Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

In 2017 au fost înmatriculate peste 518.000 de mașini second-hand din import in Romania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

#55
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 martian_693, on 13 ianuarie 2018 - 09:34, said:

... e mai sigur sa le banez.

Ce bine ca nu depinde de tine. Posted Image

#56
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 MicroEdge, on 12 ianuarie 2018 - 00:28, said:

Dacă rezolva problema cu itpul am scăpa de o grămadă de rable vechi
Da ce probleme sunt cu itp-ul?
Ca eu stiam ca cu 100 de lei te cheama la sfarsitul programului cand cei de la rar sunt acasa si nu mai ai nici o problema...

Ahh, tu chiar vrei sa isi faca careva treaba in Romania?

#57
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 slai, on 13 ianuarie 2018 - 11:14, said:

Asta e din seria capra vecinului? Ca nu vad de ce m-ar interesa pe mine airbagurile tale.
Iar la siguranta e iar cu dus intors, ca poate io am masina din 2000 cu 6 airbag, si vecinu' are Logan de anul trecut, cu 2.

pai poate airbagurile nu... insa daca se rupe sudura de la suspensie facuta de Gigel de la coltul blocului si iti lovesc masina cu familia ta in ea.... cred ca te intereseaza la toti...

de aia spun... fara masini avariate la structura de rezistenta , fara aibaguri sarite.


JUST IN CASE!!!! better safe than sorry

 ericmario, on 13 ianuarie 2018 - 11:16, said:


Ce bine ca nu depinde de tine. Posted Image

cand ajung sef la transporturi o sa te caut sa te banez lol....

Posted Image

 catalin11catalin, on 13 ianuarie 2018 - 12:47, said:

Da ce probleme sunt cu itp-ul?
Ca eu stiam ca cu 100 de lei te cheama la sfarsitul programului cand cei de la rar sunt acasa si nu mai ai nici o problema...

Ahh, tu chiar vrei sa isi faca careva treaba in Romania?

toate masinile mai vechi de 2 ani trebuie sa aiba itp anual. si aia de la itp ar trebuii sa aiba 0% posibilitati de masluire sau de a da itp pe naspa...

din pacate asta nu se va intampla NICIODATA in Romania... e tara hotilor aici...



mai simplu la inmatriculare , in fiecare judet sa fie niste mecanici independenti care sa isi faca treaba cu proprietarul de fata si cu politia de fata si totul sa fie filmat ca probe.
ca la noi pana nu duci la extrem nu merge... ca romanul gaseste el metode... numai de al dracu sa nu respecte legea sau sa nu plateasca.

#58
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 martian_693, on 13 ianuarie 2018 - 14:06, said:

cand ajung sef la transporturi o sa te caut sa te banez lol....

Vise placute....

#59
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
@martianu,ce ai domne cu obsesia asta cu siguranța ?
Caută și tu o statistică sa vezi procentele de accidente din cauze umane și din cauze mecanice.
Unde se impune,taxi,mașini școala,etc se face ITP din 6 în șase luni,nu anual.
Există propunere că la o anumită vechime sa se facă anual. Dar la o vechime rezonabilă,nu după 2 ani cum ai vrea tu.
Aia i o exagerare.

#60
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 Rdaneel, on 14 ianuarie 2018 - 12:03, said:

@martianu,ce ai domne cu obsesia asta cu siguranța ?
Caută și tu o statistică sa vezi procentele de accidente din cauze umane și din cauze mecanice.
Unde se impune,taxi,mașini școala,etc se face ITP din 6 în șase luni,nu anual.
Există propunere că la o anumită vechime sa se facă anual. Dar la o vechime rezonabilă,nu după 2 ani cum ai vrea tu.
Aia i o exagerare.

aia e o vechime rezonabila. 2 ani.

eu traiesc in sistemul asta... cum vreau eu de ceva timp si lumea nu se plange. cum sa fie rau itp anual? ce e rau in asta? in scotia asa este si is de acord 100%.

si da stiu.. lasa ba pe aia... plus o sa ma atacati la persoana... insa imi mentin ideea. defapt romanii au nevoie de legi si mai drastice tinand cont cate mizerii si peterde de masini sunt pe drumurile noastre.


a trecut de 2 ani , ai itp anual... ce e rau in asta? ca dai bani? ce e mai important? banii sau siguranta? in scotia astia verifica si centurile de siguranta , si usile daca se inchid bine... TOT.... m au refuzat ca bateria nu era prinsa cu chinga aia... scurt si la obiect... mi au spus... in caz de rasturnare e pericol de incendiu... dreptate 100%. am cumparat chinga , au pus o , a trecut itp...

nu vad de ce oricine ar fi impotriva unei verificari mai dese a masinilor cu care mergem. asta e ca analizele anuale... ti le faci sa fii sigur ca esti ok. nu la 2 ani. la 1 an. cum e normal

#61
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003

 Kroghy, on 11 ianuarie 2018 - 15:18, said:


Datele arată că anul trecut s-au înmatriculat şapte maşini Ferrari, trei Lamborghini, 37 de Maserati, 21 de Bentley-uri şi 260 de maşini Porsche."
http://0-100.hotnews...and-din-import/
Ba, inteleg ca Ferrari si Lambo sunt 10 de toate. Da restu de ce dracu nu le vad pe soselele patriei, macar de 2-3 ori pe an?
Nu-s eu ala care face sute de mii de km pe an sau strabate tara in lung si in lat, da totusi.

#62
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Putin probabil ca se indura sa le scoata in traficul de zi cu zi sau sa le parcheze la bordura. Probabil sunt folosite asa, mai la ocazii.

#63
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017

 martian_693, on 14 ianuarie 2018 - 12:38, said:



aia e o vechime rezonabila. 2 ani.

eu traiesc in sistemul asta... cum vreau eu de ceva timp si lumea nu se plange. cum sa fie rau itp anual? ce e rau in asta? in scotia asa este si is de acord 100%.

si da stiu.. lasa ba pe aia... plus o sa ma atacati la persoana... insa imi mentin ideea. defapt romanii au nevoie de legi si mai drastice tinand cont cate mizerii si peterde de masini sunt pe drumurile noastre.


a trecut de 2 ani , ai itp anual... ce e rau in asta? ca dai bani? ce e mai important? banii sau siguranta? in scotia astia verifica si centurile de siguranta , si usile daca se inchid bine... TOT.... m au refuzat ca bateria nu era prinsa cu chinga aia... scurt si la obiect... mi au spus... in caz de rasturnare e pericol de incendiu... dreptate 100%. am cumparat chinga , au pus o , a trecut itp...

nu vad de ce oricine ar fi impotriva unei verificari mai dese a masinilor cu care mergem. asta e ca analizele anuale... ti le faci sa fii sigur ca esti ok. nu la 2 ani. la 1 an. cum e normal

Pt că atunci când se stabilește ITP la 2 ani se studiază niste statistici,una alta și nefiind oamenii așa prăpăstioși că tine s a stabilit așa.
Eu mă mir că ți ai luat o Honda și nu ți-ai luat un tanc.
Ești exagerat.

#64
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 Rdaneel, on 15 ianuarie 2018 - 19:14, said:

Pt că atunci când se stabilește ITP la 2 ani se studiază niste statistici,una alta și nefiind oamenii așa prăpăstioși că tine s a stabilit așa.
Eu mă mir că ți ai luat o Honda și nu ți-ai luat un tanc.
Ești exagerat.

esti tu delasator

#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 Kroghy, on 11 ianuarie 2018 - 15:22, said:

Cifre exacte
Loc  Marca  Unitati
1  Volkswagen  136.268
2  Opel  63.826
3  Ford  50.916
4  Audi  46.663
5  BMW  46.143
6  Mercedes  26.308
7  Renault  22.813
8  Skoda  21.040
9  Peugeot  11.512
10  Seat  9.647
518.927

http://m.automarket....oape-82057.html

Si o mica statistica:
aprox. 40% sunt din grupul VW
aprox. 65% sunt masini nemtesti
Au luat ce a fost mai usir de gasit oe piata si mai ieftin.

La masini noi, MB a vandut mai mult decat Audi+BMW insumate.

Ar fi fost foarte interesant de stiu si pretul mediu al acestor sute de mii de masini sh aduse.  
"Explozia" aceasta de inmatriculari a urmat simplei desfintari a  taxei de inmatriculare. Deci , e clar ca lumea a adus ce nu-si permitea: rable care aveau taxe mari, poate cat jumate din valoarea masinii.
Eu am luat masina noua in 2016 si taxa a fost de 210 lei.  In aceiasi perioada pentru un Opel astra sau golf 4 euro 3-4 taxa ar fi fost de 500-700de euro, pentru niste masini cu valoare de cca 1500-2000 de euro.

 Platon, on 11 ianuarie 2018 - 16:02, said:

Si care este problema ? cincisute de mii de masini la cat de mare este Romania mi se pare un mizilic,
Nu merg 300 de metri cu masina fara sa intalnesc masini cu numere rosii.

 Jammalan-the-Prophet, on 11 ianuarie 2018 - 16:21, said:


Hmmm...
Pai 518 000 de noi impozite auto nu e suficient?
Ca sa nu mai zicem despre 518000 de noi clienti la petrom/peco-ce vrei tu, care platesc 55% taxe si  accize pentru conbustibil. Bani la buget.

 martian_693, on 11 ianuarie 2018 - 17:07, said:


vw la putere... germania la putere...  insa nu stiu ce cauta opel in top... urasc marca asta de masina. le as interzice  cu totul. de fiecare data vad un opel din ala pricajit tinut cu banda izoliera... nu ca mi ar placea alea noi... sunt sub orice critica. dacii nemtesti. un brand de rahat.

in fine... problema e ca importa multe diesel romanii.... aici e problema... aia le dau sa scape de ele , noi stam sa inghitim particulele poluante de la ei... asta e gresit.

sh sa se importe numai benzina. si daca nu vrei benzina atunci sa iei bicicleta.
Ah ce ma distreaza oftica ta. Opelurile sunt mai frumoase decat VW urile.

Pun pariu ca multi au adus vw ca sa faca "recarosare"


#66
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 tfmercedez, on 15 ianuarie 2018 - 23:31, said:

Au luat ce a fost mai usir de gasit oe piata si mai ieftin.
...

Pun pariu ca multi au adus VW ca sa faca "recarosare"
99,9% din vw-uri au fost golf 3 ...

#67
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 ReflejoArmado, on 12 ianuarie 2018 - 00:44, said:


Foarte adevărat.

Eu am un amic care are o „râșniță” antică; nu exagerez, de când a luat-o a băgat mai mult în ea decât suma pe care a cheltuit-o pe mașină. Bine, mașină e mult spus, e un hârb.
Nu-i nimic, noi vom vinde jafurile la sarbi. In serbia Golf 1 si golf 2 sunt masini misto si acuma. Ca sa nu mai zicem de yugo florida.

#68
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
De alea la 200 euro bucata Posted Image

#69
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Opel sunt cele mai proaste masini nemtesti, de aia i-au si cumparat francezii, cine se aseamana se aduna.
Acum multi ani am avut un Astra G, a fost buna masina la vremea ei dar cand te gandesti ca unii inca le folosesc si acum. Posted Image

Edited by Kroghy, 15 January 2018 - 23:41.


#70
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 MicroEdge, on 12 ianuarie 2018 - 08:10, said:

Am văzut o grămadă de mașini ce nu avea instalația electrica funcțională(doar un far etc), mașini ce stau cu bucăți de caroserie lipite etc. Oare de ce atunci când se fac controale rar pe drumuri cam 30% din mașinile verificate rămân fără talon? Și mulți primesc amenzi?
Aici e vina politiei ca nu opreste masinile chioare in trafic. Eu nu am mai vazut un cap de creta pe strada de luni de zile, si circul 30-50km prin oras zilnic.  Toti stau la "vezioza" pe unde se poate da amenda usor la multi.
Si eu imi doresc sa opreasca masinile fara stopuri, sau pe cele care lumineaza prost, cu becuri ilegale.

 Kroghy, on 15 ianuarie 2018 - 23:40, said:

Opel sunt cele mai proaste masini nemtesti, de aia i-au si cumparat francezii, cine se aseamana se aduna.
Acum multi ani am avut un Astra G, a fost buna masina la vremea ei dar cand te gandesti ca unii inca le folosesc si acum. Posted Image
Gandeste-te ca unii merg pe jos. Altii inca mai merg cu Dacia 1300.  Deci nu vad care e problema. Am vazut zeci de astra g cu numere rosii, precum si golf 3 si 4.
Pentru ca sunt masini ieftin de intretinut, si cu costuri mici de folosinta: cauciucuri ieftine, consum rezonabil, piese la zeci de schroturi.

#71
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 tfmercedez, on 15 ianuarie 2018 - 23:47, said:

Pentru ca sunt masini ieftin de intretinut, si cu costuri mici de folosinta: cauciucuri ieftine, consum rezonabil, piese la zeci de schroturi.
Eu nu inteleg oamenii asa de saraci incat sa foloseasca si acum masini ca Astra G. E ca si cum as incerca sa inteleg pe cei care mananca din gunoi pt. ca e mai ieftin. Nici nu pot si nici nu vreau sa-i inteleg.

Edited by Kroghy, 15 January 2018 - 23:58.


#72
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,611
  • Înscris: 15.06.2007

 Kroghy, on 15 ianuarie 2018 - 23:56, said:

Eu nu inteleg oamenii asa de saraci incat sa foloseasca masini ca Astra G sau Golf 4. Mai bine ar munci sa-si permita ceva mai bun in loc sa se multumeasca cu asa ceva.
Nu pot sa cred ca ai putut scrie asa ceva. Attached File  happy-fucking-birthday-sonia-another-year-older-aahhh-be-reight.jpg   37.32K   25 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate