Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Contestație amendã rutierã București

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#19
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,896
  • Înscris: 22.12.2005

View Postrogeralbu, on 24 ianuarie 2018 - 18:25, said:

buna ziua. am fost oprit la podul dintre delfinului si d na ghica de politie rutiera, care stationa la panda pe dreapta. amendat pentru depasire viteza, in zona de 50 aveam cf radar 81. am semnat pv cu obiectiunea ca se va depune contestatie eu neavand acea viteza.
in esenta, habar nu am ce viteza aveam , posibil cat zic ei, posibil mai putin. nu m am uitat. dar m a frapat ca in masina cu mine era baietelul meu de 8 ani asezat pe locul din fata. ma gandesc ca dc era in regula politistul semnala asta.
am sunat avocata firmei si dansa spune ca recomanda sa platesc 450 lei maine, adica jumate din amenda si apoi in termen de 15 zile sa contest pv. daca castig si se anuleaza, imi returneaza banii-e drept ca dupa niste drumuri.
intrebare - pt cei care v ati confruntat cu asa ceva lately - daca la proces solicit dovada ca aparatul era calibrat corect samd castigam? stiam ca se castiga lejer asa. si cum se poate proba ca politistul-echipajul erau in misiune in zona aia. mi s a parut ciudat ca m a oprit o tipa politist care a luat actele si apoi cu pv completat a venit un tip.
multumesc tuturor pt ajutor
r


pe scurt
- habar n-aveai cu cat circulai
- copil de 8 ani.. pesemne ca al altuia ca daca era al tau te interesa
- pentru un rahat de amenda ai ajuns la "avocata firmei".

Cam multe "fault"uri. Si grave! Atat pentru potentialul lor cat si pentru "abordare".

maturizeaza-te asuma-ti si gandeste. asta e topic de barbat serios ? ..

Doamne ajuta si numai de bine.

#20
mut

mut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 04.01.2014

View Postrogeralbu, on 24 ianuarie 2018 - 18:25, said:

mi s a parut ciudat ca m a oprit o tipa politist care a luat actele si apoi cu pv completat a venit un tip.
Poate ai nimerit la schimbul de tura.

#21
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,460
  • Înscris: 13.02.2006

View Postdorin_2k, on 24 ianuarie 2018 - 19:20, said:

SV-11-SGH Logan alb
SV-12-RGS Logan albastru


In Suceava?
Da, SGH-ulPosted Image Posted Image Posted Image .Procesul e la Suceava.Am angajat un avocat.

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,216
  • Înscris: 23.08.2014

View Postrogeralbu, on 24 ianuarie 2018 - 18:25, said:

buna ziua. am fost oprit la podul dintre delfinului si d na ghica de politie rutiera, care stationa la panda pe dreapta. amendat pentru depasire viteza, in zona de 50 aveam cf radar 81. am semnat pv cu obiectiunea ca se va depune contestatie eu neavand acea viteza.
in esenta, habar nu am ce viteza aveam , posibil cat zic ei, posibil mai putin. nu m am uitat. dar m a frapat ca in masina cu mine era baietelul meu de 8 ani asezat pe locul din fata. ma gandesc ca dc era in regula politistul semnala asta.
am sunat avocata firmei si dansa spune ca recomanda sa platesc 450 lei maine, adica jumate din amenda si apoi in termen de 15 zile sa contest pv. daca castig si se anuleaza, imi returneaza banii-e drept ca dupa niste drumuri.
intrebare - pt cei care v ati confruntat cu asa ceva lately - daca la proces solicit dovada ca aparatul era calibrat corect samd castigam? stiam ca se castiga lejer asa. si cum se poate proba ca politistul-echipajul erau in misiune in zona aia. mi s a parut ciudat ca m a oprit o tipa politist care a luat actele si apoi cu pv completat a venit un tip.
multumesc tuturor pt ajutor
r
La radar cam greu castigi... dar merita incercat daca esti sigur ca nu aveai viteza.Pentru 450 eu nu asi contesta o amenda radar....

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,447
  • Înscris: 01.12.2001

View Postfqx, on 24 ianuarie 2018 - 19:41, said:

Pentru 450 eu nu asi contesta o amenda radar....
Eu pt 2 puncte penalizare (nu amenda) am contestat (si castigat) un PV pt viteza. Aveam 89 km/h pe E85 cu limita de 100 km/h ;)

#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,216
  • Înscris: 23.08.2014

View Postdorin_2k, on 24 ianuarie 2018 - 19:44, said:

Eu pt 2 puncte penalizare (nu amenda) am contestat (si castigat) un PV pt viteza. Aveam 89 km/h pe E85 cu limita de 100 km/h Posted Image
Aia e alceva, dar daca limita era de 50 nu mai castigai nimic:P

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,447
  • Înscris: 01.12.2001
Am demonstrat ca in acel moment era 100 km/h pe acea portiune. (nu era instalat niciun indicator: fusese furat)
Seara a aparut un indicator de localitate.
Si tot am castigat Posted Image

Edited by dorin_2k, 24 January 2018 - 20:01.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
@fqx
Doar aprecierea colegilor...

Edited by arg, 24 January 2018 - 20:04.


#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,447
  • Înscris: 01.12.2001
Si anularea celor 2 puncte de penalizare in aplicatia lor "sanctiuni".

#28
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
In cazul in care contestația este pierdută,la ce suma se ridică cheltuielile de judecata care trebuiec platite politiei?
Cum si unde se achita acestea?....e bine de stiut.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,447
  • Înscris: 01.12.2001
Doar amenda din PV o ai de platit. Eventual de predat permisul daca era cu suspendare.

Cei 20 lei taxa de timbru deja sunt platiti de la depunerea contestatiei.

#30
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007

View Postrinaldoparaipan, on 24 ianuarie 2018 - 19:04, said:

Si eu am contestat in vara o amenda la Suceava(am depasit pe linie continua un bosorog care a iesit de pe un drum lateral, ca sa nu il depasesc trebuia sa reduc de la 110 la 30 in vreo 200m)si din fata venea politia......Am facut contestatia fiindca aveam neaparat nevoie de permis, asta a fost motivul. Pe cand tu?
Daca ai noroc, vei fi si tu candva "bosorog". Taica-tau e bosorog?
Initiatorul face contestatie pentru ca are si el nevoie de permis de conducere. Ca noi tot, de altfel.

Edited by tandrei99, 24 January 2018 - 20:39.


#31
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,725
  • Înscris: 07.02.2003

View Postrogeralbu, on 24 ianuarie 2018 - 18:25, said:

buna ziua. am fost oprit la podul dintre delfinului si d na ghica de politie rutiera, care stationa la panda pe dreapta. amendat pentru depasire viteza, in zona de 50 aveam cf radar 81. am semnat pv cu obiectiunea ca se va depune contestatie eu neavand acea viteza.
Nu vad de ce ai contesta asa ceva... au masurat corect cu aparatura din dotare, plateste repede sa nu ti se dubleze.

#32
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,460
  • Înscris: 13.02.2006

View Posttandrei99, on 24 ianuarie 2018 - 20:33, said:

Daca ai noroc, vei fi si tu candva "bosorog". Taica-tau e bosorog?
Initiatorul face contestatie pentru ca are si el nevoie de permis de conducere. Ca noi tot, de altfel.

Te-as invita sa faci zi-de-zi naveta timp o luna intre Suceava si Radauti:Fosile care nu mai au reflexe si iti taie calea (bosorogul din cazul meu), sectante cu batic care merg cu 60 la ora in afara localitatii pe sector de drum cu dunga continua de 3-4km, tractoare care ies direct din tarla in E85 cu rotile pline de noroi, pitipoance cu ochii in telefon care tin coloana de 20 masini, etc etc.Basca, vara, "inglejii" care o ard cu suta patruzeci prin localitati.
Eu, cind oi ajunge sa nu mai am reflexe, imi predau permisul.
Nu e treaba ta, dar vara am nevoie de permis ca de aer. Iarna poate sa mi-l suspende.
Bai za uei: sunt cu 4 luni mai "bosorog" ca tine.

Edited by rinaldoparaipan, 24 January 2018 - 20:48.


#33
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Stateau la panda.....Posted Image . Daca stau in birou, mananca banii degeaba, daca ies cu radarul, stau la panda. Numai populatia este nevinovata!

#34
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Platesti repede si bagi la cap. Sau platesti repede. Sau... platesti cat scrie.
Auzi... avocati la contraventie de radar...
Poate doar ca in cazul lui Dorin, dar am ceva dubii.

#35
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postrinaldoparaipan, on 24 ianuarie 2018 - 19:04, said:

...
am depasit pe linie continua un bosorog care a iesit de pe un drum lateral, ca sa nu il depasesc trebuia sa reduc de la 110 la 30 in vreo 200m...

Quote

...
Ala a iesit fara sa se asigure...
Deci s-a băgat când erai la 200 metri iar asta înseamnă fără să se asigure!
De fapt ăla avea deja 30km/h atunci când erai la 200 metri de el!

Dacă erai în locul lu' ăla cam la cât te asigurai? 2-3km?

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,447
  • Înscris: 01.12.2001

View Postrinaldoparaipan, on 24 ianuarie 2018 - 20:44, said:

Te-as invita sa faci zi-de-zi naveta timp o luna intre Suceava si Radauti:
Te obisnuiesti. In 3 luni e parfum.
Stii exact unde stau MCV-urile si neinscriptionatele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate