Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

S8/8+ discuții despre autonomie

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
506 replies to this topic

#91
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
@farausername, nu vazusem postarea aia. Scuze.

V-am mai zis dar o s-o repet pana va lamuriti chiar daca va cad sila cu treaba asta :D Telefonul nu are un sistem performant, precis, de masurare a bateriei. Tocmai de aceea afisarea procentelor este optionala, in rest existand doar imaginea cu bateria, cum era la vechile telefoane.
Unii dintre voi ati inceput sa spuneti ca v-a scazut peste noapte bateria cu 1,5% sau 2,5%. Eu cred ca sistemul de masurare a bateriei de pe telefon, sistem de care se foloseste telefonul si toate softurile aferente are o eroare mai mare de 10%.

#92
Patrick76

Patrick76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 16.05.2017

View Postfarausername, on 21 ianuarie 2018 - 15:41, said:

....
Legat de limba meniului, asa mi se pare mie mai natural sa am meniul în limba engleza, ca acum 20 de ani, la fel cum și la word mi se pare normal sa dau cut nu taie la text, asta înseamnă ce ?
Dacă țin meniul în engleza trebuie sa fac postarile în engleza ? Ca dacă nu sunt inconsecvent ?

Înseamnă că dacă am face toți ca tine nu vom vedea în veci Bixby/Google Assistant/Cortana și altele în limba română.
De ce crezi că în Germania nu se înghesuie lumea să-ți răspundă când întrebi ceva în engleză?
Ptr. că sunt mai neștiutori sau ptr. că nu au fumuri în cap și-și respectă identitatea națională?
Cut=taie/Paste=lipește sau unește.. care-i faza?
Și mai taie din grețuri când răspunzi cuiva, că faci impresii greșite, colegu'

#93
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Eu dupa primul S8,de care am fost dezamagit,am trecut la Huawei Mate 9 si va zic ca,pana la 80% incarca normal si se aprindea ledul verde dar de la 80%,incarca foarte greu pana la 90%.De la 90 la 100 am asteptat 50 de minute pana la 100%.
Asta ma face sa cred ca,este adevarata chestia cu protetia de la 20 la 80%.
Chestia asta nu ma opreste sa incarc bateria pana la 100%,pt ca ati vazut ca folosesc telefonul 2 ore cu cei 20% diferenta pana la 80%.
Ce sa zic??Cand e gata bateria o schimb si bine o fi.Incarcatoare am si in turism 2 buc,am si in camion 2,acasa am cu ce-l incarca..nu-mi bat capul.
La Mate 9 aveam niste probleme..latimea,notificariile total lipsa inafara de sms si camera slaba de tot...la samsung totul este in regula.
Cand am cumparat S8 ce il am acum,de fapt am plecat sa cumpar un Note 8 nou dar este totusi prea lung,asa ca am ales S8..am putin regret ca nu am luat N8 dar mai scoteam 200€ in plus,plus paguba la S8 ce l-am spart.
Nu va mai bateti capul cu tehnica bateriilor si sa ne bucuram de ele..altii doar in magazine le pipaie.

#94
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Nu stiu cat de usor se mai schimba bateriile la astea....mai degraba schimbi telefonul. Oricum durata medie de posesie este mai putin de doi ani.

View PostPatrick76, on 21 ianuarie 2018 - 18:01, said:


Înseamnă că dacă am face toți ca tine nu vom vedea în veci Bixby/Google Assistant/Cortana și altele în limba română.
De ce crezi că în Germania nu se înghesuie lumea să-ți răspundă când întrebi ceva în engleză?
Ptr. că sunt mai neștiutori sau ptr. că nu au fumuri în cap și-și respectă identitatea națională?
Cut=taie/Paste=lipește sau unește.. care-i faza?
Și mai taie din grețuri când răspunzi cuiva, că faci impresii greșite, colegu'
Faptul ca o natie sau alta da dovada de inteligenta si buna crestere sau nu ar trebui sa fie etalon ? Zici ca Germania/germanii sunt excesiv de nationalisti si de aia nu iti raspund in engleza?  Eu zic ca is prost crescuti si nu stiu sa vorbeasca, fiecare cu impresiile lui ;)
Si in Arad unguroaicele de la magazin te servesc in maghiara, aia inseamna ca sunt nationaliste ?

Edited by farausername, 21 January 2018 - 18:44.


#95
Patrick76

Patrick76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 16.05.2017
Nu, înseamnă că românii care admit să fie serviți în maghiară sunt papagali la ei în țară.
Ăsta este un subiect lung și am convingerea că nu are nici cea mai mică legătură cu topicul în sine.
Ți-am răspuns din politețe, dar să nu exagerăm.
In caz că suferi de sindromul "ultimului cuvânt" te înțeleg și ai acceptul meu să o mai lălăi.

#96
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Am observat ca la laptop de exemplu optiune default de incarcare a bateriei este "conservation mode" si tine bateria incarcata la 60% , in caz ca vrei sa il folosesti un timp mai indelungat pe baterie il treci pe "normal mode" si o incarca la 100% , uite o optiune de asta m-ar interesa !

#97
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 10.07.2014
Sa nu comparam bateriile de laptop cu cele de telefon.Ce componente are un laptop si ce componente are un telefon.Consumatorii,temperatura,..degradeaza intr-un ritm mai alert bateria de laptop si de aceea trebuie sa ai mai multa grija de ea altfel in timp intr-o ora o golesti.La telefoane inca nu am auzit de sot 1h. :)

#98
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu il opresc singur de la incarcare cand a ajuns la un 80%. Am dezinstalat si softul pentru baterie care si ala imi consuma bateria. Fireste, ca doar nu o merge cu aer.

#99
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 10.07.2014
Foloseste aceasta aplicatie pentru notificare.Sa stii ca nu se regaseste in graficul de consum.

Battery Charge Notifier
https://play.google....ychargenotifier

#100
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Multumesc Posted Image
Pe asta n-o stiam, am s-o incerc.

#101
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 10.07.2014
Cu placere! 🍻

#102
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Din câte retin asta chiraie la pragurile setate, nu stie sa opreasca incarcarea !

#103
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 10.07.2014
Asa e,chiraie :D

Cine nu doreste o aplicatie de monitorizare a bateriei instaleaza doar o ,,chiraitoare,,care sa te anunte cand trebuie introdus sau scos de la incarcat.

Ii poti schimba si soneria.

#104
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Confirm. Acum un minut a ajuns la 80% si a facut un sunet de clopotel si a vibrat de vreo 3 ori.
Ma refer la aplicatia de mai sus.
Buna-buna, mai ales daca doar asta face. Ca in rest, nu am incredere in tot felul de date raportate din motivele enuntate anterior.

Mie imi ajunge, la o utilizare destul de soft zic eu, de la 80% la 40% zilnic.

#105
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012
spuneti-mi si mie cum functioneaza aplicatia? cum se seteaza ca atunci cind este incarcat la 80% de ex sa ma avertizeze?
sau este implicit valoarea de 80% incarcat?

Edited by rmc69, 22 January 2018 - 09:53.


#106
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Te avertizeaza la procentele bateriei cand ajunge la limitele-+ setate de tine.
Dreapta sus,ai buton setari,setezi orele,culoare led,vibratii si sunete.

#107
rmc69

rmc69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.09.2012
multumesc

Edited by rmc69, 22 January 2018 - 10:16.


#108
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Noaptea trecuta l-am urmarit, mi-a luat 2%. Stiti parerea mea cu procentele astea dar de ce zic totusi?
Pana acum mi se intampla sa ia cam 8% si fara sa-i fac nimic s-a stabilizat singur la acest ~2%.

Uneori am impresia ca telefonul asta este mai inteligent si mai bine optimizat decat unii care arunca cu afirmatii prostesti in el sau la adresa Samsung.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate