Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu pot sa DORM ! (va rog, ajutor)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu recomand o resetare a somnului. in sensul ca, sa nu stai seara tarziu. pe la ora 22 sa te pui in pat. de asemenea, inainte cu vreo ora cel putin, fara tv, calculator, lumina de LED.
nu iti strica somul ziua prin motaieli dupa masa, incearca sa iti faci un program riguros.

#38
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Asa am sa fac, defapt deja am inceput. De 3 zile incoace laptop-ul se inchide automat la ora 22:00, dupa incerc sa citesc ceva, cu lumini data la minimum fara sa-mi atace ochii. Dar intru in pat abia pe la ora 00:30.

Edited by Dany_Darke, 07 January 2018 - 19:19.
nu cita postul imediat anterior


#39
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Am trecut si eu(ca si alti colegi care au scris pe aici) prin asta. La mine era din cauze de stress, pur si simplu parca imi era creierul mereu "in priza".
Deasemenea, eu am un somn foarte usor, ma trezesc la orice sunet. Am constatat ca dorm mai bine atunci cand ma culc EXACT cand mi se face somn. Ca e ora 21, ca e 23, cand mi se face somn, ATUNCI ma culc. Daca aman si-mi gasesc ceva de facut(citit, film....etc) dorm ca dracu`, agitat, ma trezesc de multe ori si cel tarziu la 5 dimineata sunt in picioare. Obosit.

Si eu am o dieta asemanatoare cu initiatorul, totusi mananc si carne, sa zicem la 2-3 saptamani. In rest, dieta mea se bazeaza mult pe cruditati, 1-2 oua/saptamana, peste. Si muncesc destul de mult fizic.
N-as da vina pe regimul alimentar, poate ca mai trebuie putin completat, dar n-as spune ca ii afecteaza somnul.
Mai degraba problema e de ordin psihologic, poate ceva stress cu studentia plus partea cu prietena pe care n-o mai iubeste.

Legat de somn, era ceva studiu care zicea ca undeva pe la ora 4 dimineata e partea cea mai importanta a somnului, parte care e musai sa fie "executata".

Deci...sfaturi:
- scapa de problemele de ordin psihologic (stress, prietena...etc)
- culca-te exact cand ti se face somn, nu amana
- completeaza alimentatia cu ce lipseste
- nu manca tarziu
- baga efort fizic


PS. Pastilele de somn sunt degeaba, mai ales alea naturiste. Barbituricele ar trebui sa aiba ceva efect, insa doar daca ai prescriptie de la medic - si nici alea nu au efectul scontat la oricine.

Edited by florinel, 07 January 2018 - 19:37.


#40
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

View Postflorinel, on 07 ianuarie 2018 - 19:35, said:

Am trecut si eu(ca si alti colegi care au scris pe aici) prin asta. La mine era din cauze de stress, pur si simplu parca imi era creierul mereu "in priza".
Deasemenea, eu am un somn foarte usor, ma trezesc la orice sunet. Am constatat ca dorm mai bine atunci cand ma culc EXACT cand mi se face somn. Ca e ora 21, ca e 23, cand mi se face somn, ATUNCI ma culc. Daca aman si-mi gasesc ceva de facut(citit, film....etc) dorm ca dracu`, agitat, ma trezesc de multe ori si cel tarziu la 5 dimineata sunt in picioare. Obosit.

Si eu am o dieta asemanatoare cu initiatorul, totusi mananc si carne, sa zicem la 2-3 saptamani. In rest, dieta mea se bazeaza mult pe cruditati, 1-2 oua/saptamana, peste. Si muncesc destul de mult fizic.
N-as da vina pe regimul alimentar, poate ca mai trebuie putin completat, dar n-as spune ca ii afecteaza somnul.
Mai degraba problema e de ordin psihologic, poate ceva stress cu studentia plus partea cu prietena pe care n-o mai iubeste.

Legat de somn, era ceva studiu care zicea ca undeva pe la ora 4 dimineata e partea cea mai importanta a somnului, parte care e musai sa fie "executata".

Deci...sfaturi:
- scapa de problemele de ordin psihologic (stress, prietena...etc)
- culca-te exact cand ti se face somn, nu amana
- completeaza alimentatia cu ce lipseste
- nu manca tarziu
- baga efort fizic


PS. Pastilele de somn sunt degeaba, mai ales alea naturiste. Barbituricele ar trebui sa aiba ceva efect, insa doar daca ai prescriptie de la medic - si nici alea nu au efectul scontat la oricine.

Multumesc pentru sfaturi, Florin.

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFcRBlessing, on 07 ianuarie 2018 - 17:52, said:

Asa am sa fac, defapt deja am inceput. De 3 zile incoace laptop-ul se inchide automat la ora 22:00, dupa incerc sa citesc ceva, cu lumini data la minimum fara sa-mi atace ochii. Dar intru in pat abia pe la ora 00:30.

Daca poti sa te culci la ora 22 si nu ai vecini necivilizati, cu copii care alearga prin casa, e un mare castig. Cele 2 ore de somn dinainte de miezul noptii, fac cat 4 ore de somn dupa miezul noptii asa ca, teoretic ar trebui sa te trezesti odinit la ora 6, fara probleme.

Inainte vreme, la tzara, oamenii munceau mult si bagau cornul in perna cel tarziu la ora 21.. ca n-aveau TV si alte tentatii... Si se trezeau la 5 ca mergeau la munca campului, dadeau mancare la animale, etc. Omul e configurat biologic pentru un astfel de program respectiv sa se culce la 2-3 dupa ce se inopteaza... si sa se trezeasca exact cand mijeste de ziua..

Edited by rosix, 07 January 2018 - 21:58.


#42
Radu_Turtureanu

Radu_Turtureanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.10.2013
Bună seara !

Cu speranța că pot să vă fiu de ajutor, vă recomand aceste două înregistrări:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RkdLTHA29gs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GsB114iwA7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Radu_Turtureanu, 07 January 2018 - 22:00.


#43
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,408
  • Înscris: 20.02.2008
Ceva pentru descretire:

- De câte ori am insomnie, beau o sticlă de whisky.
- Si te ajută la ceva ? Adormi ?
- Nu, dar nu mai mă deranjează că stau treaz.

#44
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Incearca cu L-theanina. Pe mine m-a ajutat sa am un somn odihnitor. E un relaxant, antistress, nu da somnolenta.  E un supliment alimentar din ceai verde, , nu e medicament deci nu ai nevoie de reteta.
https://doro-tea.ro/...ceai/#more-2896

#45
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Mergi la psihiatru si spune-i ce ne-ai spus si noua inclusiv gandurile alea negre.Cel mai probabil o sa-ti dea niste pastile  dupa care o sa dormi 12 ore,scandura

#46
Anemona_Ganea

Anemona_Ganea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.02.2018
Parerea mea este ca fara ajutorul unui psiholog e greu sa depasesti situatia. De ce zic asta... am luptat cu insomniile, anxietatea si chiar cu atacuri de panica luni in sir. Imi era frica sa ies din casa, o frica nejustificata, fara obiect. Tratamentele nu au niciun efect daca nu sunt completate de psihoterapie, chiar daca dureaza, merita. Cu ajutorul unei prietene am ajuns la o psiholoaga foarte buna, Ignat Raluca. Asa anm aflat ca aveam anxietate. Am mers cateva luni la terapie la ea. La fiecare sedinta faceam exercitii de repiratie, relaxare, meditatie dirijata. M-a invatat cum sa ies dintr-un atac de panica pana cand am ajuns la faza sa nu mai am atacuri deloc. Mi-am rezolvat multe probleme din copilarie, m+am impacat cu mine si pot sa spun ca mi-am schimbat complet viata in bine. In cazul meu chiar a functionat si nu sunt de acord cu cei care spun ca psihologii nu fac nimic. Probabil depinde mult rezultaul de experienta psihologului, dar si de fiecare pacient.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate