Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Samsung suspectată pe baza acuzațiilor că a redus performanțele smartphone-urilor vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
După Apple și Samsung este acuzat că a redus performanțele smartphone-urilor mai vechi în mod nejustificat
Sursa: https://www.gadget.r...d-nejustificat/

Spoiler


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
Ultimul samsung a fost un grand neo. 1 giga ram, destul de rapid a devenit inutilizabil. Comparativ cu alte telefoane cu hardware asemanator era o caruta pe langa o masina. A fost momentul cand am zis ca samsung nu-mi mai trebuie.

#3
zen7979

zen7979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 09.09.2013
Poate un gram de adevăr este...Am citi pe net si am si un coleg care a pățit ca după update la android 7 al unui Samsung j5 2016 să aibă probleme.  Sau o fi doar coincidenta...?

#4
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 21.03.2014
Am avut un S7 care a crăpat și un J5 2017.
Never again.

De la Sammy îmi plac doar mașinile de spălat și combinele frigorifice.

#5
omrau

omrau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,917
  • Înscris: 06.10.2015
De la Samsung la Xiaomi , same feeling.. economie 600euro.
Nu e coincidenta deloc, pe topicul Note 4 dupa ultimul update, foarte multe device uri 910F s au defectat, aparand eroarea emmc_read. (Inclusiv al meu)

Edited by omrau, 21 January 2018 - 09:59.


#6
zen7979

zen7979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 09.09.2013
Despre j5 2017 nu stiu ce să spun ,am unul luat de vre o trei luni luat de nou de la Orange si merge super bine. Înainte am avut j5 2016 luat tot de nou fără update la android 7 si acela s a comportat exemplar.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postnick5roo, on 21 ianuarie 2018 - 09:42, said:

După Apple şi Samsung este acuzat că a redus performanţele smartphone-urilor mai vechi în mod nejustificat

Intotdeauna exista o justificare, o reducere de costuri, o pozitionare a unui nou produs care tre sa se vanda la cat nu face, etc.
Exista producatori care fabrica intentionat produse de calitate indoielnica in gama (ex: LG) ca sa poata sa vanda produsele din varful gamei care au preturi nerusinate.  Omul constata calitatea indoielnica, apoi alege ceva mai scump, dar un pic mai ieftin decat la concurenta - ca asa e construit creierul iobagului, sa se scobeasca sub unghie si pentru cativa zeci de lei diferenta.   Exista multe practici comerciale permise de lege dar profund incorecte si imorale pentru consumator pe care nu le baga nimeni in seama.

Edited by rosix, 21 January 2018 - 10:00.


#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
am un batrin lg optimus sol, din aplicatiile care fluierau pe el atunci cind l-am cumparat, multe nici nu mai sunt compatibilie cu dispozitivul.

#9
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 10.04.2009
la Samsung intotdeauna se va platii "brand-ul" (ei fiind mereu in concurenta directa cu Apple)

de aceea, cum a mentionat si colegul @omrau nu exista nici o diferenta intre un Xiaomi si marca Samsung... in afara de pretul exorbitant pt cel din urma

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postomrau, on 21 ianuarie 2018 - 09:56, said:

De la Samsung la Xiaomi , same feeling.. economie 600euro.
Nu e coincidenta deloc, pe topicul Note 4 dupa ultimul update, foarte multe device uri 910F s au defectat, aparand eroarea emmc_read. (Inclusiv al meu)
Au avut "problema" asta si pe S2 si S3, o buna parte din modele se defectau la un moment dat  dupa update, tot asa, crapa chip-ul.
Pe vremea aia, au scos niste baieti destepti o aplicatie pt a verifica magaria asta, tocmai ca sa nu-ti busesti telefonul: eMMC Brickbug Check

La S1 se dezlipea dupa un timp chip-ul GPS de pe placa de baza, tot planned obsolescence.
Pe S3 cu timpul se slabeau suruburile si avea probleme antena GPS din cauza asta.
La S4 crapau in draci placile de baza, nici asta nu a scapat de "problema" cu GPS-ul.

Apoi a mai fost Android 5.0, cel mai mare esec, majoritatea s-au oprit cu actualizarile aici, cu toate ca Google a scos si 5.1 care mai spala din rusinea 5.0, nu era perfect, dar macar devenise iar utilizabil.
Posibilitati de downgrade bineinteles ca nu ofera nici samsung si nici altii.

Sper sa-i arda pe Samsungi.

Edited by gumball3000, 21 January 2018 - 10:28.


#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,791
  • Înscris: 07.06.2014
un lucru pe care l-am mai specificat de-a lungul timpului a fost chiar acesta, ca scade performanta odata cu update-ul. ca se incarca de bloatware si se scot functionalitati de optimizare pe masura ce avanseaza cu update-urile, pana cand se blocheaza de tot.

desi trebuie sa recunosc si faptul ca era sa fac aceeasi greseala, adica de a lua tot samsung anul trecut, iar colegii de aici au propus alte terminale mult mai bune si mai performante la acelasi pret aproape. nu regret ca m-am luat dupa ei.

culmea este ca problema nu e noua, dimpotriva, cine are ceva vechime in aceasta bransa, isi aduce aminte de celebrele s3 si s4, flagshipuri la vremea lor totusi, dar care sufereau nene de hardware prea slab pt upgrade la o versiune noua de android, desi erau niste coji de telefoane ieftine la cateva sute de lei cu hardware asemanator sau chiar mai slab, care trecusera fara probleme la o versiune noua de android 4 si 5.

asadar, tactica nu este noua nici pe departe, insa este rafinata in timp, daca atunci faceau chiar ei declaratii cum ca de fapt android ar fi de vina si ca asa e tehnologia, acum au invatat ca declaratiile de recunoastere nu mai aduc nimic bun, e mai simplu sa nege orice acuzatie.

dar probabil ca si samsung a auzit de expresia hotul neprins e negustor cinstit, asa ca baga mare cu negarea oricarei magarii facute de atatia ani.

#12
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 10.09.2014

View Postomrau, on 21 ianuarie 2018 - 09:56, said:

De la Samsung la Xiaomi , same feeling.. economie 600euro.
Nu e coincidenta deloc, pe topicul Note 4 dupa ultimul update, foarte multe device uri 910F s au defectat, aparand eroarea emmc_read. (Inclusiv al meu)
Sau daca vrei neaparat marca, astepti un an de la lansare si scade pretul vertiginos. Vezi Sony sau LG unde la unele modele de top scade pretul cu macar 200 Euro. Actualul Sony Xperia X Compact, desi e mai slab ca fostul meu Galaxy S7 pe hartie, se descurca la fel de bine. Cumparat nou cu garantie cu aceeasi bani primiti de pe S7-le defect. Niciun ban in plus.

View Postr_murphy, on 21 ianuarie 2018 - 10:01, said:

am un batrin lg optimus sol, din aplicatiile care fluierau pe el atunci cind l-am cumparat, multe nici nu mai sunt compatibilie cu dispozitivul.
E deja antichitate ce ai tu. Frate-meu are Motorola Moto X (a doua generatie, din 2014), cumparat de nou din 2015 si pentru aplicatiile uzuale si jocuri nu foarte pretentioase e telefonul si acum fara repros. Nu prea are memorie interna iar card de memorie nu poate avea, ceea ce e un punct minus. Dar de miscat, se misca foarte bine. Are Android 6.

Edited by LeopardSurd, 21 January 2018 - 10:19.


#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostLeopardSurd, on 21 ianuarie 2018 - 10:12, said:

Sau daca vrei neaparat marca, astepti un an de la lansare si scade pretul vertiginos. Vezi Sony sau LG unde la unele modele de top scade pretul cu macar 200 Euro. Actualul Sony Xperia X Compact, desi e mai slab ca fostul meu Galaxy S7 pe hartie, se descurca la fel de bine. Cumparat nou cu garantie cu aceeasi bani primiti de pe S7-le defect. Niciun ban in plus.


E deja antichitate ce ai tu. Frate-meu are Motorola Moto X (a doua generatie, din 2014) si pentru aplicatiile uzuale si jocuri nu foarte pretentioase e telefonul si acum fara repros. Nu prea are memorie interna iar card de memorie nu poate avea, ceea ce e un punct minus.
LG-ul a scazut mult pretul la ele dupa un an pentru ca incepusera sa apara oamenii pe net cu probleme, se dezlipeau si la astea chipul de pe placile de baza in prostie, ori clasicele probleme cu ecranele care se ingalbeneau dupa un timp.
Astia au fost mai scarbe decat Samsung.
Am schimbat in garantie placa de baza la un LG G Flex 2, iar dupa doua luni dupa iesirea din garantie a crapat iar. Asta a fost cea mai mare teapa data de ei, plus update-urile  de android care apareau la ani lumina (sau mai bine spus update-ul, ca unul singur au scos). Si nu sunt singurul e plin netul cu problema pe care a avut-o modelul asta, ba chiar si topicul de aici de pe softpedia.
E plin Youtube-ul cu oameni care baga prin cuptor placi de baza in disperarea de a recapata un telefon mobil functional.

Edited by gumball3000, 21 January 2018 - 10:34.


#14
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nick, prin topicul asta dai apa la moara celor care si-au facut un scop din a arunca tot felul de afirmatii prostesti la adresa Samsung in general.
Stirea asta este o acuzatie, o speculatie, nu s-a dovedit nimic practic, nu a fost condamnat Samsung pentru ceva.
Sa vad un test, un rezultat, o dovada concreta. Insasi articolul la care ai pus link parca este o postare a nu spun carui user de pe aici care are doar menirea de a deschide cai de discutii contradictorii si speculatii.

Daca este cineva care crede ca alte dispozitive, de la oricare alta marca, in urma invechirii lui si beneficiind de ultimul sistem de operare ca update, functioneaza la fel cu un sistem de operare care cerea mai putine resurse si era mai simplu functioneaza la fel de bine precum un model nou de telefon cu putere de procesare mai mare si alte alea... se inseala amarnic.

Este ca si cum la o masina care face suta in 5 secunde si are viteza maxima de 300km/h, daca ii mai adaugi inca 100 de kg la masa totala, vrei sa faca suta tot in 5 secunde si esti foarte suparat ca nu o mai face... Pai ca sa aiba aceleasi performante dinamice ar trebui sa-i cresti puterea motorului, sa-i pui frane mai bune, etc... Ori asta nu inteleg unii ca un telefon vechi, ramane un telefon vechi si un sistem de operare nou si mai complex, normal ca il stoarce mai tare de resurse comparativ cu un telefon nou cu procesor mai puternic, memorii mai rapide, etc.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgumball3000, on 21 ianuarie 2018 - 10:16, said:

LG-ul a scazut mult pretul la ele dupa un an pentru ca incepusera sa apara oamenii pe net cu probleme, se dezlipeau si la astea chipul de pe placile de baza in prostie, ori clasicele probleme cu ecranele care se ingalbeneau dupa un timp.

Pentru dezlipitul cipului de pe placile de baza (problema comuna si la televizoare) cei de la LG ar trebui batuti cu parul.... Nu se poate, in 2018, sa fabrici astfel de kkturi care sa tina numai doi ani si sa le vinzi la o carutza de bani.

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postserginho74, on 21 ianuarie 2018 - 10:21, said:

Nick, prin topicul asta dai apa la moara celor care si-au facut un scop din a arunca tot felul de afirmatii prostesti la adresa Samsung in general.
Stirea asta este o acuzatie, o speculatie, nu s-a dovedit nimic practic, nu a fost condamnat Samsung pentru ceva.
Sa vad un test, un rezultat, o dovada concreta. Insasi articolul la care ai pus link parca este o postare a nu spun carui user de pe aici care are doar menirea de a deschide cai de discutii contradictorii si speculatii.

Daca este cineva care crede ca alte dispozitive, de la oricare alta marca, in urma invechirii lui si beneficiind de ultimul sistem de operare ca update, functioneaza la fel cu un sistem de operare care cerea mai putine resurse si era mai simplu functioneaza la fel de bine precum un model nou de telefon cu putere de procesare mai mare si alte alea... se inseala amarnic.

Este ca si cum la o masina care face suta in 5 secunde si are viteza maxima de 300km/h, daca ii mai adaugi inca 100 de kg la masa totala, vrei sa faca suta tot in 5 secunde si esti foarte suparat ca nu o mai face... Pai ca sa aiba aceleasi performante dinamice ar trebui sa-i cresti puterea motorului, sa-i pui frane mai bune, etc... Ori asta nu inteleg unii ca un telefon vechi, ramane un telefon vechi si un sistem de operare nou si mai complex, normal ca il stoarce mai tare de resurse comparativ cu un telefon nou cu procesor mai puternic, memorii mai rapide, etc.
Doar ca e pe cat se poate de reala treaba, odata cu update-urile, se misca din ce in ce mai greu telefoanele de la Samsung.
La xiaomi am observat exact contrariul la un 1S si la un Mi4i.

Google translate:

Quote

As a result of consumer reports and pre-trial activity carried out by the Authority, the Authority decided to initiate two separate proceedings for unfair commercial practices against the companies of the Samsung group and the Apple group operating in Italy.

http://www.agcm.it/s...smartphone.html

Edited by gumball3000, 21 January 2018 - 10:25.


#17
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 10.09.2014

View Postgumball3000, on 21 ianuarie 2018 - 10:16, said:

LG-ul a scazut mult pretul la ele dupa un an pentru ca incepusera sa apara oamenii pe net cu probleme, se dezlipeau si la astea chipul de pe placile de baza in prostie, ori clasicele probleme cu ecranele care se ingalbeneau dupa un timp.
Astia au fost mai scarbe decat Samsung.
Am schimbat o data placa de baza la un LG G Flex 2, iar dupa doua luni dupa iesirea din garantie a crapat iar.
E plin Youtube-ul cu oameni care baga prin cuptor placi de baza in disperarea de a recapata un telefon mobil functional.
Am auzit. E motivul pentru care dupa ce mi s-a stricat S7-le totusi nu am luat LG. S7-le a fost primul meu telefon de la Samsung. Intamplarea face ca e si primul care se strica in garantie, eu avand pana acum in posesie vreo 3 Sony-uri si 2 Motorola care au facut fata cu brio timpului.
Ba fostul Xperia ZL (model din 2013) il foloseste taica-meu in continuare in paralel cu Huawei Lite P7 si se descurca mai bine ca Huawei-ul. Xperia Z1 compact care facuse dupa 3 ani scurt la placa (tot rupea bateria in draci desi o schimbau) l-am dat la reciclat direct la Sony si am primit 25 Euro in schimb pentru asta.

Edited by LeopardSurd, 21 January 2018 - 10:24.


#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postomrau, on 21 ianuarie 2018 - 09:56, said:

De la Samsung la Xiaomi , same feeling.. economie 600euro.
Nu e coincidenta deloc, pe topicul Note 4 dupa ultimul update, foarte multe device uri 910F s au defectat, aparand eroarea emmc_read. (Inclusiv al meu)

De asta e bine sa ai Note Edge, ca primesti update-uri mai rar Posted Image

Cati sunteti ? De ce nu va adunati sa ii dati in judecata ? Poate va faceti bogati Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate