Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

”Pleava” lui Dumnezeu

* - - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
371 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
V-ați gândit vreodată că Biserica lui Dumnezeu este atât ”vie”cât și ”lan de grâu”? Și că, la fel ca la orice alt lan de grâu, recoltele sunt periodice, dar și reziduurile sunt periodice? Că, de la vie, rămân ciorchini storși de must, care sunt aruncați, iar de la lanul de grâu rămân paiele și pleava, care sunt strânse și aruncate. Și, pentru că această pleavă va fi arsă ”într-un foc ce nu se stinge niciodată”, înseamnă că și Biserica lui Hristos va fi supusă veșnic unei curățări periodice, prin care ”pleava” va fi aruncată în foc, după cum este scris:

Matei 3:12 Acela Își are lopata în mână, Își va curăți cu desăvârșire aria și Își va strânge grâul în grânar, dar pleava o va arde într-un foc care nu se stinge.”

Luca 3:17 Acela are lopata în mână; Își va curăți aria cu desăvârșire și Își va strânge grâul în grânar, iar pleava o va arde într-un foc care nu se stinge.”

Și, atunci, toți cei ce s-au desprins de Biserica primară sunt doar pleavă ce este strânsă în grămezi doar cu scopul de a fi arsă! Iar dacă este așa (și eu cred că este așa), datori suntem să-i tragem de mânecă și să-i rugăm să se pocăiască înainte ca focul să înceapă. Și au mai fost secerișuri până acum și au mai fost focuri până acum, dar focul de la sfârșitul vremii mare va fi! Deci, pocăiți-vă, fraților! Întoarceți-vă la Dumnezeu! Părăsiți protestantismul și reveniți la Ortodoxie, cât încă mai este timp!
Deci, meditați la ce am spus și scăpați-vă din foc acum, cât încă mai este timp de pocăință! Să stăm bine, să stăm cu frică! Opriți-vă din cădere!

#2
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Sa-ti fie intunecimea mintii calauza si motiv de chibzuinta. La Obregia cunosc pe cineva. Curaj, apeleaza, te rog!

#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Chifteluta, on 18 decembrie 2017 - 23:17, said:

Sa-ti fie intunecimea mintii calauza si motiv de chibzuinta. La Obregia cunosc pe cineva. Curaj, apeleaza, te rog!

11 Ferice* va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră!
12 Bucuraţi-vă* şi veseliţi-vă, pentru că răsplata voastră este mare în ceruri; căci tot aşa** au prigonit pe prorocii care au fost înainte de voi. (Matei, 5)


#4
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 Dorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:08, said:

....și scăpați-vă din foc acum, cât încă mai este timp de pocăință! Să stăm bine, să stăm cu frică! Opriți-vă din cădere!
Iaca, n-am chef sa stau cu frica. Nu mi-e frica de ce zisesi matale mai sus. N-am nici un motiv.
Nu sunt in foc si nici nu voi fi (decat daca, cumva, imi ia foc casa - sper sa nu).
Si nu cad de nicaieri. Sunt pe podea, pe saltea, si stau la parter.

#5
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

 Dorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:22, said:


11 Ferice* va fi de voi când, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni şi vor spune tot felul de lucruri rele şi neadevărate împotriva voastră!
12 Bucuraţi-vă* şi veseliţi-vă, pentru că răsplata voastră este mare în ceruri; căci tot aşa** au prigonit pe prorocii care au fost înainte de voi. (Matei, 5)


Te consideri vreun messia, ceva divin? Spune, sa ma inchin la cuvintele tale!

#6
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 addysoftware, on 18 decembrie 2017 - 23:23, said:

Iaca, n-am chef sa stau cu frica. Nu mi-e frica de ce zisesi matale mai sus. N-am nici un motiv.
Nu sunt in foc si nici nu voi fi (decat daca, cumva, imi ia foc casa - sper sa nu).
Si nu cad de nicaieri. Sunt pe podea, pe saltea, si stau la parter.

Închisoarea este foc, războiul este foc și toate necazurile foc sunt. Comunismul însuși a fost un foc, nazismul a fost un foc, legionarismul a fost un foc, Ku Klux Klanul a fost un foc. Inchiziția a fost un foc, ciuma este foc, cutremurele sunt foc, tsunami-urile sunt foc. Da, foc este peste tot și calci mereu în el, dar nu-l vezi domnia ta!

 Chifteluta, on 18 decembrie 2017 - 23:25, said:


Te consideri vreun messia, ceva divin? Spune, sa ma inchin la cuvintele tale!

N-ai citit versetele? Ce crezi că înseamnă ”plata voastră multă este ÎN CERURI”? Tu mă faci Mesia, împreună cu toți cei care mă batjocoresc și mă vor batjocori în timp ce eu, în prostia și nebunia mea, le vreau doar binele.

#7
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Am cedat! Nu pot lupta cu cei ca tine. O rugaminte am, sa nu ma impingi in fata Ramei de metrou! Te rooooog!

#8
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Chifteluta, on 18 decembrie 2017 - 23:30, said:

Am cedat! Nu pot lupta cu cei ca tine. O rugaminte am, sa nu ma impingi in fata Ramei de metrou! Te rooooog!

După cum vezi, eu încerc să scot oamenii din foc, nu să-i arunc! Dar tu  n-ai gândit ce ai vorbit, doar ai miștocărit...

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Mai bine zis Pleava lui Dorel.

Edited by YourFan, 18 December 2017 - 23:35.


#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 YourFan, on 18 decembrie 2017 - 23:35, said:

Mai bine zis Pleava lui Dorel.

Ideea era că Biserica este adunarea credincioșilor. Și că orice se aruncă afară din această adunare este doar pleava, chiar dacă ei se cred ”frișca”. Și nu-s eu de vină că Hristos ne-a spus să ne gândim la Biserică așa cum ne gândim la un ogor de grâu. Pentru că, în cazul acesta, este clar că grâul rămâne în același hambar, an de an, iar pleava este arsă pe aceeași arie, tot an de an. Și tot cel ce nu este în ”hambarul” originar, ar trebui să-și dea seama că-i ”pleavă” și să se pregătească să fie ”ars”.

#11
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:08, said:

Părăsiți protestantismul și reveniți la Ortodoxie, cât încă mai este timp!

tu esti un fel de diletant. Te numesti ortodox, dar ai imbratisat idei protestante. Deci ori ori.
Te-ai gandit macar ca citatele alea se refera la Rai si Iad?
Interpretarea ta asupra acelor citate, e neoprotestanta si scoasa dintr-un context care nu are nici o legatura cu vreo Biserica.
Ca despre iconomia divina, vad ca habar nu ai. In schimb esti bun pe partea de prozelitism demn de secolul trecut.

Edited by dan1980_25, 19 December 2017 - 00:00.


#12
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Mare parte din pleava bisericii sunt chiar slujitorii ei, de la multpreafericitul Danut care isi plimba fundul intr-un Mertan ultimul tip, pana la ultimul popa de tara, care a si ultimul ban vaduvei care isi ingroapa barbatul.

Edited by pufonel, 19 December 2017 - 00:01.


#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Dorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:08, said:

V-ați gândit vreodată că Biserica lui Dumnezeu este atât ”vie”cât și ”lan de grâu”? Și că, la fel ca la orice alt lan de grâu, recoltele sunt periodice, dar și reziduurile sunt periodice? Că, de la vie, rămân ciorchini storși de must, care sunt aruncați, iar de la lanul de grâu rămân paiele și pleava, care sunt strânse și aruncate. Și, pentru că această pleavă va fi arsă ”într-un foc ce nu se stinge niciodată”, înseamnă că și Biserica lui Hristos va fi supusă veșnic unei curățări periodice, prin care ”pleava” va fi aruncată în foc, după cum este scris:

Matei 3:12 Acela Îşi are lopata în mână, Îşi va curăţi cu desăvârşire aria şi Îşi va strânge grâul în grânar, dar pleava o va arde într-un foc care nu se stinge.”

Luca 3:17 Acela are lopata în mână; Îşi va curăţi aria cu desăvârşire şi Îşi va strânge grâul în grânar, iar pleava o va arde într-un foc care nu se stinge.”

Și, atunci, toți cei ce s-au desprins de Biserica primară sunt doar pleavă ce este strânsă în grămezi doar cu scopul de a fi arsă! Iar dacă este așa (și eu cred că este așa), datori suntem să-i tragem de mânecă și să-i rugăm să se pocăiască înainte ca focul să înceapă. Și au mai fost secerișuri până acum și au mai fost focuri până acum, dar focul de la sfârșitul vremii mare va fi! Deci, pocăiți-vă, fraților! Întoarceți-vă la Dumnezeu! Părăsiți protestantismul și reveniți la Ortodoxie, cât încă mai este timp!
Deci, meditați la ce am spus și scăpați-vă din foc acum, cât încă mai este timp de pocăință! Să stăm bine, să stăm cu frică! Opriți-vă din cădere!
tu te mai cauți din când în când?

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Dorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:08, said:

Matei 3:12 Acela Îşi are lopata în mână, Îşi va curăţi cu desăvârşire aria şi Îşi va strânge grâul în grânar, dar pleava o va arde într-un foc care nu se stinge.”

Luca 3:17 Acela are lopata în mână; Îşi va curăţi aria cu desăvârşire şi Îşi va strânge grâul în grânar, iar pleava o va arde într-un foc care nu se stinge.”

Care pe cine a plagiat ?

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Dorel la post 6 zi pe bune ce lipseste-biserica e foc.Tangential ai atins subiectu bagand inchizitia la inaintare.NU NENE,TOATE @E FOC!@

#16
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Dorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:08, said:

Deci, pocăiți-vă, fraților! Întoarceți-vă la Dumnezeu! Părăsiți protestantismul și reveniți la Ortodoxie

de ce pui capcane inaintea orbilor, Dorele?
tu-i faci sa pice din lac in puţ... :D

 Dorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:32, said:


După cum vezi, eu încerc să scot oamenii din foc, nu să-i arunc!
mdea..si te-ai gasit sa-i trimiti taman in Ortodoxie...:D

 pufonel, on 19 decembrie 2017 - 00:01, said:

multpreafericitul Danut care isi plimba fundul intr-un Mertan ultimul tip, pana la ultimul popa de tara, care a si ultimul ban vaduvei care isi ingroapa barbatul.
voi vedeti extrem de superficial chestiunile astea, lumeştilor! Posted Image
daca doar astea ar fi pacatele ortodoxiei, ar fi parfum...

#17
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Dorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:08, said:

V-ați gândit vreodată că Biserica lui Dumnezeu este atât ”vie”cât și ”lan de grâu”? Și că, la fel ca la orice alt lan de grâu, recoltele sunt periodice, dar și reziduurile sunt periodice? Că, de la vie, rămân ciorchini storși de must, care sunt aruncați, iar de la lanul de grâu rămân paiele și pleava, care sunt strânse și aruncate. Și, pentru că această pleavă va fi arsă ”într-un foc ce nu se stinge niciodată”, înseamnă că și Biserica lui Hristos va fi supusă veșnic unei curățări periodice, prin care ”pleava” va fi aruncată în foc, după cum este scris:

Matei 3:12 Acela Îşi are lopata în mână, Îşi va curăţi cu desăvârşire aria şi Îşi va strânge grâul în grânar, dar pleava o va arde într-un foc care nu se stinge.”

Luca 3:17 Acela are lopata în mână; Îşi va curăţi aria cu desăvârşire şi Îşi va strânge grâul în grânar, iar pleava o va arde într-un foc care nu se stinge.”

Oamenii sunt cei care au lopata in mana . Oamenii sunt cei care curata pleava si aleg religia . Sa se pocaiasca mai degraba Biserica si Daniel!

Unde ai mai vazut tu ca Dumnezeu sa aibe lopata?

Edited by Benderbut, 19 December 2017 - 07:35.


#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,858
  • Înscris: 06.01.2008

 Dorel666, on 18 decembrie 2017 - 23:08, said:

Deci, pocăiți-vă, fraților! Întoarceți-vă la Dumnezeu! Părăsiți protestantismul și reveniți la Ortodoxie, cât încă mai este timp!
Deci, meditați la ce am spus și scăpați-vă din foc acum, cât încă mai este timp de pocăință! Să stăm bine, să stăm cu frică! Opriți-vă din cădere!
Si ce te face sa crezi ca religia ortodoxa nu e tot desprinsa din crestinismul initial?
Crestinii din primul secol nu sarbatoreau Craciunul, nu sarbatoreau zilele de nastere, nu se inchinau la icoane/statui/cruce si nu tineau nicio alta sarbatoare in afara de cea despre care le-a poruncit Isus sa o tina: Comemorarea mortii lui Isus Cristos.
Apoi, pe masura ce crestinii apostati au luat amploare au reusit sa-i înăbușe pe cei care intr-adevar se straduiau sa respecte ceea ce i-a invatat Isus si ce e scris in Biblie a luat amploare asa-zisa religie crestina care mai tarziu s-a desprins in cele 2 religii majore de astazi, religia catolica si cea ortodoxa.

Dar asta nu va invata popa la biserica, ci mai degraba va spune sa credeti si sa nu cercetati. Nu de alta, dar pentru el e mai bun un prost care nu stie nimic si crede orbeste ce-i spune popa, decat unul care are cultura si poate cel putin sa-i puna la indoiala invataturile false.

Edited by Hider141, 19 December 2017 - 08:19.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate