Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Nu pot sa DORM ! (va rog, ajutor)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Hello,

Asa cum spune si titlul, nu pot sa dorm... de adormit imi este usor, dar dorm decat 3/4 ore pe noapte - si ma trezesc foarte obosit, ochii imi lacrimeaza, corpul este secat.

Ce am observat eu ?  (am sa incerc sa bag atat chestii medicale cat si psihologice)

Am schimbat dieta drastic cu cel putin 1 an in urma, am trecut de la mancare procesata, carne, lactate, oua la o dieta bazata doar pe plante: legume - vegetale - seminte - fructe - tot ce ne da natura in forma sa originala. A trebuit sa schimb dieta deoarece luasem in proportii mari fiind si foarte tanar - avad probleme cu tensiunea. Am reusit sa ajung de la 95 KG la 60 intr-un an. Chestia cu somnul a aparut dupa cateva luni, pe langa asta aveam si scurgeri de energie in timpul zilei (adica simteam ca nu mai am putere si trebuie sa ma opresc ca lesin) - asta am rezolvat-o, cred eu, cu cresterea numarului de calorii zilnice. Am facut toate testele generale posibile si am iesit ok. Am facut la FICAT sa vad cum este si totul este ok.

Am luat si iau suplimente de Magneziu si altele care cica ar ajuta somnul. Mananc cateva fructe pe zi care au in componenta Tryptophan care sa produca oarecum Serotonina sa ma ajute la somn.

Am incercat sa ma obosesc cateva zile la rand sa vad cum reactioneaza corpul noaptea, nimic. Tot 4 ore de somn.
Am incercat sa fac sex in fiecare seara inainte de somn, poate - poate ma ajuta. Tot 4 ore de somn. Tot obosit.
A fost un timp in care ma trezeam la ora 4 in fiecare noapte. Am depasit.

Am o iubita pe care nu o mai iubesc, si asta poate sa creeze ceva in subconstient, un dereglaj nervos, mai ales ca traiesc cu ea. Si de multe ori sunt nervos atat pe mine cat si pe ea. Nu mai vreau sa fiu cu ea.

Am observat ca de multe ori cand ma trezesc noaptea inima imi bate mai puternic. Poate sa fie o stare anxioasa inconstienta?

Aseara am adormit la ora 01:00 pana la ora 4 si ceva. M-am trezit si am luat 2 somnifere. Nu m-a ajutat cu nimic.

Ce am observat eu ? (partea 2)

Chiar daca corpul este FOARTE obosit, mintea nu. Imi simt toata partea de la creier in jos extra obosita, dar creierul nu. Are energie, gandeste, etc.

Ce sa fac sa dorm mai mult de 3 - 4 ore pe noapte ? Intru in depresie, de luni bune sunt asa, si nu cred ca mai rezist mult, deja ganduri de tot cacatul imi vin in cap.

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Depresia poate fi una din cauzele principale pentru care nu dormi....incearca sa faci alte activitati, sport , etc.

Edited by fqx, 07 January 2018 - 14:43.


#3
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Cand am vazut topicul vroiam sa iti zic sa nu te dopezi cu pastile , dar se pare ca este prea tarziu ...

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
- psihiatru bun? (NU PSIHOLOG)
- saltea cu memorie (tind sã cred cã vei cîștiga mãcar 2 ore!!!)
- acupuncturã (mulți zîmbesc la acest sfat...pînã trec pe acolo)

Edited by sarac.lipit, 07 January 2018 - 14:52.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Citeste!

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Fa zilnic o plimbare in natura, asa, o jumatate de ora. Ajuta mult pe plan psihic ceea ce ajuta ulterior la somn. Chiar daca nu vezi rezultate din prima zi.
Cand zic natura ma refer la o margine de padure, un deal etc nu prin parc. Gasesti tu un loc unde sa iti placa.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 FcRBlessing, on 07 ianuarie 2018 - 14:36, said:

Ce sa fac sa dorm mai mult de 3 - 4 ore pe noapte ? Intru in depresie, de luni bune sunt asa, si nu cred ca mai rezist mult, deja ganduri de tot cacatul imi vin in cap.

Ai uitat sa ne spui daca muncesti ceva si cum stai cu activitatea fizica (partea cu sexul am inteles-o).  
Trebuie sa reiei regimul bazat pe proteina si grasimi (de buna calitate) insotite de stat la soare si aer liber (lucru pe care cu siguranta nu-l faci). Daca faci si un sport care sa te ajute sa drenezi carbohidratii, in scurt timp ar trebui sa revii la un ritm de viata normal. Depresia e un semn ca nu prea faci miscare in aer liber.

#8
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Spui ca ai crescut numarul de calorii, dar tot vegetarian maninci? Dupa parerea mea omul fiind omnivor o dieta exclusiv vegetariana nu este recomandata.

#9
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 rosix, on 07 ianuarie 2018 - 14:52, said:


Ai uitat sa ne spui daca muncesti ceva si cum stai cu activitatea fizica (partea cu sexul am inteles-o).  
Trebuie sa reiei regimul bazat pe proteina si grasimi (de buna calitate) insotite de stat la soare si aer liber (lucru pe care cu siguranta nu-l faci). Daca faci si un sport care sa te ajute sa drenezi carbohidratii, in scurt timp ar trebui sa revii la un ritm de viata normal. Depresia e un semn ca nu prea faci miscare in aer liber.


Consum multe proteine, in jur de 70-80 g pe zi.
Grasimi sanatoase la fel, am zile cand mananc si 200g de nuci - nuci braziliene - migdale pe zi !
Depresia este un rezultat al ne-somnului.

Dar, ce-i drept, de un timp incoace nu prea am mai stat afara cum stateam inainte, plecam dimineata si veneam seara, acum mai tot timpul in casa.

 WShow13, on 07 ianuarie 2018 - 14:53, said:

Bea mai mult!


Daca te referi la apa, posibil ca trebuie sa cresc raportul.
Daca la bauturi... am incercat, nu merge :)

#10
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Mananca ca lumea dar nu exces(baga si tu ceva carne) si daca nu o mai iubesti pe prietena ta, despartiti-va si aia e.

#11
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 sorin147, on 07 ianuarie 2018 - 14:50, said:

Citeste!

Citesc, vrand ne vrand. Examene peste examene. Abia mai am timp sa citesc cate un capitol din cartea mea preferata.

 A-d-r-i-a-n, on 07 ianuarie 2018 - 15:00, said:

Mananca ca lumea dar nu exces(baga si tu ceva carne) si daca nu o mai iubesti pe prietena ta, despartiti-va si aia e.


O sa incer cu carnea sa vad cum este... chiar daca nu are nicio propietate care m-ar ajuta la somn. Dar cine stie....

#12
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
De as putea sa ti dau de la mine niste ore de somn...ce bine ar fii...:)) eu am perioade cand ma bag la somn la ora 21-22:00 si ma trezesc a doua zii la 10-11:00 in functie de program :)) si toooot mi'e somn=))) dar ce sa fac deh...eu unu m am saturat de atata somn , in schimb corpul si mintea tot la somn trage :))

#13
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 Benderbut, on 07 ianuarie 2018 - 14:47, said:

Cand am vazut topicul vroiam sa iti zic sa nu te dopezi cu pastile , dar se pare ca este prea tarziu ...

Nu ma dopez cu pastile, am luat 2 deoarece le aveam la mana, plus ca erau naturale, extracte din radacini si chestii. Dar nu au ajutat.

 Nedelcu-90, on 07 ianuarie 2018 - 15:03, said:

De as putea sa ti dau de la mine niste ore de somn...ce bine ar fii...Posted Image) eu am perioade cand ma bag la somn la ora 21-22:00 si ma trezesc a doua zii la 10-11:00 in functie de program Posted Image) si toooot mi'e somn=))) dar ce sa fac deh...eu unu m am saturat de atata somn , in schimb corpul si mintea tot la somn trage Posted Image)

Toata ziua fiind ocupat cu munca, neavand timp sa stai pe acasa ?
Daca da, poate de asta am si eu nevoie.

 sarac.lipit, on 07 ianuarie 2018 - 14:49, said:

- psihiatru bun? (NU PSIHOLOG)
- saltea cu memorie (tind sã cred cã vei cîștiga mãcar 2 ore!!!)
- acupuncturã (mulți zîmbesc la acest sfat...pînã trec pe acolo)

Idei bune, in special cu acupuncutura.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 FcRBlessing, on 07 ianuarie 2018 - 14:59, said:

Depresia este un rezultat al ne-somnului.

Nu e intotdeauna asa.  Cunosc un tanar student care o arde boschetareste toata ziua, si are cerc de prieteni - totusi este deprimat, semn ca viata lui sociala, desi activa, este egala cu zero din punct de vedere uman, sufletesc. Sa nu cumva sa fii in aceeasi situatie, sa ai un cerc de relatii superficiale care nu te ajuta cu nimic, mai mult te deprima - caz in care iti recomand sa o mai raresti cu ei, inclusiv cu prietena ta, daca nu iti ofera un sprijin psihologic si doar te toaca de bani si implicare.

Un om care nu poate sa doarma noaptea ori e deranjat de vecini nesimtiti care nu au somn noaptea (cazul meu) ori au ingrijorari la care nu gasesc raspuns. Poti incerca si o muzia pusa in surdina in timpul somnului (eu am un calculator pe care il las sa functioneze noaptea si sa-mi ruleze muzica la cap, in timp ce dorm).

Edited by rosix, 07 January 2018 - 15:15.


#15
opiu99ro

opiu99ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 09.07.2006
Mergi la un doctor.

#16
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 opiu99ro, on 07 ianuarie 2018 - 15:15, said:

Mergi la un doctor.

Ce doctor ?

#17
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Amice, creierul tau e lihnit dupa proteine animale ! Nu degeaba suntem omnivori. Creierul tau nu are combustibilul necesar pentru a functiona la parametrii optimi. E ca si cum ai baga benzina de 95 intr-o masina care are nevoie de benzina cu cifra octanica 100. Nimic nu poate inlocui proteinele si substantele nutritive pe care le obtinem din animale/peste/etc.

Edited by Dany_Darke, 07 January 2018 - 19:16.


#18
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 FcRBlessing, on 07 ianuarie 2018 - 15:18, said:


Ce doctor ?
psihiatru ! ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate