Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Contestație amendã rutierã București

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
46 replies to this topic

#1
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna ziua. am fost oprit la podul dintre delfinului si d na ghica de politie rutiera, care stationa la panda pe dreapta. amendat pentru depasire viteza, in zona de 50 aveam cf radar 81. am semnat pv cu obiectiunea ca se va depune contestatie eu neavand acea viteza.
in esenta, habar nu am ce viteza aveam , posibil cat zic ei, posibil mai putin. nu m am uitat. dar m a frapat ca in masina cu mine era baietelul meu de 8 ani asezat pe locul din fata. ma gandesc ca dc era in regula politistul semnala asta.
am sunat avocata firmei si dansa spune ca recomanda sa platesc 450 lei maine, adica jumate din amenda si apoi in termen de 15 zile sa contest pv. daca castig si se anuleaza, imi returneaza banii-e drept ca dupa niste drumuri.
intrebare - pt cei care v ati confruntat cu asa ceva lately - daca la proces solicit dovada ca aparatul era calibrat corect samd castigam? stiam ca se castiga lejer asa. si cum se poate proba ca politistul-echipajul erau in misiune in zona aia. mi s a parut ciudat ca m a oprit o tipa politist care a luat actele si apoi cu pv completat a venit un tip.
multumesc tuturor pt ajutor
r

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
of mama lui de waze...

amenda e bine sa o patesti ca in cazul fericit in care castigi iti recuperezi banii.
acum poate ca nu au completat corect pv-ul cine stie... cat despre viteza hai ca asta fac tot timpul chiar crezi ca e necalibrat?

eu trec cam de 2 ori pe saptamana pe acolo si le stiu locul de panda... sincer cred ca aveai mai mult de 80...

p.s. cel mic avea macar centura pusa?

p.p.s. pe scurt ca si restul colegilor de mai jos: plateste amenda si mergi mai incet ca panta aia te fura cu 20-30km/h si sunt zone cu gheata pe asflat.

Edited by arg, 24 January 2018 - 18:47.


#3
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,016
  • Înscris: 01.05.2004
Si cum dovedesti ca nu aveai acea viteza, ai o masina care nu poate circula cu asemenea viteza sau te bazezi pe faptul ca aveai un minor pe scaunul din fata si te-ai gandit la siguranta lui? Ei o sa vina cu inregistrarea radar, tu ce dovezi ai?

#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Eu nu va inteleg cu contestatul asta.... Daca ai gresit platesti ;)
"in esenta, habar nu am ce viteza aveam , posibil cat zic ei, posibil mai putin. nu m am uitat"

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Platesti amenda si iti vezi de treaba.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
O sa castigi daca faci contestatie, normal! Ca doar tu esti Roger Albu, cel care merge cu cat vrea el in localitate, ca nu te-ai uitat, ca vitezometrul ala nu-i demn de privirea ta, si mai ti si baietelul de 8 ani pe scaunul din fata.

Normal ca o sa castigi orice contestatie pe lumea asta! Ca tu esti boss de boss!

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,260
  • Înscris: 01.12.2001

 rogeralbu, on 24 ianuarie 2018 - 18:25, said:

am sunat avocata firmei si dansa spune ca recomanda sa platesc 450 lei maine, adica jumate din amenda
Schimba avocata. E 435 lei.
6 pct*145 lei = 870 lei.
Jumatate 435 lei.

 rogeralbu, on 24 ianuarie 2018 - 18:25, said:

dar m a frapat ca in masina cu mine era baietelul meu de 8 ani asezat pe locul din fata. ma gandesc ca dc era in regula politistul semnala asta.
TU nu erai in regula, nu politistul.
Te-a iertat si de alta sanctiune. (inca 4-5 puncte de amenda)

Edited by dorin_2k, 24 January 2018 - 18:45.


#8
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 25.02.2017
sunt convins ca aveai acea viteza.. eu mereu circul pe acolo, fiind soseaua goala si in stare buna.. iti este greu sa nu depasesti viteza legala.. contestatia daca o depui este decat o pierdere de timp, nu ai cum sa castigi..

#9
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Doar 81?
Clar contestatie!

Penibil, absolut penibil.
Auzi, a sunat avocata firmei.

Pai si ce sa zica aia, nesimtitule plateste amenda zi merci ca ai scapat asa usor?!

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 EneStelian, on 24 ianuarie 2018 - 18:57, said:

nu ai cum sa castigi..
Nu conteaza, castiga avocata.

#11
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Fa-le contestatie, da-i dracu', ca au fost oameni cu tine si te-au iertat de inca vreo 2 amenzi. Cum si-au permis ei sa te opreasca si sa te amendeze? Nu sunt platiti din banii tai? Mama lor de pandari!

PS: era doar o ironie! Plateste amenda si respecta regulile rutiere cand esti la volan!

#12
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Si eu am contestat in vara o amenda la Suceava(am depasit pe linie continua un bosorog care a iesit de pe un drum lateral, ca sa nu il depasesc trebuia sa reduc de la 110 la 30 in vreo 200m)si din fata venea politia......Am facut contestatia fiindca aveam neaparat nevoie de permis, asta a fost motivul. Pe cand tu?

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,260
  • Înscris: 01.12.2001

 rinaldoparaipan, on 24 ianuarie 2018 - 19:04, said:

Si eu am contestat in vara o amenda la Suceava
Si? S-a finalizat? Grija mare in SV ca sunt multe "neinscriptionate".

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 rinaldoparaipan, on 24 ianuarie 2018 - 19:04, said:

Si eu am contestat in vara o amenda la Suceava(am depasit pe linie continua un bosorog care a iesit de pe un drum lateral, ca sa nu il depasesc trebuia sa reduc de la 110 la 30 in vreo 200m)si din fata venea politia......Am facut contestatia fiindca aveam neaparat nevoie de permis, asta a fost motivul. Pe cand tu?
Alt erou!
Cum s-a solutionat contestatia ta? Sunt curios!
(cred ca nu voiai sa-ti uzezi pedala de frana)

#15
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006

 dorin_2k, on 24 ianuarie 2018 - 19:07, said:

Si? S-a finalizat? Grija mare in SV ca sunt multe "neinscriptionate".
Urmatorul termen e pe 6 martie.
Da, o neinscriptionata m-a luat : SV xx CHS.Cand ieseam din Darmanesti Posted Image

 ericmario, on 24 ianuarie 2018 - 19:10, said:

Alt erou!
Cum s-a solutionat contestatia ta? Sunt curios!
(cred ca nu voiai sa-ti uzezi pedala de frana)
Ala a iesit fara sa se asigure.Plus ca nu sunt sigur daca puteam reduce, pe jos era mazga.

Edited by rinaldoparaipan, 24 January 2018 - 19:13.


#16
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 rogeralbu, on 24 ianuarie 2018 - 18:25, said:

daca la proces solicit dovada ca aparatul era calibrat corect samd castigam? stiam ca se castiga lejer asa. si cum se poate proba ca politistul-echipajul erau in misiune in zona aia. mi s a parut ciudat ca m a oprit o tipa politist care a luat actele si apoi cu pv completat a venit un tip.
multumesc tuturor pt ajutor
r
Nu prea mai merge.
Era odata...s-au prins demult baietii...chiar si judecatorii Posted Image

Cauta hotararea ICCJ referotoare la agentul constatator si cel care aplica amenda.
Normal avocatii stiu despre asta....dar spre binele copilului tau si al celorlalti participanti la trafic ...mergi pe mana avocatei tale.

Edited by alexa32, 24 January 2018 - 19:17.


#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 rogeralbu, on 24 ianuarie 2018 - 18:25, said:

intrebare - pt cei care v ati confruntat cu asa ceva lately - daca la proces solicit dovada ca aparatul era calibrat corect samd castigam? stiam ca se castiga lejer asa. si cum se poate proba ca politistul-echipajul erau in misiune in zona aia. mi s a parut ciudat ca m a oprit o tipa politist care a luat actele si apoi cu pv completat a venit un tip.
:lol:   astea-s mituri urbane propagate de toti descultii cu mult timp liber care se dau viteji pe sosele, da' n-au bani de-o ciunga.

plateste, zi mersi ca n-a fost cu suspendare si mergi mai departe (uitandu-te din cand in cand si cu ce viteza mergi). eu am facut contestatie - la mine era cu suspendare de permis, eram vinovat, dar aveam nevoie de permis ca urma sa ma mut, nu pot sa ma mut cu ratb-ul - si mi-au trimis intampinare cu: cd cu filmarea, toate actele legate de metrologie, hartiile care aratau cand si de ce a fost politistul acolo, niste acte de pregatire a politistului ca operator radar... in fine, pachet complet    :)

daca nu te stii absolut nevinovat si n-ai si dovezi solide, nu e decat pierdere de timp contestatia. si pentru tine, si pentru instanta.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,260
  • Înscris: 01.12.2001

 rinaldoparaipan, on 24 ianuarie 2018 - 19:12, said:

Urmatorul termen e pe 6 martie.
Da, o neinscriptionata m-a luat : SV xx CHS.Cand ieseam din Darmanesti Posted Image
SV-11-SGH Logan alb
SV-12-RGS Logan albastru

 rinaldoparaipan, on 24 ianuarie 2018 - 19:12, said:

Urmatorul termen e pe 6 martie.
In Suceava?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate