Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Mate dupa profil uman

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

 Thatswhatshesaid, on 11 ianuarie 2018 - 16:47, said:

Drept? Nu, in niciun caz. Am cunostinte cu dreptul terminat de 5 ani si inca stau acasa, fara un loc de munca
întradevăr am şi eu aşa cunoştinţe, dar părerea mea e că sunt ei nepricepuţi deaia nu au unde lucra.

Dar cu dreptul ajungi in parchete, politie, avocatură barouri minister primarii procuraturi etc. Sunt sute de mii de infractiuni si speţe şi se aşteaptă la coadă soluţionările ani de zile.

Edited by babarzotea, 11 January 2018 - 16:54.


#20
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
Ok, o sa incep sa imi caut un profesor bun si o sa vad ce pot sa fac..

#21
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
O să ai nevoie in primul rând ptr admitere (dacă mai este), apoi pt cursurile din anul 1 de algebra si analiză matem care se vor face (de fapt acum nu ştiu dacă se mai fac) si apoi evident si ptr ălea de contabilitate.

Eu să fiu la uman aş spune bogdaproste şi că nu-mi iese fum din creier şi m-aş orienta spre atâtea alte lucruri care nu au nevoie de atâta calcul şi analizare.
Inclusiv casier sau o meserie de distribuitor sau la curierat sofer ar fi mai ok. probbail sunt eu prea sătul şi scârbit de calcule dar cred că astea sunt mai lejere.

#22
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
E foarte greu pana ajungi avocat, judecator mai ales, grefierii sunt tratati ca niste masinute pe un salariu de **, prea multi bani pentru a ajunge notar.. Crede-ma, m-am interesat. Apropo, cum ajungi sa lucrezi in politie cu dreptul?

#23
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Păi bănuiesc că sunt şi pe la poliţie oameni ce trebuie să cunoască legile penale mai ales, nu?

Infractiunile unde se incadrează in codul penal sau civil.
Sunt o grămadă de hartii acolo, doar sunt atâtea milioae de infractiuni reclamatii si tot felul.

Edited by babarzotea, 11 January 2018 - 17:03.


#24
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
Da, dar nu te angajeaza nimeni in politie cu dreptul, trebuie sa fi mers la Academia de Politie, unde admiterea ar fi ok, daca nu ar fi si proba sportiva, unde sigur as pica( am probleme cu respiratia)

#25
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017
Si contabil e greu, sunt destui care desi au facultate sunt doar casieri la magazine sau se chinuie freelanceri fără loc de muncă să ciupească una alta sa mai păcălească pe altul cum pot si ei sau trading, mai nu dă o chitantă, mai fură nişte bani adică nu-i trece prin scripturi.

Gândeşte-te ce materii iţi plac de la scoala.
Ti-a plăcut mult economia de a 11-a?

Edited by babarzotea, 11 January 2018 - 17:08.


#26
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 babarzotea, on 11 ianuarie 2018 - 17:02, said:

Păi bănuiesc că sunt şi pe la poliţie oameni ce trebuie să cunoască legile penale mai ales, nu?

Infractiunile unde se incadrează in codul penal sau civil.
Sunt o grămadă de hartii acolo, doar sunt atâtea milioae de infractiuni reclamatii si tot felul.


Ia nu mai abera pe-aici in necunostinta de cauza. Te mai si comporti ca si cum stii despre ce vorbesti. Academia de Politie are propria facultate de Drept.

@initiator: Ai foarte mult de recuperat, si nimeni de pe forum nu stie ce capacitati de invatare ai. Mergi la pregatire o luna, si roaga profesorul sa-ti evalueze pogresul. E probabil cea mai in masura persoana (alaturi de tine) sa iti spuna ce sanse ai sa acoperi lipsurile in timpul ramas pana la inceputul facultatii.

Edited by Ann0nyym0us, 11 January 2018 - 17:08.


#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 babarzotea, on 11 ianuarie 2018 - 17:02, said:

Păi bănuiesc că sunt şi pe la poliţie oameni ce trebuie să cunoască legile penale mai ales, nu?
Au facultatea lor de drept: http://www.academiad...dmin/index.html

#28
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
Nu prea, dar chiar nu ai unde sa mergi. Mi-am tocit creierii gandindu-ma unde naibii sa merg, ma gandisem chiar si la medicina( da, sigur). Nu vad ce as putea face

#29
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

 Ann0nyym0us, on 11 ianuarie 2018 - 17:07, said:

Ia nu mai abera pe-aici in necunostinta de cauza. Te mai si comporti ca si cum stii despre ce vorbesti. Academia de Politie are propria facultate de Drept.

@initiator: Ai foarte mult de recuperat, si nimeni de pe forum nu stie ce capacitati de invatare ai. Mergi la pregatire o luna, si roaga profesorul sa-ti evalueze pogresul. E probabil cea mai in masura persoana (alaturi de tine) sa iti spuna ce sanse ai sa acoperi lipsurile in timpul ramas pana la inceputul facultatii.
adică iese poliţai si poate lucra si ca avocat la barou?

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Thatswhatshesaid, on 11 ianuarie 2018 - 15:36, said:

Si daca e sa iau meditatii, pe ce ar trebui sa ma axez( ca materie..de a XI-a, XII-a)?
Dar tu nici ce ai facut nu egaleaza IX si X din real. Asa ca teoretic tot ce e la real. Insa asa cum au trecut atatia, vei trece si tu.

#31
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

 Thatswhatshesaid, on 11 ianuarie 2018 - 17:10, said:

Nu prea, dar chiar nu ai unde sa mergi. Mi-am tocit creierii gandindu-ma unde naibii sa merg, ma gandisem chiar si la medicina( da, sigur). Nu vad ce as putea face
poti merge si la ceva ce nu se cauta, acolo te vor trece profesorii ca să nu se desfinteze grupa de studenti. dar ălea de regulă sunt cu calcule, inginerii de obicei

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 Thatswhatshesaid, on 11 ianuarie 2018 - 17:10, said:

Mi-am tocit creierii gandindu-ma unde naibii sa merg, ma gandisem chiar si la medicina( da, sigur). Nu vad ce as putea face
Mai intai defineste-ti ce ti-ai dori sa practici o viata. Pe urma vezi care-i traseul. Si nu e musai sa intri din prima dupa liceu daca ai ales prost candva. Te pregatesti un an si intri ulterior cu brio. Altfel ce faci, dai un an pe o viata?!

#33
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
Da, m-as pregati si doi ani dupa liceu, numai ca nu stiu la ce as putea da. Contabilitatea( in engleza) nu pare asa rea..numai ca ma incurca mate

#34
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Intr-un an se poate invata matematica de catre orice elev mediu, mai ales daca nu inveti si altceva pe langa. Dar e important sa te asiguri ca e domeniul in care vrei sa activezi.

Edited by Ann0nyym0us, 11 January 2018 - 17:33.


#35
Thatswhatshesaid

Thatswhatshesaid

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.12.2017
Ok, multumesc pentru raspunsuri

#36
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
baietii astia te cam mint:)..la matematica esti luat de la 0 la facultate (clasa a 9-a), dar nu vor sta dupa tine sa inveti, ei predau si merg mai departe cu materia. Daca ai facut filo si vrei o facultate tehnica, da, ai nevoie de matematica, de meditatii..te ajuta pe tine, vei avea o altfel de gandire, si it va fi mult mai usor. Recomand meditatii:)

La facultati economice, nu faci cine stie ce matematici, sa nu te sperii:)

Cat despre profilul tau, in engleza...  e mult mai usor fata de un profil in romana:)..

Edited by jimi91, 11 January 2018 - 17:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate