Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Crossover sau SUV la 20000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postshymano, on 07 ianuarie 2018 - 17:27, said:

Ciuhuleasca are 30 kg îmbrăcată ... e o schiloada, aia are loc si in Polo.
Daca face o gaura in tavanul masini are loc si in Tico....

PS: Duserul are EDC in versiunea 2x4....

Edited by bumpocbum, 07 January 2018 - 17:33.


#20
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Eu am testat mai toate crossoverele in gama aia de pret si, pentru ce iti trebuie tie, Kia Sportage e ideala. Cu motorul de 1.6/130cp, in versiunea Style, iesi pe la 19.500 si are cam tot ce ii trebuie pe ea.

Semnificativ mai incapatoare decat majoritatea din clasa ei, arata f. OK, ai si Android Auto (care, iti spun din proprie experienta, face toti banii). Motorul nu e fantastic, dar e adecvat.

#21
berila_mz

berila_mz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 08.07.2009
1. Kia Sportage
2. Renault Kadjar

#22
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Duster e singurul pe care ti-l permiti are alura de SUVulet si in care ai incapea la 1.92. Daca renunti la cutia inaltata numita crossover poti lua o Octavie unde ai avea loc decent si poate te lipesti sj de o automata de undeva de pe stoc. Ma doare inima ca vad atatea cacaturi de crossoveruri cu motoare de toata jena, cu consumuri din filmele SF doar pe hartie in care nu ai loc nici cat un Golf. Au ajuns productorii sa minta fara rusinare la consumurile astea ca sa le iasa emisiile, de a ajuns motorul de 2 litri sa fie lux iar ala de 3 litri opulenta totala.

#23
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Octavia cu motor bun (1.8 tsi sau 2.0 tdi 184 cp) dotari bune, sare de 25000euro. Deci nu are bani de octavie.

#24
biscu

biscu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.06.2005
Kadjar se pare ca in aprox. bugetul propus imi ofera cam tot ce vreau, inclusiv cutie automata.  Ramane sa vedem cum incapem in ea ... din ce citesc ar fi pe platforma de Qashqai dar ar fi mai mare la interior!?  IAr cei 130 cai ar trebui sa fie OK pt mine, sper, nefiind de felul meu vreun apucat la volan, sigur ca as vrea sa pot face o depasire in conditii decente cand sunt in concediu prin Bulgaria ...

Sportage cu cutie automata e scumpa pt mine, la fel si Tucson.
Tucson chair mi-ar placea, iar acei 177 cai ar fi o treaba ... dar ambele se duc la 24.000 euro.

Sperantele mele erau in Suzuki dar tot gasesc confirmari ca e "ieftineala" la materiale si  ... recunosc ca nu prea ma omor dupa cum arata, dar incerc sa aleg cu creierul nu cu inima :)

Iar Dacia pe mine nu ma convinge, nu as da 17.000 euro pe o Dacie, probabil am probleme din copilarie, la cap, dar nu le pot scoate ... decat Dacia poate mai bine incerc loteria cu SH

#25
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Vitara nu e foarte mica? Cat  un mitsu asx?

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vitara e mica pt initiator , de aia i-am recomandat Octavia . La 1,92 si 120 kile + copil care are peste 1,92 nu se preteaza nci un suv pana-n 20 k euro . Degeaba incearca marea cu degetul .
Cel mai important nu e sa ceri sfaturi pe forum ci sa mergi in reprezentante si sa te urci in masina efectiv sa vezi care ti se potriveste , apoi dupa ce ai in vedere cateva tipuri de masini , vii pe forum sa ceri pareri care e mai ok dpdv al fiabilitatii , dotarilor si pretului .

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbiscu, on 08 ianuarie 2018 - 07:50, said:

Iar Dacia pe mine nu ma convinge, nu as da 17.000 euro pe o Dacie, probabil am probleme din copilarie, la cap, dar nu le pot scoate ... decat Dacia poate mai bine incerc loteria cu SH

De fapt din dacia copilariei a mai ramas doar numele.... In septembrie 1999 a fost cumparata de Renault...asa ca doar sigla a mai ramas ca amintire din ce a fost odata Dacia.

Nu este nici o diferenta intre Dusterul care are sigla Renault si cel care are sigla Dacia....

Daca ii zicea Duster Renault erai mai fericit ?

Incearca un drivetest doar...

Edited by bumpocbum, 08 January 2018 - 10:57.


#28
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 12.09.2017
Eu as incerca sa vad un top 10 suv/crossover-uri vandute in 2017 si sa ma orientez de acolo. Poti programa cateva drive test-uri preferabil de la producatori diferiti si sa iti faci o parere. Fiecare recomanda ce are sau cu ce s-a mai intalnit inainte.

#29
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postliviu121314, on 08 ianuarie 2018 - 11:16, said:

Eu as incerca sa vad un top 10 suv/crossover-uri vandute in 2017
European sales 2017 Q1-Q3 small crossover segment
1 Renault Captur
2 Peugeot 2008
3 Opel/Vauxhall Mokka
4 Dacia Duster
5 Nissan Juke
6 Fiat 500X
7 Jeep Renegade
8 Suzuki Vitara
9 Ford Ecosport
10 Citroën C4 Cactus
11 Mazda CX-3
12 Skoda Yeti
13 Mitsubishi ASX
14 Kia Niro
15 Suzuki S-Cross
16 Honda HR-V
17 Opel/Vauxhall Crossland X
18 Suzuki Jimny
19 Kia Soul
20 SsangYong Tivoli
21 Citroën C3 Aircross
22 SsangYong XLV
23 Lada Niva
24 Kia Stonic
25 Suzuki SX4
26 Volkswagen T-Roc
27 Seat Arona
28 Chevrolet Trax
29 Hyundai Kona
30 Fiat Sedici

#30
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Bre Kroghy, omul are 1.92 si 115 kile, nevasta omului tot ca bradu', fecior'su mai mai ca-l intrece!

Matale ai dat o lista cu crossovere (tare) mici (cre'ca toate 30!).

Ce draq cauta Captur, Juke (var cu al dinainte), Fiat, Vitara, Cactus, CX-3, Niro, SX4 etc in topicul asta?! :w00t:

Nici Duster-ul nu are ce cauta la capitolul confort in topic, dar fiind singurul cu ceva spatiu in fata (NU in spate!) care se incadreaza si in buget ... hai fie. Oricum trebuie sa mearga sa vada.

View PostDeenman, on 08 ianuarie 2018 - 07:58, said:

Vitara nu e foarte mica? Cat  un mitsu asx?

Ba da, cred ca e chiar mai mica (n-am urcat de cativa ani intr-un ASX).

Eu imi pun problema daca vreunul dintre SUV-urile medii (Tiguan, Kuga, Sportage, CR-V, Tucson etc) se incadreaza cat de cat la cerintele omului in fata, ca in spate iarasi slabe sanse.

PS: am 1.85 si 100 (+ dupa Sarbatori :peacefingers:) kg.

As merge pe ceva din gama SUV-urilor ceva mai mari (Touareg, Edge, Santa Fe, X5 etc), care satisfact necesitatile initiatorului, insa apare restrictia (grava) de buget.

Deci: ori schimbi cerintele (desi e complicat sa gasesti ce vrei tu, cel putin "dimensional", nou, in banii dati), ori accepti zona SH, unde se discuta altfel. Ori - cel mai cinstit - ambele!

#31
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am 1.80 si 120+ kg si nu am avut niciodata nici o problema daca scaunul are reglaj pe verticala.
Singura masina in care nu am incaput cum trebuie e Logan care are scaune fara reglaj vertical.

Edited by Kroghy, 08 January 2018 - 12:10.


#32
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Deci îți lipsesc câțiva centimetri buni și ești obez bine...ptui, și eu care credeam ca le ai pe toate !
Lasă cipsurile si forumul și apucă-te de treaba !
On : la banui ăștia nu te incadrezi la nimic cu automata.
Kadjarul pare cel mai mare dintre toate (puținele) cele care sunt în buget.
Ps: mai lăsați dusterul ca ala e o umflatura construita pe platforma din clasa mica...de Sandero mai exact.
O varianta ar fi Peugeot 3008 însă dacă renunti la automata(batai de cap).

Edited by farausername, 08 January 2018 - 12:17.


#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostKroghy, on 08 ianuarie 2018 - 12:09, said:


Singura masina in care nu am incaput cum trebuie e Logan care are scaune fara reglaj vertical.
Daca vroiai sa stai in picioare , te cred sau poate daca de la sezut pana la crestet ai 130 cm , altfel ba . Eu am 1,86 si 90 kg si stau bine merci in Logan , Vitara , Saxo etc

#34
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Kadjar e plin de plastice oridinare la interior. Eu n-as da banii pe asa ceva.

Mazda cx-5 gasesti in banii tai, insa varianta de baza cu motor 2.0 165cp si 4x2. Kia Sportage, Hyndai Tucson, Ford kuga, Opel GrandLand X lansat recent..
Acestea ar fi singurele la care m-as uita. Si in functie de care mi-ar placea cel mai mult, pe aceea as alege-o.

#35
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
On: de la crossover îți poți lua gândul la bugetul asta, suv scrie pe tine, dar și alea e puține. Varianta cu Skoda Octavia este foarte bună și destul de spatioasa.

View PostMihaitza07, on 08 ianuarie 2018 - 12:16, said:

Kadjar e plin de plastice oridinare la interior. Eu n-as da banii pe asa ceva.

Mazda cx-5 gasesti in banii tai, insa varianta de baza cu motor 2.0 165cp si 4x2.
În rabla și cu discont grosolan bănuiesc!

Edited by calinkgb, 08 January 2018 - 12:31.
sa ramanem on topic.


#36
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostMihaitza07, on 08 ianuarie 2018 - 12:16, said:

Kadjar e plin de plastice oridinare la interior. Eu n-as da banii pe asa ceva.

Mazda cx-5 gasesti in banii tai, insa varianta de baza cu motor 2.0 165cp si 4x2. Kia Sportage, Hyndai Tucson, Ford kuga, Opel GrandLand X lansat recent..
Acestea ar fi singurele la care m-as uita. Si in functie de care mi-ar placea cel mai mult, pe aceea as alege-o.

Si la Mazda, Kia, Opel plasticele nu sunt ordinare? :)) Doamne fereste-ne.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate