Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ING anunță un nou model operațional

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016
ING România anunţă un nou model operaţional implementat în 33 de sucursale proprii şi integrarea serviciilor bancare pe platformele sale digitale pe parcursul acestui an, banca urmând să facă tranziţia către un model digital de tip self-service.
ING va implementa un program de reorientare în carieră pentru angajaţi icare în prezent efectuează activităţi operaţionale în sucursalele sale.
Amprenta teritorială ING rămâne aceeaşi, compania având în total 180 de sucursale la nivel naţional. Planul ING vizează tranziţia către un model digital de tip self-service şi recreare fluxului operaţional.

Sursa : ZF

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Adica dispare cashul si service-ul facut de personal si in ultimele 33 de sucursale din cele 180.

#3
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postoverseas, on 01 februarie 2018 - 14:29, said:

Adica dispare cashul si service-ul facut de personal si in ultimele 33 de sucursale din cele 180.
NU, o sa fie preluat de ATm-uri, alea lucreaza 24 din 24, nu vor concediu, nu vor prime, nu vor 5 zile pe saptamana, etc.

#4
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Asta va insemna viitorul, bancile care nu se adapteaza vor ramane de caruta.
Deha apar o gramada de banci virtuale gen revolut, ce vor concura masiv bancile clasice

#5
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostTheWarrior, on 01 februarie 2018 - 14:45, said:

NU, o sa fie preluat de ATm-uri, alea lucreaza 24 din 24, nu vor concediu, nu vor prime, nu vor 5 zile pe saptamana, etc.
Ceea ce ai scris tu sunt lucruri specifice naturii umane. Oricat ar visa corporatistii ametiti de atatea sedinte de 'valorile companiei', omul mai are si drepturi, nu ii poti transforma pe toti in sclaveti. Mai e o problema pe care o intrevad la ING, sunt destui utilizatori care nu sunt atat de experimentati incat sa poata folosi singuri anumite chestii self service, trebuie si operator uman la un moment dat.

Edited by biogood, 01 February 2018 - 15:55.


#6
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Da, asta e trendul, iar ING cam e pionier in Romania pe zona de banking inteligent. Apropo, cu Maria de la ING (robotul lor de suport) s-a conversat cineva? Ca eu daca as lucra in zona de suport as incepe sa am tremurici.

#7
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Am conversat eu putin cu Maria de la ING acum vreun an. Eu voiam sa dau de un operator. Am tot zis de extras de cont si din a doua incercare a inteles :)). E bun ca nu ai de tastat pe 1,2,3 ca sa intri la optiunea dorita, dar nu cred ca inca e destul de capabila sa inlocuiasca un operator uman.

#8
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Pana acuma nu era asa?
E asa in iasi de cativa ani. Au macar cate un bancomat in fiecare oras?
In vaslui nu e nici unul macar. Asta e banca?
Cei care stau in vaslui ce fac? Fac naveta la iasi ?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
E un comunicat sublim, care nu spune nimic.
Avand in vedere ce probleme operationale si de comunicare are ING in ultimul timp, aceasta automatizare nu e cea mai fericita idee.

Nu toate procesele pot fi automatizate, iar "Maria" nu e chiar cel mai destept robot de pe pamant...

E un cost-cutting ce duce catre aberant.

#10
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postgeostorm, on 01 februarie 2018 - 15:29, said:

Asta va insemna viitorul, bancile care nu se adapteaza vor ramane de caruta.
Deha apar o gramada de banci virtuale gen revolut, ce vor concura masiv bancile clasice

Astept cu interes carnea virtuala, si mamaliga virtuala, poate si mici virtuali, astia care au invatat pe branci si au muncit ani de zile la banci, ce or sa faca ? la sapa cu ei ?

#11
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
La birourile existente se vor vinde floricele ?Pentru 2ATM-uri nu au nevoie de spatiile de acum.Asa ca prevad relocari in viitorul apropriat in locatii strategice gen : sub scari ,in poduri , pivnite etc
Asa chiar vor reduce costurile.
E doar un mod elegant de a spune ca a-si restrang activitatea.Cum o sa depui la ATM documentatia pentru un imprumut ?

#12
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
N-am reusit sa depun cash niciodata oricum, trebuia sa ma duc la mama dracu la nush care sediu cu casierie.
Celelalte banci ce fac, cele care au numai depunere cash la ghiseu? Ele n-au nevoie de cost-cuttinng?

#13
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
este clar, veriga umana este cea slaba, trebuie sa ne sinucidem toti si sa lasam masinile sa eficientizeze costurile la maxim.....

#14
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
E un model de business, nu zice nimeni că trebuie să fie pentru toată lumea. Cei care se simt confortabil cu serviciile ING le vor utiliza în continuare.

#15
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostPlaton, on 01 februarie 2018 - 18:18, said:



Astept cu interes carnea virtuala, si mamaliga virtuala, poate si mici virtuali, astia care au invatat pe branci si au muncit ani de zile la banci, ce or sa faca ? la sapa cu ei ?

Sa se recalifice, sa fie in pas cu piata muncii, asa e incapitalism, si doar ei sunt mari fani capitalism

Insa bancile astea online vor avea mare nevoie de oameni in call center. Deci angajatii se vor muta acolo

View Postalexpet, on 01 februarie 2018 - 18:34, said:

este clar, veriga umana este cea slaba, trebuie sa ne sinucidem toti si sa lasam masinile sa eficientizeze costurile la maxim.....

Nu mai e nimemi dispus sa plateasca comisioane bancare in 2018 pentru a asigura salariile unor angajati.

Edited by geostorm, 01 February 2018 - 18:40.


#16
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Dispar și ATM-urile lor. Sucursalele modernizate nu mai au așa ceva în dotare, se va merge pe online și pe inteligența artificială, aflată cam pe la începuturi.

Cu Maria nu m-am înțeles din prima. Altădată i-am vorbit în cuvinte cheie și a priceput, însă tot la operatorul uman am ajuns.

#17
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Cu ocazia asta maresc cursul euro la BNR+30% sau lasa BNR+25% cum e acum? :)

#18
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
:)))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate