Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amenda masina vanduta

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View Postdorin_2k, on 05 februarie 2018 - 17:51, said:

Plateste amenda. Daca ii primesti inapoi de la cumparator, te-ai scos.
La judecatorie platesti si 20 lei timbrul. Si nu e 100% sigur ca vei castiga.
Si dureaza cateva luni.
Alte amenzi nu cred ca mai vin ca doar nu l-o fi prins si in alea 2 zile pana sa o inmatriculeze :lol:
Omul e foarte ok, si-a cerut scuze.  Si daca nu mi-i restituie, suma asta nu justifica timp si nervi cu judecatoria. Daca n-ar fi inmatriculat-o, problema era perpetua, nu izolata.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Alta amenda nu mai vine. Chiar daca nu-si lua a doua zi rovinieta, nu mai vine alta.
Am primit eu un raspuns de la cnair la o petitie facuta de demult la ei.

#21
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View PostJurasikMan, on 05 februarie 2018 - 17:37, said:

Este o problema cu inmatricularile. Pe cale legala , cu programare pe site , o inmatriculare poate dura si 3 luni. Daca nu ai scris pe talon " instrainat catre " ...platesti amenda.

Nu conta nici daca a scris ca a instraionat`o, nu te mai opreste nimeni pentru rovigneta, foto si gata amenda generata automat.

#22
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
In ultima vreme am mai recomandat aceasta discutie de vreo doua ori, posibil sa foloseasca: https://forum.softpe...oul-proprietar/

#23
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View Postjakota, on 05 februarie 2018 - 16:24, said:


Contesti ca masina era proprietatea ta la momentul amenzii -  cu contractul v/c  si  cu radierea de la Taxe si impozite .  Simplu
Ce-i aia ,,contesti'' ?!

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View PostTopp, on 05 februarie 2018 - 20:11, said:

Ce-i aia ,,contesti'' ?!
Conjugare verb prezent
http://conjugare.ro/...rbului-contesta

#25
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011

View Postdorin_2k, on 05 februarie 2018 - 20:53, said:

Merci!

#26
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postvimann, on 05 februarie 2018 - 17:38, said:

Am dat de noul proprietar, in noiembrie a trecut-o pe numele lui, la 2 zile dupa amenda (am vazut actele).
M-a rugat sa platesc eu amenda in 48h, ca imi da banii saptamana viitoare la salariu.
Alegere grea: 125 lei si poate ii pierd sau judecatorie si poate pierd.

Ai zis ca n-ai vandut-o la un amarat...

View Postvimann, on 05 februarie 2018 - 18:46, said:


Alte amenzi nu cred ca mai vin ca doar nu l-o fi prins si in alea 2 zile pana sa o inmatriculeze :lol:
Omul e foarte ok, si-a cerut scuze.  Si daca nu mi-i restituie, suma asta nu justifica timp si nervi cu judecatoria. Daca n-ar fi inmatriculat-o, problema era perpetua, nu izolata.

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Omul e f ok daca isi achita datoriile. Daca nu, nu mai e ok, in opinia mea. M-as imprumuta si as plati amenda, nu l-as lasa pe fostul proprietar sa aiba dileme daca mai vede contravaloarea amenzii sau nu, cum e in cazul tau.

#27
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Update: individul m-a dus cu zaharelul ca duminica, luni apoi azi imi da banii (azi nu mai raspunde la telefon).
Insa, am observat ceva interesant: actele masinii sunt acum pe numele mamei lui. Contractul de vanzare-cumparare a fost facut intre mine si el, dar masina n-a mai ajuns niciodata pe numele lui.
Parca se numea fals in acte treaba asta.

#28
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
A trecut masina pe numele mamei doar pentru a plati mai putin asigurarea obligatorie. Multi procedeaza asa, am un coleg care la fel a procedat.

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Poate a facut contract v-c cu mama lui si a inmatriculat-o direct pe numele ei.

#30
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,934
  • Înscris: 11.07.2016
Eu am patit la fel.
Am sunat cumparatorul, i-am explicat situatia, mi-a trimis bani si am platit amenda.
Nu a fost nevoie sa-l amenint ca ma duc la politie si la tribunal, a fost om de inteles.
(Eram pregatit sa-l amenint).
Apoi nu a durat mult si a trecut masina pe nume...
Nu era in totalitate vina lui, pentru ca in perioada respectiva dura si 2..3 luni sa te programezi la RAR sau la inmatriculari...
Ideal ar fi deci sa iei legatura cu el si sa-i explici situatia.
daca nu e intelegator, atunci faci ce te-au invatat colegii: contestatie la tribunal, cerere la politie.
Poti sa trimiti si la cndair copii dupa actele care dovedesc ca ai vandut masina si cui ai vandut-o.
Bafta!

#31
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postvimann, on 13 februarie 2018 - 17:33, said:

Update: individul m-a dus cu zaharelul ca duminica, luni apoi azi imi da banii (azi nu mai raspunde la telefon).
Insa, am observat ceva interesant: actele masinii sunt acum pe numele mamei lui. Contractul de vanzare-cumparare a fost facut intre mine si el, dar masina n-a mai ajuns niciodata pe numele lui.
Parca se numea fals in acte treaba asta.

Imi pare rau ca am avut dreptate. Mie nu imi plac oamenii astia care profita de buna crediinta a semenilor, cum a fost in cazul tau.

#32
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005
Pana la urma mi-a platit si am primit scuzele de rigoare, dupa ce m-a tinut pe jar azi (a zis ca vine in jumatate de ora, dupa 2 ore m-a sunat sa ma duc eu dupa bani).
Case closed.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate