Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Metropolitan Rezidențial Metalurgiei/Berceni 1

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#19
tdanut

tdanut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.12.2007
Rezervarea te costa 1000E.

#20
sareanbucate

sareanbucate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.03.2010
Am rezervat si eu un apartament in acest bloc. Cred ca ar trebui sa fim un pic mai activi pe acest forum si sa ne coalizam in cazul in care apar intarzieri peste ultimul termen de 28 iunie + 45 zile lucratoare. Eu am inteles de la notar ca urmeaza sa vina in jur de 100 de vietnamezi pentru a continua treaba la ansamblu. Voi stiti ceva?

#21
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Asa e cand romanasii isi iau talpasita in Vest, aduci asiatici sa faca munca.

#22
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017
foarte bine, eu ma bucur ca vin asiaticii astia. ai plecat in strainatate, la revedere, nu iti pasa: astia muncesc de 2x mai bine ca ai nostri si nu au nazuri tampite.

#23
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Asa e, sunt recunoscuti pentru eficienta muncii. Constatam doar, cu usoara tristete, ca nu se mai gasesc muncitori romani, toti au plecat in strainatate pe salarii cum Romania nu va vedea vreodata.
Natalitatea e in scadere dramatica, romanii emigreaza definitiv pe capete, pentru cine s-or construi atatea amar de blocuri, ca suntem din ce in ce mai putini??

#24
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View Postleusteanul, on 06 februarie 2019 - 15:41, said:

Asa e, sunt recunoscuti pentru eficienta muncii. Constatam doar, cu usoara tristete, ca nu se mai gasesc muncitori romani, toti au plecat in strainatate pe salarii cum Romania nu va vedea vreodata.
Natalitatea e in scadere dramatica, romanii emigreaza definitiv pe capete, pentru cine s-or construi atatea amar de blocuri, ca suntem din ce in ce mai putini??
pana si un kopac ca mine a realizat, pentru tineretul care vrea sa scape din orasele triste si mici ale Romaniei. Cam ce ai putea lucra in barlad/agnita/corabia/harsova si alte bombe d-astea, daca tu ai facut putina scoala cat sa spui buna ziua in engleza? Raspuns, nimic in afara de muncitor la stat.

#25
sareanbucate

sareanbucate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.03.2010
A mai fost cineva pe santier recent? Se misca ceva?

#26
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Bah voi stiti de la cine cumparat?! Nu mai visati la termene prin vara ca macar nu va fi deceptia prea mare cand te muti un an mai tarziu decat preconizat :D Dezvoltatorul e genul care nu plateste nici macar muncitorii care pun faianta la timp, dar apoi restul.

#27
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008

View Postsareanbucate, on 06 februarie 2019 - 16:18, said:

A mai fost cineva pe santier recent? Se misca ceva?
Am fost eu. Se lucreaza la exterior.

#28
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010

View Postfilipxxx, on 06 februarie 2019 - 16:51, said:

Bah voi stiti de la cine cumparat?!
Pana sa se mute in apartamente, nu au cumparat nimic. Doar niste promisiuni. Mi se pare incredibil sa platesti pentru ceva ce nu exista si care nu stii ce calitate va avea cand va avea, conditii de locuit etc.

LE: dezvoltatorul ce vina sa aiba ca vin oamenii cu banii la el? In final face si el ce poate, cum poate si cum vrea, nu e vina lui ca vin credulii cu banii in mana.

Edited by trandafirdoru, 07 February 2019 - 00:49.


#29
razvan_3asy

razvan_3asy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 19.03.2008
Dupa ce se da rezervarea , dupa cat timp trebuie dat si avansul de 5% respectiv 15% ? Multumesc

#30
sareanbucate

sareanbucate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.03.2010
Dupa ce sa dau banii pentru rezervare in aprox. 2 saptamani se completeaza diferenta pana la 5%. Cand se achizitioneaza apartamentul (presupun ca este cu credit bancar) se completeaza pana la 15%.

#31
razvan_3asy

razvan_3asy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 19.03.2008

View Postsareanbucate, on 07 februarie 2019 - 09:50, said:

Dupa ce sa dau banii pentru rezervare in aprox. 2 saptamani se completeaza diferenta pana la 5%. Cand se achizitioneaza apartamentul (presupun ca este cu credit bancar) se completeaza pana la 15%.
Avansul se ia in calcul pentru acei 5% de la prima casa?
In prealabil banuiesc ca trebuie vorbit la banca sa fie in tema ca se da avansul de 5% , sau se face ulterior? (Sa zicem ca sigur primesc creditul)

#32
sareanbucate

sareanbucate

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.03.2010
Se ia in calcul. Mai departe nu stiu cum se procedeaza.

#33
tdanut

tdanut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.12.2007
Contractul de vanzare cumparare se face doar dupa receptia calitativa a apartamanetului din partea cumparatorului. Asa scrie in "Promisiunea de vanzare-cumparare'.

#34
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 11.03.2010
Si daca nu-ti convine, ai pierdut timp, bani si oportunitatea unei alte achizitii, poate mai bune.

#35
Fronix

Fronix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2019
Salutare tuturor,

Înainte de orice, aveți grija cu dezvoltatorii Metropolitean și mai ales, cu termenele, pe care nu le respecta ajungând chiar la 8luni-1an de întârzieri; încă se practica metoda "ai semnat, ai agreat, ești bun de plata".
Specificați in contract clauze de întârziere cu plata unor despăgubiri pentru întârzieri.
Aveți grija cu finisajele, una se spune verbal Și alta regăsim in "varietatea" de montaj.

Am semnat pentru un Ap in Mihai bravu și ce credeți, întârzierea de 9 luni, nu constituie problema lor, din vinovăția altora se întâmpla asta, nu ca ei au probleme de management cu ceilalti parteneri cu care vorba aia, tot ei semnează contracte.
Partea proasta este ca, nu ai cu cine discuta, nu se ridica la nivelul emblemei pe care vor sa-o aibă cu Metropolitean la nivelul Bucureștiului.

MARE GRIJA,



Citeam mai sus despre un coleg care enunța apariția unor vietnamezi pe frontul de lucru, DA, au ajuns dar surpriza mare, eu unul nu știu cum se vor înțelege cu ei, ca pe șantier nu vorbește nimeni engleză.

Va Imaginați cu se va desfășura activitatea lucrărilor viitoare prin semne ?
Va garantez ca întârzieri ve-ți avea in proiectul Metalurgiei, cei care ati rezervat, o calitate redusă in lucrări însă, cel mai important când sunteți solicitați la semnarea prelungirii termenului de Receptie, nu acceptați asta decât cu clauza de întârziere, ALTFEL, DUPĂ SE UITA TOT, nu sunt corecți in abordarea și tratarea unui "deal" in business.
Cel mai probabil, începând de anul asta trebuie ar trebui sa își schimbe stilul, principiile și abordarea fata de clienți, ca la selecția de masini se pricep.

Mare Grija, incao data !

#36
PunisherThe

PunisherThe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 17.11.2008
Mai are cineva informatii noi? Am vazut ca se lucreaza la fatada, dar pare ca avanseaza destul de lent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate