Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...
 Pret zugravit

Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.
 

In 2017 productia Dacia in Romania a atins minimul ultimilor cinci ani

- - - - -
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#109
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,984
  • Înscris: 06.01.2006

 Torquemada-666, on 11 ianuarie 2018 - 08:29, said:

Sincer, eu cand aleg un taxi, caut o masina straina. Orice model si marca, iar daca nu gasesc iau un Logan. Si nu doar eu.
Eu merg rar cu taxiul dar tot asa fac si eu. Daca am de ales, atunci orice e mai bine decat Logan. Pobabil ca au observat asta si taximetristii si se adapteaza.

#110
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Si cate erau din fiecare? Cate una ? Ia numara loganurile....

Pe client il intereseaza costurile si mai putin ca e Logan sau Passat. Personal prefer o masina curata si un sofer decent pe taxi.

Si stai linistit ca nu renunta nimeni la logan...ai tu doar impresii din astea....

Cat despre faptul ca politia a trecut pe VW.... tipic afaceri made in Ro, motoare de 90cp, anvelope marca Kumho cu profil de vara, consum 9l in regim urban...

Nu mai zic ca .."Cat despre performantele necesare oricarei masini de interventii, cum se intampla in orice tara normala, e clar ca, si de aceasta data, ele nu exista. Pentru ca 90 cp, la o masina de politie... este rusinos."  Sau..."Cat despre spatiul interior si cel de transport, e clar ca discutam de lucruri diferite. Intr-un VW Polo, cu greu va incapea un interlop mai bine hranit pe bancheta din spate, flancat de doi politisti, fiind necesara in cele din urma chemarea unui Logan mai spatios."...

 Kroghy, on 11 ianuarie 2018 - 08:31, said:

Eu merg rar cu taxiul dar tot asa fac si eu. Daca am de ales, atunci orice e mai bine decat Logan. Pobabil ca au observat asta si taximetristii si se adapteaza.

Voi astia din Iasi cu pretentii de mari afaceristi ....

#111
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Un taximetrist intretine mai bine o masina straina, pentru ca e imaginea lui, decat o dacie. Bine, nu putem generaliza. Prefer o strai a ca taxi, care e mai robusta, decat un Logan, care de obicei trancane, scartzaie si bate, de zici ca transporta fier vechi direct in portierele de tabla.

Culmea "calicului", sa iti cumperi Logan si sa nu.ti permiti sa.l intretii, cand piesele sunt asa ieftine. Sau este doar bataie de jos fata de clienti. (Ma refer la taxi aici). La multe am auzit la plecarea de pe loc, trancanit de planetare, de spuneai ca acuma se rupe masina in doua. Cred ca e singura marca auto, la care mai auzi ca bat planetarele. Mai auzi si la cele straine de prin 90.

Da, 90 cai pt.politie este de toata jena, dar indiferent de marca, aici se situeaza dotarea.

Poate taximetristii nu renunta la Logan, dar eu la taximetristii cu logan am renuntat.

Daca o mentineau la un pret decent, Loganul pt.ce este el facut, avea mai mult succes.

Edited by Torquemada-666, 11 January 2018 - 08:40.


#112
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 Torquemada-666, on 11 ianuarie 2018 - 08:34, said:

Un taximetrist intretine mai bine o masina straina, pentru ca e imaginea lui, decat o dacie.

Un taximetrist va intretine bine orice masina, cu ea isi hraneste familia. Nu conteaza de care e. Daca arata jalnic isi pierde clientii...E la mintea cocosului nu ?

#113
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Torquemada-666, on 10 ianuarie 2018 - 20:03, said:

@tsunnnami. Romanii fabrica aerul pt.Germania. Am auzit cu il fac cu dakta si il expediaza in camioane. Am vazut trecand pe strada.

Nu prea stii nici de masini si nici istorie. Germania sa descurcat si se va descurca.

Apropo de masini si germania si niste istorie. Acu' cativa ani, in De, merg cu verisoara nevestimii sa isi ia golf 6. Nou. Diesel, niste dotari de bunsimt, pretul aproape de 20000. Sa cad din picioare, sun in Ro la VW si ii rog sa imi faca pretul pt aceeasi configuratie. Vreo 4000 euro era diferenta la masina!
Intreb in De: cum de e posibila asa o diferenta? Neamtul de la dealer de acolo (neamt-neamt, nu vinitura), imi raspunde civilizat ca asa si pe dincolo. Esenta era ca pretul e acelasi in occident peste tot, si net mai mic in estul salbatic. Intreb: dar vw e fundatie umanitara, face protectie sociala, doar ca sa vanda face rabat la asa o marja de profit? Aici neamtul a fost sincer: ma indoiesc...
Romanul de la vw din Romania mi-a zis-o pe sleau: daca la toate produsele ce se vand din import la noi, calitatea e net sub vest, de ce ma astept ca la masini sa fie altfel?
Si eu cred la fel: cand Germania nu se va mai descurca, vom afla. Va fi razboi mondial.

#114
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Kroghy, on 11 ianuarie 2018 - 08:31, said:

Eu merg rar cu taxiul dar tot asa fac si eu. Daca am de ales, atunci orice e mai bine decat Logan. Pobabil ca au observat asta si taximetristii si se adapteaza.
La fel si eu , cu taxi nu mai aleg o Dacie niciodata pt ca , de regula taximetristii cu Dacii is niste ghiolbani nespalati iar taxiurile Dacia , majoritatea is praf ( exceptie cele noi noute dar nici astea nu au cine stie ce curatenie ) . Merg foarte rarcu taxi  si daca nu vad in statia de taxi una straina si cu soferul la camasa , frezat etc , mai bine merg pe jos chiar daca ploua cu galeata ca nu vreau sa risc sa stau in vecinatatea unui nespalat care nici sa conduca nu stie ...

#115
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,293
  • Înscris: 16.08.2016

 Kroghy, on 11 ianuarie 2018 - 07:59, said:

Ieri eram in trafic si am vazut la taxi asa: Fluence, Octavia, Rapid, Mondeo.
Interesant ca taximetristii renunta la Logan si trec pe second.
O fi pt .ca e mai ieftina intretinerea sau pt. ca sa atraga clienti care s-au saturat de low cost Logan?
Taximetria e activitatea care cumparat cele mai multe Logan. Daca taximetristii renunta la Logan atunci situatia e grava pt. Dacia.
Deja Politia a trecut pe VW.
Taximetristii ar fi în stare sa folosească și o caruta dacă legea ar fi mai blândă.
Politia a cumpărat un singur lot de VW. De atunci la următoarele licitații ale Mai au fost cumpărate Dustere și Loganuri

#116
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,984
  • Înscris: 06.01.2006

 MicroEdge, on 11 ianuarie 2018 - 08:45, said:

Politia a cumpărat un singur lot de VW. De atunci la următoarele licitații ale Mai au fost cumpărate Dustere și Loganuri
O fi dar semnalul este puternic. Loganurile arata toate la fel, nici nu le mai bagi in seama. Dar cand vezi Polo de politie e ceva deosebit, e mai frumos, modern, masina straina.

#117
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,293
  • Înscris: 16.08.2016
Ce rahat e deosebit la Polo? Este o alta mașina alba cu embleme pe ea. În toate tarile mașinile pentru instituțiile statului sunt cumpărate de la firmele autohtone sau care au fabrici acolo.
Am mers cu Polo și sincer nu ma da pe spate cu nimic. La toate mașinile sub 20k euro (clasa mini, mica, compacta crossover clasa B) sunt 90% aceleași plastice. Singura diferența este calitatea perceputa de clienți și bugetul.


#118
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,984
  • Înscris: 06.01.2006
Probabil ca in alte tari, producatorii locali pot oferi pret mai mic decat cei din alte tari. Dacia chiar si in tara la ei, cu produse low cost, tot au fost batuti la pret. Culmea low-costului, sa vina altul de departe, cu marca mai buna si sa ofere preturi mai mici. Posted Image

Edited by Kroghy, 11 January 2018 - 08:59.


#119
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,293
  • Înscris: 16.08.2016
La diferența de 3 lei/masina. Au fost bătuți la preț de o firma ce accepta marja de profit minuscula doar ca să vândă mașini sa nu rămână cu ele pe stoc

#120
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,984
  • Înscris: 06.01.2006
Pai ca sa vezi zgarcenia Dacia. S-au tinut bat pt. 3 ron, la niste produse low cost.

 Baxon, on 11 ianuarie 2018 - 08:40, said:

iar taxiurile Dacia , majoritatea is praf
Le tremura motorul ca la balamuc de zici ca sunt masini de facut vibromasaj. Si apoi se lauda ca e fiabila si costa putin intretinerea. Posted Image

Edited by Kroghy, 11 January 2018 - 09:07.


#121
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 Kroghy, on 11 ianuarie 2018 - 08:47, said:

O fi dar semnalul este puternic. Loganurile arata toate la fel, nici nu le mai bagi in seama. Dar cand vezi Polo de politie e ceva deosebit, e mai frumos, modern, masina straina.

Ai ceva cu masinile astea straine. Faptul ca Loganul este tot o masina straina iti spune ceva ? Daca nu iti convine made in Mioveni poti sa cumperi una identica facuta in Maroc. Doar la pret mai mare !.

Polo mai frumos...ma faci sa rad. Scoate sigla de pe loganul nou si fa un efort de imaginatie...ca tot ai prea multa.

 MicroEdge, on 11 ianuarie 2018 - 09:01, said:

La diferența de 3 lei/masina. Au fost bătuți la preț de o firma ce accepta marja de profit minuscula doar ca să vândă mașini sa nu rămână cu ele pe stoc

De fapt cred ca altele au fost motivele...Oficial insa a fost doar diferenta de 2,4 lei... Bininteles daca ne gandim ca au trebuit sa cumpere anvelope de iarna sau all-seazon dupa...

#122
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 Kroghy, on 11 ianuarie 2018 - 07:59, said:

Ieri eram in trafic si am vazut la taxi asa: Fluence, Octavia, Rapid, Mondeo.
Interesant ca taximetristii renunta la Logan si trec pe second.
O fi pt .ca e mai ieftina intretinerea sau pt. ca sa atraga clienti care s-au saturat de low cost Logan?
Taximetria e activitatea care cumparat cele mai multe Logan. Daca taximetristii renunta la Logan atunci situatia e grava pt. Dacia.
Deja Politia a trecut pe VW.

in final a ajuns timpul cand lumea se uita la dotari , optiuni , rafinament decat la pret ca niste obsedati.

dacia e DOAR ieftin si fiabil... in rest e mizerie. e nefinista , e de prost gust... trebuie sa se adaptaze... sau sa existe doar in africa...

#123
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,984
  • Înscris: 06.01.2006

 martian_693, on 11 ianuarie 2018 - 09:23, said:

dacia e DOAR ieftin si fiabil
Nici macar. La toate taxi cu care am mers tremura motorul iar din exterior, inclusv la cele de politie, cand ploua putin incep sa semnalizeze cu stopul si sa se aprinda aiurea stopurile pe spate cand merge semnalizarea.

#124
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 martian_693, on 11 ianuarie 2018 - 09:23, said:

in final a ajuns timpul cand lumea se uita la dotari , optiuni , rafinament decat la pret ca niste obsedati.
Spor la dormit in taxi...

@Kroghy zicea un colg ca IASUL e de toata jena...incep sa cred ca e asa....La voi nici taxiurile nu sunt ca la altii...
Am mers cu taxi Logan cu 500k in bord, mergea excelent...

Aia cu aprins stopul aiurea de fapt e un banal cablu de masa...mare inginerie sa strangi un surub...

Edited by bumpocbum, 11 January 2018 - 09:30.


#125
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

 Kroghy, on 11 ianuarie 2018 - 09:26, said:

Nici macar. La toate taxi cu care am mers tremura motorul iar din exterior, inclusv la cele de politie, cand ploua putin incep sa semnalizeze cu stopul si sa se aprinda aiurea stopurile pe spate cand merge semnalizarea.

dcaa as fi politia romana as cumpara numai Honda civic si accord de dupa 2003.... desi vechi is NET superioare unor dacii noi , sunt si mai fiabile si mai ieftine...

ce a facut politia a fost o smecherie cu Dacia sa spele niste bani cu loganuri de 40k euro... ca de obicei... hoti

#126
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

 bumpocbum, on 11 ianuarie 2018 - 09:26, said:


Spor la dormit in taxi...

@Kroghy zicea un colg ca IASUL e de toata jena...incep sa cred ca e asa....La voi nici taxiurile nu sunt ca la altii...
Am mers cu taxi Logan cu 500k in bord, mergea excelent...

Aia cu aprins stopul aiurea de fapt e un banal cablu de masa...mare inginerie sa strangi un surub...

Pai e f.mare ingineria, ca la f.f.mukte masini nu e strans.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate