Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

ING anunță un nou model operațional

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cum sa dispara ATM-urile?
A disparut cashul si n-am aflat eu?

#20
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007

View Postgeostorm, on 01 februarie 2018 - 15:29, said:

Asta va insemna viitorul, bancile care nu se adapteaza vor ramane de caruta.
Deha apar o gramada de banci virtuale gen revolut, ce vor concura masiv bancile clasice
vreau sa-mi fac cont, cum fac cu ing? ca in tot judetul botosani nu au nici un sediu.

#21
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Nu prea se mai pot da tunuri nesimtite in Romania, asa ca ING se retrage.
Apar banci noi in Romania, concurenta e din ce in ce mai marex asa ca ING se retrage usor usor.

Se duc in alte tari bananiere unde nu e concurenta si pot da tunuri, poate Ucraina, poate Rep. Moldova

View Postslai, on 01 februarie 2018 - 19:27, said:


vreau sa-mi fac cont, cum fac cu ing? ca in tot judetul botosani nu au nici un sediu.

Vezi ca sunt banci la care iti faci cont din fotoliul de acasa, si cardul ti-l.aduce curierul la usa :)

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
sunt, dar trebuie sa ai intai cont la alta banca.

#23
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postgeostorm, on 01 februarie 2018 - 19:34, said:

Nu prea se mai pot da tunuri nesimtite in Romania, asa ca ING se retrage.
Apar banci noi in Romania, concurenta e din ce in ce mai marex asa ca ING se retrage usor usor.

Se duc in alte tari bananiere unde nu e concurenta si pot da tunuri, poate Ucraina, poate Rep. Moldova



Vezi ca sunt banci la care iti faci cont din fotoliul de acasa, si cardul ti-l.aduce curierul la usa Posted Image
Io cred ca pur si simplu au facut o analiza a portofoliului, au vazut ca au clienti "mai spalati", care mai stiu sa foloseasca si internet banking si card pt plati, transferuri. Nu am vazut niciodata cozi in ING-uri, cum am intrat, la fel de repede am si rezolvat.

#24
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Asta cu clienții spălați nu se prea pupă cu reclama agresivă la "salariut" fără comisioane din ultimul an. Cred că problema lor majoră e că și-au dat targetul peste cap. Aveau aproape exclusiv clienți spălați, apoi s-au dus spre a atrage tot poporul cu nevoi basic  (salariut fără comisioane, retrageri fără comisioane și cam atât ), popor subvenționat că i-au pus pe ăia spălați sa plătească Euro la BNR +25%.

Acum cu mișcarea asta se întorc la ăia spalatii, doar ca se pare ca sunt cam confuzi în comunicare / targetare.

#25
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007

View Postbiogood, on 01 februarie 2018 - 15:44, said:

Ceea ce ai scris tu sunt lucruri specifice naturii umane. Oricat ar visa corporatistii ametiti de atatea sedinte de 'valorile companiei', omul mai are si drepturi, nu ii poti transforma pe toti in sclaveti. Mai e o problema pe care o intrevad la ING, sunt destui utilizatori care nu sunt atat de experimentati incat sa poata folosi singuri anumite chestii self service, trebuie si operator uman la un moment dat.
Asta e mersul societatii informatizate.
Daca ma intrebi pe mine, as prefera sa imi raspunda la telefon o voce blonda si la ghiseu sa intalnesc o fata frumusica care imi zimbeste frumos (bine, eu sunt un picut mai batran - ma schimb mai greu).

Am inteles din articol ca vor implementa un program de reorientare in cariera pentru personalul care in prezent efectueaza activitati operationale in sucursale.
Oricum nu cred ca sunt multi.

#26
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
În Germania ING funcționează deja pe sistemul  asta. Utilizatorul  își deschide  singur cont și card online. Verificarea  identității  se face prin webcam.

#27
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postchris_t, on 02 februarie 2018 - 00:40, said:

Asta cu clienții spălați nu se prea pupă cu reclama agresivă la "salariut" fără comisioane din ultimul an. Cred că problema lor majoră e că și-au dat targetul peste cap. Aveau aproape exclusiv clienți spălați, apoi s-au dus spre a atrage tot poporul cu nevoi basic  (salariut fără comisioane, retrageri fără comisioane și cam atât ), popor subvenționat că i-au pus pe ăia spălați sa plătească Euro la BNR +25%.

Acum cu mișcarea asta se întorc la ăia spalatii, doar ca se pare ca sunt cam confuzi în comunicare / targetare.

Reclamele alea cu salariut sunt absolut cretine

#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Adica asa cum e acum la Libra.

#29
Tendor83

Tendor83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.07.2016

View Postcatalin11catalin, on 01 februarie 2018 - 17:18, said:

Pana acuma nu era asa?
E asa in iasi de cativa ani. Au macar cate un bancomat in fiecare oras?
In vaslui nu e nici unul macar. Asta e banca?
Cei care stau in vaslui ce fac? Fac naveta la iasi ?
Din cate știu, poti sa extragi numerar de la atm-urile altor banci , cu cost 0, daca ai intrari de  minim 700ron pe luna. Partea cu retragerea e rezolvata.
La depus numerar nu știu cum ar putea sa o rezolve. Nu stiu daca permit depunerea de numerar, de la alte bancomate tot fara costuri.

#30
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Daca ai intrari de minim 700 de lei si o operatiune cu cardul lunar, 3 luni consecutive.

Prea multe stelute cand sunt atatea alte optiuni...
Ce avantaj are in defavoarea altor banci fara atatea limitari?

#31
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Crede-ma, ti-ar fi mult mai simplu daca ai arunca un ochi pe lista de taxe si comisioane: https://www.ing.ro/d..._comisioane.pdf

#32
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 01 februarie 2018 - 17:34, said:

E un comunicat sublim, care nu spune nimic.
Avand in vedere ce probleme operationale si de comunicare are ING in ultimul timp, aceasta automatizare nu e cea mai fericita idee.
Nu toate procesele pot fi automatizate, iar "Maria" nu e chiar cel mai destept robot de pe pamant...

Asa este numai ca spre asta se tinde. Ca oamenii sa fie atat de plictisiti de raspunsurile standard ale unui robot, incat sa nu mai sune deloc, cand au o problema si sa-si rezolve, pana la urma, problemele singuri.   Cred ca, in cca. 10 ani cardurile vor deveni obligatorii pentru toata lumea (nu se vor mai plati drepturi - salarii, pensii, etc, decat pe card) si atunci toata lumea va folosi bucata de plastic, nu va mai fi nevoie de agentii bancare ci doar de bancomate pe ici pe colo...pentru rarele cazuri in care ai nevoie de numerar.

Astfel, angajatul va deveni robotul perfect - va munci ca vita si va primi la sfarsit de luna o suma electronica inscrisa intr-un cont, cat sa-i ajujnga de mancare si alte cateva chestii marunte.

#33
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
LOL, chiar și acum există astfel de angajați. Ce te face să crezi că vor fi doar peste 10 ani?

#34
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View Postaflorin27, on 01 februarie 2018 - 16:13, said:

Da, asta e trendul, iar ING cam e pionier in Romania pe zona de banking inteligent. Apropo, cu Maria de la ING (robotul lor de suport) s-a conversat cineva? Ca eu daca as lucra in zona de suport as incepe sa am tremurici.

Am discutat de câteva ori. Evident că în final ajungi tot la operatorul uman, ”Maria” doar verifică identitatea ta.

View PostTendor83, on 03 februarie 2018 - 08:54, said:

Din cate știu, poti sa extragi numerar de la atm-urile altor banci , cu cost 0, daca ai intrari de  minim 700ron pe luna. Partea cu retragerea e rezolvata.
La depus numerar nu știu cum ar putea sa o rezolve. Nu stiu daca permit depunerea de numerar, de la alte bancomate tot fara costuri.
Foarte multe bancomate ING permit depunerea de numerar. Modelele noi, toate. Și am observat că au început să le preschimbe pe cele vechi la care nu puteai depune numerar.

#35
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postslai, on 01 februarie 2018 - 19:38, said:

sunt, dar trebuie sa ai intai cont la alta banca.
pe libra vad ca au scos conditia asta

#36
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postgeostorm, on 01 februarie 2018 - 19:34, said:

Nu prea se mai pot da tunuri nesimtite in Romania, asa ca ING se retrage.
Apar banci noi in Romania, concurenta e din ce in ce mai marex asa ca ING se retrage usor usor.

Se duc in alte tari bananiere unde nu e concurenta si pot da tunuri, poate Ucraina, poate Rep. Moldova


Asta ce e...teoria conspiratiei...de und eai scos povestea? Ai vazut in film sau cum? de unde atata imaginatie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate