Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nu pot sa DORM ! (va rog, ajutor)

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Psiholog poate, la psihiatru te duci daca ai clar niste probleme la mansarda.

Baiatul aici are probabil un dezechilibru de substante nutritive/vitamine/omega ceva + posibil stress acumulat din timpul zilei.

Si eu am probleme cu somnul sau ma rog...aveam pana sa invat sa ïmi bag ceva in stressul acumulat de la serviciu si sa ma concentrez asupra familiei.

#20
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 ct03nut, on 07 ianuarie 2018 - 15:20, said:

Amice, creierul tau e lihnit dupa proteine animale ! Nu degeaba suntem omnivori. Creierul tau nu are combustibilul necesar pentru a functiona la parametrii optimi. E ca si cum ai baga benzina de 95 intr-o masina care are nevoie de benzina cu cifra octanica 100. Nimic nu poate inlocui proteinele si substantele nutritive pe care le obtinem din animale/peste/etc.


Carne + votka/vin/bere face minuni.

Daca ai alte probleme gen chestii nerezolvate/frustrari/zgomot de la vecini din pricina caruia nu poti sa dormi...sfatul meu este sa le remediezi cat mai repede chiar daca implica sa nu fii domn, cazul meu cu vecinii zgomotosi. Putin ***ut in gura vecinii si se rezolva.


Am sa incerc cu carne din nou, cred ca am avut cateva incercari cu proteina animala (experiment) de cateva zile sa vad cum ma ajuta - daca ma ajuta la somn, si nu prea a dat roade. Dar am sa incerc.

 realduc, on 07 ianuarie 2018 - 15:27, said:

psihiatru ! ...

la Psihiatru nu prea pot sa ma prezint, in special ca multi dintre ei dau medicamentatie si nu au nici-o specializare in psihoterapie,  terapie comportamentala, cognitiv comportamental, si etc. Iar medicamente nu prea as vrea.

Iar la Psiholog dureaza foarte mult, luni de zile.

#21
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 FcRBlessing, on 07 ianuarie 2018 - 14:36, said:

Ce sa fac sa dorm mai mult de 3 - 4 ore pe noapte ? Intru in depresie, de luni bune sunt asa, si nu cred ca mai rezist mult, deja ganduri de tot cacatul imi vin in cap.

am trecut si eu prin asta.

cred ca una dintre probleme este exact asta: iti faci probleme pentru ca ai putea avea probleme daca dormi prea putin, iar din cuza ca iti faci probleme nu poti sa dormi deci iti faci probleme pentru ca ...

esti intr-un cerc vicios. rupe cercul.

si daca dormi 3-4 ore pe noate, care e problema?
cand te trezesti incearca sa faci ceva util. sa muncesti pentru serviciu, sa faci mancare sau curatenie in casa... sau orice altceva ai face in mod obisnuit cand ai fi treaz.

incearca sa faci sport. dar nu 2-3 zile. fa-ti din sport un program de viata de acum incolo. nu in sensul de a face performanta in sport, ci in sensul de a face un minim de efort fizic (inot, fitness, arte martiale etc). nu trebuie sa faci efort pana cazi. incepi usor si cresti treptat efortul, fara sa simti o presiune psihologica. trebuie sa faci cu bucurie lucrurile, nu sub presiune.
asta o sa schimbe multe in viata ta atat fizic cat si psihologic.


problema cu prietena este fara indoiala un factor determinant. rezolva-ti-o!
fie o parasesti, fie iti dai seama ca de fapt nu poti sa o parasesti pentru ca in ciuda aparentelor tu chiar o iubesti si stii ca este femeia potrivita pentru tine. si atunci o iubesti si scapi de o grija.
starea de indeterminare este cea mai nociva pentru mintea omului.  (si pentru calculatoare la fe: division by zero duce inevitabil la crashul sistemului de operare.)
(si daca tu esti asa, imi dau seama ca si ea este la fel ca tine. pentru ca starea ta de nehotarare se transmite in mod inconstient si ei.)

poti apela la psihiatru. o sa iti dea un cocktail de medicamente care o sa te ajute pe termen scurt sa treci peste starile anxioase si sa poti dormi.
sub indrumarea lui si a psihologului (cei 2 sunt complementari nu antagonici) vei trece peste lucrurile astea si vei gasi o solutie pe termen lung la problemele tale. (medicamentele psihiatrilor sunt eficiente, dar nu poti trai toata viata cu medicamentele alea. trebuie sa rezolvi problemele astfel incat sa nu ai nevoie de medicamente.)

daca esti o fire religioasa mai mult sau mai putin constient (adica chiar daca tu te declari ateu si ai argumente rationale indestructibile impotriva basmelor religioase, dar in familie ai primit o educatie afectiva religioasa, probabil ca esti in subconstient un tip religios) atunci:
treci pe la preot si discuta cu el si spovedeste-te.
multe din problemele astea sunt date de conflictul intre ceea ce facem si natura noastra religioasa.


nu o lua prea in tragic.
toti trecem prin momente grele, dar de cele mai multe ori trecem prin momente pe care le percep ca fiind grele, dar de fapt nu sunt.


multe din cele ce le-am scris aici sunt din proprie experienta.
eu merg regulat la psiholog pentru consultatii si la preot pentru spovedanie.

Edited by Pollux, 07 January 2018 - 15:36.


#22
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012
Mersi, daca ma gandesc mai bine, ar putea sa fie un cerc vicios. Am sa vad. Si cu restul ai dreptate.

Edited by Dany_Darke, 07 January 2018 - 19:17.
nu se citeaza postul imediat anterior


#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 FcRBlessing, on 07 ianuarie 2018 - 15:33, said:

Am sa incerc cu carne din nou, cred ca am avut cateva incercari cu proteina animala (experiment) de cateva zile sa vad cum ma ajuta - daca ma ajuta la somn, si nu prea a dat roade. Dar am sa incerc.

Deci, proteiina de calitate - carne de vita sau porc, obligatoriu cu ceva grasime, facuta la gratar, in sange. Plus alcool - ceva vin rosu, mai de calitate, daca gasesti, exclus zeama colorata pe care scrie "Vin".  Si iti garantez ca dormi dar te kkci pe tine.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Ce muncesti?
Schimba munca, schimba cariera

#25
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 Tsunnnami, on 07 ianuarie 2018 - 15:40, said:

Ce muncesti?
Schimba munca, schimba cariera

Momentan student. Muncesc doar in perioada de vara pentru a ma putea intretine pentru restul timpului.

Edited by FcRBlessing, 07 January 2018 - 15:44.


#26
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 FcRBlessing, on 07 ianuarie 2018 - 15:37, said:


Mersi, daca ma gandesc mai bine, ar putea sa fie un cerc vicios. Am sa vad. Si cu restul ai dreptate.


am avut un an de zile in care dormeam maxim 4 ore pe noapte, mancam numai macare proasta (supa de pui, si pilaf cu pui) pentru ca asa credeam eu ca tin regim pentru o gastrita cronica eroziva (acum imi vine sa rad ce tampenii faceam), si eram cu stresul la cote maxime din cauza muncii. am slabit intr-un an 10 kilograme. aveam 65 de kile la 1,90.
asta se petrecea in strainatate.

solutia care a mers pentru mine a fost sa ma intorc in tara, deci sa ma mut la un loc de munca mai putin solicitant (si implicit mai prost platit), ca sa ma descarc de stresul muncii pe care nu il mai puteam duce.
fara sa ma intereseze ce ar putea crede altii despre mine si cariera mea.
m-am intors in tara si am implementat cam ceea ce am scris in postarea anterioara.

acum sunt indiscutabil mult mai bine. inclusiv cariera este pe o panta ascendenta.

si acum mi se intampla sa nu dorm in unele nopti.
dar in general dorm bine, iar cand nu dorm bine nu este o tragedie. zilele sau noptile proaste fac parte din viata. viata nu este o fericire continua ca pe MTV. am invatat asta "the hard way".

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Pai asta-i tata.
Ia zi, student unde si la ce?

#28
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006

 FcRBlessing, on 07 ianuarie 2018 - 15:33, said:

Am sa incerc cu carne din nou, cred ca am avut cateva incercari cu proteina animala (experiment) de cateva zile sa vad cum ma ajuta - daca ma ajuta la somn, si nu prea a dat roade. Dar am sa incerc.



la Psihiatru nu prea pot sa ma prezint, in special ca multi dintre ei dau medicamentatie si nu au nici-o specializare in psihoterapie,  terapie comportamentala, cognitiv comportamental, si etc. Iar medicamente nu prea as vrea.

Iar la Psiholog dureaza foarte mult, luni de zile.


Vezi ca , creierul nu isi revine din foamea de proteine dupa o masa doua care contine carne, trebuie sa ai o dieta de minim una..doua saptamani care sa contina si carne, nici excesul nu e bun.

Cum zicea colegul mai sus, si putina grasime e buna, repet..fara exces. Toata viata nostru e un echilibru, tu ti l-ai pierdut pe al tau.

Unii oameni sunt altfel cablati iar un somn de 5-6 ore pe noapte echivaleaza ptr. ei cu un somn de 8-10 ore ptr altii. Nu te stressa ca dormi putin. Atat timp cat dormi peste 5 ore, e ok.

Edited by ct03nut, 07 January 2018 - 15:56.


#29
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009

 sarac.lipit, on 07 ianuarie 2018 - 14:49, said:

- acupuncturã (mulți zîmbesc la acest sfat...pînã trec pe acolo)
Poti da mai multe detalii? Cum poate ajuta, cat de rau doare...

 realduc, on 07 ianuarie 2018 - 14:53, said:

o sticla de vodka de 700 ml (recomand Absolut sau Smirnof) iti reseteaza creierul (tau ravasit)
negresit ! ...
bafta

 ronuquet, on 07 ianuarie 2018 - 15:30, said:

Desi unii dorm o gramada dupa bautura, eu nu-s in stare.. mai mult de 6 ore nu pot, si ma trezesc in somn de cateva ori :))
Confirm. Dupa ce ma imbat, nu doar ca dorm putin, dar dorm si foarte prost, ma trezesc din ora in ora.

Edited by alekz31, 07 January 2018 - 16:26.


#30
adrip

adrip

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 04.09.2016
Strict din punct de vedere nutritional vorbind, sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le iei verifici. Dieta (ovo-lacto-)vegetariana e net superioara celorlalte diete, insa necesita responsabilizare din partrea ta. Nu e ceva dificil, dar nu e nici de joaca.

In primul rand ar trebui sa-ti faci cat mai repede un test pentru Vitamina B12. Vegetalele nu contin aceasta vitamina, pe care o gasesti doar in produsele animale, in special in carne si mai putin in lactate si oua. Daca nu esti atent, carenta de B12 poate avea efecte grave asupra sanatatii, inclusiv anemie si efecte neurologice! Asta nu inseamna ca trebuie sa renunti la beneficiile dietei vegetariene. Se poate tine foarte bine o astfel de dieta, in care sa-ti administrezi periodic B12 (pe care orala sau injectabila). Exista chiar alimente fortificate cu B12. Analizele periodice ale nivelului de B12 din sange sunt importante.

Verifica-ti neaparat nivelul de fier din sange. Daca e tinuta necorespunzator, dieta vegetariana poate duce la scaderea absorbtiei fierului din alimente, cauzand anemii. Cele mai comune vegetale care contin fier in cantitate suficienta sunt leguminoasele. Ar trebui sa consumi zilnic o leguminoasa: fasole, linte, naut, mazare, chiar soia (unii recomamanda totusi soia cu moderatie). Dar mai e o conditie: pentru absorbtia fierului din surse vegetale e nevoie de vitamina C. Deci la aceeasi masa cu vegetalele bogate in fier trebuie sa consumi fructe sau legume (sau daca vrei, salata) proaspete (nu prelucrate termic), bogate in vitamina C. Un mar, kiwi sau portocala dupa masa, sau o salata de rosii sunt perfecte. In acest fel, un vegetarian sanatos nu va avea probleme cu nivelul de fier din organism.

Mananca proteine complete. Carnea, laptele si ouale contin proteine complete, adica au toti aminoacizii esentiali, "piesele de schimb" pe care nu le poate fabrica singur, necesare organismului pentru functionare. Dar au si dezavantaje, de care din fericire vegetalele sunt ferite. Vegetalele iti pot furniza si ele proteine complete fara probleme, insa e obilgatoriu ca pentru asta sa combini zilnic 2-3 surse vegetale bogate in proteine! Principalele surse vegetale de proteine: leguminoase (vezi mai sus), nuci (migdale, caju, fistic, arahide, alune, etc), seminte (dovleac, floarea soarelui, chia, quinoa), cereale integrale - mai ales in paine, hrisca. Ciupercile contin o cantitate mai mica de proteine decat sursele enumerate anterior.

Nu exagera cu nucile de Brazilia, nici cu vreun alt fel de nuci, migdale sau seminte care suprasolicita sistemul digestiv. Limita e de 30g/zi, nu 200g cum spui ca mananci:

Quote

Nucile de Brazilia contin niveluri foarte ridicate de seleniu. Suprasaturarea organismului cu seleniu poate sa cauzeze probleme: oboseala, iritabilitate si probleme la stomac. Prin urmare este esential să mentii consumul în limitele moderatiei (1-3 nuci braziliene/zi). De asemenea, este recomandat sa le serviti nesarate, deoarece cantitatea mare de sodiu poate să duca, la randul său, la cresterea hipertensiunii.

Verifica-ti nivelul de calciu. Consuma fasole si migdale mai des ca sa nu ai probleme.

Nu te baza pe un singur aliment minune. Sanatatea sta doar in diversitatea alimentara, iar aceasta diversitate e usor de obtinut daca esti vegetarian, ba chiar este de bun simt.

Edited by adrip, 07 January 2018 - 16:34.


#31
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
doua pahare pline cu apa, dupa o masa copioasa, ma relaxeaza asa mult si ma trag la un somn care ma tine mai mult de 10 ore...

Edited by zyppster, 07 January 2018 - 16:37.


#32
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 Tsunnnami, on 07 ianuarie 2018 - 15:48, said:

Pai asta-i tata.
Ia zi, student unde si la ce?

Studiez patologia bolilor la adulti. Comorbiditati. Etiologii si in final Tratamentul.

Dar pe asta cu somnul inca nu am reusit sa o rezolv, am mers prin sfera lui Freud a inconstientului pana la diferite cauze fiziologice.

Dar cum s-a scris si mai sus, un creier care este nehotarat poate sa amplifice problemele (cum am eu cu iubita si altele).
Sunt atat de multi factori care pot sa imi strice somnul... de aceea am si scris aici. Poate sa fie ceva nutritional, ceva anxios, nervozitate, un cerc vicios, foarte mult.

Ma gandeam ca ati trecut prin asta si ma puteti ajuta.

Ce-i drept chiar m-ati ajutat, foarte multe sfaturi bune pe care am sa le pun in practica.

#33
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Un pahar de lapte cald inainte de culcare.

#34
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Cum adica stai prin casa tot timpul? Nu ai nicio ocupatie, nu studiezi, nimic? De unde vin banii de nuci braziliene? Posted Image

Cred ca in aceasta circumstanta sigur este o chestiune psihica si nu fizica...asa ca trebuie sa mergi la un psihiatru bun si sa stati de vorba.

#35
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Dormolin forte  - 1 - 4 pastile pe zi inainte de somnic  - este naturist.
Se gaseste doar in reteaua  Belladonna
Plimbari seara la pas serios
Nu sporturi cu violenta
Atentie la ce te uiti pe Internet...
Acupunctura  -Recomand in mod special pe  Dr. Wang - Veroniki Life
Pe langa Ambasada  Chinei....Cea mai buna acupuncturista  din Romania....un fenomen al medicinei...a vindecat pana si cazuri de  cancer incipient si  zeci de cazuri de scleroza in placi.....

Succes  maxim !Posted Image

#36
FcRBlessing

FcRBlessing

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 03.06.2012

 corina_geo, on 07 ianuarie 2018 - 17:19, said:

Cum adica stai prin casa tot timpul? Nu ai nicio ocupatie, nu studiezi, nimic? De unde vin banii de nuci braziliene? Posted Image

Cred ca in aceasta circumstanta sigur este o chestiune psihica si nu fizica...asa ca trebuie sa mergi la un psihiatru bun si sa stati de vorba.


Am mentionat mai sus ca sunt student, iar in lunile de vara muncesc pentru intretinere, de acolo banii pentru nucile braziliene :)
Activitati am, destule pe langa studiu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate