Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Din cugetarile fratilor de peste Prut.

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
80 replies to this topic

#37
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu si de basarabence...

#38
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

View Postbila1000, on 16 decembrie 2017 - 16:39, said:

Stateam deunazi cu o doamna moldoveanca de peste Prut si din vorba in vorba, mi-a spus ca a citit undeva ca romanii sunt in ultima instanta rromi deoarece din generatii in generatii s-au incrucisat cu rromi.Degeaba am axplicat ca in Romania rromii sunt minoritari ca nu m-am facut inteles.Banuiesc ca teoria a fost fabricata la Moscova, ca multe altele. Plus ca pe alocuri cica nu intelegea ce vorbeam eu romaneste.
A si era sa uit avea asa o nostalgie pentru Mama Rusia.
Al dracului Rusii astia si pe aia din Occident tot ei i-au convins ca noi santem rromi?

#39
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,640
  • Înscris: 02.10.2009
Multi din occident sunt spalati pe creier de ai lor, de mici copii, nu mai e nevoie de rusi.

#40
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

View PostdaniMMM, on 16 decembrie 2017 - 17:11, said:

O gramada de tari din Europa sunt convinsi ca suntem t.igani,si e doar din cauza cuvantului(rom)adoptat de niste gunoaie,si pentru ca astia sunt vizibili la cersit prin orase.Din cate stiu,inseamna sot la t.igani.Cuvantul asta ar trebui sa dispara  si sa nu mai fim confundati cu alte natii.
Cuvantul e oare de vina, sau rromii/romanii care cersesc la ei plecati de la noi?

#41
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ambele.Daca nu ii poti culturaliza, educa in spiritul muncii si e o natie parazitara,macar sa se deosebeasca de alt popor

Edited by daniMMM, 16 December 2017 - 20:53.


#42
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Aia cu Antonescu "tz!gan fascist" o stiti?
Daca nu o stiti inseamna ca nu stiti ce le poate coace mintea patriotilor maldavani.

#43
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Eu nu vad unde e problema.

Daca nu ne iubesc, nu vin la noi. Nici o problema pentru noi.

Daca ne iubesc, vin la noi. Nu ma afecteaza cu nimic.

De ce sa ne ofticam noi?

#44
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Eu nu pricep de ce belim niste milioane bune anual pe curu astora. Sa ceara de la rasarit.

#45
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostGhita_Bizonu, on 16 decembrie 2017 - 17:06, said:

lasa ca sunt si unii de pe aici care sustin  ca miticii (adicva d'alde mine) mai ales aia oltenesti e rromi

Cu lipsa litera i si litera e ti-ai dovedit oricum buletinul de mitic.

Edited by Skyspy, 17 December 2017 - 01:55.


#46
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
asa as vrea sa apuc ziua in care orice discutie care duce la imbecilitati despre mitici atrage dupa sine un permaban pe ip...

Edited by shefu_de_combinat, 17 December 2017 - 02:15.


#47
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View PostRosebud09, on 16 decembrie 2017 - 20:09, said:

Ar trebui sa reconsiderati  apelativul "frati".
Nu mai sunt asa de mult, propaganda rusa a reusit perfect.
De fapt , basarabenii n-au avut niciodata un nume bun, mai ales in Regat sau Transilvania.

Feriti-va de ei.
Ei uite ca eu mi-s moldovean.
Iar aia de peste Prut sunt fratii mei.
Asa amarati cum sunt ei.
Si fara nume bun.

View Postshefu_de_combinat, on 17 decembrie 2017 - 02:15, said:

asa as vrea sa apuc ziua in care orice discutie care duce la imbecilitati despre mitici atrage dupa sine un permaban pe ip...
Si despre moldoveni.

#48
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postmaccip, on 17 decembrie 2017 - 02:30, said:

Si despre moldoveni.

despre orice regiune.
Toate concursurile astea de masurat _|_ intre regiuni sunt cancer total. Concurs de Dacii 1300 tunate.

Edited by shefu_de_combinat, 17 December 2017 - 02:38.


#49
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostBibulus, on 16 decembrie 2017 - 16:54, said:

Pai voi credeti ca "fratii" astia au mai multa minte acum decat in urma cu 10-15 ani?
Uite un sondaj proaspat, care confirma aplecarea lor spre rusi: Cetatenii Republicii Moldova inclina mai mult spre Rusia decat spre Romania

asta-i pentru că atunci (anii 90) când au vrut să se apropie de România au fost tratați cu spatele, atât ca indivizi cât și ca nație.

#50
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
pai sa stii ca e sanatoasa si chiar indicata competitia intre regiuni, in special in cadrul capitalismului. inteleg de ce consideri ca nu ar fi bine, inteleg si eu cum functioneaza comunismul, doar ca altii mai vizionari ca noi au ajuns la aceeasi concluzie, competitia e buna, naste progres! si nu, nu este competitie intre regiuni, este intre oameni, ca oamenii fac regiunile sa existe. in plus, competitia nu anuleaza cooperarea. competitia, prin rezultatele ei stabileste niste reguli, niste puncte de plecare, stabileste cine dintre egali este mai egal ca restul. ori tu spui ca suntem egali...

cat despre moldoveni si fratie...pai fratia este in cuget si simtire. cine simte ca ei? ca vechile hartii nu simt, nu cugeta.

Edited by morenno, 17 December 2017 - 05:09.


#51
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postmorenno, on 17 decembrie 2017 - 05:06, said:

pai sa stii ca e sanatoasa si chiar indicata competitia intre regiuni
Competitia e una.
rebuturile de discutii eterne mitici vs moldoveni vs sudisti vs t.igani vs ardeleni vs banateni nu sunt competitie, sunt doar manifestari patologice.
vezi mai sus derp ai uitat un i ej mitic se jtie &shit
despre comunism nu inteleg ce vrei sa zici da' sigur n-are treaba aici.

#52
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
veau sa zic ca tu ai falsa impresie ca trebuie sa existe un fel de egalitate in dezvoltarea regiunilor. disparitati cat mai mici sau inexistente. doar ca nu asa functioneaza lucrurile, nu au reusit nici cei din tarile mult mai dezvoltate. cifrele seci citite pe internet nu prea au legatura cu realitatea strazii. in mai toate tarile existe discrepante mari intre regiuni, si contrar opiniei generale in foarte multe cazuri nu se intampla din cauza resurselor. de fapt tot resursele sunt de vina dar cele de mentalitate daca vrei, de atitudine. de la oameni pleaca totul, de la felul lor de a fi, de a gandi, de a vota, de a....

#53
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006

View PostDaculScoril0, on 17 decembrie 2017 - 05:03, said:


asta-i pentru că atunci (anii 90) când au vrut să se apropie de România au fost tratați cu spatele, atât ca indivizi cât și ca nație.
Asa-i, atunci a fost cel mai bun moment de a reveni la patria-mama, ei au vrut, jigodiile noastre de la putere au dat inapoi, sa nu-l supere pe ursul de la rasarit.

#54
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostDihorul Razboinic, on 16 decembrie 2017 - 21:41, said:

Eu nu vad unde e problema.

Daca nu ne iubesc, nu vin la noi. Nici o problema pentru noi.

Daca ne iubesc, vin la noi. Nu ma afecteaza cu nimic.

De ce sa ne ofticam noi?
Nu ne iubesc dar tot vin la noi!
Pentru ca...pasaport!

View Postmaccip, on 17 decembrie 2017 - 02:30, said:

Ei uite ca eu mi-s moldovean.
Iar aia de peste Prut sunt fratii mei.
Asa amarati cum sunt ei.
Si fara nume bun.
Acum, pe cinstite, sunt doua categorii de "maldavani": aia care isi castiga traiul din micul trafic de frontiera, pe aia n-ai cum sa-i antipatizezi, sunt OK, castiga si ei un ban si ai de unde lua vin de Cricova, bomboane Bucuria si nectar de piersici de la Orhei! :D
A doia categorie sunt cei care o sterg prin UE in secunda doi dupa ce isi iau pasaportul, si care au grija peste tot pe unde ajung sa spuna ca ei sunt "maldavani" nu romani, ca "maldavanii"-s alta natie decat romanii, sunt slavi s.a.m.d.
Apropo de fratie, cati dintre moldovenii de dincoace de Prut au ascultat cu atentie versurile de la Zdob si Zdub: "Intre Nistru intre Prut/Intr-o zi de sarbatoare maldavanii s-au nascut"? :D
Pentru cine nu stie, Moldova istorica e de la Nistru la Carpati...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate