Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele
 Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 

”Pleava” lui Dumnezeu

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
371 replies to this topic

#289
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
Iar cu privire la cerșetoria acestui domn, coleg, sau cum să zic să nu-mi sari în cap, am dovezi, iată:

https://forum.softpe...4#entry18346467

View PostSfantul Jakob, on 07 decembrie 2015 - 14:38, said:

Asta se va intampla atunci cand vei trimite acei 5000 Euro pe care mi-i datorezi de ani buni, deja...

Observi Heartu, că ce am afirmat, este susținut de probe indubitabile...
Strategia acestor capi religioși este simplă: prin cuvinte meșteșugite te atrag în secta lor, apoi, pun ”șeaua pe tine”, tu devii sclavul lor, ei sunt experți în a-ți dezvolta niște complexe de vinovăție (că ești păcătos, rău, că meriți Iadul etc.), apoi te pun să plătești, fiindcă trebuie să dăruiești, chipurile, lui Dumnezeu, bani. Ei bine, banii sunt luați de ei, de lideri. Asta este tot. Dar tu trebuie să dai, fiindcă dacă nu dai bani, ești zgârcit, și avariția este păcat! Iar ei, capii religioși, sunt acolo ca să te ajute pe tine să nu comiți astfel de păcate...de aceea, trebuie să dai cât mai mulți bani! Îți pun și o poză, de pe o pancartă, în care se vede clar chestia asta:

https://youtu.be/5J7oLAb2s9M?t=11318

nu mai departe de filmulețul prezentat ieri...:

[ https://i.ibb.co/LvVkfk9/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Observi mesajele subliminale, inoculate celor din sală? Roagă-te, dăruiește, mergi.

Adică să le dai lor, bani!

Posted Image

#290
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
https://forum.softpe...8#entry24064988

View Postpenticostalul, on 09 ianuarie 2019 - 22:55, said:

Deci: zeciuiala, milostenie, darnicie.
Succes, prietene!
Stiu ca esti un avar cum suflarea omeneasca nu a mai vazut, dar da-ti silintele!


Unul adevarat  care este gata sa-si apere tara cu arma in mana.
N-as sugera nimanui sa-mi atace patria. Pentru ca stii si tu ce-i va trece prin minte: un glont.
Eu sunt un sniper care nu iarta.

In cinci ani de zile Romania va trece la moneda Euro.
Te sfatuiesc sa incepi sa gandesti in Euro. Fii avangardist!

Observi, Heartu? Astra este ”strategia”: nu ne dai nouă bani, ești avar și dacă ești avar, vei ajunge în Iad!
Asta mi se spunea, complet aiurea, de către un utilizator de religie penticostală...:unsure:...

#291
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 12 iunie 2023 - 12:39, said:

Deci nu te lași... adică tu ai început să-l jignești cu tupeu pe Jake, crezând că nu mai intră să-ți răspundă, așa cum ai făcut cu Mario... eu te-am admonestat că nu-i frumos... și tu acum o-ntorci ca la Ploiești și mă acuzi pe mine că eu l-am jignit pe Jake, când m-am referit la exprimarea ta!

Bă da' tupeu mai ai pe tine, nu glumă... după ce că ești ipocrit, mai ești și nesimțit pe deasupra... Posted Image

”tu ai început să-l jignești cu tupeu pe Jake, crezând că nu mai intră să-ți răspundă, așa cum ai făcut cu Mario”

Ideea aceasta nu-ți aparține, Heartu, ci este o reproducere după cele scrise de protejatul tău, de Sfantul Jakob.
Tu nu aveai de unde să știi ce am comentat eu despre Mario Bril, fiindcă în perioada aceea tu nu erai activ, dar ai preluat ideea de la protejatul tău! Posted Image
În altă ordine de idei, iară repeți un mare neadevăr, că l-aș fi jignit pe Jakob. N-am jignit niciun Jakob, nu am scris nimic despre el, nu l-am menționat, doar am spus, fără a nominaliza persoana, mai era unul aici care cerea bani, fapt dovedit de mine, chiar astăzi, cu mesaj, link, tot ce vrei...
Mi s-au cerut bani, în repetate rânduri, suma de 5.000 euro, prima dată 6.000 euro, dar cum Ric Cunigan îți poate oferi o bursă de 1.000 euro, deci cursul se poate face și cu 5.000 euro dacă ceri bursa, de aceea Jakob a redus suma cerută, la 5.000 euro...Posted Image
Acuma, normal că eu am luat-o ca pe o glumă, am râs, am glumit, nu s-a supărat nimeni, dar nici bani nu am dat, doar nu eram prost să finanțez cultul Penticostal...Posted Image
Eu sunt ateu de foarte mult timp, și oricum dau bani fiindcă cultele sunt finanțate de Statul român și din banii plătiți de mine sub formă de taxe și impozite.

Edited by dark, 12 June 2023 - 18:06.


#292
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,436
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 12 iunie 2023 - 18:03, said:

Acuma, normal că eu am luat-o ca pe o glumă, am râs, am glumit
Dacă a fost o glumă NU o mai prezenta ca fiind ceva real și serios pentru că vei primi report!
După cum te-am mai avertizat!

#293
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
Eu am prezentat dovada, cu link, acum, fiecare să analizeze și să tragă concluziile pe care le consideră potrivite.

#294
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,546
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 12 iunie 2023 - 07:44, said:

Observi, Heartu? Astra este ”strategia”: nu ne dai nouă bani, ești avar și dacă ești avar, vei ajunge în Iad!
Asta mi se spunea, complet aiurea, de către un utilizator de religie penticostală...Posted Image...
Pastorii penticostali sunt niste secaturi. Scopul lor e sa faca bani . . .  multi , si bineinteles ca asta se realizeaza atragand cat mai multi fraieri. Posted Image

#295
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
Da, așa este, asta doresc să scot în evidență și eu, ajutând diferite persoane în sensul de a le feri de aceste secte abuzive...:unsure:...

#296
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
Colegul Jakob efectiv îl ruga atât de stăruitor.... pe colegul supermoderator Karhu, să-mi închidă contul, pe motive că încalc GDPR...
Doamne, Doamne... ce pot face unii...[ https://forum.vivaldi.net/assets/uploads/files/1606663539873-icon_ohhno.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#297
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
... și când te gândești că eu nu i-am făcut niciodată un report sau vreo observație măcar, întotdeauna mă distrau poantele lui...:unsure:...

#298
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/tmdhfZH/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#299
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
Ce să-ți mai spun, dragă Grateful, că evanghelia lui Pavel este diferită de ce a învățat Isus.

Caci Fiul omului n-a venit sa I se slujeasca, ci El sa slujeasca si sa-Si dea viata rascumparare pentru multi!" (Marc.10:45)

Isus urma să moară pentru ca mânia lui Iehova să înceteze cu privire la păcatele făcute de om, ca un fel de plată, recompensă, dar Isus susținea validitatea Legii lui Moise și ținerea ei ca condiție pentru salvare! Erai considerat drept pe baza Legii lui Moise, acceptându-L pe Prorocul despre care Moise zisese că va veni, ca fiind Mesia cel promis. El urma să moară și să învie, dar... evanghelia lui Isus nu condiționa salvarea de credința în moartea și învierea Sa, ci de faptele tale făcute conform Legii lui Moise.
De aceea, creștinismul original, predat de fratele de corp al lui Isus, Episcopul de Ierusalim, Iacov, era 90% iudaism, singura diferență față de iudei fiind aceea că ei, creștinii, credeau că Mesia Cristos a venit în persoana lui Isus din Nazaret, fratele lui Iacov. De aceea, Iacov îl ia la rost pe Pavel, în legătură cu zvonurile auzite de Iacov și de prezbiterii din Ierusalim, cum că Pavel propovăduia lepădarea de Moise (adică de Lege).
Bisericile fondate de Pavel, în Diaspora iudee, au surclasat numeric repede bisericile de creștini fondate de Iacov, din Iudeea (numiți săracii - ebioniții), care, cu timpul, au dispărut.

Iată, dragă Grateful, îți voi pune în oglindă 2 versete despre mântuire, unul spus de Isus, altul de Pavel:

Mat. 25:34. Atunci Imparatul va zice celor de la dreapta Lui: "Veniti binecuvantatii Tatalui Meu de mosteniti Imparatia care v-a fost pregatita de la intemeierea lumii.
35. Caci am fost flamand, si Mi-ati dat de mancat; Mi-a fost sete, si Mi-ati dat de baut; am fost strain, si M-ati primit;
36. am fost gol, si M-ati imbracat; am fost bolnav, si ati venit sa Ma vedeti; am fost in temnita, si ati venit pe la Mine."
37. Atunci cei neprihaniti Ii vor raspunde: "Doamne, cand Te-am vazut noi flamand si Ti-am dat sa mananci? Sau fiindu-Ti sete si Ti-am dat de ai baut?
38. Cand Te-am vazut noi strain si Te-am primit? Sau gol si Te-am imbracat?
39. Cand Te-am vazut noi bolnav sau in temnita si am venit pe la Tine?"
40. Drept raspuns, Imparatul le va zice: "Adevarat va spun ca, ori de cate ori ati facut aceste lucruri unuia din acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie Mi le-ati facut."
41. Apoi va zice celor de la stanga Lui: "Duceti-va de la Mine, blestematilor, in focul cel vesnic care a fost pregatit diavolului si ingerilor lui!
42. Caci am fost flamand, si nu Mi-ati dat sa mananc; Mi-a fost sete, si nu Mi-ati dat sa beau;
43. am fost strain, si nu M-ati primit; am fost gol, si nu M-ati imbracat; am fost bolnav si in temnita, si n-ati venit pe la Mine."
44. Atunci Ii vor raspunde si ei: "Doamne, cand Te-am vazut noi flamand, sau fiindu-Ti sete, sau strain, sau gol, sau bolnav, sau in temnita, si nu Ti-am slujit?"
45. Si El, drept raspuns, le va zice: "Adevarat va spun ca, ori de cate ori n-ati facut aceste lucruri unuia dintre acesti foarte neinsemnati frati ai Mei, Mie nu Mi le-ati facut."
46. Si acestia vor merge in pedeapsa vesnica, iar cei neprihaniti vor merge in viata vesnica."


versus:


Efeseni 2:8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.
9. Nu prin fapte, ca sa nu se laude nimeni.
10. Caci noi suntem lucrarea Lui si am fost ziditi in Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a pregatit Dumnezeu mai dinainte, ca sa umblam in ele.

Deci dacă Isus condiționează salvarea de o listă clară de fapte pe care trebuie să le faci, la Pavel, faptele nu au valoare mântuitoare ci credința, căci faptele, la Pavel, oricum sunt pregătite dinainte de Dumnezeu pentru cei care au credință și cumva sunt făcute automat, de la sine, dacă ai credință.

Edited by dark, 22 June 2023 - 17:35.


#300
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014
Lucrurile sunt mult mai complexe decat lasa impresia asa la prima citire, din care cauza tu zici ca este o discrepanta intre ceea ce a propovaduit Isus vs. Pavel.... Nu este. :)

Edited by GRATEFUL, 22 June 2023 - 17:50.


#301
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
Erudiții serioși consideră creștinismul pavelian ca fiind o excrescență, ceva deviant, o uzurpare de la original:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PDHuyxDG1AY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 22 June 2023 - 17:50.


#302
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014
Eu nu caut sa ma ghideze eruditii de felul lui Bart Ehrman. :)

#303
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
Ce nu-ți place la Bart Ehrman? Este o ”pleavă” ?Posted Image

#304
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,545
  • Înscris: 17.04.2014
Nu este treaba mea sa emit o parere despre el sau sa-l judec... Posted Image Nu cunosc inima lui.

Edited by GRATEFUL, 22 June 2023 - 18:08.


#305
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
Înțelegi, dragă Grateful? :dontgetit: Tu l-ai considerat deja pe Bart Ehrman ca fiind ”pleavă” a teologilor, motivând că nu dorești să-l ”judeci”. Ba da, trebuie judecat, ce scrie, modul lui de viață, absolut tot. Este o persoană publică, formatoare de opinii.
Spre exemplu, noi știm că nimeni nu se naște creștin, dar oricare om care a devenit creștin, a ”judecat” pe Pavel prin prisma celor scrise de el! Bine, excepție fac penticostalii, care nu cunosc biblia și care au venit ”la Cristos”, motivați doar emoțional...

#306
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,819
  • Înscris: 16.03.2004
Pe scurt, ideea este că apostolul Pavel a creat creștinismul și nu Isus Cristos...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate