Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Metropolitan Rezidențial Metalurgiei/Berceni 1

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
tdanut

tdanut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.12.2007

 PunisherThe, pe 27 martie 2019 - 08:28, a scris:

Mai are cineva informatii noi? Am vazut ca se lucreaza la fatada, dar pare ca avanseaza destul de lent.

Ai vazut vreun 'galbejit' pe acolo ?

#38
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008
Da, erau.

#39
iulianbucei

iulianbucei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.04.2019
Salutare,

Din pacate este adevarat, lucrarile se demareaza cu vietnamezi de vreo 2 luni incoace.
Eu sunt foarte dezamagit de cum decurg lucrurile, le-am cerut planurile de instalatii dupa care s-au executat lucrarile in apartament pentru ca nu au respectat ce era pe plan in sensul ca:
- au facut niste absurditati prin apartamente, de exemplu mie mi-au pus plita pe celalalt perete decat era prevazut in proiect si priza pentru hota plitei era pe peretele opus
- priza pentru frigider la fel, frigiderul pe un perete iar priza aferent lui pe peretele opus
- teava de scurgere apa menajera trece prin bucatarie la 0.6m de perete si 0.8 de usa deci pierd un spatiu generos din bucatarie din cauza lor, si arata dezastruos chiar daca vine mascata teava
- le-am spus de acum 3 luni de zile ca vreau sa fac niste modificari in apartament fiind de specialitate proiectant, sa mai suplimentez niste prize si corpuri de iluminat, mi-au spus ca se rezolva, bineinteles contracost, si nici macar nu s-a rezolvat. Au schimbat 3 ingineri de atunci, am vorbit cu fiecare pe santier ce modificari vreau sa fac, pana cand l-au schimbat pe ultimul si nici macar nu m-au anuntat, si ce sa vezi, au turnat si sapa si au si tencuit..deci modificarile mele s-au dus pe apa sambetei.
- cele 2 distribuitoare pentru tevi sunt puse una pe hol si una in bucatarie aparent, in loc sa le incastreze in perete (iar s-a pierdut din spatiu util), cel putin pe hol nu mai poti sa faci un dressing frumos lung, trebuie sa faci unul taiat in zona cu distribuitorul ca sa il incastrezi in dressing.

Atentie mare la ce lucrari vi s-au facut in apartamente! S-a lucrat/se lucreaza foarte prost din cauza unor ingineri/muncitori incapabili pe care ii platesc ieftin.

Eu unul sunt profund dezamagit, si as vrea sa cer banii inapoi, dar nu cred ca mi-i da nimeni...A mai cerut cineva banii inapoi si i s-au inapoiat?

#40
silviarvia

silviarvia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2019
Buna ziua,
Eu am platit 1000E de curand pentru o rezervare, fiind de acord cu un draft de antecontract ce mi-a fost trimis sa-l citesc.
Dupa ce monseniorii au incasat cei 1000E, notarul la care trebuie sa semnez antecontractul vad ca imi trimite un nou draft de antecontract, care are unele adaugiri:
- termen de gratie 60 zile in loc de 30
- conditii meteo si intarzieri de aprobari din cauza primariei nu sunt imputabile vanzatorului, iar banii de avans imi vor fi restituiti in cazul in care predarea la termen intarzie din culpa vanzatorilor.
Din asta eu inteleg ca dansii vor putea invoca ploaia si lipsa de cooperare a primariei a la long dupa ce expira termenul de 11 noiembrie (data oficiala de finalizare + perioada de gratie) ca motiv de intarziere a finalizarii lucrarilor, fara ca eu sa imi pot lua banii inapoi.
Pentru cei care au rezervat mai devreme: Imi puteti spune care a fost primul termen oficial de finalizare a blocului? Dupa antecontractul acesta nou, vad ca ei aniticipeaza sa termine cam in noiembrie.
Mai are cineva specificata chestia asta cu conditiile metorologice in antecontract?
Am citit parca pe topicul cu Metropolitan Aviatiei ca acolo si-au luat unii oameni banii inapoi, dupa ce lucrarile intarziasera luni bune de zile.
Mai stie cineva detalii eventual despre alte complexe finalizate de aceasta companie? Intarziere, intarziere, dar macar la final e totul functional si in ordine?
Blocul asta din Metalurgiei arata solid si toate cele, cred ca firma care a ridicat structura este una respectabila si cu experienta...?

iulianbucei, la tine ce termen de predare este specificat in antecontract? in mod normal, daca nu ai specificatii dubioase despre conditii meteo si primarie, dupa ce expira acel termen + perioada de gratie convenita, tot ce trebuie sa faci este sa ii notifici ca iti vrei banii inapoi, si ei trebuie sa ti-i dea.
Si la ce etaj ai luat? Eu am la 10, si inca e caramida goala acolo, vad ca tu vorbesti de tencuiala deja - doar de curiozitate.

Multumesc in avans celor care raspund, daca o fac!

Edited by silviarvia, 22 April 2019 - 17:16.


#41
iulianbucei

iulianbucei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.04.2019

 silviarvia, pe 22 aprilie 2019 - 17:15, a scris:

Buna ziua,
Eu am platit 1000E de curand pentru o rezervare, fiind de acord cu un draft de antecontract ce mi-a fost trimis sa-l citesc.
Dupa ce monseniorii au incasat cei 1000E, notarul la care trebuie sa semnez antecontractul vad ca imi trimite un nou draft de antecontract, care are unele adaugiri:
- termen de gratie 60 zile in loc de 30
- conditii meteo si intarzieri de aprobari din cauza primariei nu sunt imputabile vanzatorului, iar banii de avans imi vor fi restituiti in cazul in care predarea la termen intarzie din culpa vanzatorilor.
Din asta eu inteleg ca dansii vor putea invoca ploaia si lipsa de cooperare a primariei a la long dupa ce expira termenul de 11 noiembrie (data oficiala de finalizare + perioada de gratie) ca motiv de intarziere a finalizarii lucrarilor, fara ca eu sa imi pot lua banii inapoi.
Pentru cei care au rezervat mai devreme: Imi puteti spune care a fost primul termen oficial de finalizare a blocului? Dupa antecontractul acesta nou, vad ca ei aniticipeaza sa termine cam in noiembrie.
Mai are cineva specificata chestia asta cu conditiile metorologice in antecontract?
Am citit parca pe topicul cu Metropolitan Aviatiei ca acolo si-au luat unii oameni banii inapoi, dupa ce lucrarile intarziasera luni bune de zile.
Mai stie cineva detalii eventual despre alte complexe finalizate de aceasta companie? Intarziere, intarziere, dar macar la final e totul functional si in ordine?
Blocul asta din Metalurgiei arata solid si toate cele, cred ca firma care a ridicat structura este una respectabila si cu experienta...?

iulianbucei, la tine ce termen de predare este specificat in antecontract? in mod normal, daca nu ai specificatii dubioase despre conditii meteo si primarie, dupa ce expira acel termen + perioada de gratie convenita, tot ce trebuie sa faci este sa ii notifici ca iti vrei banii inapoi, si ei trebuie sa ti-i dea.
Si la ce etaj ai luat? Eu am la 10, si inca e caramida goala acolo, vad ca tu vorbesti de tencuiala deja - doar de curiozitate.

Multumesc in avans celor care raspund, daca o fac!

Silvia,

La mine in antecontract scrie ca se finalizeaza in 28.06 + perioada de gratie 30.08. Deci din cate imi spui tu, clar se decaleaza cel putin pana in noiembrie fara perioada de gratie...
Initial din cate stiu eu termenul de finalizare a fost undeva prin decembrie 2018..deci undeva la peste 1 an de intarziere..
Eu am la etajul 9..la etajul 10 nu am urcat sa vad cum stau cu lucrarile..Si eu am stipulat in antecontract treaba cu conditiile meteo, nu stiu daca pot sa bage scuza asta cu conditiile meteo la nesfarsit

Edited by iulianbucei, 22 April 2019 - 17:33.


#42
silviarvia

silviarvia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2019
Ai/ ati primit vreo notificare cu privire la decalarea termenului de predare de la 28 iunie la 30 august?

#43
iulianbucei

iulianbucei

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.04.2019
Nu, nu am primit nimic pana acum..

#44
dandan1989

dandan1989

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.04.2019
Salutare tuturor viitorilor proprietari din complexul Metalurgiei!
Este cineva care a luat in primire un apartament in acest bloc?
Intreb asta deoarece ma intereseaza sa cumpar un apartament cu 2-3 camere.
Zi frumoasa tuturor!

#45
silviarvia

silviarvia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.04.2019
Hei.

Luatul in primire nu ar trebui sa se intample abia dupa ce se termina blocul de construit...?

#46
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008
@iulianbucei initial, termenul era septembrie 2018 (conform vechiului website), asa ca intarzierea este si mai mare...
Inainte de a semna actul aditional, am vrut sa renunt si sa cer restituirea banilor. Nu au comentat nimic initial, insa m-am razgandit eu si am semnat prelungirea.

@dandan1989 la bloc mai este destul de lucru si nu se incadreaza in termenul dat de ei de 28 iunie. Tot ce poti face momentan este sa dai un avans si sa astepti (si sa te rogi sa se incadreze in termene).

#47
irinapanait

irinapanait

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2019
O persoana apropiata si cu mai multa experienta in domeniu decat mine a spus, vazand stadiul lucrarilor si mana de lucru de pe santier, ca mai devreme de anul viitor nu prea se poate termina blocul.
Dar ma intreb de ce exista aceste intarzieri atat de mari...? e un bloc cu 6 scari, e adevarat... ar trebui sa aflam cand a fost inceputa constructia de la 0, ca sa putem sa ne facem o idee despre viteza cu care se lucreaza, ca sa putem anticipa cand va fi, de fapt, termenul de predare.
Pentru ca la aceasta firma am impresia ca intervin si alti factori in afara celor obisnuiti care ar determina o intarziere a lucrarilor - 6 luni hai sa zicem, ca e ditamai magaoaia. Dar 2 ani...
Stie cineva cand s-a primit aprobarea si s-a inceput lucrarea la temelia blocului?

#48
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008
PUZ-ul a fost aprobat in septembrie 2015

https://www3.pmb.ro/...01_20150923.pdf

#49
irinapanait

irinapanait

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2019
A mai fost cineva pe santier? Progreseaza lucrarile?

#50
AlexP1981

AlexP1981

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.05.2015
Dezvoltatorii au folosit la toate ansamblurile construite aceleasi motive care sa justifice intarzierea predarii apartamentelor "conditii meteo si intarzieri de aprobari". Ar fi trebuit sa mai adauge la motive alegerile, referendumul, schimbarea Robor, implicarea lui Becali la FCSB s.a. Sunt doar motive de prostit clientii. De ce? Cereti-le sa va dovedeasca faptul ca au existat conditii meteo care le-au afectat lucrarile! Nu va vor da niciodata, ci va vor prosti cu ploaia, vijelia, tornada etc. Pentru ca acele conditii meteo neprielnice trebuie dovedite oficial printr-o sesizare facuta la Camera de Comert, care analizeaza cazurile de forta majora generate de conditiile meteo nefavorabile. Iar orice analiza costa 700 de euro, bani pe care dezvoltatorii nu-i vor da niciodata pentru a dovedi ca i-a impiedicat ploaia sa construiasca 2 zile. Este posibil ca structura blocului sa fie construita ok, dar ceea ce veti gasi in apartamente s-ar putea sa fie plin de surprize. Muncitorii le pleaca foarte des, astfel ca nu exista o continuitate la anumite lucrari, iar efectul este acela al unor lucrari necorespunzatoare la instalatiile/bransamentele apartamentelor. Care nu se vad acum, ci peste cativa ani...

Iar termenele foarte generoase de predare a apartamentelor stabilite initial nu sunt decat instrument de marketing - cumparati acum pe baza promisiunii noastre, dupa care nu aveti ce face si jucati dupa regulile stabilite de noi...si parca nu-ti vine sa renunti dupa ce ai fost pacalit si ai crezut ca te vei muta in 3 luni, care devin cu usurinta 9-12 luni...

Asa ca, spor la jucat si la achizitie de medicamente care sa va estompeze greata generata de situatiile in care veti fi pusi in urmatoarea perioada!

Edited by AlexP1981, 03 May 2019 - 22:39.


#51
mar1s

mar1s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.06.2011
Salut! Am platit rezervarea pentru un apartament.
Ce parere aveti de constructie?
Pare solida, dar casa scarii mi s-a parut ingusta si nu are geam.
Lucrarile din apartament mi s-au parut destul de prost facute. Peretii din caramida sunt plini de goluri, multe caramizi sunt deja sparte, peretii sunt umezi, .... Difera de la apartament la apartament, in functie de muncitorii care au lucrat. In unele apartamente am vazut treaba bine facuta.

Edited by mar1s, 16 May 2019 - 00:48.


#52
tdanut

tdanut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.12.2007

 mar1s, pe 16 mai 2019 - 00:29, a scris:

Salut! Am platit rezervarea pentru un apartament.
Ce parere aveti de constructie?
Pare solida, dar casa scarii mi s-a parut ingusta si nu are geam.
Lucrarile din apartament mi s-au parut destul de prost facute. Peretii din caramida sunt plini de goluri, multe caramizi sunt deja sparte, peretii sunt umezi, .... Difera de la apartament la apartament, in functie de muncitorii care au lucrat. In unele apartamente am vazut treaba bine facuta.

Ce termen de finalizare ai primit ?

#53
mar1s

mar1s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.06.2011
Am platit doar rezervarea. Urmeaza sa semnez antecontractul.

Edited by mar1s, 16 May 2019 - 20:53.


#54
tdanut

tdanut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.12.2007

 mar1s, pe 16 mai 2019 - 20:45, a scris:

Am platit doar rezervarea. Urmeaza sa semnez antecontractul.

Cand afli termenul, sa ne spui si noua.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate