Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

colesterol hdl mic, trigliceride mari

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna seara,
sper ca am postat bine aici, daca nu rog un moderator sa mute topicul pe aria corespunzatoare.

mi am facut analizele, mereu le fac in aceasta perioada.
am observat ca am colesterolul prea mic, mai ales cel hdl. adevarul e ca mereu am avut colesterol mic si nu stiu de ce.

deci colesterol total mic, dar in marja, ldl mic, tot in marja, hdl sub marja si trigliceride mari, peste marja.
am 40 ani, 98 kg la 180, inot cam o ora pe sapt minimum, nu mananc multe legume crude dar le mananc in supa etc..
fumez de la 20 ani cam 20 tigari pe zi, poate 30. in ultimul timp am redus serios tigarile si vapez. cafea dimineata in jur de 9 si dupa masa de prinz. beau vin, cam un pahar pe zi. si alb si rosu. tarie putin, si atunci cand este, la masa.

postez analizele, poate cineva are o idee. e ingrijorator?
multumesc

Attached Files



#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Si doctorul ce zice?
Inoti o ora pe saptamana:))))) si o spui parca ar fi mult:)

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
HDL e cam mic, dar nu cred ca trebuie sa iti faci griji.
Corpul uman nu este ca un motor de bmw. Lucrurile sunt mai complicate.

Te simti bine, esti in parametri functionali ?

#4
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
nu e mult,sunt saptamani cand mergsi de 3 ori la inot dar minimum e macar o data. stiu ca fac prea putin sport.
cu medicul nu am vb inca, sunt in concediu acum, o sa mergla el cand revin

View Postpasilla, on 11 februarie 2018 - 00:57, said:

HDL e cam mic, dar nu cred ca trebuie sa iti faci griji.
Corpul uman nu este ca un motor de bmw. Lucrurile sunt mai complicate.

Te simti bine, esti in parametri functionali ?
salut. da, de simtit ma simt foarte bine. m a ingrijorat acel hdl, de aceea am si scris acest post.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Esti gras la 98 kg si 1.80 (eu am 96 de kg si nu ma suport la aceeasi inaltime).Iti ies trigliceridele mari (suspectez eu) din cauza cafelei care deviaza metabolismul lipidic putin si le „trage” in sange.
https://www.ncbi.nlm.../pubmed/7369170

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrogeralbu, on 11 februarie 2018 - 01:00, said:

nu e mult,sunt saptamani cand mergsi de 3 ori la inot dar minimum e macar o data. stiu ca fac prea putin sport.
cu medicul nu am vb inca, sunt in concediu acum, o sa mergla el cand revin


salut. da, de simtit ma simt foarte bine. m a ingrijorat acel hdl, de aceea am si scris acest post.
Mai multa miscare, si baga branzeturi,seminte, peste.Daca te simti bine, nu e motiv de ingrijorare, dar pentru linistea ta mergi la doctor.Tii cumva vreo cura de slabire mai aiurea?

#7
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
nu tin cura, n am tinut ever. mananc peste si branzeturi, imi plac.

#8
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
Pai mergi la medic, trigliceridele alea marite trag un semnal de alarma.

View Postrogeralbu, on 11 februarie 2018 - 01:08, said:

nu tin cura, n am tinut ever. mananc peste si branzeturi, imi plac.
e foarte bine ca mananci peste dar lasa dreacu tigarile alea de tot.

#9
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
  • păi mai întâi de toate colesterolul este o grăsime, corect|? Apoi cu brânzeturile nu câștigi nimic bun, dacă e din proteină din lapte de vacă A1, predispune către oxidarea colesterolului, plus alte anomalii legat de factorii de creștere specifici animalelor. Da, dacă folosești lactate eventual fermentate de capră sau cel puțin oaie, atunci daunele sunt vizibil reduse.
  • Apoi produsele animale aduc în mod inevitabil o anumită cantitate de colesterol gata oxidat, iar asta trebuie evitat.
  • Apropo de pește, mare artă nu este doar sa găsești surse de omega 3, dar mai trebuie să fie și fără toxine, să nu le ingeri gata oxidate - procesarea termică + expunerea la oxigen/ lumină, și să le asiguri protecția antioxddantă. Deci anumite forme de vitamina E și seleniu ar fi de ajutor pentru punctul 3 dar și 2.
  • Punctul 3 are un corolar. Dacă ai fumat și încă mai fumezi la fel de mult, stresul oxidativ este mult crescut, ceea ce atrage un necesar mai ridicat de antioxidanți, în special vitamina C. Însă dozele crescute de vitamina E care ar trebui ideal folosite, nu prea se împacă cu fumatul intensiv.
Altfel pentru trigliceride crescute ar merge o dietă low carb - zahărul și fructoza concentrată eliminate, iar amidonul redus drastic. Pot fi folosite în schimb grasimi sănătoase precum avocado, nuca de cocos samd.

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Colesterol mic, trigliceride mari, leucocite si TGP usor crescute . Esti departe de a avea motiv sa te ingrijorezi, insa repeta analizele peste 6 luni sa vezi cum evolueaza valorile astea , ar putea fi un semn ca ficatului tau nu-i place ceva , in special alcoolul.

Edited by Handicarpati, 11 February 2018 - 06:25.


#11
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Prea mic.
Cred ca au gesit ceva .
Ca daca aioa e valoarea colesterolului .... uaaaaaaaaaa!!!! e SANATATE!!!

#12
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Sant bune analizele tale, trigliceridele sant o baza pt colesterol, mult mai putin ingrijoratoare. Poti lua statine (ceva slab 20 mg), fara nici-o retinere. Branzeturile sa fie slabe gen vaca, alea de oaie de ex. sant pline de grasimi saturate. Fereste-te de grasimile hidrogenate sau trans.
Mi-as dori valorile tale, io am. Colesterol total 207, Col. LDL 140, Col. Hdl 35, dupa o sedinta de 6 luni statine 40 mg.
Ca un tampit si influentat de o presa naturista cretina, am evitat 2 ani statinele, sa nu faci prostia ce am facut-o io. Dupa prima luna de medicatie am simtit cum corpul meu imi multumeste, functioneaza mult mai bine.

View PostNelsonMandela, on 11 februarie 2018 - 02:37, said:

  • păi mai întâi de toate colesterolul este o grăsime, corect|? Apoi cu brânzeturile nu câștigi nimic bun, dacă e din proteină din lapte de vacă A1, predispune către oxidarea colesterolului, plus alte anomalii legat de factorii de creștere specifici animalelor. Da, dacă folosești lactate eventual fermentate de capră sau cel puțin oaie, atunci daunele sunt vizibil reduse.

  • Apoi produsele animale aduc în mod inevitabil o anumită cantitate de colesterol gata oxidat, iar asta trebuie evitat.

  • Apropo de pește, mare artă nu este doar sa găsești surse de omega 3, dar mai trebuie să fie și fără toxine, să nu le ingeri gata oxidate - procesarea termică + expunerea la oxigen/ lumină, și să le asiguri protecția antioxddantă. Deci anumite forme de vitamina E și seleniu ar fi de ajutor pentru punctul 3 dar și 2.

  • Punctul 3 are un corolar. Dacă ai fumat și încă mai fumezi la fel de mult, stresul oxidativ este mult crescut, ceea ce atrage un necesar mai ridicat de antioxidanți, în special vitamina C. Însă dozele crescute de vitamina E care ar trebui ideal folosite, nu prea se împacă cu fumatul intensiv.
Altfel pentru trigliceride crescute ar merge o dietă low carb - zahărul și fructoza concentrată eliminate, iar amidonul redus drastic. Pot fi folosite în schimb grasimi sănătoase precum avocado, nuca de cocos samd.

Dieta propusa de tine-i sfanta!
Doar ca 30% din colesterol vine din hrana, 70% este produs din ficat in care enzima HM COA  ii primaballerina, aici vine statina si-i da in cap acestei enzime.
Io am 65 kg, 175 inaltime, nu fumez, regim alimentar haotic, stres moderat.

#13
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View Postioana1973, on 11 februarie 2018 - 10:21, said:

Sant bune analizele tale, trigliceridele sant o baza pt colesterol, mult mai putin ingrijoratoare. Poti lua statine (ceva slab 20 mg), fara nici-o retinere. Branzeturile sa fie slabe gen vaca, alea de oaie de ex. sant pline de grasimi saturate. Fereste-te de grasimile hidrogenate sau trans.
Mi-as dori valorile tale, io am. Colesterol total 207, Col. LDL 140, Col. Hdl 35, dupa o sedinta de 6 luni statine 40 mg.
Ca un tampit si influentat de o presa naturista cretina, am evitat 2 ani statinele, sa nu faci prostia ce am facut-o io. Dupa prima luna de medicatie am simtit cum corpul meu imi multumeste, functioneaza mult mai bine.
.............................
mda. analizele bune, pacientul mort.
ia statine, peste ceva timp o sa ne intrebi de ce esti diabetica.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postrogeralbu, on 11 februarie 2018 - 00:44, said:

deci colesterol total mic, dar in marja, ldl mic, tot in marja, hdl sub marja si trigliceride mari, peste marja.
am 40 ani, 98 kg la 180, inot cam o ora pe sapt minimum, nu mananc multe legume crude dar le mananc in supa etc..
postez analizele, poate cineva are o idee. e ingrijorator?
multumesc

Ai greutatea cam mare, tigari multe, sport putin si sindom metabolic (prediabetic) in evolutie... Taie toate sursele de zaharuri, consuma grasimi sanatoase (ulei de masline exravirgin, macrou, somon) si apuca-te de sport.

Nu evita grasimile cu orice pret ci incearca sa faci o selectie intre grasimi bune - nesaturate - si grasimi care se depun pe artere - saturate.
Nu uita - nu grasimile ne omoara ci zaharurile din toate sursele pe care il introducem zilnic in organism.  Daca o sa ai curiozitatea sa faci o lista de alimente care te inconjoara o sa vezi ca 98% contin zaharuri in diverse forme si numai 50% grasimi.  Tine minte ca zaharul e peste tot, all over, plecand de la cafeaua de dimineata, continuand cu Cola si terminand cu fructele si legumele de supermarket care sunt exagerate in zahar.  Pe total, omul modern introduce in corp o cantiate dubla de zahar fata de cat are nevoie pentru regimul sedentar pe care il are.

Deci, prima masura si cea mai importanta e sa omori zaharul din alimentatie - pentru ca e atat de prezent peste tot incat nu vei duce lipsa.

Edited by rosix, 11 February 2018 - 10:59.


#15
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Bea max 100 de grame de vin rosu zilnic. Renunta la tarie si cel alb. Daca e posibil si la tigari.
Incearca carbohidrati mai putini (paine, dulciuri, etc), fa sport in continuare. Friptane+salata fara probleme. Lunar un post negru de 3 zile.

Refa analizele de sange in 3 luni si revino cu ele.

bafta

Edited by don_King, 11 February 2018 - 11:15.


#16
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View Postmyceran, on 11 februarie 2018 - 10:27, said:

mda. analizele bune, pacientul mort.
ia statine, peste ceva timp o sa ne intrebi de ce esti diabetica.
Observatia ta o trec la presa naturista.....susamintita.
Procentual cam cat la suta din diabetici l-au facut de la statine?

#17
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010
Statinele se dau cu reteta, de medic, daca nivelul colesterolului depaseste anumite valori, si medicul considera ca ii trebuie asa ceva. Au o droaie de efecte secundare, si oricum la el nu e cazul de colesterol marit.

Colesterolul la valori ff mici = ficat pe moarte, si pericol de moarte, apropo.



#18
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014

View PostHandicarpati, on 11 februarie 2018 - 11:16, said:

Statinele se dau cu reteta, de medic, daca nivelul colesterolului depaseste anumite valori, si medicul considera ca ii trebuie asa ceva. Au o droaie de efecte secundare, si oricum la el nu e cazul de colesterol marit.

Colesterolul la valori ff mici = ficat pe moarte, si pericol de moarte, apropo.
Corect!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate