Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

AUDI Q7 3l TDI QUATTRO TIPTRONIC 2017

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1201 replies to this topic

#37
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sa o stapanesti sanatos si interesant cat de bine suna deal-ul pe care ti l-au dat cei de la Audi. :)

Din ce am condus in ultima vreme, pot spune ca, pentru mers sportiv, cutia cu dublu ambreiaj de pe BMW M3 era exceptionala. Incredibil de rapida, in orice mod de schimbare. Buba la dublu-ambreiaj este ca sunt cam brutale, mai ales la miscari fine prin parcari sau mers bara la bara. Spre comparatie, 9G-Tronic este APROAPE la fel de rapida ca DCT-ul de la BMW, dar mult, mult mai lina.

#38
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View Postfigo1988, on 18 decembrie 2017 - 09:36, said:

Sa o stapanesti sanatos si interesant cat de bine suna deal-ul pe care ti l-au dat cei de la Audi. Posted Image

Din ce am condus in ultima vreme, pot spune ca, pentru mers sportiv, cutia cu dublu ambreiaj de pe BMW M3 era exceptionala. Incredibil de rapida, in orice mod de schimbare. Buba la dublu-ambreiaj este ca sunt cam brutale, mai ales la miscari fine prin parcari sau mers bara la bara. Spre comparatie, 9G-Tronic este APROAPE la fel de rapida ca DCT-ul de la BMW, dar mult, mult mai lina.
Multumesc.
In fapt, pe mine ma preocupa cel mai mult confortul si prin urmare la cutie am urmarit sa schimbe cat mai fin si sa nu se balbaie in oras, asa cum face 7g tronic , la care in oras mai tragea cate un zmacait dur intre 1-2-3a , mai ales in aglomeratie bara la bara.
  Cat am testat q7 le mi s-a parut ca e cea mai fina cutie.....nu sportiva,  ci fina....din cate am condus. Aici nu intra 9gțronic. In rest , pe mine unul, cutia si motorul asta de 272/600nm ma satisfac cu varf si indesat.
   Maine pe la 17 ma duc sa o iau....dupa care o sa o tot testez vreo 2000km . De abia dupa aia voi putea sa am niste pareri avizate.

#39
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
singura problemă, dcă pot să o generalizez la gama audi, este când viteza se apropie de zero și apeși accelerație. uneori o să dea un șoc. eu pățesc cam 1 dată la 6 luni.

#40
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Asta e problema la tine ca ai dsg (s tronic) nu si la el, ca are convertizor de cuplu.

#41
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postt-balt, on 19 decembrie 2017 - 10:08, said:

Asta e problema la tine ca ai dsg (s tronic) nu si la el, ca are convertizor de cuplu.

Confirm. Si DSG-ul se "poarta" la fel pe GTI. Nu e cea mai comoda masina cu care sa faci parcari.

#42
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
și la multitronic (a4b6) și la tiptronic la a6c6. este posibil să fie la toate cutiile automate, indiferent d eproducător, dar la mașinile astea am văzut eu

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bah, hai sa fim serioși. In bucale ma pipi pe ele de dsg msg si psg...

Eu trec masina pe ecodrive ca pleaca mai incet de pe loc si nu imi fac copiii saci de cartofi in spate. Plus mai economisesc si eu de la 11.5 consum "normal" la un 9.5... Si asa ma simt mai bine ca am plătit mai putin la petrom.

Este singurul lucru care ma enerveazay la hardughie... Consumul.

Abia aștept opinia colegului m6 despre mașina. Si a luat si colegul meu din liceu una mai dotata dar el vine dupa Jeep cherokee... Nu dupa ml.

Adica eu la bugetul meu am ales intre x4 si glc coupe secc hand asa de 1 an... Da sa mor daca nu incep sa ma uit dupa x6. Am avut una si mi a ramas la inimă...

#44
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008

View Postbobalex18, on 19 decembrie 2017 - 10:30, said:

și la multitronic (a4b6) și la tiptronic la a6c6. este posibil să fie la toate cutiile automate, indiferent d eproducător, dar la mașinile astea am văzut eu
La A8 3.0tdi D3(tiptronic) nu exista acest soc si masina are 210k km.

#45
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postvalentincr, on 19 decembrie 2017 - 18:27, said:


La A8 3.0tdi D3(tiptronic) nu exista acest soc si masina are 210k km.
Daca mi-o dai pe mana Ă®ți arăt că Ă®l ai...pe a8 2012 este.

Edited by bobalex18, 19 December 2017 - 18:37.


#46
valentincr

valentincr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 05.05.2008
In Bucuresti mers aproape tot timpul sportiv nu mi-a facut niciodata socuri in cutie. In general socurile alea apar cand e convertizorul dus sau trebuie schimbat blocul de valve (la tiptronic) sau ii trebuie o readaptare la valorile initiale. Din fericire, am scapat de ea :) la ce consum avea in Bucuresti pentru performantele masinii...

#47
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Nu e vb de defect, e vorba că prinzi cutia "nepregătită"

In fine sa revenim la subiect. Ai ridicat-o?

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,569
  • Înscris: 15.06.2007
Sa te plimbe fericit, multe drumuri bune!

View Postemix1, on 17 decembrie 2017 - 01:23, said:

Foarte misto masina, s-o conduci cu placere! :)

Unde e @Kroghy sa-i ureze bun venit printre cei cu masini premium adevarate, cu motor amplasat longitudinal?   Posted Image
Musca-ti limba!

#49
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007
Helalau.
In scarsit am pus mana pe dihanie si am reusit sa o conduc cativa km prin oras, finut cu treaba buna ...e foarte tare.
Pot sa spun ca a fost cea mai lunga predare/preluare de masina din viata mea...si sunt varza. Efectiv ai impresia ca mai trebuie sa faci inca o facultate pentru cat de multe meniuri, submeniuri, scurtaturi si setari are masina asta.
Adicatelea am inceput prin a-mi “activa masina pe net, inregistrari de cheie si nr sasiu, facut cont pe my Audi si alte baliverne din care nu mai retin mare lucru ( deh varsta si dl Alzheimer) dupa care am trecu la nu stiu cate meniuri... red ca o sa tot invat la buba asta de masina vreo doua luni.
    Despre  cum se conduce am fost impresionat deja de cand am condus-o....dar despre partea de tehnologie si electronica ma tot minunez.  Pot sa spun ca mi s-a parut un pic prea “luxurianta” partea cu setari/meniuri/functiuni....asta desi pare sa fie coarte bine gandita si dupa  ce o inveti merge totul ca uns.
   Urmeaza sa o frec un pic si mai vedem.
   Cei 10-15 km facuti in oras mi-au confirmat cateva lucruri: e foarte foarte mare /lunga/lata - chiar si  omparativ cu un ML si ca motorul si cutia sunt exemplare. Nu am avut parte de nici o smucitura asa cum aveam la ML si ma tot uitam pe bord sa vad in ce viteza eram...e chiar o senzatie. Consumul a fost de 8,9% , fara a forta masina deloc. Motorul e foarte foarte silentios si lipsit de vibratii....sunt curios la 120-130 cum suna.
   Acum astept sa vina dimineata sa plec la lucru...cred ca-s bolnav !!!!!
   Revin maine cu detalii si o pozna doua.
PS inca doua chestii, culoarea reflex argintiu e bestiala iar interiorul noaptea are un aspect foarte high tech.

#50
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Sa fie într-un ceas bun.

Bine ai venit printre posesorii de mașini :))))

#51
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
Felicitarii pt achizitie.

#52
m6d

m6d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 12.10.2007

View Postbobalex18, on 19 decembrie 2017 - 22:58, said:

Sa fie ĂŽntr-un ceas bun.

Bine ai venit printre posesorii de mașini :))))
Merci mult....urmeaza sa vedem cat de masini si cat de fiabile sunt aceste bmwuri cu cerculete pe bot...la care le zici masini!!!!! Pentru inceput sunt dispus sa-i dau o sansa serioasa.

View Postf1gio, on 19 decembrie 2017 - 23:07, said:

Felicitarii pt achizitie.
Merci, in momentul de fata chiar ca am ajuns sa ma felicit si singur....vedem dupa ce trece incantarea si apar micile scapari.

#53
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Stai liniștit, "prietenul tau" îți tine ghinioane. :))))

Am bănuit că o sa acorzi o șansă cerculețelor după ce ai făcut drive test cu Q5 și te-a încântat

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,569
  • Înscris: 15.06.2007
Preferata mea e chestia cu "televizoru" din spatele volanului, adica cockpitu virtual, si al doilea lucru- ca e noua! Mosu' a fost de comitet la faza asta..
Brad ai luat? Al meu e un pic peste mine , deci fo' 2m. Sa mergi cu masina in padure sa-ti gasesti bradul de luat acas', ca ai loc acolo in spate.Attached File  20171219_095625.jpg   78.19K   153 downloads


Ca o aluzie  la ce ziceai de sistemul mmi cu meniuri si cele, aseara ma uitam la Mission Impossible Rougue Nation, la acel BMW M3 parca, cum facea el de toate dintr-o simpla apasare de rotita, cireasa maxima fiind descuierea masinii prin aplicarea palmei pe geam. Face si a ta asa?
https://m.youtube.co...h?v=PhxYzXT7Mm4

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PhxYzXT7Mm4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tfmercedez, 20 December 2017 - 01:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate