţa vizei doctorului de familie pe fişă. Mie nu mi-a luat atunci doctorul nimic, mi-a pus viza pe fişă şi mi-a spus: „Rapid la ei, să prinzi programare pentru după amiază”!

#51
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrosix, on 13 februarie 2018 - 11:07, said:

Care ati reinnoit recent permisul in Bucuresti, spuneti, va rog la ce clinici ati fost si ati putut rezolva fisa intergral acolo, fara adeverinta de la medicul de familie.
Uite la astia am fost eu anul trecut:

https://www.google.r...12!8i6656?hl=en

Rimmed Medical Center, imaginile google sunt mai vechi. E agreat de cei de la Politie permise... ca poate nu stiti, ei au o lista cu centre autorizate, restul nu le iau in seama.

View Postrosix, on 13 februarie 2018 - 17:07, said:

Unde si cand?  Sa nu-mi spui ca acu 3 ani.
Nu, acu mai putin de un an.

View PostSidorin, on 13 februarie 2018 - 12:08, said:

„Doar 150 lei”, pe mine m-a costat 50 lei având avizul medicului de familie pe fişă.
E cam 120 de fapt pentru B, cam la majoritatea, unele de fitze e cu 200 si chiar 250. Cauta cuvinte cheie si centre calumea (nu medici de familie caci trebuie sa fie un centru autorizat de drpciv). E lista de centre autorizate pe site la ei.

View PostSidorin, on 13 februarie 2018 - 17:28, said:

„Rapid la ei, să prinzi programare pentru după amiază”!
La Rimmed nu e cu programare, vii si rezolvi caci se misca repede. O gramada de soferi de camioane si utilaje industriale am vazut pe acolo dar aia au niste examinari mai complexe, la B e relativ usor, 4 examinari care dureaza max 5 min fiecare.

Edited by andreic, 13 February 2018 - 18:03.


#52
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Vad ca la București vreme de o luna de zile, de acum încolo, nu se poate face nici o rezervare pentru preschimbarea carnetului auto. Toate locurile sunt ocupate.

Vezi:
http://www.drpciv.ro...reschimbare.php

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
De ce trebuie sa faci rezervare ? Mergi la drpciv, stai 2-3 ore si rezolvi. Oricum nu intri inaintea cozii nici cu rezervare ca te scot aia :P

Edited by andreic, 14 February 2018 - 08:46.


#54
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Eu sunt curios cu ce se legitimează la doctori, oricare ar fi ăia. Și dacă aici poate nu se observă (sau se trece peste) CI expirată, la DRPCIV puțin probabil !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate