Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Intrebare Scoala Profesionala

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Nenea112

Nenea112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.04.2016
Salut,  deci am o intrebare. Eu sunt la scoala profesionala si am vrut sa ma transfer la liceu la profil Stiinte Sociale. Am auzit de la cineva ca ma pot transfera dupa ce termin clasa a 9-a. Azi a mers maicamea la secretariat la liceul unde am vrut sa ma transfer si femeia de acolo a zis ca nu ma pot transfera doar dupa ce termin profesionala adica clasa a 11. Chiar e adevarat? Inca ceva, am auzit ca dupa ce termin clasa a 9-a la profesionala pot da Examenul de Capacitate (evaluare nationala cls 8-a) si dupa pot sa ma transfer la liceu cu ce nota am luat ? Va rog ajutor, chiar nu as vrea sa raman la profesionala.

#2
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
De ce vrei sa te muti? Cred ca o sa iti fie mai usor sa te angajezi dupa cu scoala profesionala decat cu stiintele sociale.

#3
Nenea112

Nenea112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.04.2016

 Buleandra94, on 16 ianuarie 2018 - 23:30, said:

De ce vrei sa te muti? Cred ca o sa iti fie mai usor sa te angajezi dupa cu scoala profesionala decat cu stiintele sociale.

Nu am de ce sa raman, sunt la profil ospatar-bucatar si nu imi place, iar si colegii, sunt doar rromi si tarani la mine in clasa..Vreau sa aflu doar ce am intrebat

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 Nenea112, on 16 ianuarie 2018 - 23:11, said:

Eu sunt la scoala profesionala
De ce esti la scoala profesionala???
Pentru ca rezultatele profesionale anterioare nu ti-au permis includerea intr-o alta institutie de invatamant superioara,respectiv nu ti-au permis liceul.
Vrei liceu?
Nu-i bai, dar trebuie sa indeplinesti conditiile de admitere la liceu.
avand in vedere ca liceul inseamna 4 ani iar scoala profesionala numai 2, trebuie sa termini ce ai inceput si abia apoi ti se deschid portile liceului.
Bine ca nu doresti transferul direct la o scoala postuniversitara, la vre-un doctorat ceva

 Nenea112, on 16 ianuarie 2018 - 23:11, said:

(evaluare nationala cls 8-a)
astea-s rezultatele tale profesionale anterioare.
Ai beut cerneala? ai mancat creta in ciclul gimnazial?
Bea grigore aghiazma, indiferent daca ti-e sete ori ba

 Nenea112, on 16 ianuarie 2018 - 23:11, said:

si femeia de acolo a zis ca nu ma pot transfera
Stie muierea aia ce vorbeste.
urmeaza si ea niste proceduri.

 Nenea112, on 16 ianuarie 2018 - 23:11, said:

si am vrut sa ma transfer la liceu la profil Stiinte Sociale.
Transferul la liceul respectiv nu se face pentru asa vrea cineva

 Nenea112, on 16 ianuarie 2018 - 23:38, said:

, sunt doar rromi si tarani la mine in clasa..
Aialaltii, mai curatei si mai educati sunt acum la liceu, unii chiar la profile din alea, "grele": mate, mate-fizica, info, mate-info intensiv

Edited by OPEDI, 17 January 2018 - 00:27.


#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Nenea112, on 16 ianuarie 2018 - 23:38, said:

Nu am de ce sa raman, sunt la profil ospatar-bucatar si nu imi place, iar si colegii, sunt doar rromi si tarani la mine in clasa..Vreau sa aflu doar ce am intrebat
Habar nu ai la ce dai cu sutul! Bucatar-meserie bine platita si gasesti de lucru pe toate drumurile si la orice varsta!
In ziua de azi sunt altii cu tot felul de facultati (drept etc) care isi doresc macar sa-i agajeze cineva macar ca ajutoare de bucatar sau macar ospatari!

Total gresit! "sunt doar rromi si tarani la mine in clasa"
sunt  oameni si oameni, la fel ca tine!

Edited by stlk, 17 January 2018 - 00:39.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Nenea112, on 16 ianuarie 2018 - 23:11, said:

a zis ca nu ma pot transfera doar dupa ce termin profesionala adica clasa a 11. Chiar e adevarat?
Se referea la continuarea studiilor, nu transfer:

Legea educației naționale said:

SECŢIUNEA a 8-a
Învăţământul profesional
ART. 33
(5) Absolvenţii învăţământului profesional pot continua studiile în învăţământul liceal.

Despre transfer aici: http://www.avramianc...transferuri.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 17 January 2018 - 04:53.


#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Du-te-n Irlanda șãf bucãtar...apoi discutãm de sociale....

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
pe el il intereseaza sa se lipeasca de o gasca mai spalatica si voi incepeti cu teoriile. chestiile cu angajatul sunt pe mai tarziu. eu il inteleg perfect, ca am facut prostia pe vremuri sa dau la un liceu si toata lumea buna din clasa mea a mers la alt liceu. tot liceul am suferit ca nu-mi prea placea compania celor unde am ajuns. mediile n-ar fi fost deloc problema, as fi mers in partea cealalta in clase bune, dar la acea vreme nu era admiterea computerizata.

pe de alta parte colegii au si ei dreptate. in momentul de fata e inflatie de diplome. daca mergi la un liceu teoretic, la terminarea studiilor nu o sa sti o meserie si probabil o sa-ti pui problema sa mergi mai departe (daca iei si bacul). cum tu se pare ca ai avut probleme cu admiterea la liceu, e destul de putin probabil sa devii dintr-o data elev silitor. ai sa o lalai prin scoala, ai sa te alegi cumva cu o diploma si ai sa te plangi ca-ti trebuie pile ca sa te angajezi. asta cand acu pe piata se cauta oameni care sa doreasca sa practice o meserie normala care nu implica prea multe studii. doar sa vrea sa invete la locul de munca si sa-si vada de treaba. sa nu ma intelegi gresit, cu ambitie si perseverenta probabil ai putea sa faci fata si la liceul respectiv, dar tu stii daca esti dispus sa aloci atata energie invatatului ca acolo sa fii de la mediu in sus, ca ulterior sa ai sanse ok in viata. anii liceului trec repede si apoi suporti consecintele unor decizii luate acuma.

Edited by Fane, 17 January 2018 - 05:45.


#9
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
poti sa pici capacitatea?? nu se numeste acum teza nationala??sau au schimbat iar  denumirea:))..eu stiam ca e se sorteaza in functie de medie..scolile  astea profesionale le termini in 2 ani? liceul, ce faci cu el?:o..ai macar dreptul sa dai bacul?

in orice caz op,  DECI, nu stiu cum sa-ti spun, dar liceul nu cred ca e de tine, invata o meserie, la 16 ani poti sa lucrezi de tanar

#10
Nenea112

Nenea112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.04.2016
Mda, mersii de ajutor, se pare ca voi ramane la scoala profesionala si dupa fac liceul...pentru ca se pare ca nu prea am alta optiune. Multumesc.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ba ai dar cu examen de diferenta la materiile ce nu le-ai avut si minimul mediei de la liceul unde vrei sa te duci.

Edited by neagu_laurentiu, 17 January 2018 - 06:53.


#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Profesionala asta o sa-ti dea o diploma de meserie. Liceul de stiinte sociale nu.
Oricand dupa ce termini profesionala vei gasi un loc de munca, in schimb liceul va necesita o facultate pentru calificare.
Este stiut faptul ca facultatile din Romania sunt cele mai mari fabrici de someri, practic o gramada de calificari ce nu au corespondent in piata muncii.


Sfatul meu - termina scoala profesionala, ia-ti diploma, gaseste-ti de munca si apoi fa liceul la "seral" sau frecventa redusa(nu stiu cum se mai cheama acum). Iar liceul ar fi bine sa-l alegi tot pe criteriul unei diplome de calificare+bacalaureat. Mai departe, daca o sa vrei si facultate, te hotarasti pe parcurs.


Si ca idee - eu am ratat admiterea la liceu(tot domeniu alimentar), am facut un an de scoala de ucenici (mecanica) - timp in care am invatat si am dat din nou examen la liceu - profil mecanica. Descoperisem in scoala de ucenici ca imi place asta. Am avut intotdeauna de munca, pe salarii mai bune decat media. Acum sunt pe la 1000 eur in mana -  repar tractoare. Nu mi-e rusine de asta, e un domeniu in plina ascensiune - permanent sunt curtat de concurenta - si castig mai bine decat 80% din fostii colegi, care au terminat facultati neinspirate si acum lucreaza la casa de marcat sau prin depozite, pe 1700 ron.

Domeniul producerii si prepararii de mancare va avea intotdeauna locuri de munca.

#13
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
Nu-l mai criticati ca pleaca din profesionala, ca si inainte de 89' si acum misuna t igani si tarani nespalati si needucati, cei ce au facut prostia (ca mine) sa invete intr-un astfel de mediu au avut de suferit decat de castigat.

Initiator, depinde in oras te referi pentru ca in provincie, prin orasele mici si liceele cu profile stiinte sociale/filologie sunt tranzitate de copilasi cu nivelul de profesionala care o duc de pe o zi pe alta, dar ce sa faci, ei au pretentia de liceu.

Edited by PMmd63, 17 January 2018 - 07:57.


#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Dar Evaluarea nationala de cl 8 de ce nu ai dat-o?
Nu cred ca te primeste la liceu fara ea.

Dar acum la profesionala primesti 200 lei/ luna. La liceu: nika.

#15
Nenea112

Nenea112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.04.2016
Eh nu ma prea intereseaza cei 200 de lei. Ei bine cred ca m-am decis. Fac cei trei ani de profesionala si dupa liceul. Poate o sa dau si la o facultate, stiu eu? Multumesc de ajutor.

Edited by Nenea112, 17 January 2018 - 14:28.


#16
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018
Tot ce inteleg din cei 200 de lei pe care ii poti lua este ca au scop de spor de toxicitate, la nevoie dupa ce ai respirat jegul de rrrroom toata ziua si auzi injuraturi porcoase la adresa ta, ce sa mai spun de restul culturii lor, nimic altceva!

#17
Nenea112

Nenea112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.04.2016

 neagu_laurentiu, on 17 ianuarie 2018 - 04:42, said:


Se referea la continuarea studiilor, nu transfer:  Atunci de ce naiba a zis secretara ca nu pot sa ma transfer??? Mentionez ca nu am dat examenul de capacitate din cls a 8.a


Despre transfer aici: http://www.avramianc...transferuri.pdf


#18
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Attached File  teleportare.JPG   7.58K   10 downloads
Vizionezi filme SF??
In filmele SF, teleportarea este posibila, dar numai in cadrul aceleeasi " realitati"

Liceul inseamna o "realitate"
Scoala profesionala o alta "realitate"
Tteleportarea intre cele doua "realitati" nu este posibila nici in filmele SF.
De ce?
Pentru ca l la scoala profesionala poti ajunge si fara sustinerea examenului de admitere la liceu ( chiar daca NU exista un examen propriu zis, ci doar intocmirea unui dosar in care sa fie evidentiat faptul ca ai indeplinit criteriile minimale, in speta, promovarea examenului de capacitate).
Nu te poti transfera.
Ai in schimb  posibilitatea sa continui studiile, ceea ce implica absolvirea scolii profesionale si abia apoi continuarea studiilor in cadrul unui liceu.
Attached File  examen de capacitate.JPG   9.9K   9 downloads
Asta-i rezultatul tau profesional anterior
ZERO BARAT.
Esti inca la scoala datorita faptului ca statul roman asigura scolarizare "obligatorie" pana la varsta de 18 ani, altfel trebuia sa fi la capre.
Scoala profesionala si liceul sunt doua chestii total diferite, de aceea nu-i posibil transferul sau "teleportarea"

Edited by OPEDI, 18 January 2018 - 14:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate