Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

Coreea de Nord se pregateste de razboi cu SUA

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5698 replies to this topic

#5149
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

 doxan, on 21 aprilie 2018 - 16:31, said:

Le-a dat Kim o perversa ca pe Targul Ocna in materie de diplomatie, ownage. Ramane si cu jucariile, aduce si prosperitate pentru tara sa ca urmare a ridicarii sanctiunilor iar totodata regimul familiei sale o sa dainuie mii de ani de aici incolo.
Intre timp, se poate in continuare inarma covert cat pofteste => chiar o sa aiba bani mai multi pentru pentru a achizitiona arme chinezesti & rusesti de ultima generatie. Deisgur ramane si cu acele multe zeci de bombtite deja dospite, nu se face referire la ele...renuntarea la alea nu se negociaza.
Eu zic ca acest thread cu titlu absurd e deja perimat si se cam poate inchide sandramaua pe aici, time to move on. O sa fie pace in lume, exact ce-si doreau "pretenii" consacrati de pe aici...
Prosperitate pentru țară? Țara cui? Evident că  te gîndești la clica lui Kim și crezi că ei înseamnă țara. (ca și pe vremea lui Ceaușescu)

#5150
puiu72

puiu72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.02.2007

 doxan, on 21 aprilie 2018 - 16:31, said:

Le-a dat Kim o perversa ca pe Targul Ocna in materie de diplomatie, ownage. Ramane si cu jucariile, aduce si prosperitate pentru tara sa ca urmare a ridicarii sanctiunilor iar totodata regimul familiei sale o sa dainuie mii de ani de aici incolo.
Intre timp, se poate in continuare inarma covert cat pofteste => chiar o sa aiba bani mai multi pentru pentru a achizitiona arme chinezesti & rusesti de ultima generatie. Deisgur ramane si cu acele multe zeci de bombtite deja dospite, nu se face referire la ele...renuntarea la alea nu se negociaza.
Eu zic ca acest thread cu titlu absurd e deja perimat si se cam poate inchide sandramaua pe aici, time to move on. O sa fie pace in lume, exact ce-si doreau "pretenii" consacrati de pe aici...
dupa ce a ruinat-o acum o duce spre prosperitate? ii ia cam 50 de ani sa ajunga SK avand in vedere cat de rpd ne-am ridicat noi. si noi eram mai evoluati totusi.

Edited by puiu72, 21 April 2018 - 17:14.


#5151
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004
https://edition.cnn....site/index.html

Asta era domnilor! Kim are deja stocul făcut, nu mai are nevoie de alte teste. Ce să mai testeze dacă are deja produsul și este mulțumit de ce a ieșit, bombițe foarte bunicele!

#5152
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,506
  • Înscris: 22.12.2015
A pus omul la tescherea, il doare in basca, ai nucleara = intri in clubul marilor puteri relevante, in randul barosanilor intangibili din perspectiva militara. Daca nu o avea, era de mult pe faras precum au patit-o cei doi martiri care au simtit duritatea scatoalcei americane => respectiv Saddam Hussein si colonelul Gaddafi.

Edited by doxan, 21 April 2018 - 17:54.


#5153
puiu72

puiu72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.02.2007

 doxan, on 21 aprilie 2018 - 17:52, said:

A pus omul la tescherea, il doare in basca, ai nucleara = intri in clubul marilor puteri relevante, in randul barosanilor intangibili din perspectiva militara. Daca nu o avea, era de mult pe faras precum au patit-o cei doi martiri care au simtit duritatea scatoalcei americane => respectiv Saddam Hussein si colonelul Gaddafi.
pai da, ce conteaza ca in tara aia toti trebuie sa faca foamea pt a fi in siguranta singurul grasan? gandire de... de fapt 0 creier! din pacate nu poti fi deportat acolo sa te bucuri de bogatiile din NK...

#5154
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016

 doxan, on 21 aprilie 2018 - 17:52, said:

A pus omul la tescherea, il doare in basca, ai nucleara = intri in clubul marilor puteri relevante, in randul barosanilor intangibili din perspectiva militara. Daca nu o avea, era de mult pe faras precum au patit-o cei doi martiri care au simtit duritatea scatoalcei americane => respectiv Saddam Hussein si colonelul Gaddafi.


Serios, Pakistan e putere relevanta?

#5155
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,759
  • Înscris: 16.03.2004
S-ar putea ca Trump să-i pună în vedere micului Kim că trebuie să predea și toate...”jucăriile” pe care le are...să vedem atunci!

#5156
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,346
  • Înscris: 23.07.2014

 Geth, on 21 aprilie 2018 - 11:46, said:


"We will never use nuclear weapons unless there is a nuclear threat or nuclear provocation to our country" -- Nor will North Korea transfer nuclear weapons and technology, KCNA said.
https://edition.cnn....site/index.html

Deci nu e nici pe departe ce sperau unii. Ei considera ca au realizat "weaponizarea" si ca nu mai au nevoie de teste. Dar nicidecum ca renunta la arme nucleare sau la tehnologia nucleara in general, ba din contra, spun ca le-ar putea folosi daca sunt atacati/provocati.

  Nu stiu ce se va intampla la intalnirea lui Trump cu Kim, nu fac predictii si spun ca va fi interesant de vazut. Dar ce recomand cu convingere, nu te uita in gura cnn. Chestii gen CNN sau MSNBC isi doresc ca Trump sa esueze si in orice caz se vor stradui sa minimalizeze orice gen de progres in chestiunea Coreei de Nord (si cam in orice alte cazuri). E o miza interna, o reusita in negocierea pe problema NK ii va aduce credit intern, o oarecare crestere a approval ratingului etc, si mediile amintite nu vor nici macar sa se gandeasca la asta, daramite sa se intample.

#5157
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
Ce spera Trump, sa ii predea armele nucleare Kim?

#5158
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,346
  • Înscris: 23.07.2014

 ionelmironescu, on 22 aprilie 2018 - 17:08, said:

Ce spera Trump, sa ii predea armele nucleare Kim?

Tinta lui asta cred ca e, cam asta a si zis, ca denuclearizare. Adica sunt sigur ca pentru asta merge acolo. Ce iese, ramane de vazut. La urma urmei are mare importanta si cat sustine (sau nu) China pe NK.

#5159
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 dark, on 18 aprilie 2018 - 15:52, said:

Dar e păcat de frații de o mumă, să fie despărțiți, că sunt de același sânge!
Ah! Îmi pică lacrima pt coreeni.

#5160
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 SorinGT, on 22 aprilie 2018 - 17:01, said:

nu te uita in gura cnn.
Eu zic sa te uiti in gura oricui, dar sa verifici informatiile. Vei iesi mai informat.

CNN doar citeaza ce a raportat agentia de stiri a a dprk:

http://www.oananews....nce-kim-jong-un (asta-i organizatia de presa a unesco pe asia-pacfic, se vede sus submitted by KCNA)

#5161
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,079
  • Înscris: 10.04.2006

 ionelmironescu, on 22 aprilie 2018 - 17:32, said:


Ah! Îmi pică lacrima pt coreeni.
Voi nu ați primit același mail? :console:

#5162
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 SorinGT, on 22 aprilie 2018 - 17:14, said:


Tinta lui asta cred ca e, cam asta a si zis, ca denuclearizare. Adica sunt sigur ca pentru asta merge acolo. Ce iese, ramane de vazut. La urma urmei are mare importanta si cat sustine (sau nu) China pe NK.
E clar că nu poate preda armele nucleare Kim. Una e că au costat enorm. Alta e că nu se mai poate apăra eficient.
dacă Trump speră să ia armele nucleare ale lui Kim inseamnă că e naiv. Poate spera doar la o inţelegere cu Kim in sensul că sa nu vindă Kim arme nucleare, biologice, chimice.
China va susţine tare Koreea pt că nu ii convine acolo o Koreea mare capitalistă, controlată total de SUA.

#5163
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,346
  • Înscris: 23.07.2014
O posibilitate poate fi si limitarea stocului la cel existent, cu amendamentul unei inspectii periodice americano-chinezo-.....

#5164
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

 SorinGT, on 22 aprilie 2018 - 17:50, said:

O posibilitate poate fi si limitarea stocului la cel existent, cu amendamentul unei inspectii periodice americano-chinezo-.....
Da' americanii or sa permita la ei o inspectie nord coreeana? :) Ca nu prea vad eu ca cineva sa accepta "inspectii" unilaterale...

#5165
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,346
  • Înscris: 23.07.2014
Problema mai e si care poate impune intr-un fel sau altul, adica SUA nu prea are de la cine manca sanctiuni economice si embargouri, invers....Si chestia e daca NK le poate suporta. Acuma doar nu-ti inchipui ca discutiile cu marile puteri (nu e vorba numai de SUA) se poarta de la egal la egal ("cat las eu tre' sa lasi si tu"), n-om fi naivi...Vedem cum o merge China.

#5166
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,735
  • Înscris: 06.08.2004

 SorinGT, on 22 aprilie 2018 - 17:01, said:


  Nu stiu ce se va intampla la intalnirea lui Trump cu Kim, nu fac predictii si spun ca va fi interesant de vazut. Dar ce recomand cu convingere, nu te uita in gura cnn. Chestii gen CNN sau MSNBC isi doresc ca Trump sa esueze si in orice caz se vor stradui sa minimalizeze orice gen de progres in chestiunea Coreei de Nord (si cam in orice alte cazuri). E o miza interna, o reusita in negocierea pe problema NK ii va aduce credit intern, o oarecare crestere a approval ratingului etc, si mediile amintite nu vor nici macar sa se gandeasca la asta, daramite sa se intample.
Dupa cate minciuni, conspiratii se revarsa la FoxNews de exemplu, CNN a ajuns chiar un post decent, macar nu are clovni.
Nu stiu daca vor sa esueze Trump cu NK, nu mi-au dat aceasta impresie. Ca sunt critici fata de Trump, foarte bine, asta si trebuie sa faca presa adevarata, sa critice puterea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate