Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Programul Rabla 2018

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#19
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postcccrys, on 05 martie 2018 - 21:43, said:


Ai avut dreptate, alt dealer mi-a facut o oferta realista de 11750 pt clima si metalizata in plus, asa ca mare atentie le hoti si evitati Mobel Auto Ploiesti (Skoda).


Eu n-am inteles aceasta parte din noua reglementare: "Obligația înmatriculării autovehiculelor achiziționate prin RABLA și RABLA Plus pe numele beneficiarilor".

Adica daca eu cumpar un tichet rabla de la un strain trebuie sa o inmatriculez pe numele lui??
La Rabla Plus au inceput sa le cumpere din Romania si le exporta, cel putin asa am auzit. Cumperi up-e cu 13xxx euro si-l vinzi afara cu 20xxx

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
O intrebare : acuma in 2018 ce masini se incadreaza la programul rabla pt tichet ?
Am inteles ca noua regula este ca trebuie sa aiba si ITP valabil dar care este vechimea minima de cand a fost inmatriculata in tara , masina , ca sa se incadreze la tichet ? 8 ani sau mai mult ?

#21
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

View PostBaxon, on 11 martie 2018 - 23:07, said:

Am inteles ca noua regula este ca trebuie sa aiba si ITP valabil
O sursa oficiala?

#22
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Confirm, mi-au cerut si mie ITP valabil la dealer.
Ce porcarie. Duci masina la distrus, de ce iti mai trebuie si ITP...

LE: Dealerul de la Radacini mi-a zis ca incepe undeva pe la sf lui Martie - inceputul Aprilie

Edited by Cosmo13, 12 March 2018 - 09:38.


#23
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Am gasit si ceva la ministerul mediului

Quote

g) autovehicul uzat - orice autoturism, autoutilitară uşoară sau autospecială/autospecializată uşoară, înmatriculat/înmatriculată în România, cu inspecția tehnică periodică (ITP) valabilă la momentul înscrierii la producătorul validat, pentru persoanele fizice, respectiv la momentul depunerii dosarului de acceptare, pentru persoanele juridice, conţine cumulativ componentele esenţiale (motor, transmisie, tren de rulare, caroserie, şasiu, precum şi echipamentele electronice de gestionare a funcţiilor autovehiculului şi dispozitivul catalizator, dacă acestea au fost prevăzute din fabricaţie) şi care are în cursul anului înscrierii în program o vechime mai mare sau egală cu 8 ani de la anul fabricaţiei. Dacă anul înmatriculării înscris în cartea de identitate este anterior anului fabricaţiei, se consideră an de fabricaţie anul înmatriculării;”
http://mmediu.ro/app...e_ordin_661.pdf

#24
bdragos2004

bdragos2004

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2018
De pe site-ul afm.ro:
Programul Rabla se relansează. Persoanele fizice se pot înscrie la producătorii validați începând cu data de 15 martie a.c. Tot cu aceeași dată, persoanele juridice pot depune dosare de acceptare la Administrația Fondului pentru Mediu, în condițiile Ghidului de finanțare.

#25
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostFrankie, on 12 martie 2018 - 11:19, said:

Am gasit si ceva la ministerul mediului

http://mmediu.ro/app...e_ordin_661.pdf
Este si oficial

#26
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Unde scrie ?
Poti sa dai copy la un paragraf ceva ?

Edited by Frankie, 13 March 2018 - 11:55.


#27
Nexia

Nexia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.07.2006
Inteleg ca a picat conditia ca itp ul sa fie valabil la momentul casarii rablei. Asa reiese din Monitorul oficial. Nu mai scrie nicaieri de itp. Ura! S a facut dreptate!

#28
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostFrankie, on 13 martie 2018 - 11:48, said:

Unde scrie ?
Poti sa dai copy la un paragraf ceva ?

Attached Files



#29
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
E de bine.

#30
Nexia

Nexia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.07.2006
O intrebare care ma framanta si la care n am raspuns: mai poate fi cedat tichetul rabla? Am citit si ordinul 661/24.04.2017 si ceea ce a aparut acum si mi e greu sa inteleg. Va rog, daca aveti vreo opinie sau noutate in acest sens sa mi ziceti si mie. Multumesc!

#31
bdragos2004

bdragos2004

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.03.2018

View PostNexia, on 13 martie 2018 - 13:00, said:

O intrebare care ma framanta si la care n am raspuns: mai poate fi cedat tichetul rabla? Am citit si ordinul 661/24.04.2017 si ceea ce a aparut acum si mi e greu sa inteleg. Va rog, daca aveti vreo opinie sau noutate in acest sens sa mi ziceti si mie. Multumesc!

Din ce inteleg eu, s-ar aplica doar pentru persoanele juridice:
"introducerea spațiului privat virtual pentru emiterea certificatelor de atestare fiscală; – obligaţia înmatriculării autovehiculelor noi achiziţionate prin intermediul programului, pe numele beneficiarilor, în termen legal de la emiterea facturii de achiziţie (pentru persoane juridice care primesc ajutor de minimis)"

#32
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Programul Rabla se relansează. Persoanele fizice se pot înscrie la producătorii validați începând cu data de 15 martie a.c. Tot cu aceeași dată, persoanele juridice pot depune dosare de acceptare la Administrația Fondului pentru Mediu, în condițiile Ghidului de finanțare.

Dispoziția președintelui Administrației Fondului pentru Mediu, nr. 78 din 12.03.2018 privind suma alocată în cadrul Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional 2017 - 2019:
Art.1. Suma alocată sesiunii de finanţare a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional este de 133.000 mii lei, din care: 113.000 mii lei pentru persoane fizice și 20.000 mii lei pentru persoane juridice.
  Art.2. Direcţia Evaluare Proiecte şi Strategii Programe precum și Direcția Economică duc la îndeplinire prevederile prezentei dispoziţii.
  Dispoziția președintelui Administrației Fondului pentru Mediu, nr. 79 din 12.03.2018 privind organizarea sesiunii de inscriere în cadrul Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional:
  Art.1. Se aprobă organizarea sesiunii de înscriere în vederea acceptării solicitanților proprietari persoane juridice, unitatea administrativ-teritorială; unitatea sau instituţia de învăţământ; de stat ori privată; instituţia publică, inclusiv institutul de cercetare-dezvoltare înfiinţat ca instituţie publică, precum şi instituţia din sistemul de apărare, ordine publică şi siguranţă naţională cu sau fără personalitate juridică; organizaţia neguvernamentală; unitatea aparţinând unui cult religios recunoscut în România; operatorul economic cu personalitate juridică, inclusiv institutul de cercetare-dezvoltare care îşi desfăşoară activitatea în regim economic; societatea profesională cu răspundere limitată; unitatea medico-sanitară; proprietarul persoană juridică, de drept public ori de drept privat, entitate juridică fără personalitate juridică sau proprietarul organizaţie profesională care este organizată şi îşi desfăşoară activitatea în una dintre formele de exercitare a profesiei liberale, în cadrul Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional, în perioada 15 martie – 28 septembrie 2018.
  Art.2. Direcţia Evaluare Proiecte şi Strategii Programe duce la îndeplinire prevederile prezentei dispoziţii.

Edited by cata, 13 March 2018 - 14:23.


#33
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

sint interesat, o intrebare - caci aproape ca nu-mi vine sa cred - mai e valabila chestia cu ITP -ul, caci la a mea e expirat din 2014, dar masina nu arata rau.

inteleg ca s-a scos, e adevarat sau nu?

daca s-a scos, joi dimineata sint la dealer!

#34
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
NU mai este nevoie de ITP !!!


PS: si daca era nevoie de ITP, cu 100 lei spaga rezolvai oriunde.

Edited by Hamutovski, 14 March 2018 - 07:08.


#35
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

multumesc de raspuns, incercasem cu suma mai mare - 4x - dar nu s-a legat nimeni la cap... (sau poate n-am gasit persoana potrivita).

ma duc sa scot cerificatul fiscal si sa-mi legalizez copiile dupa carte si talon si miine dimineata incep sa colind dealerii (deocamdata inclin spre sandero).

#36
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Eu am depus actele ieri la dealer. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate