Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Metropolitan Rezidențial Metalurgiei/Berceni 1

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#145
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
S-a ridicat si etajul 11, se lucreaza la terasa...

#146
bogdanditu

bogdanditu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.01.2008
a rezervat/achitionat cineva 3 camere in acest ansamblu? ceva noutati? multumesc!

#147
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View Postbogdanditu, on 02 iunie 2020 - 09:14, said:

a rezervat/achitionat cineva 3 camere in acest ansamblu? ceva noutati? multumesc!
Noutati, in ce sens?

#148
andrushkya

andrushkya

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2020

View PostPunisherThe, on 18 septembrie 2019 - 14:49, said:


Din varii motive nu am mai reusit sa intru pe forum. Revin cu detalii referitoare la motivele pentru care am renuntat la cumpararea unui apartament:
  • Inainte de semnare se laudau ca se pot face modificari, se pot alege finisaje si de la alte magazine in afara de cele cu care aveau ei contract. In realitate am vrut sa montez niste prize suplimentare, dar dupa ce am vorbit cu un nene -inginer electric- care a notat toate prizele si intrerupatoarele suplimentare pe care le doream cu cote de amplasare si alte detalii, am primit raspunsul sec: "Dezvoltatorul nu accepta modificari ale proiectului". Asta in conditiile in care aveau o lista de preturi cu modificari si teoretic le puteai face.
  • Initial spuneau ca zona din fata blocului va fi parcare/spatiu verde. Dupa o intalnire cu dezvoltatorii, de fapt spatiul verde se transforma in sosea (necesara preluarii traficului de pe Metalurgiei). Initial imi placea amplasarea mai departe de sosea, iar mutarea soselei mai aproape de bloc a fost un alt factor care m-a facut sa renunt.
  • Intarzierea termenului de finalizare de nenumarate ori. Nu m-a deranjat neaparat intarzierea, cat ca te ducea cu zaharelu si iti dadeau niste termene in care nici ei nu credeau. Preferam sa-mi spuna de la inceput ca dureaza 2 ani in plus si poate cantaream altfel decizia de a continua sau nu, dar incertitudinea asta doar imi alimenta neincrederea.
  • Vrajeala si obedienta aparenta cu care se afisau dezvoltatorii la fiecare intalnire in care nonsalant spuneau ca vor rezolva toate doleantele oamenilor si ca se vor rezolva toate problemele, dar sa avem rabdare.
  • Finisajele "premium" cu care se laudau s-au dovedit a fi niste promisiuni electorale. N-am mai vazut de ceva timp finisajele interioare, insa fatada ventilata cu care se lauda, arata jalnic cu placile negre in 5 nunante de gri si 2 de negru.
  • E un grup pe whatsapp unde sunt sunt viitori locatari, dar si cei la complexul rezidential. Ideea e ca daca erai nemultumit si spuneai ceva de rau despre domnii dezvoltatori, te trezeai sunat de unul din ei si te injurau si te balacareau ca le patezi imaginea, ca le strici viata persoanal si alte cacaturi si te amenintau si voiau sa te sperie ori sa taci din gura, ori sa renunti. Stiu cel putin 3 cazuri in care au fost sunati de catre dezvoltatori.
Imi pare bine ca am renuntat, si imi pare rau ca am sperat ca o sa fie un proiect OK. Nu imi pare rau cand am vazut fanaticii (viitorii proprietari) care de fiecare data cand era cineva nemultumit, sareau in apararea dezvoltatorilor. Erau oameni dispusi sa inghita toate porcariile doar sa se mute mai repede intr-un bloc aflat intr-o zona cu prea putine beneficii si pret nejustificat. Stiam ca nu te muti in Bucuresti, dar era o alternativa la Popesti-Leordeni.

Sper ca n-am omis ceva si imi cer scuze pentru eventualele greseli ortografice Posted Image .

a durat mult sa va recuperati avansul? au fost de acord din prima?

#149
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019

View Postandrushkya, on 27 august 2020 - 12:52, said:


a durat mult sa va recuperati avansul? au fost de acord din prima?

Clanul Sportivilor dupa cum stii rezolva pasnic orice problema

#150
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View PostXtremePWN, on 27 august 2020 - 16:15, said:

Clanul Sportivilor dupa cum stii rezolva pasnic orice problema
Serios? Care e legatura cu acest clan, ca nu inteleg...

#151
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Controleaza sectorul 4, sunt mana-n mana cu primarul Baluta. Ba chiar un membru e pe la politia locala.

https://ziaristii.co...nta-partidului/

#152
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
https://www.riseproj...este-nelu-lupu/

#153
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
Asa clanuri sunt in fiecare sector, dar care este legatura cu ansamblul rezidential?

#154
BogdanQM

BogdanQM

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 11.05.2020

View Postmulder_372000, on 31 august 2020 - 10:48, said:

Asa clanuri sunt in fiecare sector, dar care este legatura cu ansamblul rezidential?
XtremePWN pare setat pe clanul sportivilor. Intr-un fel e de inteles dar vad ca intra pe toate ansamblurile sector 4 si scrie acelasi lucru.

Legatura clanurilor o stiu toti cei care cumpara in zona, deci nu este nici o noutate. In unele cazuri ei sunt chiar dezvoltatori, in altele sunt doar intermediari etc. De exemplu cand faci rezervarea ti se dau niste conturi in care trimiti bani. La "Top House" unul din conturi este al lui Nica. Astfel realizezi ca Nica este unul dintre dezvoltatori si cu o simpla cautare google gasesti articole despre el. Primaria evident mana in mana cu ei, din pacate asta este situatia. Cu multa atentie si putin noroc totusi nu inseamna ca nu poti sa iti iei ceva cat de cat ok.

#155
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007

View PostBogdanQM, on 31 august 2020 - 15:09, said:


XtremePWN pare setat pe clanul sportivilor. Intr-un fel e de inteles dar vad ca intra pe toate ansamblurile sector 4 si scrie acelasi lucru.

Legatura clanurilor o stiu toti cei care cumpara in zona, deci nu este nici o noutate. In unele cazuri ei sunt chiar dezvoltatori, in altele sunt doar intermediari etc. De exemplu cand faci rezervarea ti se dau niste conturi in care trimiti bani. La "Top House" unul din conturi este al lui Nica. Astfel realizezi ca Nica este unul dintre dezvoltatori si cu o simpla cautare google gasesti articole despre el. Primaria evident mana in mana cu ei, din pacate asta este situatia. Cu multa atentie si putin noroc totusi nu inseamna ca nu poti sa iti iei ceva cat de cat ok.
Probabil ca asa o fi, dar in cazul de fata dezvoltatorul nu cred sa aiba vreo legatura cu acest clan. Ca o avea el alte bube, asta e o alta discutie. Dar sa nu poluam topicul cu lucruri care nu au legatura cu subiectul...zic!

#156
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Simplul fapt ca nu ti se permite sa montezi aer conditionat decat in living, asta in conditiile in care sunt si apartamente in care bate soarele pe vest, a fost deal breaker pt mine

#157
Gica_03

Gica_03

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.12.2019
Sa va zic si eu despre discutia cu agentul de vanzari.

I-am zis bugetul, i-am zis pretentiile si mi-a trimis 3 balarii de anunturi cu apartamente in care nu aveai cum sa stai.
Apoi imi zice: mai am 2 apartamente super misto, intr-o zona foarte buna, haideti sa le vedem, la ce ora puteti, bla bla (ma lua cam tare, mai avea un pic si venea sa ma ia de la munca sa mergem la vizionat).
Mi-a trimis 2 schite si nu mi-a dat alte detalii. Dar mi-a zis, atentie: blocul e foarte misto, sunt si oameni mutati acolo. Deci faptul ca s-au mutat oameni era un mare plus, de unde am dedus ca ceva pute. Citind pe aici am vazut ca blocul s-a dat cam cu 2 ani intarziere...:)

Alta chestie: mi-a trimis schitele sub alt format, alta culoare decat cele de pe site de la metropolitan, doar sa ma abureasca si sa nu imi dau seama. Dar le-am recunoscut, le-am comparat cu cele de pe site si i-am zis ca e Metropolitan Metalurgiei. A recunoscut mai cu juma de gura. Dupa m-a aburit ca e super bloc, super zona, facut sa reziste la cutremur de 1 milion de grade Richter, bla bla.

Deci treaba nu e de incredere, cel putin asa mi s-a parut mie, din cum s-a ascuns agentul sa imi spuna despre ce bloc e vorba si voia sa ma agate sa merg direct acolo.

#158
ralucina21

ralucina21

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.09.2021
Buna,

Am inteles ca s-au dat in folosinta o parte din apartamente. Imi poate spune cineva daca ati avut vreo problema cu ele? S-a spart vreo teava, a explodat vreo priza? Am sunat la nr lor de pe site acum cateva zile si mi s-a spus ca voi fi contactata de agentul de vanzari dar deocamdata n-am auzit nimic. N-am mai intalnit asa ceva, sa astept eu clientul sa ma sune. Poate au prea multi clienti sau sunt vandute toate, ce stiu eu?...

Sunt mai mult curioasa ce s-a intamplat cu cei care asteptau sa se mute. Dar avand in vedere toate plangerile de pe acest forum si de pe Google Maps, nu cred ca voi achizitiona.

Multumesc!

#159
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017
Buna, aproape toate apartamentele sunt locuite, mai sunt cateva la etajul 11 dar si acelea incep usor usor sa se ocupe. Probleme au aparut ca la orice bloc nou, mai o teava, mai un lift.. dar au fost rezolvate de catre dezvoltator in cea mai mare parte a lor. Sunt si probleme pe care dezvoltatorul le evita sau le lungeste la infinit.. sincer, cam asa este peste tot, din pacate.

Sunt locatar de cateva luni si per total pot zice ca sunt multumit, se putea mai bine, asta este clar, insa din pacate, la noi, perfect nu se gaseste nicaieri..

#160
XtremePWN

XtremePWN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 26.11.2019
Baieti cu bun simt Clanul Sportivilor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate