Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Mate dupa profil uman

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
O sa merg la FSEGA, o facultate economica..Stii cum sta treaba pe acolo cu matematica?

#38
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu conteaza numele facultatii. Tot ce conteaza e specializarea. Si ea e unica pe tara. Cu mici variatii in cursuri ca sa existe si autonomia universitara, dar neinsemnate relativ la dilema ta.

View PostThatswhatshesaid, on 11 ianuarie 2018 - 17:19, said:

Da, m-as pregati si doi ani dupa liceu, numai ca nu stiu la ce as putea da.
Asta tu trebuie sa descoperi, sa vezi ce-ti place etc. Degeaba insir eu un pomelnic de meserii!

View PostThatswhatshesaid, on 11 ianuarie 2018 - 17:19, said:

Contabilitatea( in engleza) nu pare asa rea..numai ca ma incurca mate
Ti-am mai zis, au trecut destui ca gasca prin apa, nu esti primul si nici ultimul. Engleza aia e buna insa nu strict pe contabilitate fiindca tu inveti niste principii si aplicabilitate nationala, nu se va pupa cu alte contabilitati mai deloc (doar principiile din cea francofona dar la cea anglo-saxona nu). Adica nu-i o meserie internationala direct.

Edited by neagu_laurentiu, 11 January 2018 - 19:12.


#39
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostThatswhatshesaid, on 11 ianuarie 2018 - 15:36, said:

Buna ziua. As vrea sa dau la Contabilitate si Informatica de gestiune in limba engleza( sunt pe a XII-a, profil uman). Cu materia de bac stau bine, mi-am pus totul la punct. La facultate insa o sa am un curs de matematici aplicate in economie si nu prea stiu ce fel de matematica se face acolo. Ar trebui sa incep sa imi iau meditatii la matematica? Cat de greu este? Si daca e sa iau meditatii, pe ce ar trebui sa ma axez( ca materie..de a XI-a, XII-a)?

Asta am facut eu, dupa profil informatica. Matematica de acolo nu a avut nicio noima pentru mine Posted Image, e cam rupere, dar parca a fost materie doar in primul an.
Cum ziceam, in liceu aveam 4 ore pe saptamana de matematica, tu probabil ai o ora doar.
Vrei sa devii contabil? Sa faci audit? MIe mi-a placut mai mult " si informatica de gestiune" altfel eram mancat cu contabilitatea vietii Posted Image

Edited by spe_ripper, 12 January 2018 - 09:18.


#40
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 12.01.2007
De ce vrei sa te degradezi coborandu-te de la filologie/stiinte sociale la nivelul contabil/economist? Fa o facultate de filologie. Ai produs idei pana acum si de aici inainte vrei sa muncesti nu sa gandesti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate