Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

In 2017 productia Dacia in Romania a atins minimul ultimilor cinci ani

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#55
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postbumpocbum, on 10 ianuarie 2018 - 14:23, said:


Din cauza asta se vand Dustere la 17-20 mii euro noi...Ca romanii prefera sh-uri cu "arome" de nemti.
Tu ai luat acum 15 ani masina noua....acum de ce ai trecut la sh-uri ?

Daca nu stii este coada cu lunile la produsele Dacia...Scaderea productiei are alte motive si nu cererea pe piata...

Eu zic ca daca tot urâti poporul german in subsidiar, sa nu mai cumparati masini germane, iar nemtii sa expulzeze in Romania, toti romanii care muncesc la ei. Sa nu mai fie unul. Sau sa.i plateasca pe toti cu salarul minim ca in Romania.

Eu sa fiu neamt, asa v.as face.

#56
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbumpocbum, on 10 ianuarie 2018 - 14:49, said:


Daca nu erau chestiunile astea "minore" sigur ca acum Dusterul avea doar sigla Renault....

Nu inteleg la ce te referi.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTorquemada-666, on 10 ianuarie 2018 - 14:52, said:

Eu zic ca daca tot urâti poporul german in subsidiar, sa nu mai cumparati masini germane, iar nemtii sa expulzeze in Romania, toti romanii care muncesc la ei. Sa nu mai fie unul. Sau sa.i plateasca pe toti cu salarul minim ca in Romania.
Eu sa fiu neamt, asa v.as face.

Ce treaba am eu cu poporul german ? Si eu nu cumpar masini germane !

Edited by bumpocbum, 10 January 2018 - 14:58.


#58
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postbumpocbum, on 10 ianuarie 2018 - 14:28, said:



A fost pana in 99... si nu a luat-o nimeni cu japca...

https://ro.wikipedia...bile_Dacia_S.A.

A fost vanduta cum dealtfel s-a vandut aproape complet tara asta...



Da. Si nu sa agitat nimeni ca pentru dieselgate. Frumos, nu?

#59
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
am ani de zile de cand frecventez piata de masini,nu am auzit pe nimeni de stelute la sh

#60
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostTorquemada-666, on 10 ianuarie 2018 - 14:52, said:

Eu zic ca daca tot urâti poporul german in subsidiar, sa nu mai cumparati masini germane, iar nemtii sa expulzeze in Romania, toti romanii care muncesc la ei. Sa nu mai fie unul. Sau sa.i plateasca pe toti cu salarul minim ca in Romania.

Eu sa fiu neamt, asa v.as face.
In cazul asta , toti cei care vor sa-si cumpere cazane nemteti , sa se mute in jermania , sa fie expulzati ( prin asta se intelege ca si expropriati Posted Image  din Romania ... oare cum ar reactiona iubitorii de s-h nemtesti ?!

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadisz, on 10 ianuarie 2018 - 14:52, said:


Nu inteleg la ce te referi.

View Postadisz, on 10 ianuarie 2018 - 14:36, said:

Masinile nu sunt fabricate in tara membra UE,transportul cu vaporul,salariile! si alte chestiuni "minore" de ce nu sunt amintite niciodata cand este vorba de Renault-Tanger?

Daca Marocul era in UE demult nu mai aveam Dacia/Renault.  Si daca nu mai aveam productie la Mioveni sigur disparea sigla Dacia.

#62
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostBaxon, on 10 ianuarie 2018 - 14:55, said:


In cazul asta , toti cei care vor sa-si cumpere cazane nemteti , sa se mute in jermania , sa fie expulzati ( prin asta se intelege ca si expropriati Posted Image  din Romania ... oare cum ar reactiona iubitorii de s-h nemtesti ?!

Gresesti. Fiecare cu tara lui si oamenii lui. Cred ca Germania se va descurca. Noi sigur nu. E imoral si perfid sa urasti natii de oameni, cand noi ne ducem la ei cu limba scoasa la munca, ca medici, la capsuni, la dus țucalul, etc. Bine ca am de.a face cu astfel de "oameni" doar prin intermediul unui forum. In realitate nici nu le permit sa caute societate cu mine.

Edited by Torquemada-666, 10 January 2018 - 15:01.


#63
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTorquemada-666, on 10 ianuarie 2018 - 14:54, said:

Da. Si nu sa agitat nimeni ca pentru dieselgate. Frumos, nu?

S-a agitat dar degeaba. Rezultatul este foarte vizibil !

Parca mai conteaza ce vrea populatia...

Edited by bumpocbum, 10 January 2018 - 15:00.


#64
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postpascali_daniel, on 10 ianuarie 2018 - 13:41, said:

Poate intra statul si impoziteaza la greu harburile de pe sosele ca sa mai scapam de jegurile de pe sosele. Precum ca mare parte din soferi obtin cu mila celor de la Politia Rutiera permisul de conducere dupa N incercari de a lua permisu de conducere, asta le mai lipsea, sa aibe in mana un volan si la picioare pedalele de la un harb de masina, sa omoare toti "tampitii" oameni nevinovati in trafic. Zilnic vezi la stiri cel putin o stire cu un prostanac pe post de sofer sau un harb de masina care a produs un accident (chiar cu victime sau morti). Mare greseala a facut statul ca a scos taxa de poluare, toti samsarii s-au umplut de bani aducand toate vechiturile de pe afara si vanzandu-le unor prosti care abia stiu sa conduca
  Ia da-mi tu bani de masina noua si jur ca o cumpar. Fie si Dacia, nu ma deranjeaza. Pentru eliminarea harburilor sunt 2 cai de actiune.
1: Asiguri o crestere economica sanatoasa si automat vor creste veniturile. Nimeni nu vrea masina veche dar cand ai 4-500 de euro venit e cam greu sa cumperi noua.
2. Te asiguri ca nu se mai trece ITP-ul pe spaga. Eu cu vechitura mea nu am dat spaga dar am vazut destule masini noi cu spaga in talon ca e mai ieftin decat sa schimbe un filtru de particule. Daca iti permiti masina atunci repar-o nu elimina piese ca sa nu o repari dar tipi la aia cu cea veche ca au harburi in conditiile in care tu esti ala cu suta in talon la ITP,  nu aia.
Si da, daca bugetul mi-ar fi suficient as alege clar Dacia noua  nu o masina SH. Dar deocamdata nu am gasit Dacia noua la 4000 de euro sau sub asa ca am luat SH la un buget mai mic de atat.

Orice alte masuri nu fac altceva decat sa determine oamenii sa caute solutii. Ia vezi inmatricularea in Bulgaria Posted Image
Ce au rezolvat cu taxa minunata? S-au asigurat doar ca incaseaza bulgarii impozitul pe o parte din masinile care circula la noi.

Edited by PoeOvidiu, 10 January 2018 - 15:09.


#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTorquemada-666, on 10 ianuarie 2018 - 14:48, said:

Oricum modelele pt.Germania sunt fabricate mai bine decat cele pentru Romania. Trageti voi concluziile.

La ce modele te referi ?

#66
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postceanu1980, on 10 ianuarie 2018 - 14:54, said:

am ani de zile de cand frecventez piata de masini,nu am auzit pe nimeni de stelute la sh
Aici vorbim de masini noi, produse de Dacia, chiar daca unele au tehnologii cam invechite, chiar sub multe sh.

View Postbumpocbum, on 10 ianuarie 2018 - 15:04, said:

La ce modele te referi ?
Majoritatea modelelor au calitate mai buna pt. europa de vest. Au fost vremuri cand cele pt. vest aveau ABS iar cele pt. Ro nu aveau. Apoi acelasi lucru s-a intamplat cu airbag care pt. vest aveau si la pasager iar pt. Ro aveau numai la sofer. Apoi acelasi lucru s-a intamplat cu ESP, cele pt. vest aveau ESP iar cele pt. Ro nu aveau.
Poate de asta au mutat productia.

Edited by Kroghy, 10 January 2018 - 15:08.


#67
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postbumpocbum, on 10 ianuarie 2018 - 15:04, said:


La ce modele te referi ?

Nu se refera la nimic.
Zice si el asa:)

View PostTorquemada-666, on 10 ianuarie 2018 - 14:54, said:

Da. Si nu sa agitat nimeni ca pentru dieselgate. Frumos, nu?
Pai si RAR-ul romanesc ce a facut vis-a-vis de dieselgate?

A luat spaga si a tacut.

Oricum vor fi cercetati...la un moment dat... pentru abuz in serviciu pentru ca n-au recuperat paguba produsa de VW.

Despre ce stele vorbim la nemtesti?
0 stele in realitate.

Au centura de siguranta?

Ati vazut voi haudi sau beemve cu centura de siguranta pusa?Posted Image

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKroghy, on 10 ianuarie 2018 - 15:06, said:

Majoritatea modelelor au calitate mai buna pt. europa de vest. Au fost vremuri cand cele pt. vest aveau ABS iar cele pt. Ro nu aveau. Apoi acelasi lucru s-a intamplat cu airbag care pt. vest aveau si la pasager iar pt. Ro aveau numai la sofer. Apoi acelasi lucru s-a intamplat cu ESP, cele pt. vest aveau ESP iar cele pt. Ro nu aveau.

Am urmarit doar evolutia Dusterului...nu am vazut deosebiri intre dusterele produse la Mioveni pentru Europa de Vest fata de Ro.  Intr-adevar au fost probleme cu Dusterele produse in India pt UK...unde calitatea a fost mai slaba...

Edited by bumpocbum, 10 January 2018 - 15:11.


#69
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Care paguba? ca se da taxa inapoi :D

View Postalexa32, on 10 ianuarie 2018 - 15:11, said:


Pai si RAR-ul romanesc ce a facut vis-a-vis de dieselgate?

A luat spaga si a tacut.

Oricum vor fi cercetati...la un moment dat... pentru abuz in serviciu pentru ca n-au recuperat paguba produsa de VW.




#70
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View PostDihorul Razboinic, on 10 ianuarie 2018 - 14:43, said:

Institutiile statului ar trebui obligate sa cumpere produse romanesti daca nu au un motiv bine intemeiat sa faca altfel. Asta se poate face nonformal, prin circulare si recomandari de la guvern. Iar Loganul cel putin e adaptat la drumurile de la noi, te poti baga si pe cimp cu el.
Nu prea poti face asta legal in UE care functioneaza ca o tara mai mare. Intamplator politia a cumparat VW Polo doar cu cativa lei mai putin decat oferea Dacia Loganul in aceleasi conditii de plata si garantie. Ce sunt eu curioasa e daca Polo e mai ieftin si/sau fiabil in exploatare fata de Logan in conditiile in care sunt exploatate la noi.

#71
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Dacia este cel mai bun model pana in limita de 10.000 Eu , masina noua !
Ce trece de aceasta suma are alternative sh mai bune.
Va rog comparati masina noua vs masina NOUA !

Altele :
Logan a spulberat visul umed la taxi pentru passat&c.o., Clio symbol, VW golf, Volvo, Mercedes , Fiat - asta va spune cine intretine flota de asa ceva !
Logan Nr.1 in Romania , pentru drumurile de aici (sa nu interpretati )

Edited by ldpe, 10 January 2018 - 15:16.


#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postldpe, on 10 ianuarie 2018 - 15:13, said:

Dacia este cel mai bun model pana in limita de 10.000 Eu , masina noua !
Ce trece de aceasta suma are alternative sh mai bune.
Va rog comparati masina noua vs masina NOUA !

Si cum ai ajuns la concluzia asta ? La limita de 10k euro ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate