Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Programul Rabla 2018

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#37
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007
Cu cat se poate cumpara un tichet rabla de la dealeri?

Edited by meseriasu2, 15 March 2018 - 12:10.


#38
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
1.500 - 2.500 de lei, depinde ce nimeresti

#39
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
A inceput programul rabla 2018 ??

#40
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
De joi, 15.03.2018

#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
vand dealeri cu 1500 tiketul in condițiile în care ei cumpara o rabla cu 1000 si platesc si transportul ei la remat??

#42
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Am talonul ridicat de politie din 2016. In locul talonului am dovada. Masina sta pe butuci din 2016. O pot radia in vederea distrugerii si a emiterii tichetului pentru Rabla 2018 doar cu dovada?

#43
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Intreaba la dealer-ul de la care vrei sa cumperi masina noua. Te va lamuri el daca e ok sau nu.

#44
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Multumesc. Intreb.

#45
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 06.09.2017
Exista undeva o lista oficiala cu toate centrele remat pe fiecare judet ?
M-ar interesa in mod special pentru judetul Constanta.

#46
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
care este procedura pana la urma? bonul asta de 6500 poate fi vandut catre alta persoana sau nu?

#47
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 06.09.2017
Poti sa-l vinzi, da.

Procedura (daca ai o rabla) este: te duci la dealer, comanzi masina noua, duci actele rablei la dealer ca sa te inscrie in program, cand iti da ok-ul o casezi, duci actele de casare/radiere inapoi la dealer si gata.

Edited by Cool_Kick, 21 March 2018 - 08:44.


#48
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pai se cam bate in cap ce spui, eu nu imi iau masina noua.!

#49
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 06.09.2017
Atunci trebuie sa gasesti pe cineva care-si cumpara masina noua si urmati procedura de mai sus.
Doar ca el in calitate de cumparator de masina noua si tu in calitate de proprietar al rablei care urmeaza sa fie casata.

 Cool_Kick, on 21 martie 2018 - 07:41, said:

Exista undeva o lista oficiala cu toate centrele remat pe fiecare judet ?
M-ar interesa in mod special pentru judetul Constanta.

Am gasit intre timp: https://www.afm.ro/m...-28_02_2018.pdf

#50
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da.
care cumperi ma masina noua?

#51
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
cum am zis pe paginile anterioare, am demarat actiunea rabla , joi am fost la dealer. mi-au trebuit:

1. certificat fiscal de la primarie, la urgenta contra 12 lei l-am avut in aceeasi zi la ora 14.
2. copie legalizata dupa cartea de identitate a rablei
3. copie legalizata dupa talonul rablei - 2. si 3. m-au costat impreuna 60 lei, legalizate in decurs de 2 ore.
4. copie dupa buletinul de identitate (cartea de identitate) a proprietarului rablei (eu)

am lasat la dealer actele da mai sus.

ieri m-a sunat si mi-a zis sa platesc in contul fabricantului un avans de 5% in lei (platit aseara).

cind are confirmarea ca au intrat banii in contul fabricantului trimite actele la ministerul mediului care am inteles ca va trimite apoi dealerului un act pe baza caruia voi putea duce rabla la REMAT. (am inteles ca fara acel act rabla dusa la casat devine doar fier vechi si nu poate participa la cumpararea unei masini noi!), apoi probabil se radiaza rabla, nu sint sigur de ordine (poate trebuie radiata inainte de remat,habar n-am, ma indruma dealerul).

va tin la curent.

conform dealerului, de cind face comanda pentru masina si pina la livrare trebuie sa treaca max. 120 de zile. masina pe care am comandat-o ar trebui sa vina pina in 5 07 2018, asa scrie pe actele pe baza carora am platit avansul.

restul de bani se plateste la sosirea auto la dealer.

#52
theCioro

theCioro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.03.2018
Imi poate detalia cineva pasii facuti pentru achizitionarea unui tichet de la dealer? ex. acte necesare and stuff

Edited by theCioro, 21 March 2018 - 14:50.


#53
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
salut, pentru achizitie auto prin program rabla pasii sunt urmatorii: (vorbesc din experienta proprie, eu fiind proprietar de masina care se caseaza si nu beneficiar de tichet)
1. se merge la dealer-ul auto cu actele masinii de casat respectiv, carte de identitate auto (copie legalizata), certificat inmatriculare/talon (copie legalizata), certifical fiscal original de la Serviciul Taxe si Impozite unde este arondat proprietarul masinii vechi pentru plata impozitului si carte de identitate proprietar (copie facuta la dealer).
2. dealer-ul inscrie masina in program cu optiunea daca proprietarul doreste sa cumpere o masina noua sau cedeaza acest drept unei terte persoane (se face copie dupa actele persoanei respective).
3. dealer-ul asteapta o confirmare de la Administratia Fondului de Mediu ca masina (care se caseaza) este eligibila pentru program Rabla 2018.
4. dupa primirea confirmarii, proprietarul masinii care se caseaza se duce la un centru inscris in program Rabla 2018 (cu actele masinii in copie si certificat fiscal in original) pentru a o preda si a obtine 2 exemplare dintr-o adeverinta/decizie de casare (azi urmeaza sa o primesc si eu).
Obs. Dealer-ul auto de unde se cumpara masina noua are contract cu un centru de casare masini gen Remat si acesta s-a oferit sa-mi ridice masina cu o platforma gratuit (masina mea nu mai putea fi deplasata).
Obs. Centrul Remat nu ofera contravaloarea fierului vechi aferent masinii care se caseaza aproximativ 450 lei.
5. Proprietarul masinii vechi se duce la Politie cu actele masinii in original, numerele de circulatie, adeverinta/decizia de casare de la centrul Remat in original si radiaza masina.
6. Cu dovada radierii de la Politie se merge la dealer-ul auto pentru ca beneficiarul masinii noi sa primeasca prima de casare din partea statului.

Costuri pana in prezent pentru mine ca proprietar al masinii care se caseaza: 48 lei legalizare la un notar public pentru carte identitate auto si talon auto.
Azi urmeaza sa predau masina la centrul Remat, si dupa mai sunt costuri pentru radiere la Politie.

 Cool_Kick, on 21 martie 2018 - 07:41, said:

Exista undeva o lista oficiala cu toate centrele remat pe fiecare judet ?
M-ar interesa in mod special pentru judetul Constanta.

Eu sunt din Constanta si pe site-ul Administratiei Fondului de Mediu exista o lista de centre de valorificare gen Remat, am atasat-o.
Am sunat la cei cu puncte de lucru din Constanta, dar numai unul singur se pare ca este inscris in program Rabla 2018, majoritatea mi-au raspuns ca nu pot sa-mi ia masina nefiind inscrisi.

Attached Files


Edited by bluebilly, 22 March 2018 - 11:00.


#54
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 06.09.2017
Poti sa-mi zici te rog la care din ei ai apelat ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate