Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

''Religia'' Apple

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postandreic, on 28 decembrie 2017 - 20:33, said:

Asta e cunoscuta la unele produse Apple, au recunoscut oficial... cica sa le protejeze bateria...
Au recunoscut ca fac down-clocking in momentul in care bateria este mai veche pentru a tine mai mult. Se rezolva cu o schimbare de baterie. Desigur, problema asta nu apare daca schimbi telefonul la 2-3 ani. Daca vrei sa il ai 10 ani...bateria se poate schimba.

Edited by jm2010, 28 December 2017 - 20:35.


#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMondeo, on 28 decembrie 2017 - 20:25, said:

e simplu, nu sunt perfecte dar sunt cele mai bune
Bun e ceva relativ... bun de ex sa nu poti sa customizezi sau sa pui "alte" aplicati fara interventii soft... e drept nu are nevoie toata lumea de asa ceva, cine e comod ii place.

View Postjm2010, on 28 decembrie 2017 - 20:35, said:

Desigur, problema asta nu apare daca schimbi telefonul la 2-3 ani.
N-auzi ca la un an... deja e aiurea. Si nu uita ca acuzele sunt mai multe si mai variate insa nu au recunoscut decat asta pana acuma. Sa ne amintim de clasicul deja "aprs" de telefonie... retinerea datelor de nagivatie si prezenta fara voia userului si trimiterea fisierului unde trebuie... alte chestii "finute" care l-ar face invidios pe Snowden.

Edited by andreic, 28 December 2017 - 20:40.


#39
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013
Eu am iPhone de un an si jumatate cu update-uri la zi si nu simt diferenta de performanta si bateria imi tine fara probleme toata ziua utilizata destul de intens. Ca idee, mobile data este non-stop activat, facebook, whats up, Skype, Viber, mail (cinci adrese) tot timpul online si nu se simte pierdere de performanta.

Edited by jm2010, 28 December 2017 - 20:41.


#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Super :OK:

Edited by andreic, 28 December 2017 - 20:40.


#41
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005

View Postandreic, on 28 decembrie 2017 - 20:36, said:

Bun e ceva relativ... bun de ex sa nu poti sa customizezi sau sa pui "alte" aplicati fara interventii soft... e drept nu are nevoie toata lumea de asa ceva, cine e comod ii place.


N-auzi ca la un an... deja e aiurea. Si nu uita ca acuzele sunt mai multe si mai variate insa nu au recunoscut decat asta pana acuma. Sa ne amintim de clasicul deja "aprs" de telefonie... retinerea datelor de nagivatie si prezenta fara voia userului si trimiterea fisierului udne trebuie... alte chestii "finute" care l-ar face invidios pe Snowden.


Corect, nu dau 2 bani pe customizare, vreau fluiditate și stabilitate

#42
danv6

danv6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 30.12.2010
Bai, sa fiu albastru.
Iaca un laptop ieftin in acceptiunea unora: Google Pixelbook - incepand de la GBP 899 (reducere de la GBP 999). Cu ChromeOS...
Repet, incepand de la GBP 899, sistem de operare ChromeOS!
Si acesta este doar unul dintre exemple. Luand in considerare raportul pret/performante, chiar mai putem spune ca produsele Apple sunt scumpe?

Edited by danv6, 28 December 2017 - 21:23.


#43
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
pentru posesorii de tel fara card: cardul este bun daca pateste ceva tel, se defecteaza si il trimiti la garantie, parca nu vrei sa iti vada documente si foto. daca nu se mai deschide tel dupa o cazatura, umezeala, etc; mai recuperezi cardul.
dual sim este util pentru nr de job si personal; e greu sa fi fan mere.

#44
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Bai, nu mai pot de atatea floricele cat am mancat citind topicul asta. In plus, ma dor falcile de la ras.
Nu mai pot haterii apple de grija fanilor apple, sa moara bibi ...

Ca sa raspund la intrebarea initiala .. "religia" s-a creat in urma marketingului dar si a mentinerii de-a lungul timpului a promisiunii "it just works".
Apple nu e un produs ci un ecosistem intreg, creat doar cu produse de top. Nu exista "low-end" apple, doar high-end .. si asta se reflecta in pret.

Cine calca in ecosistemul Apple si il adopta integral nu mai are nevoie de nimic altceva, oricat ar incerca cei din taberele "adverse" sa ii converteasca.
La fel se poate vorbi si despre religia android, religia linux si religia microsoft ... nu inteleg care e problema in a fi religios sau nu ...

P.S.: Folosesc telefon Android, laptop Apple, desktop PC/windows Posted Image ...

Edited by ro_explorer, 28 December 2017 - 21:34.


#45
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postro_explorer, on 28 decembrie 2017 - 21:34, said:

Nu exista "low-end" apple, doar high-end .. si asta se reflecta in pret.
Pai iPhone SE-ul este middle range :)

Edited by YourFan, 28 December 2017 - 22:30.


#46
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Acum e considerat mid-range dar este doar un iphone 5 reeditat cu procesor de iphone 6 si la calitate tot high-end este.

#47
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
Daca tot ati deschis subiectul apple,as avea si eu nevoie de putin ajutor
Am un iphone5c si contul  icloud este facut cu adresa si parola fostului prieten,
Eu nu mai pot nici sa intru in meniul telefonului si nici sa mai fac nimic...deoarece imi cere parola la cont icloud iar daca dau sa o resetez primeste fostul email de resetare
Cum pot sa-l folosesc din nou fara sa accesez icloud?

#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Pai nu prea mai ai cum ... trebuie cumva sa iei legatura cu "ex" si sa ti'l formateze el la setarile de fabrica sau sa iti dea parola ca sa faci tu asta (slabe sanse al doilea scenariu).

#49
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
YUK... va dau voua numarul,poate vreti careva sa faceti rost de el pt mine Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#50
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postro_explorer, on 28 decembrie 2017 - 21:34, said:

Ca sa raspund la intrebarea initiala .. "religia" s-a creat in urma marketingului dar si a mentinerii de-a lungul timpului a promisiunii "it just works"- most of the time
Apple nu e un produs ci un ecosistem intreg, creat doar cu produse de top scumpe.

am lucrat un eveniment pe niște calculatoare Apple (nu mă întrebați detalii de versiune că nu le știu) care au crăpat într-o veselie. De patru sau cinci ori în trei zile, la o încărcare puțin peste medie.
Cât despre ecosistemul Apple, e bun atâta vreme cât nu ai nevoie să ieși din el.

#51
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Altă chestie care nu mi-a plăcut deloc când am lucrat cu calculatoare Apple: nu am reușit să lucrez numai din taste într-un scenariu în care pe Windows ar fi fost banal.

E posibil să fi fost lipsa mea e experiență cu Mac OS dar o chestie simplă cum ar fi ”Shift”+”săgeți” pentru a selecta fișiere nu a funcționat. Pare o bagatelă dar când lucrezi contra cronometru cu volume mari de date, orice fracțiune de secundă irosită contează.

#52
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
E o pura chestiune de experienta. Eu lucrand zilnic cu Windows/Linux/MacOS nu am nici o problema. A fost o oarece curba de invatare, e drept, dar m-am adaptat repede.

#53
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postmarianculturistul, on 28 decembrie 2017 - 21:21, said:

pentru posesorii de tel fara card: cardul este bun daca pateste ceva tel, se defecteaza si il trimiti la garantie, parca nu vrei sa iti vada documente si foto. daca nu se mai deschide tel dupa o cazatura, umezeala, etc; mai recuperezi cardul.
dual sim este util pentru nr de job si personal; e greu sa fi fan mere.

La partea cu cardul e discutabil. Pe iPhone am iCloud activat si telefonul face tot timpul backup online la tot ce are pe el important (la fel face si la tableta sau Mac la partile care sunt importante). Nu pierzi nimic daca te folosesti de facilitatile telefonului.
La partea cu dual-sim, prefer doua telefoane separate personal si business in loc de dual-sim. Chestie de preferinta.

Edited by jm2010, 29 December 2017 - 05:03.


#54
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
Eu pe birou am un macbook air si un lenovo yoga(windows). Desi imi plac ambele, fara sa mi dau seama stau mai mult la macbook decat la lenovo. Daca te obisnuiesti cu macos o sa ti se para foarte bine gandit si in primul rand fluent, chestie pe care la win nu am intalnit-o niciodata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate