Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Un dialog sincer intre tata si fiu

* * * - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
293 replies to this topic

#37
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Mie imi place tonul cu care vorbeste tatal fiului sau. Românii ar trebui sa ia aminte la asta, ca nu prea se pricep in a-si educa cum trebuie copiii. :o :(

#38
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
l-as intreba pe taticul asta cum explica sociobiologia faptul ca cei neperformanti genetic se inmultesc adica isi raspindesc genele mai mult decit cei performanti genetic. se vede ca in tarile sarace se nasc foarte multi copii. avem si noi exemplul rromilor care se inmultesc incit in 10 ani vor fi populatia majoritara in Romania.

#39
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Pai e foarte simplu, sociobiologia nu tine de conjuncturile sociale adica motivul pentru care unele categorii sociale se inmultesc aiurea, in  natura se inmulteau doar aia tari ptr ca aia slabi nu aveau dreptul, cei tari ii dadeau la o parte.
Acum cei fara educatie si conditii fac copii ca nu se protejeaza, nu stiu ce si cum, e ceva artificial si nici o treaba nu are cu sociobilogia.
Asta e raspunsul.
Ca sa nu mai spun ca nazistii rezolvau f rapid problema asta, ii terminau pe cei slabi, doctrina lor este sa facem ce zice natura, deci ei faceau ce natura dorea, sa-i elimine pe cei slabi. Asa ca asta e.
Si vor veni la putere cat de curand, asa ca..rromi aia nesimtiti, rai, needucati cu multi copii, pazeaaaaaa !
Societatea actuala ii lasa pe cei de jos sa-si faca de cap, si asta e rezultatul, in mod natural astia cu gene performante ii eliminau pe ceilalti !

#40
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postdon_dannielo, on 30 decembrie 2017 - 10:26, said:

M-ai prins, nici eu n-am citit poliloghia.
E cumva o adaptare a cartii asteia? https://www.amazon.c...w/d/0198788606/
eu am incercat, oleaca de skimming, nu parea interesant
TLDR;

#41
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Poi nazistii gandeau sanatos, dar totusi vedem ca realitatea e alta.

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@Cristi_E
Textul mult prea lung ca sa fie un dialog sau reprodurecere unui dialog.
Din ce am reusit sa citesc pare o indoctrinare.

Un doalog sincer incepe cu: fiule eu asa vad lumea.

#43
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postcirus6, on 31 decembrie 2017 - 13:10, said:

l-as intreba pe taticul asta cum explica sociobiologia faptul ca cei neperformanti genetic se inmultesc adica isi raspindesc genele mai mult decit cei performanti genetic. se vede ca in tarile sarace se nasc foarte multi copii. avem si noi exemplul rromilor care se inmultesc incit in 10 ani vor fi populatia majoritara in Romania.
Neperformanti genetic in raport cu cine? rromii se imperecheaza intre ei, dupa criteriile lor. In orice caz, in ziua de azi nu mai exista acea presiune din partea mediului care exista acum 20 de mii de ani. E mult mai usor azi sa traiesti si sa iti gasesti pe cineva cu care sa intemeiezi o familie. Dar acum 20.000 de ani ce te-ai fi facut in mijlocul padurilor si pericolelor de tot felul? :)

View Postarg, on 31 decembrie 2017 - 14:27, said:


Un doalog sincer incepe cu: fiule eu asa vad lumea.
In afara de faptul ca orice afirmatie din text se poate verifica foarte usor in viata de zi cu zi - cumva tatal descrie lumea in care traim, tatal poate aduce o bibliografie considerabila pentru a-si sustine spusele. Insa sint curios sa vad ce bibliografie ar aduce egalitaristii sau corectii dpdv politic. :)

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCristi_E, on 31 decembrie 2017 - 16:24, said:

....cumva tatal descrie lumea in care traim,....
o descrie asa cum o vede el.
fiecare om vede altfel lumea si mai ales un copil.
cea mai mare greseala a unui parinte e sa-i impuna copilului punctul lui de vedere asupra lumii. copilul trebuie lasat sa-si formeze singur lumea lui, iar ca parinte doar corectezi acolo unde o ia grav prin balarii.

Edited by arg, 31 December 2017 - 18:10.


#45
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postversacic, on 31 decembrie 2017 - 08:21, said:

Acel dialog este facut de initiator, nici un roman nu scrie asa ceva ! Insa sa vedem bagati tare linkuri.
Nu inteleg, initiatorul nu e roman?

#46
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Daca as avea un asa fiu l-as omorit si m-as sinucide. Murder-suicide that is.

#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMosotti, on 31 decembrie 2017 - 19:59, said:

Daca as avea un asa fiu l-as omorit si m-as sinucide. Murder-suicide that is.
natura a gasit alta solutie
https://en.wikipedia...rdodes_tellinii

#48
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Da, dialogul nu exista nicaieri pe net, eu azi de ore caut si nu dau de NIMIC. Daca era copy paste imediat se gasea dupa cuvinte, dupa propozitii, fraze.

arg, Nu exista fiecare are viziunea lui !! Realitatea este doar una si atat, trebuie sa ne formam copiii sa vada realitatea, pentru ca doar o viziune se verifica in fapte, nu sapte ! Si foarte multa lume nu stie care e treaba cu omul, cu instinctele lui si restul, nici la 70 ani !
Se tot mira de ce se intampla anumite chestii, si nu au raspunsul ca nu au viziunea care trebe.
De exemplu se mira ca "vai uite baiat cuminte, destept, are munca buna, castiga 2000 Euro lunar, civilizat, respectuos si proastele nu stiu sa-l aleaga, aleg derbedei nenorociti, merita sa plateasca ptr prostia lor, ete asa".
Daca ar stii de ce ele aleg pe cel rau si prost si cu bani mai putini, si ar stii ca nu e vina lor, ca nu pot alege altceva ca nu le atrage fizic, si daca ar stii si de ce nu le atrage fizic cel destept, n-ar mai condamna si nu s-ar mai  mira !
Ti-am dat exemplu ca sa vezi ce si cum, de zeci de ani se tot mira lumea si tot nu se spune.
Alt exemplu "iubirea de copil e stabila ca e altfel de iubire domne".
Fals, este altfel de iubire insa asta nu scuza instabilitatea celuilalt fel de iubire adica de partener ! Iar nu se stie si nu se spune asta.
Fiecare fel de iubire in felul ei, ar fi trebuit sa fie la fel de stabila in timp.
Cauza este ca natura a vrut ca sa tii la copiii ca doar ala e scopul sa perpetuezi specia, asa ca a adaptat creierul sa fie foarte bine.
Iubirea de partener nu e facuta sa dureze ptr ca nu e necesara, asa ca...de aia dureaza putin in cele mai multe cazuri, apare doar cat sa te pacaleasca sa te cuplezi si sa faci mult sex, atat.
Mai vrei exemple ?
Iti mai dau unul: "nu ne intelegem draga, nu prea avem ceva comun eu cu ea".
Cauza: femeia cu barbatul se completeaza, nu se intersecteaza ! Ea e conceputa ptr un scop, barbatu ptr altul, se potrivesc ca dracu ! Asa ca e normal sa nu se prea inteleaga.
Si tot multe fapte care dovedesc ca doar o viziune e corecta.


MarianG, smecheria aia care influenteaza comportamentul nu e la om, e tot la animale, vazusem si la melci ca intra ceva in ei si le comanda comportamentul, la om nu prea e asa simplu, adica merge la aia mai simpli ca si fiinte

Edited by althea, 01 January 2018 - 07:31.
rasism


#49
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
@versacic
Realitatea e greu de vazut, fiecare isi face propia imagine a realitatii.
Ca parinte trebuie sa fi pregatit pentru orice, odrasla se va dezvolta in felul ei, nu ca o copie a parintilor si nici dupa "viziunea" lor.

#50
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
nu zici deloc bine, cum adica fiecare isi face propria imagine a realitatii ? Cand realitatea este doar una.
Si-o face fiecare alta si falsa tocmai ca nu e indrumat, ca daca e indrumat de mic, o sa si-o formeze pe aia conform faptelor adica aia reala si nu va mai trai in falsitate, iar cand in realitate se intampla n chestii la cel cu versiunea falsa, nu le intelege, se mira de ce, se duce la altii care au viziune falsa si tot nu afla nimic, asa ca nu stie cum sa rezolve problema.
Daca te duce capul  nu e greu ca om sa-ti dai seama de realitate, iar daca de mic te invata (cu exemple, ca sa simti tu notiunile alea, si oricine vine dupa aia sa zica invers, sa nu te poata influenta, caci acela nu poate aduce fapte...ca nu exista la versiunea lui falsa) unul care stie deja, esti brici si stii in viata cum sa o dai.
Si da, toti trebe sa fim copii in acest domeniu, e aceiasi realitate de sute de ani ! Natura umana este asta. Deja o alta varsiune este falsa si neconforma cu faptele, deci inutila si daunatoare.
Tu nu vezi ca majoritatea cuplurilor nu merg si astia nu se prind de ce ? Asta e consecinta, plus altele.
Poti avea 5 versiuni la un domeniu unde nu exista certitudini si fapte, acolo nici unu nu are dreptate 100 % ca...nu se poate demonstra care din versiune e corecta, adica filosofie de fapt, asa ca fiecare versiune poate fi posibil corecta si se accepta toate.

Edited by versacic, 02 January 2018 - 02:53.


#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
O dam in filozofie si nu e bine.

Iti respect punctul de vedere dar imi rezerv dreptul de al avea pe al meu.

Din puctul meu de vedere, modul in care fiecare om vede/percepe realitatea este subiectiv, filtrat si adaptat de evenentele prin care a trecut.

Am postat ceva care a fost sters,  era vorba ca fiecare lucru poate fi vazut si interpretat in multe feluri.

Legat de realatiile care nu rezista: problema principala e ca foarte putin omeni inteleg si accepta ca o data cu trecerea timpului totul se schimba.
Relatia dintre soti nu e cea dintre priteni si/sau iubiti. Un camin, o casa e altceva decat statul la parinti, un copil inseamna multe bucurii dar si multe responsabilitati si griji. Iar prin toate astea cum sa treci cu o relatie in care nu vrei sa investesti, pe care sa vrei sa o faci sa creasca si infloreasca.

#52
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 02 ianuarie 2018 - 05:01, said:

Am postat ceva care a fost sters,  era vorba ca fiecare lucru poate fi vazut si interpretat in multe feluri.
Ai postat ca pe Funny pictures, fără niciun comentariu, de-aia ți-am șters mesajul.

#53
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,147
  • Înscris: 19.09.2005
Pozele erau cometariul.

Prima era viziunea diferita.
A doua rationament logic gresit.
A treia, aparentele inseala, detaliile conteaza.

Edited by arg, 02 January 2018 - 05:39.


#54
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Daca zici tu arg ca realitatea e de 5 feluri desi e una, ce sa zic, asa vrei tu sa crezi doar, asta este altceva.
Barbatul are pofta sus de sex in orice realitate, nu poti schimba asta de exemplu.
Nu ma refer la experientele fiecaruia, ca aia e altceva, normal ca trecem prin diferite situatii si fiecare avem trait ceva diferit, ma refer la natura umana doar.

Relatia trebe sa fie prietenie in primul rand ! Lipsa lucrurilor comune si lipsa independentei strica mult, iar lipsa asta e cam genetica in general.
Ce se schimba ? Si intre tine si fitu nu se schimba ? Si de ce ramane aceias chestie mereu ?
Si tine cont ca cu parteneru ar trebui sa te intelegi mult mai bine ca a de aceiasi varsta, cu copilul e mult mai nasol, face parte din generatie diferita, deci nu e asa usor ce zici tu.
Parteneru te plictiseste, dar fitu de ce nu te plictiseste ? Mai ales ca pe la 15 ani te da afara din camera, ca n-ai tu ce cauta acolo.
Si uite asa intrebari retorice la care nu stii sa raspunzi tocmai ca nu cunosti natura umana.
Aberatia aberatiilor, este ca oamenii isi fac prieteni, copii si nepoti ca sa faca ce trebuia sa faca cu partenerii de fapt ! Face copil sa se joace cu el, nepot sa se duca bunicu cu el la pescuit, prieteni sa joace table si sa-si exercite n pasiuni cu ei ca cu parteneru nu poate, e asa incompatibilitate ca sta cu el ptr sex si treaba in casa, asa ca un om destept le rezolva pe cele doua altfel si nu se leaga la cap.

Edited by versacic, 02 January 2018 - 08:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate