Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Asus VivoBook X405UA Upgrade RAM + info util

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
VladC123

VladC123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2018
Salut,

Am cumparat de curand un Asus X405UA, i-am pus pe el Windows 10 pentru ca a venit cu Endless OS. Din cate am inteles (si am vazut) RAM-ul este lipit pe placa de baza (4GB DDR4 SODIMM 2400MHz). Se misca foarte bine si cu 4GB RAM, dar daca nu are un SSD trebuie sa-l menajezi ceva ceva.

Cand i-am facut upgrade la SSD la un service local am vazut doar partea de sus a placii de baza (de sub tastatura). Ma intrebam daca pe partea de sub ar mai avea vreun slot pentru RAM. N-as vrea sa-l desfac eu pentru ca inca are garantie avea garantie :)).

Poate cineva a mai achizitionat laptopul asta si ne poate lasa niste informatii aici.

Info util
Din fericire laptopul este foarte rezistent si nu are nici o urma de la o cazatura de la vreo 1.5m pe parchet, doar display-ul spart. Daca aveti nevoie de display pentru acest laptop nu se gaseste in Romania momentan pe niciunde fiind un model nou. La ESC mi-au cerut 130 Euro pe display + 28 Euro manopera, iar termenul de livrare al piesei e de 10-25 de zile.

Nu vreau sa le fur painea de la gura celor de la service-uri, dar poate chiar ajuta pe cineva.
Serie display: BOE NV140FHM-N62 V8 - http://www.panelook....view_31703.html (nu cred ca e V8, dar are specificatii asemanatoare, pot garanta ca cel original are 30 de pini, FHD, 14", mat)

Am auzit un mic-mare zvon ca ar avea si un slot M.2 pe placa.

Detalii tehnice nu se gasesc niciunde pe net, absolut nimic (dissasembly, ram upgrade, placa de baza, etc). De asta fac postul aici, poate mai e vreunu' care cauta si cauta dupa niste informatii.

#2
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
in task manager la Performance, Memory in partea dreapta jos iti arata "Slots used", daca ai 1/1 nu mai poti pune, daca e 1 of 2 ai un slot liber

#3
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Lasa Vlad, ai rabdare ca acusi vine displayul din USA si trecem inapoi la treaba :))

Din pacate, e foarte compact tot la laptopul acesta, marketing nu prea s-a facut, si probabil de aceea oamenii nu prea s-au incumetat sa il cumpere, avand alte optiuni mai bune.

#4
VladC123

VladC123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2018
Pentru mine zic ca a fost optiunea perfecta si ca si pret / performanta / calitate, si ca si portabilitate. Cu marketing-ul ai dreptate, am sapat ceva pe pcgarage, emag, altex, flanco, you name it, sa-l gasesc :)).

#5
VladC123

VladC123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.01.2018

View Postflyingspur, on 16 ianuarie 2018 - 11:27, said:

in task manager la Performance, Memory in partea dreapta jos iti arata "Slots used", daca ai 1/1 nu mai poti pune, daca e 1 of 2 ai un slot liber

In Task Manager imi apar Slots used: 1 of 4, deci nu stiu ce sa cred :)). Nu cred ca functioneaza bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate