Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Samsung suspectată pe baza acuzațiilor că a redus performanțele smartphone-urilor vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#19
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Multumim Apple pentru ca restrictional posibilitatea de a te intoarce la un IOS mai vechi pentru telefoanele mai neperformante. Shame on you!
Si ce sa vezi, GPS-ul a incetat sa-mi functioneze. Si-a revenit in mod miraculos dupa ce am facut upgrade la ultimul IOS.
Cam asta face Apple. De Samsung, nu stiu.

Edited by sonnydellmarco, 21 January 2018 - 10:31.


#20
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cum ar zice colegi mei de forum, de la Samsung este ok sa iti cumperi televizoare si electrocasnice, telefoane...
Acum sa citez "Cu toate aceste se pare că nu doar Apple practică astfel de strategii. Mai nou şi Samsung este suspectat că a oferit pe telefoane mai vechi câteva actualizări software menite să diminueze în mod nejustificat performanţele acestora. Primele acuzaţii oficiale vin din Italia acolo unde Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato (AGCM) afirmă că atât Samsung, cât şi Apple, au redus performanţele smartphone-urilor mai vechi sub pretextul uzurii anumitor componente hardware. Principalul obiectiv al acestei strategii era acela de a convinge utilizatorii să facă trecerea la terminale noi"

Idem si pe Huawei, cred ca majoritatea fabricantilor de telefoane mobile iti strica telefonul cu update. Daca te duci si cumperi un Nokia 3, un Samsung J5, un Huawei P8 Lite, telefoanele astea or sa mearga perfect NOI DIN MAGAZIN, apoi cum ai dat update... gata bateria, te uiti ca se incarca mai greu paginile de internet cu toate ca tu ai 2/3gb ram liber.

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postserginho74, on 21 ianuarie 2018 - 10:21, said:

Nick, prin topicul asta dai apa la moara celor care si-au facut un scop din a arunca tot felul de afirmatii prostesti la adresa Samsung in general.

Lasa ca in maxim cateva saptamani o sa apara si huawei, lg, etc. ;)
Toti fac asta, inclusiv apple.

Oare Xiaomi sa fie cei mai corecti ? Vad ca ofera update la miui 9 la 40 modele din portofoliul lor (nu am mai vazut sa ofere atatea updateuri la un telefon de generatie veche la alti producatori).

PS: E bine cum sunt cei de la leeco, cu softul cu, care a venit, cu ala se strica... nu te stresezi ca iti da update ca sa il incetineasca :))

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Acum, mai nou, au venit cu alta magarie, lipsa unui acumulator detasabil.
Da, puteti sa spuneti ca grosime, ca certificare IP67, samd. Dar sa fim seriosi, cati or sa stea sa-si mai bata capul cu schimbarea bateriei in service dupa ce o sa crape?

Un exemplu, vreo 30 minute pt schimbarea unui acumulator + multa indemanare si scule + lipici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZHce1mLJ2Jw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gumball3000, 21 January 2018 - 10:43.


#23
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Postrosix, on 21 ianuarie 2018 - 10:21, said:


Pentru dezlipitul cipului de pe placile de baza (problema comuna si la televizoare) cei de la LG ar trebui batuti cu parul.... Nu se poate, in 2018, sa fabrici astfel de kkturi care sa tina numai doi ani si sa le vinzi la o carutza de bani.
De ce sa-i bati cu parul (poate "iei si o condamnare") cand e mai simplu sa nu mai cumperi niciodata nimic de la ei?! Poate asa se invata minte! Sau poate la noi se aduc toate rebuturile (cumparate pe te miri ce si vandute ca produse de lux).

#24
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postbreitner, on 21 ianuarie 2018 - 10:40, said:

De ce sa-i bati cu parul (poate "iei si o condamnare") cand e mai simplu sa nu mai cumperi niciodata nimic de la ei?! Poate asa se invata minte! Sau poate la noi se aduc toate rebuturile (cumparate pe te miri ce si vandute ca produse de lux).
La Samsung, platesti numele, ai dreptate.

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postgumball3000, on 21 ianuarie 2018 - 10:37, said:

Acum, mai nou, au venit cu alta magarie, lipsa unui acumulator detasabil.

Note Edgeul al meu, e ultimul samsung performant cu baterie detasabila :)
Dar toti producatorii in acest moment nu ofera telefoane cu baterie detasabila, inclusiv chinezii incep sa renunte.

#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostTruculMagic, on 21 ianuarie 2018 - 10:37, said:



Lasa ca in maxim cateva saptamani o sa apara si huawei, lg, etc. ;)
Toti fac asta, inclusiv apple.

Oare Xiaomi sa fie cei mai corecti ? Vad ca ofera update la miui 9 la 40 modele din portofoliul lor (nu am mai vazut sa ofere atatea updateuri la un telefon de generatie veche la alti producatori).

PS: E bine cum sunt cei de la leeco, cu softul cu, care a venit, cu ala se strica... nu te stresezi ca iti da update ca sa il incetineasca :))
Xiaomi anul asta a incetat update la mi 2. Telefon vechi de vreo 6 ani. Probabil ca in functiune mai erau zeci sau sute de telefoane si astia inca faceau update.

#27
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cred ca nici nu mai stiu care a fost ultimul telefon cu baterie detasabila? Ma gandesc la J5 dar nu mai stiu daca avea baterie detasabila, oricum sigur un Asus.

#28
zen7979

zen7979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 09.09.2013
J5 2016 avea baterie detașabilă la fel si j3 2016

#29
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostArgent, on 21 ianuarie 2018 - 10:50, said:

Cred ca nici nu mai stiu care a fost ultimul telefon cu baterie detasabila? Ma gandesc la J5 dar nu mai stiu daca avea baterie detasabila, oricum sigur un Asus.

De la samsung: J5 2016, J7 2016
De la LG : Si acuma au ceva din seria K, insa cu 1gb ram... niste mizerii, telefon adevarat de la ei cu baterie detasabila lansat recent a fost LG G5 si LG V20.
Huawei: parca avea la seria Y , insa au cam renuntat.
HTC: nu au din cate stiu.

#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
trebuie sa fim fairplay si sa ne gandim si la android in sine. care din nascare are probleme cu update-ul, necesitand un hard reset pe care cei mai multi utilizatori nu il fac pt ca nu stiu, ori pt ca dureaza sa-si refaca toate setarile, instalari de aplicatii si prefera sa stea asa cu el si sa se planga pe la colturile internetului.

legat de ce zicea argent de huawei p8l, ii pot da un exemplu personal, o prietena a primit de la o cumnata a ei, un p8l care la vremea lui a fost cumparat inca din primele zile de lansare oficiala, deci cald atunci. in noiembrie i l-a dat prietenei. fiind telefon de serviciu, a fost saracul abuzat in fel si chip ca si convorbiri, mesaje, incarcari si toate cele. prietena a venit la mine ca sa-l configurez, am facut hard reset, am facut update la soft, dar care apucase sa vina cat timp a fost telefonul scos din functiune de la respectiva, pt ca patch-ul de securitate era din octombrie. vreau sa spun ca telefonul tine 2 zile lejer ca si baterie, iar prietena il foloseste pt apeluri, mesaje si whatsap. se comporta exemplar.

nu scot din discutie cum ca si ei s-ar ocupa de astfel de minuni cum face apple si samsung, insa din experienta proprie de pana acum cu terminalele lor, nu vad sa aiba vreun fond o astfel de acuzatie. pt restul, idem.

acumulatorul detasabil a fost la vremea lui, ca nici pe mine nu ma incanta ca acum nu se mai poate detasa, e alta poveste, insa fiecare vrea cat mai subtire si mai elegant, cu spate din aluminiu si cat mai compact, pai daca piata cere, atunci de ce se plange? si cu ea in dos si cu el in rai, nu poti fi.

cine o va schimba in service? cine va aprecia telefonul si nu il va schimba ca pe ciorapi. dar sa fim si seriosi, o baterie te tine cata vreme nu o abuzezi in fel si chip. adica ajungem si la utilizator pana la urma.

samsung ca si altii, au asteptat sa-si faca un nume, apoi au abuzat de asta si au inceput sa dea cu mucii-n fasole. pe urma au vandut respectiva mizerie ca pe un feature, nu ca pe un defect. dar stii cum e, pana cand nu se sparge bula odata si odata, nu vor face nimic sa dea inapoi de la astfel de practici.

cata vreme exista piata de desfacere si lumea cumpara indiferent de probleme, profitul creste si asta e, ei huzuresc pe spatele cumparatorilor tot mai multi si mai avizi de ultimele aparitii.

View PostArgent, on 21 ianuarie 2018 - 10:50, said:

Ma gandesc la J5 dar nu mai stiu daca avea baterie detasabila, oricum sigur un Asus.

de cand j5 este un asus?

#31
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostTruculMagic, on 21 ianuarie 2018 - 10:37, said:


Lasa ca in maxim cateva saptamani o sa apara si huawei, lg, etc. Posted Image
...

...
Chestiunea asta nici macar nu are legatura cu marca. La toti este acelasi lucru. In fond, produsele sunt foarte asemanatoare intre ele si diferenta o face calitatea de fabricatie, calitatea materialelor folosite, diverse chestii de soft care difera de la un producator la altul. Ca chipset, memorii, sunt cam la fel.

Toate produsele de pe planeta asta "beneficiaza"si de buguri si rateuri. Nu exista produsul perfect ca altfel, dadeau astia 10 ani garantie, nu 2.

Nu exista produs sau telefon "future proof". Societatea in sine este in felul asta in prezent.

#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDany_Darke, on 21 ianuarie 2018 - 10:57, said:

acumulatorul detasabil a fost la vremea lui, ca nici pe mine nu ma incanta ca acum nu se mai poate detasa, e alta poveste, insa fiecare vrea cat mai subtire si mai elegant, cu spate din aluminiu si cat mai compact, pai daca piata cere, atunci de ce se plange? si cu ea in dos si cu el in rai, nu poti fi.

A trecut moda grosimii, deja se apropie multi producatori de 10mm, vezi la ultimele telefoane lansate de sony si de inca un producator (imi scapa acuma).

View Postserginho74, on 21 ianuarie 2018 - 10:57, said:

Chestiunea asta nici macar nu are legatura cu marca.

De exemplu eu o sa am nevoie in curand de un telefon cu baterie detasabila, deoarece o sa fac niste aplicatii si o sa le testez pe el, daca se blocheaza ii scot acumulatorul, nu stau pana se descarca...
Am avut LG G3, la updateul la android 5 s-a blocat, nu am mai putut face nimic, am scos acumulatorul, l-am bagat din nou si totul a fost ok.
La Samsung S6 mi s-a blocat si nu i-am mai putut face nimic, am cautat si pe net tutoriale, etc insa nu am rezolvat nimic pana nu s-a descarcat.


PS: Cred ca un telefon cu android one , e ideal in acest moment, nu cred ca i-ar face ceva cei de la google.

Edited by TruculMagic, 21 January 2018 - 11:02.


#33
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
De cand am telefoane fara baterie detasabila nu am fost nevoit sa scot acumulatorul pentru ca s-ar fi blocat.
Nu am mai scos acumulatorul la un telefon mobil pentru ca s-a blocat inca din urma cu 10-15 ani, nici nu mai tin minte.

Dar te cred ca ti s-o fi intamplat. Ia si tu un telefon in functie de ce stii ca ai nevoie :)

#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
In ordine descrescatoare am (/avut)
Samsung Galaxy A5 2017
Samsung Galaxy J5 2017 (3 telefoane)
Samsung Galaxy J5 2016 (2 telefoane)
Samsung Galaxy J3 2016
Samsung Galaxy J5 2015 (2 telefoane)
Samsung Galaxy Core Prime
Samsung Galaxy Core (2 telefoane)
Samsung Galaxy Express 2 (2 telefoane)
Samsung Galaxy Trend
Samsung Galaxy S3 mini (3 telefoane)
Samsung Galaxy Mini 2

Din toate cele de mai sus, si daca le adun ies destul de multe, niciodata nu am avut probleme.
La cei care se plang, problema e la utilizator, nu la telefon.

Edited by Kroghy, 21 January 2018 - 11:29.


#35
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Eu am vrut sa-l scot la mizeria de LG G Flex 2, ca nu se mai inchidea nici din combinatii de taste, nici tinut apasat o ora.
Proaspat pus la incarcat, se restarta continuu, a trebuit sa astept sa i se descarce bateria.

Edited by gumball3000, 21 January 2018 - 11:21.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,619
  • Înscris: 07.02.2003

View Postnick5roo, on 21 ianuarie 2018 - 09:42, said:

După Apple şi Samsung este acuzat că a redus performanţele smartphone-urilor mai vechi în mod nejustificat
Samsung nu este acuzat, este doar suspectat. Pana se confirma ramane doar Apple cu asemenea practici.

View Postgumball3000, on 21 ianuarie 2018 - 10:37, said:

Acum, mai nou, au venit cu alta magarie, lipsa unui acumulator detasabil.
Toti vor face/deja fac asa la modelele noi. E nu doar trendy dar e o obligatie tehnica pentru ca telefoanele sa poata spiona si sa nu poata fi deconectate de la sursa de energie :P

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate