Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Un dialog sincer intre tata si fiu

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
293 replies to this topic

#1
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Fiecare om se lauda ca si-a educat copiii. Insa realitatea este nitel altfel. Majoritatea oamenilor nu-si educa copiii, adica nu-i invata ce este viata si cum sa se descurce in viață, ci doar au grija sa le dea sa manance, sa ii imbrace si sa nu dea vreo masina peste ei.
Am avut norocul sa asist la un dialog intre tata si fiu si, recunosc, am plans. :(
Respectivul tata chiar incerca sa isi educe fiul in adevaratul sens al cuvantului.
Am sa redau aici dialogul, care m-a sensibilizat pana la lacrimi. Asa ceva este in premiera pentru netul românesc. ;)

- Tată,  care este scopul nostru pe lumea asta?
- Fiule, chiar daca viata pare complexa, sa stii ca nu este. Viata reprezinta
o competitie pentru resurse materiale, deci pentru supravietuire, si pentru raspandirea genelor,
deci reproducere. Sa stii ca omul are fix aceleasi scopuri precum cel mai simplu virus din cati exista.
- Nu zău, taticule!!!
E chiar asa cum iti spun, fiule! Virusii vor sa se raspandeasca, si omul vrea acelasi lucru, sa-si raspandeasca
samanta.

-Taticule, si ce atuuri trebuie sa ai ca sa castigi in competitia pentru supravietuire si raspandire a genelor?
- Adevarul e crud, dragul meu fiu. Fericirea sau cel putin satisfactia unei vieti implinite se rezuma la niste atuuri
care nu pot fi dobandite in timpul vietii. Ori te nasti cu ele ori nu te nasti.
- Concret, care-s aceste atuuri?

-Fiul meu, psihicul omului reprezinta o colectie de adaptari la mediu. Inteligenta, talentul muzical, diferite abilitati
sportive, abilitatea de a fura, abilitatea de a insela, abilitatea de a minti sau de a fi ipocrit, toate astea reprezinta
adaptari la mediu. Chiar si egoismul reprezinta o adaptare evolutionista la mediu. Toata treaba e ca aceste abilitati
sa le ai dezvoltate peste medie, altfel nu vei fi decat unul din miliardele de anonimi mediocri. De exemplu, daca ai
abilitatea de a fura dezvoltata peste medie, vei ajunge un mare cocalar mafiot, vei avea parte de multe resurse ma-
teriale, si cum femeile tind sa traga la resurse materiale pentru a-si putea creste copiii in siguranta, vei avea parte de multe
femei, deci iti vei raspandi genele mult si bine.

- Doamna diriginta ne-a spus ca fetele se cuceresc cu gesturi cavaleresti, nu cu bani.
- Doamna diriginta mananca miere cu gura plina. Dar da, banii nu creeaza atractie propriuzisa.
- Dar ce anume creeaza atractie propriuzisa, taticule?
- Infatisarea si temperamentul, fiule. Felul in care arati e un bun indicator despre calitatea materialul tau genetic,
iar cu ajutorul temperamentului reusesti sa te impui in fata altor barbati, sa ii domini, sa devii seful lor, in sfarsit,
sa ai acces cat mai mult si cat mai usor la resurse materiale.

- Totul se invarte in jurul resurselor materiale, taticutule?
- Da, fiule. Creierul nostru nu concepe altfel lumea decat prin prisma nevoii de a manca si de a face sex.
- Taticule, de ce tin oamenii sa isi cumpere 3 masini si sa isi faca 5 case cat se poate de mari?
- E un impuls preistoric, copilasul meu drag. Acum o suta de mii de ani, cel mai abil individ dintr-un trib detinea
cea mai buna pestera, cel mai bun loc de pescuit si tot asa. Iar femeile trageau la el, ca na, resurse si gene bune.
In zilele noastre acest impuls ne indeamna pe noi, barbatii, sa ne cumparam masini cat mai puternice si sa ne facem
case cat mai mari pentru a le semnala femeilor ca suntem niste masculi cu mult potential. * Ia uite ce casa am fost in
stare sa imi fac, uita-te la mine ce masina scumpa si puternica conduc*.

-Taticule, ce anume face diferenta intre oameni? De ce unii oameni ajung foarte destepti si bogati, iar alti oameni traiesc toata viata lor in prostie si saracie?
Doamna diriginta ne-a spus ca toti oamenii sunt egali, ca omul la nastere se naste fara nicio abilitate, ca totul se dobandeste
pe parcurs, prin munca, vointa si ambitie. Spunea dansa ca omul sarac si prost ajunge sa fie asa doar din propria-i vina
pentru ca in loc sa invete, sa incerce sa se dezvolte personal, a preferat sa fie lenes, comod,
delasator.

- Diriginta ta bate campii cu gratie. Ii place sa creada ca e meritul ei pentru ca a ajuns
sa fie desteapta si sa aiba bani. Ii place sa se simta superioara celorlalti oameni. Ceea ce face ea se cheama delir narcisist.
Si asta e tot un instinct preistoric. Asa ca doamna diriginta poate sa faca ceva pe educatiei ei aleasa.
In realitate, te nasti intr-un mediu pe care nu tu l-ai ales, si cu niste abilitati si defecte cu care vei defila toata viata.
-Si nu poti alege sa-ti schimbi mediul si sa evoluezi intelectual, tată?
-Da, poti alege sa iti schimbi mediul. De exemplu, daca in Romania esti cocalar si mananci 2 mici si bei 3 beri si te crezi mare bo$$,
te duci in Anglia sa iti rupi oasele sau sa furi, si-ti vei permite sa mananci 20 de mici si sa bei 30 de beri. Boss de boss, fiule.
- Adica matale vrei sa spui ca unii oameni chiar daca isi imbunatatesc starea materiala, vor continua sa aiba aceleasi apucaturi ca
atunci cand erau mai saraci?

-Da, băiete. Si asta e inca un argument din sutele de argumente, care arata ca oamenii nu se schimba in esenta lor, ci doar in aparenta.
Te nasti prost, mori prost. Bine, poti muri prost si impacat cu sine ca ai dus o viata imbelsugata.
- Pai atunci nu-i nicio problema daca te nasti prost dar ajungi sa ai o viata satisfacatoare!
- La nivel de individ si pe termen scurt, da, e ok si asa. Insa la nivel de populatie si pe termen lung, e dezastru.
  Nu ai cum sa construiesti o societate civilizata cu oameni prosti, chiar daca respectivii prosti sunt bogati.


Pai cine sa iti construiasca autostrazi, cine sa dea
legi bune, cine sa aduca inovatii in diferite domenii de activitate, daca majoritatea indivizilor dintr-o anumita populatie viseaza sa fie smecheri, sa-si oftice dusmanii cu noul Mertan cu volan pe dreapta?! Pur si simplu vom avea o populatie in care majoritatea indivizilor
fac foamea, iar o mica parte din indivizi se lafaie in mancare, bautura si promiscuitate, si vom avea drumuri neiluminate si neasfaltate, gramezi de gunoaie, haite de caini vagabonzi, cersetori si aurolaci la tot pasul - asta e genul de societate zamislita de hoti, smecheri
si prosti.

- Eee, hai ca exagerezi nitel, taticule, eu am iesit cu clasa in frunte cu doamna diriginta, si am mers la teatru, la opera.
- Asa, si?
- Pai acolo nu erau cocalarii despre care vorbesti dumneata. Era numai lume aleasa.
- De ce era aleasa, baiatul meu? Dupa ce criterii stabilesti cine-i ales si cine nu?
- Pai na, acei oameni erau pasionati de teatru, opera...

- Fiule, la noi la români e o situatie mai complicata. Alesii aia de pomenesti tu de ei, sunt niste infatuati ignoranti.
Lor nu le pasa ca tara arde, ei sunt preocupati sa se pieptene. Nu le pasa ca majoritatea românilor traiesc in mizerie materiala si
spirituala, dimpotriva, ii privesc pe românii nevoiasi cu scarba si superioritate. Delireaza precum diriginta ta; * Eee, ei sunt asa pentru
ca nu muncesc, nu vor sa evolueze, nu isi doresc sa schimbe ceva in viata lor. Uite, eu am doua masterate, eu imi hranesc spiritul cu teatru si opera, am reusit in viata deoarece am muncit si mi-am dorit sa realizez lucruri marete, n-am stat sa tai frunze la caini*. De fapt lucrurile alea marete sunt vorbe goale. Ce lucruri marete? Ca si-au facut 3 case in padure, ca isi pot permite sa manance oricand la restaurante? Asta inseamna lucruri marete?

- Dar care sunt lucrurile marete, taticule?
- Pai sa faci o inventie benefica omenirii, sa inventezi un medicament contra cancerului, sa creezi arta de calitate, si alte chestii de genul acesta. Dar astia de ii lauzi tu sunt formele fara fond ale lui Maiorescu.
- Taticule, vad ca tu ai ceva cu cei care reusesc in viata. Incerci sa le bagatelizezi meritele, dupa cate bag de seama.
- Sa fiu spanzurat, fiule, daca am ceva personal cu ei. Insa de la oamenii care au trecut prin scoala am pretentia ca acestia sa inteleaga ca
succesul sau esecul in viata tine in primul si in primul rand de zestrea genetica cu care te-ai nascut. Na, daca eu am un Bugatti si tu un Trabant, te poti lua la intrecere cu mine, oricat de bun sofer ai fi tu? Succesul, ca e pe plan artistic, sportiv, material, intelectual, este cauzat in primul si in primul rand de calitatile pe care le ai *la bord*.
-Hai lasa, tata, esti prea fatalist, sa stii ca mintea omului e foarte plastica, poate fi modelata oricum, asa ca foarte multe calitati pot fi dobandite prin educatie.

-Nu zau, fiule! Hai ca ma faci sa zambesc. Asta tot diriga aia a ta ti-a spus-o, nu? =))
- Cati indivizi cunosti tu, care s-au nascut prosti dar au devenit destepti? Daca ar fi cum zici tu, lumea ar fi plina de genii, super artisti, super sportivi. Dar dupa cum bine vezi si dumneata, majoritatea oamenilor sunt fie mediocri fie prosti. Si nu exagerez deloc cu aceasta afirmatie.
Uita-te nitel pe statistici si ai sa imi dai numaidecat dreptate!
- Mda, zici matale ceva acolo, hm!...

- Tata, dar pana la urma ce naiba e fericirea?
- E o stare de bine, fizica si psihica, ce dureaza un timp destul de indelungat, gen 20 de ani.
- Si cum poti obtine fericirea, tata?
- Parca ti-am mai zis. Trebuie sa fii extrovertit, sa fii prezentabil, sa fii inteligent. Si oamenii te vor aprecia, vor dori sa stea in preajma ta, vor
vrea sa fii prietenul lor. Ca na, in preistorie, barbatii aia extrovertiti, expansivi, mergeau la vanatoare, aduceau carne in trib, se duceau sa se bata cu tribul de peste râu, aduceau domnisoare in trib - deci era mare smecherie sa te imprietenesti cu barbatii puternici, temperamentali, sanatosi fizic si psihic.

- Deci sa trag concluzia ca fericirea mea depinde cumva de ceilalti oameni?
- Da, pentru ca omul e o fiinta sociala, nu solitara. Asa a trait sute de mii de ani, in cete, triburi.
- O intrebare scurta mai am, taticule, si apoi te las sa iti bei tuica. Ce sunt de fapt senzatiile de placere si durere?
-Durerea este o tensionare a celulelor noastre, ca de fapt ele urla de durere, nu noi, iar placerea este o detensionare a celulelor noastre.
- Sa inteleg ca nu exista placere fara durere si nici invers?
- Exact. Asa s-au format senzatiile in creierul fiintelor, pe principiul tensionare/detensioanare.
- Iarta-ma, tătică, poti da un exemplu concret?

-Desigur, fiul meu. Cand iti este foarte cald, celulele tale incep sa strige, *vai, murim daca nu ne duci la racoare*. Si iti apare in creier senzatia de disconfort - adica *teama* celulelor dumitale ca vor muri. Cand iti duci hoitul la racoare, celulele tale se detensioneaza, deci le reapare *siguranta* ca vor trai. Drept urmare, in creier vei simti o senzatie de placere. Iar cand iti este foarte frig, celulele tale se vor tensiona, adica se tem ca vor pieri, si vor trimite o senzatie neplacuta in creier, iar tu te vei duce la caldura ca sa scapi de acea senzatie neplacuta. Iar celulele tale ii vor spune creierului tau ca sunt ok, deci vei experimenta o senzatie de placere.

-Pe toti sfintii, tata, oare chiar atat de simple si grosolane sa fie mecanismele ce stau in spatele super complexelor trairi omenesti???
- Ha, ha, ha, da, copile. Imi pare rau ca te-am dezamagit. =)))))
- Aaa, ia sa te pun eu in incurcatura, tata! Na, iubirea, cel mai nobil sentiment din universul cunoscut, ce anume este? Din cate stiu e neconditionata si doar oamenii cu suflet nobil o pot primi si darui.
- Da, cum sa nu. Din ce carte scrisa de ghei si feministe ai citit? =)))
- Iubirea nu este pentru oricine. Iubirea este cadoul facut invingatorilor de catre mama natura.
- Cum asa, tata? Cine sunt invingatorii astia?

- E mult de povestit, dar ca sa iti faci o idee, ce alegi tu intre un catelus frumos si pufos, si unul slab si jigarit?
- Aha, deci vrei sa spui ca ne este drag in mod automat de fiintele care par sa aiba gene sau celule sanatoase.
Si daca ma gandesc mai bine, tata, exemplul tau se poate aplica si in cazul copiilor mai frumosi, adica ii iubim mai mult, si in cazul prietenilor mai prezentabili, adica le acordam mai multa atentie, si in cazul persoanelor de sex opus atragatoare, adica dorim sa ne cuplam
cu ele, iar pe parcurs e foarte probabil sa apara si iubirea.

Iar iubirea, dupa cum tot matale m-ai invatat, e acel liant care face ca doua persoane de sex opus sa nu se desparta si sa isi creasca copiii in siguranta. Bine, stiu ca exista mai multe tipuri de iubire, cum ar fi agape, eros, philia, insa toate genurile astea de iubire au la baza dorinta de a proteja indivizii cu gene sanatoase si competitive - pe cealalta parte a monedei vom avea un ocean plin de suferinta, rezultat din sufletele celor neiubiti pentru ca par sa aiba gene nesanatoase si necompetitive. In concluzie, iubirea, ca de altfel toate celelalte trairi omenesti, n-are nimic magic, ci se rezuma in definitiv la perpetuarea indivizilor cei mai bine adaptati la mediu, nu conteaza ce mediu, orice fel de mediu..
- Foarte frumos explicat, fiule, Se vede ca semeni cu mine!!!
-Eee, tată, nu te mai lauda atata.
-N-am facut decat sa exprim un adevar, baiatul meu!
- Taticule, dumneata chiar ai scoala vietii! Iti multumesc ca m-ai invatat atatea lucruri utile despre oameni si despre lumea in care traim!
- Oricand cu placere, fiul meu! :)

#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Incredibil, n-am citit dar sunt sigur ca-i cel mai adevarat text pseudointelectual despre scopul vietii luat cu copy-paste de pe net.

#3
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Inseamna ca ai o memorie fantastica daca ai retinut intreg dialogul,    ori ai stat si i-ai inregistrat .

#4
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,570
  • Înscris: 23.09.2017
Fa un rezumat, nimeni nu o sa stea sa citeasca ditamai carnatul.

#5
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
soarta, bat-o vina:))  Fiule:)))))

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Viata asta e prea scurta pentru asemenea compuneri.  Pe scurt, despre ce e vorba?

#7
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013
Foarte tare articolul, nu conteaza daca e sau nu luat de pe net, ci faptul ca traim intr o societate in care putini copii, chiar si copiii de intelectuali nu sunt educati despre ce inseamna viata si cum sa ti faci un rost in ea.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Se vor implini o suta de pagini pe acest subiect, fara ca cineva sa citeasca postul initial.
Initiator, ca-n viata: in postul 1, trezeste interesul publicului, succint. In urmatoarele dezvolta, fa ce vrei/cum crezi. Primul insa, e musai sa fie scurt.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
eu am citit primele 2-3 paragrafe - pierdere de vreme. niste frustrari de viata expuse de cineva cu putere de intelegere redusa. in rezumat, cand iq-ul este la nivelul temperaturii medii dintr-un septembrie tarziu, gasesti sute de motive pentru care ti-ai ratat viata, dar nici unul nu e legat de tine.

Edited by born2lose, 29 December 2017 - 15:43.


#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@YOUR_GOD, s-au scris #8 mesaje pana acum si eu am citit intreg textul.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Parerea mea:
e ceva adevar  acolo, dar si ceva gresit.
Daca stau sa "cantaresc" adevarul si greseala, as zice ca proportia e de 70-75 adevar si 30-25 greseala.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Mersi pentru text. Cand m-o intreba ala mic care-i scopul in viata o sa-i dau link-ul asta sa citeasca.


BTW, nici eu n-am citit tot textul.

#12
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
In fine, eu l-am citit..in mare e vorba despre faptul ca  tu nu esti in control, ca totul tine de noroc..o atitudine foarte delasatoare, nici nu prea are sens pe alocuri (ii judeci pe altii, desi tu nu faci nimic)..E o modalitate foarte superficiala de a privi lucrurile:)

Edited by jamesbond91, 29 December 2017 - 15:43.


#13
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Era bine daca initiatorul punea un link cu sursa.

#14
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
[ https://i.imgur.com/9oDfpzt.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016

 marga32, on 29 decembrie 2017 - 15:49, said:

Era bine daca initiatorul punea un link cu sursa.

sunt curios cati aproba textul lui, si eu as vrea sa vad sursa:)

#16
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Sau initiatorul are o memorie fantastica.

Quote

Am avut norocul sa asist la un dialog intre tata si fiu si, recunosc, am plans. Am sa redau aici dialogul


#17
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
ce pseudofilosofie de caminul cultural

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Sincer sa fiu am citit doar atat:
- Tată,  care este scopul nostru pe lumea asta?
- Fiule, chiar daca viata pare complexa, sa stii ca nu este. Viata reprezinta....

si mi-am dat seama ca totul este un mare rahat,mai bine zis manipulare.

Cristi_E
Da-mi voie sa-ti zic,fara sa fii suparat fatis,ca nu cred ca tu ai fost martor la acest dialog.
Iar chestia cu martorul si plansul apartine de factiunea Povesti Nemuritoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate