Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Card de la Wise Card (fost TransferWise)

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
843 replies to this topic

#271
crissty

crissty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMembruAnonim, on 25 septembrie 2018 - 14:19, said:

Am incercat sa alimentez contul de euro si am un comision de 15 euro (teansfer bancar).
Pai comisionul ala e perceput de banca din care vrei sa transferi,nu are nici o treaba cu transferwise

#272
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mi-am alimentat de proba contul cu lei dintr-un card de lei ING. Mi-a luat comision 0.04. Apoi am alimentat contul unei cunostinte tot cu 10 lei. Comisionul a fost zero. Aveti idee ce s-a intamplat? De ce o data a aplicat comision, apoi nu.

Am atasat extrasul de cont.

Attached File  trsw.jpg   13.07K   60 downloads

Edited by MembruAnonim, 25 September 2018 - 17:25.


#273
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Interesant. În contul TW al cunoștinței la detalii plată ce arată? Nu apare acolo nici un fel de comision?

#274
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
M-am uitat ,jos de tot scrie  "TAXA 0,04"

Edited by MembruAnonim, 25 September 2018 - 18:00.


#275
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Nu știu ce să zic. Poate că ceva eroare din partea lor.

Edited by orbanbalint, 25 September 2018 - 18:02.


#276
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate zic o prostie , nu stiu. Dar la mine cand am alimentat contul, am apasat pe plusul din tabul de jos de langa "cont" si "destinatari". Plus apoi adauga bani - etc.
In schimb, la coleg am alimentat altfel: am intrat in tabul "CONT" apoi in contul deschis LEI, "ADAUGA" etc.
Are vreo relevanta?

Edited by MembruAnonim, 25 September 2018 - 18:10.


#277
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Nu cred că contează.
Știu că la plata cu card de debit se percepe un comision de 0,4%, deci la 10 lej este 4 bani. De ce nu apare așa în contul tău ING e un mister.
La mine s-a întâmplat că în vară am pus 1000 de lei în contul TW, am plătit 1004 lei, dar când suma a fost debitată din contul meu curent a apărut 1001,06 lei pe extras.

Edited by orbanbalint, 25 September 2018 - 18:27.


#278
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand mi'am deschis contul, prima moneda setata a fost LEI. Am alimentat 20 euro pt a'mi putea trimite cardul. Am platit 20.04 euro.

Contul cunostintei a fost deschis tot de catre mine. Prima moneda setata i'am pus euro. I'am alimentat contul cu 20 euro. Nu s'a luat niciun comision.

Are cumva importanta faptul ca i'am trimis invitatie din contul meu?

Edited by MembruAnonim, 25 September 2018 - 18:35.


#279
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Asta chiar e interesant, că dacă alimentezi contul unei cunoștințe nu ai comision, dacă contul tău, ai.

#280
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Invitatie sa isi deschida cont TW. Era o adresa de net.

Edit
Am editat mai sus. Prima moneda setsta la mine a fost lei. La prieten a fost euro. Nu stiu daca are importanta.

Edited by MembruAnonim, 25 September 2018 - 18:36.


#281
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Cred că am găsit răspunsul: https://transferwise...e-transfer-work
Invitatul tău a primit discount.

Edited by orbanbalint, 25 September 2018 - 18:38.


#282
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pt a activa functia contactless, eu am retras niste bani de la bancomat si mi-am schimbat si pinul cu ocazia asta.
Totusi am citit pe plicul cu care a venit cardul ca pt a activa functia contactless trebuie sa fac o plata cu cip si pin. Care este pana la urma metoda?

#283
dj_cristi

dj_cristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 26.01.2006
hmm, nu stiam ca se poate schimba pin-ul la cardul de tw, merge la orice bancomat? ca din site nu am vazut optiunea.

#284
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
De obicei așa este la fiecare card bancar contactless. Cea mai sigură metodă este să faci prima plată la un comerciant cu pin, apoi cu siguranță va fi activă funcția contactless.

View Postdj_cristi, on 26 septembrie 2018 - 10:35, said:

hmm, nu stiam ca se poate schimba pin-ul la cardul de tw, merge la orice bancomat? ca din site nu am vazut optiunea.

Poți schimba pinul la orice bancomat.

Edited by orbanbalint, 26 September 2018 - 10:39.


#285
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exista vreun comision daca transfer din contu meu EUR TW intr-un cont din ro EUR ?

Edited by MembruAnonim, 26 September 2018 - 10:47.


#286
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Nu există.

#287
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 11.05.2008
Hello,
We're adding a small fixed fee of around 5 lei to send money.
From 1st December, there will be a small fixed fee to send money from your borderless account, to another bank account.
The total fee will depend on whether you're sending from one currency to another, or transfering money in a single currency. Here's how that works:
To send money from one currency to another, you'll pay the usual conversion fee, plus the small, fixed fee.
For instance, if you're sending money from your EUR balance to a bank account in RON, you’ll pay the 0.45% conversion fee, plus 5 lei. The fixed fee varies by currency, you can find the full list here.
To send money in one currency you'll only pay the small, fixed fee.
For instance, if you're sending money from your RON balance to a bank account in RON, you’ll only pay 5 lei.
There's no change to fees to convert money within your account.
When you convert currencies between balances in your account you'll only pay the conversion fee.
Why has this happened?
Every time you send money to another bank account, TransferWise pays fees to third-party providers, and covers other costs. A while ago, we made it free, believing we could cover these fees ourself. Unfortunately, despite our best efforts, it's too expensive to maintain.
We’re disappointed we’ve had to change this fee, and we’re working on a plan to reduce it in the future. As soon as we have an update, we’ll be back in touch.
Thanks,
The TransferWise Team

#288
MihaiRo77

MihaiRo77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 27.08.2018
Ăștia nu tot trimiteau e-mailuri cum.ca lumea nu mai trebuie sa plătească comisioane bancare?.... 😂
Ai 10 lei in transferwise. Trimiți 5 la BT.
Transferwise îți ia 5 lei și BT 5 lei încasare OP.
Și uite asa 10 lei egal 0 lei... 😂

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate