Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Crossover sau SUV la 20000 euro?

- - - - -
  • Please log in to reply
225 replies to this topic

#1
biscu

biscu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.06.2005
Salutare tuturor,

In bugetul de 20.000 euro as vrea sa cumpar o masina de tip SUV sau Crossover, noua!
- nu am experienta si imi este tare frica sa cumpar SH!
- merg putin pe an, mai mult in weekend si unu doua concedii in Europa si RO, deci subtire ca si nr de km/an
- eu am 192cm si 114kg, fimiu deja m-a depasit la inaltime si sotia e si ea inalta (pt o femeie) ... as vrea sa incapem in noua masina
- doresc o pozitie inalta la volan, o garda mai inalta la sol, dar masina va rula pe asfalt, nu am placeri off-road
- nu ma intereseaza in mod deosebit 4WD dar nu ma deranjeaza daca se poate
- prefer motor pe benzina, acum am diesel si m-am saturat de diesel ...

Citesc de cateva saptamani de am ameteli si pe site-uri RO dar mai ales pe GB, review-uri, teste, comparatii ... si sunt cam
debusolat de ce aflu.

Rugamintea ar fi sa-mi dati ceva sfaturi si idei, dar din experienta proprie sau a prietenilor apropiati, adica informatii verificate cat mai credibile si nu specificatii de pe site-uri sau din reviste, ca asta pot si eu ...

Multumesc anticipat!

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
De ce ai cumpara SUV sau Crossover fara 4x4 ? Daca vrei doar o masina mai incapatoare cumpara un VAN . Daca vrei masina cu tractiune integrala pentru o persoana de 1.92 metri ....ai nevoie de un 4x4 dedicat , nu jumatati de masura gen Crossover . Plaja este larga , oferte sunt multe , este important ce taxe iti permiti , ce consum iti permiti , si ce mentenanta iti permiti .SUV-urile astea mici pe benzina sunt extrem de inghesuite . Stai mai comod intr-un turism decat intr-un astfel de masina . La ce vei folosi masina ?

Edited by JurasikMan, 07 January 2018 - 15:01.


#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Recomand Tucson, Sportage, Kona, Stonic, T-Roc, Karoq, Mokka X, CX3.
4x4 are mai multe dezavantaje decat avantaje pe sosea.

Edited by Kroghy, 07 January 2018 - 15:09.


#4
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Masina noua, suv sau xover, de dimensiuni generoase la interior pt persoane de 1.92 cam ies din discutie. In principal astea de le ia toata lumea pentru oras, cutiile pe 4 roti cum le zic eu, au spatiul interior exact cat o masina mica, compacta.

La 20.000euro eu as contacta diversi dealeri de masini sh (reprezentante) si le-as comunica telefonic cam ce caut, in ce buget, ce km, dotari, iar apoi cand apar oferte te suna ei.

Ai ocazia sa iei Hyundai Santa Fe 2014-2015 cu 30-60.000km, sau Kia Sorento.

Nu te uita la masini gen kia Sportage, hyundai ix35/tucson/ duster/ Captur, Opel Antara, astea sunt mici, sunt ca o masina compacta, inaltata. Duc lipsa si de portbagaj.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

View PostDeenman, on 07 ianuarie 2018 - 15:08, said:

Nu te uita la masini gen Tucson ... Duc lipsa si de portbagaj.
Nu mai scrie prostii. Tucson are portbagaj de peste 500 litri in varianta cu tractiune fata. Am in familie un Tucson si portbagajul este foarte mare, confirmat si de cifre.
Tucson: "You get 513 litres of luggage storage.That boot space can be expanded to 1,503 litres by folding the seats down completely flat."
http://www.carbuyer....uv/practicality

Edited by Kroghy, 07 January 2018 - 15:13.


#6
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu dejeaba ti-am dat ignore. Chiar ca e portbagaj mare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6sHmYuAUGs0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Deenman, 07 January 2018 - 15:20.


#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Pe langa portbagajul foarte mare, la Tucson mai ai o chestie foarte faina. Bancheta din spate are 4-5 pozitii astfel ca poti sa o lasi mai pe spate pt. confort mai mare la pasageri sau o pui mai dreapta pt. spatiu mai mare in portbagaj. Masina are pret incepand cu 16.779 € dar undeva pe la 19 mii o iei cu dotari foarte multe si are calitate mult mai buna fata de Vitara sau alte suv-uri japoneze.

Edited by Kroghy, 07 January 2018 - 15:25.


#8
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Si astea sunt masini in care un om de 1.92 cu familia sta bine, nu?

#9
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postbiscu, on 07 ianuarie 2018 - 14:45, said:

In bugetul de 20.000 euro as vrea sa cumpar o masina de tip SUV sau Crossover, noua!
De banii aia iti poti lua doar o cutie de conserve noua. Daca vrei masina in care sa incapa lejer si aia de 2,20 m, ia o Skoda Superb 1.8 TFSI SH.

#10
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
La inaltimile voastre...cam greu sa gasesti masina potrivita in acesti bani...si noua pe deasupra.

Edited by RasAlGhul, 07 January 2018 - 15:43.


#11
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 22.05.2011
De ce nu cauti un break premium de 2-3 ani vechime cu pana in 60-80k km ? E mult mai spatios ca orice suv gasesti tu in banii aia . Si sa nu cumperi cu  scaune sport , o sa stai ca dracu in ele daca esti lat in spate (si presupun ca esti) .

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ia noul Duster 4x4. La acest buget il iei full, navigatie...etc

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Apropo:

"Roxana Ciuhulescu s-a născut la 23 noiembrie 1978, la Sinaia. Vedeta are 1,92 m înălţime"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8vGRVaoMlJY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by bumpocbum, 07 January 2018 - 17:15.


#14
biscu

biscu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.06.2005
Wow! Multumesc pt opinii!

E cam trist ce aud. Si apropo, sa nu dati cu pietre! ... am uitat sa mai precizez ceva, ca as cam vrea si cutie automata :)

In curand o sa incep vizitele pe la showroom-uri, impreuna cu familia, sa ne urcam toti trei in masini ca sa vedem cum incapem.
Eu speram sa gasesc ceva in bugetul mentionat si care sa nu fie totusi o masina prea mare.

La Suzuki ma uit cel mai mult, intre Vitara si SX4 (cele cu motor 1.4 , cutie automata) dar am citit niste lucruri cam urate despre calitatea materialelor, vopseaua, rugina, etc.

Tucsonul imi place tare, dar ma duce la 24.000 euro in varianta cu cutie automata.

Oare in Kadjar o fi la fel de inghesuiala? ar fi pe la 21.000 cu cutie automata.

Oare chiar exista dealeri de auto SH cu ceva garantie si care sa fie de incredere? Aveti ceva referinte despre asa ceva?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Ia masina noua.....

#16
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Sau mai bine nu, pierzi prea mult la revanzare. Iei Duster cu 18.000euro (care oricum cade ca nu are manuala la noi) il tii 5 ani si apoi valoreaza 6000-7000euro.

Iei Santa Fe second de 2 ani vechime cu 50.000km cu garantie ramasa 3-4 ani, il vinzi peste 4 ani cu 10.000euro.

#17
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Ciuhuleasca are 30 kg îmbrăcată ... e o schiloada, aia are loc si in Polo.

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La ce nevoi ai o berlina e mai buna ca un suv/crossover datorita spatiului . O Skoda Octavia e ce iti trebuie tie ca sa te incadrezi la bani vis-a-vis de optionale .
Octavia Style 1.0 TSI DSG
https://cc.skoda.at/...SKODA/C/auv/500

Edited by Baxon, 07 January 2018 - 17:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate