Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Amenda masina vanduta

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
Salut,
M-am trezit astazi cu amenda de la cnadnr ca am circulat fara rovinieta in noiembrie 2017. Problema e ca eu am vandut masina respectiva cu cateva luni inainte de savarsirea contraventiei.
Presupun ca noul proprietar n-a inmatriculat auto si vor curge in continuare amenzile la mine...
Ce pot sa fac in situatia asta ? Toate actele au fost in regula, am scos-o de pe numele meu.

#2
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 22.05.2011

 vimann, on 05 februarie 2018 - 16:21, said:

Salut,
M-am trezit astazi cu amenda de la cnadnr ca am circulat fara rovinieta in noiembrie 2017. Problema e ca eu am vandut masina respectiva cu cateva luni inainte de savarsirea contraventiei.
Presupun ca noul proprietar n-a inmatriculat auto si vor curge in continuare amenzile la mine...
Ce pot sa fac in situatia asta ? Toate actele au fost in regula, am scos-o de pe numele meu.

Contesti ca masina era proprietatea ta la momentul amenzii -  cu contractul v/c  si  cu radierea de la Taxe si impozite .  Simplu

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
prezinti contractul de vanzare cumparare si ca tu ai scos-o de la inmatriculare.

#4
annonimu

annonimu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 26.06.2007
offtopic  : pe talon ai scris numele noului proprietar si data vanzarii ? ca asa il grabeai sa o treaca pe numele lui ...

#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
Cu cnadnr-ul discut sau ma duc la judecatorie ? Scuze, sunt absolut paralel cu situatia.
Pot face ceva sa previn situatia in viitor, gen vreo cerere catre directia inmatriculari ?

 annonimu, on 05 februarie 2018 - 16:36, said:

offtopic  : pe talon ai scris numele noului proprietar si data vanzarii ? ca asa il grabeai sa o treaca pe numele lui ...
Nu. Nici nu mi-a trecut prin minte ca n-am vandut-o la vreun amarat.

Edited by vimann, 05 February 2018 - 16:40.


#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Contesti amenda in instanta. Alta cale nu este. Pui la dosar  cerere cu motivul real si copie dupa contract si cred ca se va anula. Eventual dovada ca ai scos-o de la taxe si imozite.
Pe urma mergi la Politia Rutiera si faci o cerere sa fie oprita in trafic. Daca ai scris instrainat pe talon o sa ii ridice talonul.
Asta la politia rutiera nu stiu exact cum se faqce dar probabil te indruma ei.
Sau deschizi proces civil de radiere. Si se radiaza prin hoptarare judecatoreasca. Cumparatorul o sa primeasca notificare sa se prezinte la proces.

Edited by PoeOvidiu, 05 February 2018 - 16:39.


#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007

 vimann, on 05 februarie 2018 - 16:36, said:

Cu cnadnr-ul discut sau ma duc la judecatorie ?
da, discuti la judecatorie Posted Image
trebuie sa depui contestatie la tribunal si te judeci cu CNADR-ul
ps.ai de alergat  dureaza cel putin 4-5 luni pana la o decizie

Edited by STARTREK1, 05 February 2018 - 16:40.


#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
http://www.cnadnr.ro...ivind-rovinieta

#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
N-ar fi mai rapid si fara dureri de cap, daca l-ai anunta pe cumparator, sa achite el amenda?

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este o problema cu inmatricularile. Pe cale legala , cu programare pe site , o inmatriculare poate dura si 3 luni. Daca nu ai scris pe talon " instrainat catre " ...platesti amenda. Daca ala a revandut-o la randul lui este si mai tragic . Poti solicita ( cu actele doveditoare ) la Politie sa fie oprita masina in trafic si retinut temporar talonul pentru inscriptionare pe el ( instrainat catre ... )  . Legal ei nu prea pot sa opreasca actele in prezent din cauza celor 90 de zile in care se poate inmatricula masina . Vina iti apartine .

Edited by JurasikMan, 05 February 2018 - 17:39.


#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005
Am dat de noul proprietar, in noiembrie a trecut-o pe numele lui, la 2 zile dupa amenda (am vazut actele).
M-a rugat sa platesc eu amenda in 48h, ca imi da banii saptamana viitoare la salariu.
Alegere grea: 125 lei si poate ii pierd sau judecatorie si poate pierd.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Sa-ti lase gaj un bun (ceas, telefon) mai de doamne-ajuta, si i-l dai inapoi dupa ce-ti da banii ptr amenda.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,362
  • Înscris: 01.12.2001
Plateste amenda. Daca ii primesti inapoi de la cumparator, te-ai scos.
La judecatorie platesti si 20 lei timbrul. Si nu e 100% sigur ca vei castiga.
Si dureaza cateva luni.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011

 vimann, on 05 februarie 2018 - 17:38, said:

Alegere grea: 125 lei...

Vrei sa zici usoara :D

#15
catalin74-2

catalin74-2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.04.2006
Platesti amenda 125lei +costul rovinietei pe un an  28 euro.  
Daca faci contestatie la judecatorie iti anuleaza amenda+costul rovinietei.
Trebuie sa atasezi copie dupa contractul de vanzare cumparare ,fisa fiscala cum ca ai scos masina de la impozit si eventual copie dupa plicul in care a venit amenda cu data .

#16
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
off-topic: mi se pare absolut incredibil că încă mai există problema asta în România. chiar nu e în stare nimeni să schimbe legea ca să nu se mai chinuie lumea atunci când cel care cumpără o maşină n-o trece pe numele lui...?

#17
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 catalin74-2, on 05 februarie 2018 - 18:12, said:

Platesti amenda 125lei +costul rovinietei pe un an  28 euro.  
Daca faci contestatie la judecatorie iti anuleaza amenda+costul rovinietei.
Nu se mai plateste costul rovignetei alaturi de amenda de vreo 5 ani.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,362
  • Înscris: 01.12.2001

 afh, on 05 februarie 2018 - 18:17, said:

off-topic: mi se pare absolut incredibil că încă mai există problema asta în România. chiar nu e în stare nimeni să schimbe legea ca să nu se mai chinuie lumea atunci când cel care cumpără o maşină n-o trece pe numele lui...?
La noi e de groaza. O ruda din Italia si-a cumparat o masina sh. Pana a terminat de numarat banii, masina deja era trecuta pe el. Ca sa simplifice, totul se face la primaria din satul de unde e.
La noi e criminal. Rezervare programare RAR. A ajuns la +3 luni. Apoi iar rezervare programare inmatriculare.
De ce oare? Cine castiga? Samsarii care "te rezolva" pt minim 400 €? Sau e chiar putin? Sau sunt "baietii destepti" ce trebuie sa castige prin orice metoda?
Spaga ce se da in unele judete la traseu (pt permis) tot la baietii destepti ajunge?
Sau e inventata de "soarecii mici" pt bunastarea lor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate