Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Titan 4 Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#145
comicel

comicel

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.09.2020
Salut!

Locuiesti in blocul 1/2?
Ai intampinat probleme cu prizele, ac-ul sau senzorii de gaz? Nu sunt montate asa cum ar trebui? Poți sa detaliezi te rog? Nu de alta, dar sa știu la ce ar trebui sa fiu atent atunci când preiau apartamentul.

Mersi!


#146
man87

man87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.12.2020

View Postperlutza, on 07 martie 2022 - 22:13, said:

Salut !
Dezamăgirea mea cea mai mare este izolarea fonica  ,liftul de proastă calitate ,parcarea și aroganța dezvoltatorului  ( asta după ce am decartat )
Atentie la senzorii de gaz, la aerul coditionat, la prize!
Verificati!

Buna ziua,

Va rog puteti detalia referitor la izolatia fonica..aveti ap pe mijloc sau pe colt? Incerc sa inteleg, in toate blocurile (noi si vechi) exista aceasta problema intr-o masura mai mare sau mai mica..important e sa nu fie foarte deranjant

Multumesc

#147
gvcristi

gvcristi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.07.2021

View Postperlutza, on 07 martie 2022 - 22:13, said:

Salut !
Dezamăgirea mea cea mai mare este izolarea fonica  ,liftul de proastă calitate ,parcarea și aroganța dezvoltatorului  ( asta după ce am decartat )
Atentie la senzorii de gaz, la aerul coditionat, la prize!
Verificati!

Ati avut probleme cu ele?

#148
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020
Cea mai buna antifonare in blocuri sunt vecinii cu bun simt. Nu e si cazul meu unde prin perete de caramida de 20cm aud fiecare zgomot facut de vecini, obiecte trantite, rezonanța, etc. Ambii vecini laterali au copii care urla. Luati-va ap pe colt daca vreti sa ramaneti intregi la cap. Eu nu stiu cum e posibil sa prind numai vecini care ii apuca trantitul de obiecte si treaba prin casa la ora 2 noaptea.

Edited by throw, 11 March 2022 - 09:35.


#149
man87

man87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.12.2020

View Postthrow, on 11 martie 2022 - 09:34, said:

Cea mai buna antifonare in blocuri sunt vecinii cu bun simt. Nu e si cazul meu unde prin perete de caramida de 20cm aud fiecare zgomot facut de vecini, obiecte trantite, rezonanța, etc. Ambii vecini laterali au copii care urla. Luati-va ap pe colt daca vreti sa ramaneti intregi la cap. Eu nu stiu cum e posibil sa prind numai vecini care ii apuca trantitul de obiecte si treaba prin casa la ora 2 noaptea.

am fost asigurat la vizionari, in repetate randuri, ca peretii intre apartamente si la exterior sunt de caramida de 30cm (la exterior am masurat) plus tencuiala...

#150
throw

throw

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 30.07.2020
Si nu e vorba doar de pereti... Prin planșeele de beton se transmit non stop zgomote, eu aud constant mici bocăneli, tocurile de pe hol care se aud de parca sunt la mine in living etc.. Sunt mutat de un an in blocul asta si am impresia ca oamenii inca amenjeaza 24/7, e ireal.

View Postman87, on 11 martie 2022 - 10:00, said:

am fost asigurat la vizionari, in repetate randuri, ca peretii intre apartamente si la exterior sunt de caramida de 30cm (la exterior am masurat) plus tencuiala...

Ma indoiesc profund ca ai la interior 30cm.. nu se face nicaieri compartimentare cu 30 cm, ar insemna suprafete mult mai mici, apartamente mult mai putine, profit mult mai mic. Eu zic ca o sa ai surprize cand masori un perete interior :) Dar degeaba ai 30cm interior.. se propaga in ecou.. Oamenii nu mai pun mobila grea pe pereti, covoare nici atat.

#151
biggie1976

biggie1976

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 25.06.2010
Am fost la vizionare in blocul 1, in noiembrie 2020, inainte de darea lui in folosinta.
Din fericire pentru mine, am luat si familia cu mine si o boxa portabila.
I-am dus pe ei in apartamentele adiacente, iar eu am ramas in cel vizat de mine, unul pe colt parca.
Chiar daca agentul de vanzari a insistat ca blocul este gol si apartamentele nemobilate, nu m-a convins ca peretii de 30 cm de caramida vor atenua in vreun fel zgomotele normale facute de copil si muzica din boxa. Se aude inclusiv o conversatie pe ton normal.
Deci nici un perete de caramida, dublu fie el, nu va izola fonic apartamentul de vecini  si nici bunul simt al acestora.
Unde stau eu acum, peretii dintre apartamente sunt din beton armat, grosi. In 10 ani de stat aici, rareori am fost deranjat de vecinii din stanga/dreapta, ori cei de sus / jos. De regula zgomotele se propaga prin aerisirile de la baie si bucatarie.
L-am intrebat atunci pe agent (dezvoltator) de ce nu fac peretii din beton si a raspuns ca i-ar costa prea mult acest lucru si s-ar vedea in pretul apartamentului.
Deci aviz celor care vreti sa cumparati de la acest dezvoltator - si nu numai, toti din zona asta construiesc lal fel - tinand cont ca mai au un proiect in dezvoltare, mergeti inainte si faceti toate testele posibile inainte sa cumparati, mai ales daca aveti probleme cu zgomotele generate de vecini.

View Postthrow, on 11 martie 2022 - 11:03, said:

Ma indoiesc profund ca ai la interior 30cm.. nu se face nicaieri compartimentare cu 30 cm, ar insemna suprafete mult mai mici, apartamente mult mai putine, profit mult mai mic. Eu zic ca o sa ai surprize cand masori un perete interior :) Dar degeaba ai 30cm interior.. se propaga in ecou.. Oamenii nu mai pun mobila grea pe pereti, covoare nici atat.

Ai 30 intre apartamente, dar degeaba, cred ca este aceeasi caramida ca la exterior, izolatie termica, nu fonica.

Edited by biggie1976, 11 March 2022 - 18:10.


#152
man87

man87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.12.2020

View Postbiggie1976, on 11 martie 2022 - 18:08, said:

Am fost la vizionare in blocul 1, in noiembrie 2020, inainte de darea lui in folosinta.
Din fericire pentru mine, am luat si familia cu mine si o boxa portabila.
I-am dus pe ei in apartamentele adiacente, iar eu am ramas in cel vizat de mine, unul pe colt parca.
Chiar daca agentul de vanzari a insistat ca blocul este gol si apartamentele nemobilate, nu m-a convins ca peretii de 30 cm de caramida vor atenua in vreun fel zgomotele normale facute de copil si muzica din boxa. Se aude inclusiv o conversatie pe ton normal.
Deci nici un perete de caramida, dublu fie el, nu va izola fonic apartamentul de vecini  si nici bunul simt al acestora.
Unde stau eu acum, peretii dintre apartamente sunt din beton armat, grosi. In 10 ani de stat aici, rareori am fost deranjat de vecinii din stanga/dreapta, ori cei de sus / jos. De regula zgomotele se propaga prin aerisirile de la baie si bucatarie.
L-am intrebat atunci pe agent (dezvoltator) de ce nu fac peretii din beton si a raspuns ca i-ar costa prea mult acest lucru si s-ar vedea in pretul apartamentului.

blocurile noi care se fac acum majoritatea se fac pe stalpi,cadre,poate diafragme dar nu au pereti integrali de beton :( de curiozitate stai in bloc vechi(din placi prefabricate) sau nou? daca e nou unde sunt blocuri din astea in Bucuresti? 😊

#153
perlutza

perlutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.07.2009

View Postcomicel, on 07 martie 2022 - 23:10, said:

Salut!

Locuiesti in blocul 1/2?
Ai intampinat probleme cu prizele, ac-ul sau senzorii de gaz? Nu sunt montate asa cum ar trebui? Poți sa detaliezi te rog? Nu de alta, dar sa știu la ce ar trebui sa fiu atent atunci când preiau apartamentul.

Mersi!
Salut !
In blocul 1 locuiesc. Cand te vei muta verifica tot ! Prizele, senzorul de gaz,  A.C. prizele de antena TV. Orice reclamatie ai te duci la dezvoltator si ii spui . De fapt iti vor zice cand iti vor da cheile sa verifici .

View Postman87, on 08 martie 2022 - 09:40, said:

Buna ziua,

Va rog puteti detalia referitor la izolatia fonica..aveti ap pe mijloc sau pe colt? Incerc sa inteleg, in toate blocurile (noi si vechi) exista aceasta problema intr-o masura mai mare sau mai mica..important e sa nu fie foarte deranjant

Multumesc

Salut !

Apartamentul este pe mijlocul culoarului . Se aude de la ap. din fata usii de la intrare ( fata in fata cu usa mea ..asta este socant ) , si cel mai rau se aude ... din dormitor( perete comun cu vecini  pe aceiasi parte cu mine).. de sus nu se aude . Cel mai mare zgomot il fac chiriasii ...  Posted Image .
Oricum ... o sa incerc sa platesc sa imi izoleze peretii cu pricina ... dar sa ne mai linistim un pic..

#154
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postbiggie1976, on 11 martie 2022 - 18:08, said:

Ai 30 intre apartamente, dar degeaba, cred ca este aceeasi caramida ca la exterior, izolatie termica, nu fonica.

nu stiu de unde 30 intre apartamente..

30 sunt peretii exteriori, 20 sau 25 (nu mai tin minte exact) intre apartamente si 15 cei interiori (diferentele se pot vedea si pe schitele apartamentelor). Cel mai rau nu se aude din cauza peretilor ci din cauza scurgerilor de la baie, ca nu exista pic de izolatie, si cand vecinul de sus trage apa, te sperii crezand ca vine valul peste tine in dormitor (daca tii noaptea mai ales usa deschisa la baie, e prapad)

sa tineti cont ca daca luati apartament aici, nu aveti voie sa denigrati nimic (sau macar sa va plangeti) din constructia dezvoltatorului, altfel veti fi actionati in instanta Posted Image

apartamentele si locurile de parcare respecta suprafetele legale, insa cele MINIME, fara un centimetru in plus.

#155
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostAlleXyS1, on 11 martie 2022 - 21:47, said:


pentru ca nu mai pot edita raspunsul, am cautat pe siteul lor, iar grosimea peretilor este putin diferita fata de cum tineam eu minte Posted Image

Quote

Peretii exteriori si despartitori dintre apartamente sunt realizati din caramida termoizolanta tip Porotherm de 30 cm, iar cei interiori de compartimentare din zidarie tip Porotherm de 20 cm și intr-un procent mic de 11,5 cm.


#156
gvcristi

gvcristi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.07.2021
Cred ca e foarte greu sa gasesti un bloc perfect izolat fonic. Pe majoritatea pe care i-am intrebat pe acolo au zis ca acest dezvoltator este poate cel mai bun din zona, chiar si el se lauda cu asta. Imaginati-va ce este la ceilalti daca el este cel mai bun  din zona.

#157
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

View Postgvcristi, on 12 martie 2022 - 15:37, said:

Cred ca e foarte greu sa gasesti un bloc perfect izolat fonic. Pe majoritatea pe care i-am intrebat pe acolo au zis ca acest dezvoltator este poate cel mai bun din zona, chiar si el se lauda cu asta. Imaginati-va ce este la ceilalti daca el este cel mai bun  din zona.

Posted Image) Cea mai buna gluma.

Verifica si Romco, pentru ceva decent. Titan4 e overrated.

Edited by PIonut24, 12 March 2022 - 20:35.


#158
gvcristi

gvcristi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.07.2021

View PostPIonut24, on 12 martie 2022 - 20:35, said:

Posted Image) Cea mai buna gluma.

Verifica si Romco, pentru ceva decent. Titan4 e overrated.
Le-am vazut folosesc fix acelasi tip de caramida... ce te face sa crezi ca va fi mai izolat fonic? Singura chestie este incalzirea in pardoseala care nu stiu daca e un plus sau un minus, parerile sunt impartite. Toate ansamblurile noi au plusuri si minusuri.

#159
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

View Postgvcristi, on 13 martie 2022 - 13:52, said:

Le-am vazut folosesc fix acelasi tip de caramida... ce te face sa crezi ca va fi mai izolat fonic? Singura chestie este incalzirea in pardoseala care nu stiu daca e un plus sau un minus, parerile sunt impartite. Toate ansamblurile noi au plusuri si minusuri.
Locuiesc acolo. Intradevar, izolatia fonica e ok pana intr-un anumit punct, ex. cand un vecin isi testeaza bass-ul. Legat de incalzirea in pardoseala, e un plus nediscutabil. Sa ai mereu podea incalzita, si camera incalzita uniform, e ceva ce toata lumea ar trebui sa aibe.

#160
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostPIonut24, on 12 martie 2022 - 20:35, said:

Posted Image) Cea mai buna gluma.

Verifica si Romco, pentru ceva decent. Titan4 e overrated.

Macar la Titan nu risti sa te trezesti cu inca un etaj deasupra ta :))))))))
Va mai salutati cu muncitorii in lift sau au terminat supraeteajarea?

#161
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Pentru ceva decent în zona ar fi Estoria City,par cei mai competenți.

#162
PIonut24

PIonut24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 02.01.2011

View PostAfroditu, on 14 martie 2022 - 10:12, said:

Macar la Titan nu risti sa te trezesti cu inca un etaj deasupra ta Posted Image)))))))
Va mai salutati cu muncitorii in lift sau au terminat supraeteajarea?
Trollul de serviciu. Posted Image
Au lift separat, in exteriorul blocului. Atmosfera in interior este normala.
Nu crezi ? Vino in vizita.

Legat de etajul suplimentar, nu inteleg de unde pana unde "te trezesti cu unca un etaj deasupra ta"? Este specificat in contract ca se ridica, sau reincalzim ciorba iar pentru tine Gabi?

Edited by PIonut24, 14 March 2022 - 14:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate