Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

colesterol hdl mic, trigliceride mari

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#55
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Analize facute cu o saptamana in urma...
Ca probleme sunt...
Trigliceride 239
Colesteroll seric total 224

Medicul mi-a recomandat un pic de regimsa las grasimile, painea alba, zaharul, berea... sa fac miscare si sa incerc un supliment natural Korill, cu omega3

#56
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 victor_c, on 20 mai 2018 - 05:02, said:



Ok, din discutia de aici se intelege ca statinele ar fi rele. Dar ce alternative ar fi pt cei care au nevoie sa ia ?
Mie mi-au gasit 2 artere la inima infundate. Una 70% si una 90%. Au pus stenturi care au facut sa dispara imediat problemele. Puls 58, tensiune 60 cu 90, desi am avut tensiune mica si inainte de stenturi.
Mi s-a prescris Sortis 80 mg, pe langa alte medicamente. Am 39 de ani, fara grasime pe corp, activ, in ultimele 8 luni am scazut foarte mult consumul de zahar, dar LDL a scazut aproape deloc. Anul trecut aveam LDL era aprox 220 si HDL 50, trigliceridele 118. Inca n-am facut analize dupa statine sa vad noile valori.
Presupun ca in cazul meu statinele sunt un rau necesar ? Tip slab si care deja face miscare multa. Desi perspectiva sa pierd masa musculara suna rau.
Incearca o cura cu 240 oua de prepeliță. Rudei mele i-a scazut colesterolul de la 200 si ceva, (cred ca vreo 240) la 160 in 48 de zile(atata tine o cura de 240 de oua) . Din pacate, nu a putut repeta cura deoarece suferă si de guta si ii crescuse acidul uric. Acum ia monacolin k, tot un fel de statina dar nu e asa agresiva ca sortisul. Nu se mai baloneaza si nu ii mai tremura capul iar glicemia a scazut de la 135 la 110. Se gaseste sub denumirea de Arterin, Biostatin Forte, Coracol.


<<Monakolin K se obtine prin extractia din Red Yeast Rice. Red Yeast Rice continand Monacolin se obtine prin fermentare controlata in prezenta drojdiei Monascus purpureus. In timpul procesului de fermentare se produce o culoare roșie. Pigmentul rosu este Monacolin K, considerat unul dintre cei mai eficienti agenti naturali pentru reglarea colesterolului. Un studiu clinic efectuat in 1999 (vezi David Heber et al.: "Colesterol-lowering effects of a proprietary Chinese red-yeast-rice dietary supplement", Jurnalul American de Nutriție Clinică, Vol. 69, nr.2, 2310236) demonstrează că 8 săptămĂąni de tratament Monacolin din Red Yeast scade nivelurile plasmatice ale colesterolului cu 23%, trigliceridele cu 36,5%, Ăźn timp ce crește colesterolul "bun" HDL cu 19,6%. Aceste rezultate depasesc de departe posibilitatea de a reduce colesterolul pe cale dietara prin aport redus de grăsimi animale. Monacolin nu are nici un efect secundar serios. Monacolin K este avizat de EFSA (European Food Safety Authority) pentru reducerea colesterolui, administrat in concentratia de 10 mg per doza. Dereglarea nivelului colesterolului in sange este un efect autoimunitar indus de prezenta unor inflamatii in sistemul circulator.>>

Cei care iau orice fel de statine, trebuie neaparat sa ia si un protector hepatic de exemplu Silimarina.

Edited by Freddy12, 02 February 2019 - 13:00.


#57
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
Apropo de trigliceride, ati incercat careva Koril, care tot face reclama la tv?

#58
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Revin dupa aproape 2 ani de zile. Conform spuselor userului @myceran am renuntat la statine (rosucard), dar nu si la medicamentele de diabet (metfogamma si forxiga). Colesterolul s-a ridicat putin si oscileaza intre 200-220, dar glicemia si mai ales hemoglobina glicozilata au scazut (110-120, respectiv 6.7). Concluzia mea e sa evitati pe cat posibil statinele, fac mai mult rau mai ales daca nu e neaparat necesar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate