Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Discutii despre ce se va intampla cu Casa Regala, dupa decesul Regelui

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1317 replies to this topic

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 Pollux, on 12 decembrie 2017 - 15:01, said:

hai ca incet, incet incepi sa te obisnuiesti.
fraza aia bolduita ar trebui inlocuita cu asta: https://www.fpmr.ro/tinere-talente/
dar nu este asa important pentru tine. tu oricum esti prea batran ca sa mai faci performanta in vreun domeniu artistic sau stiintific.

Hahaha, buna asta. Imi place cum o dau cu ajutam "tinere talente" & shit, sub butonul mare "doneaza". Cred ca fundatia lui Voiculescu a ajutat mai multe talente.

Quote

apropo, daca imi permiti o intrebare personala: daca o sa ai copii si o sa fie talentati la muzica - spre exeplu, si o sa vrea sa aplice la bursa Tinere Talente, o sa ii lasi sau o sa le spui sa nu aplice pentru ca "lipitorile astea nu sunt bune de nimic"?

Am copii, este si ceva inclinatie pt. muzica, da' nu la nivelu' virtuos. Acuma, nu cred ca-i in pericol de a fi cooptat de fundatia "doneaza".

#20
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

 Rdaneel, on 12 decembrie 2017 - 15:13, said:

Dacă ar face lucrurile alea pe banii lor ar fi niste deosebiți. Dar ei le fac pe banii noștri.
Pai așa oricine poate,care e filosofia ?
Până și bezmeticul ăla de Becali face mai mult când aruncă bani in mulțime. Că sunt ai lui !

Eu prefer oricând o atitudine şi comportament de tip "Casa Regală a României", din bani publici, decât un comportament de tip Gigi Becali, din bani privaţi. Sigur, vei aduce în discuţie treaba cu prinţul Nicolae. Şi atunci, prefer ca Lumea largă să perceapă România prin intermediul Casei Regale.


Înainte de a ne revolta pentru faptul că Dinastia română promovează ţara pe bani publici, ar trebui să ne revoltăm că am cumpărat nişte rachete pentru care dăm peste 4 miliarde de dolari. Ce vom face noi cu rachetele ? Dăm cu ele după ruşi ? Nu cred, că dacă se supără ruşii, dau şi ei cu sute de "nucleare" după noi.

#21
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 Rdaneel, on 12 decembrie 2017 - 15:31, said:

F bine,nici să nu se obosească mai mult nici de acum încolo daca asta presupune sa toace anual sumele vehiculate gen 20kk euro anual sau lunar,cum drac era.

alea sunt niste prostii.
nu stiu cine le-a scos.

au existat 2 forme ale legii, una propusa anul trecut de guvernul Ciolos si una propusa in toamna asta de cuplul Tariceanu-Dragnea.
ele pot fi citite la adresele de mai jos. au cate 2 pagini, merita citite. nu este un efort prea mare.
http://www.sgg.ro/le...9tbm8vdz2jk.pdf
https://www.senat.ro...17/17L493FG.pdf

in niciuna dintre variante nu este inscrisa vreo suma de bani.
suma se va aproba anual de catre guvern.

in lege se specifica faptul ca statul va finanta costurile pentru 20 de angajati. am facut pe alt topic un calcul. 20 de angajati cu salarii de 5000 de lei net lunar inseamna un cost anual de 384.000 de euro.
cred ca asta este suma mai apropiata de realitatea care va fi.

20 de milioane de euro este o aberatie. administratia prezidentiala are vreo 5 milioane pe an. cine poate crede ca vor da la Casa Regala 20 de milioane? :roflmao:
asta este propaganda cum nu s-a mai vazut din 1990 cand va ameninta iliescu ca vine regele cu mosierii si va pune sa mergeti in opinci.



parerea mea este ca insemnatatea legii nu este pecuniara, ci este simbolica.
pentru ca Familia Regala sa poata sa actioneze in continuare in numele statului in circumstante culturale si diplomatice.
de exemplu sa poata sa organizeze dineul anual dedicat corpului diplomatic la palatul regal: https://www.agerpres...uresti-13-35-58

Edited by Pollux, 12 December 2017 - 15:43.


#22
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

 madagascar123, on 12 decembrie 2017 - 14:42, said:

... casa lipitorilor lui mihai vor numai drepturi nefiresti ....
Pai asta e motivul pentru care a venit in tara dupa festivalul din decembrie. Nenorocirea e ca sint destui cei care cred ca s-a intors de dragul poporului.

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Pollux, on 12 decembrie 2017 - 15:41, said:

...
in niciuna dintre variante nu este inscrisa vreo suma de bani.
suma se va aproba anual de catre guvern.

in lege se specifica faptul ca statul va finanta costurile pentru 20 de angajati. am facut pe alt topic un calcul. 20 de angajati cu salarii de 5000 de lei net lunar inseamna un cost anual de 384.000 de euro.
cred ca asta este suma mai apropiata de realitatea care va fi.
...
Maestre, nu e nevoie sa aruncam banii aia pe fereastra. Suma aia ar putea fi "donata" initiatorilor alora (de la protv, parca) ce doresc sa faca un spital de la 0. Pricepi ce zic?

#24
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 lupini, on 12 decembrie 2017 - 15:40, said:


Eu prefer oricând o atitudine şi comportament de tip "Casa Regală a României", din bani publici, decât un comportament de tip Gigi Becali, din bani privaţi. Sigur, vei aduce în discuţie treaba cu prinţul Nicolae. Şi atunci, prefer ca Lumea largă să perceapă România prin intermediul Casei Regale.

Lumea larga habar n-are de Romania si nici n-o intereseaza. Si daca aude de Romania slabe sanse sa o faca prin intermediul "casei regale".

Quote

Înainte de a ne revolta pentru faptul că Dinastia română promovează ţara pe bani publici, ar trebui să ne revoltăm că am cumpărat nişte rachete pentru care dăm peste 4 miliarde de dolari. Ce vom face noi cu rachetele ? Dăm cu ele după ruşi ? Nu cred, că dacă se supără ruşii, dau şi ei cu sute de "nucleare" după noi.

Promovam tara cu rachete.

#25
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 _R_A_D_U, on 12 decembrie 2017 - 15:34, said:

E foarte bine daca a devenit "famile particulara". Sper sa ramina asa. Si mai sper si sa nu se dea acea lege.

eu sper sa se dea acea lege.

se pare ca exista o larga majoritate politica care o sustine, atat in parlament cat si in guvern si la presedintie.
liderul PNL, Ludovic Orban a declarat saptamana trecuta ca PNL sustine legea, iar Dragnea si Tariceanu sunt initiatori, deci implicit si PSD si ALDE o sustin.
nu stiu sigur daca o sustine USR-ul, dar ei oricum sunt prea mici ca sa poata sa schimbe situatia.

legea este depusa la senat acum. dupa senat trebuie sa ajunga si la camera deputatilor.
este putin probabil sa fie respinsa de parlament data fiind situatia descrisa mai sus.


Presedintele este si el un sustinator al acestei legi, si chiar daca nu ar fi, tot ce ar putea sa faca ar fi sa o intoarca la parlament, adica sa o mai amane putin.

Edited by Pollux, 12 December 2017 - 15:49.


#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 lupini, on 12 decembrie 2017 - 15:40, said:


...
Înainte de a ne revolta pentru faptul că Dinastia română promovează ţara pe bani publici, ar trebui să ne revoltăm că am cumpărat nişte rachete pentru care dăm peste 4 miliarde de dolari. Ce vom face noi cu rachetele ? Dăm cu ele după ruşi ? Nu cred, că dacă se supără ruşii, dau şi ei cu sute de "nucleare" după noi.
Mai usor cu nuclearele alea ca nu-i chiar asa... Cind o da unu, dau toti. Vezi ca si la noi parca ziceau unii ca ar fi citeva bucati (deveselu). Sper ca nu pui botul ca ala-i scut blabla ... De ce crezi ca se dadea Putin cu curul de pamint?

#27
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

 edy_wheazel, on 12 decembrie 2017 - 15:47, said:

Promovam tara cu rachete.

Numai să nu se supere alţii, şi să-şi promoveze şi ei ţara cu rachetele lor. Că ale lor sunt de-alea, care după ce bubuie, generaţiilor viitoare le cresc două capete, 7 mâini...cu 3 degete fiecare. Posted Image

Edited by lupini, 12 December 2017 - 15:54.


#28
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,271
  • Înscris: 06.07.2007

 _R_A_D_U, on 12 decembrie 2017 - 15:46, said:

Maestre, nu e nevoie sa aruncam banii aia pe fereastra. Suma aia ar putea fi "donata" initiatorilor alora (de la protv, parca) ce doresc sa faca un spital de la 0. Pricepi ce zic?
nu suntem in stare sa le intretinem nici pe alea pe care le avem...

Edited by dan1980_25, 12 December 2017 - 15:52.


#29
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
Stiu ca suna a poanta dar mi-ar place ca rolul Casei Regale sa inceapa sa se simta in viata politica oarecum.
De exemplu, daca e suspendat presedintele din orice motive sa preia interimatul Casa Regala. Ar fi un prim pas spre monarhie, poate ne place.

Stiu ca PSDul nu ar avea nimic impotriva la subiectul asta, oricum nu ajung la functia asta si ii coafeaza un rol mai mult reprezentativ pentru seful statului decat cum e acum.

Edited by Cris007, 12 December 2017 - 15:55.


#30
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 _R_A_D_U, on 12 decembrie 2017 - 15:46, said:

Maestre, nu e nevoie sa aruncam banii aia pe fereastra. Suma aia ar putea fi "donata" initiatorilor alora (de la protv, parca) ce doresc sa faca un spital de la 0. Pricepi ce zic?

in expunerea de motive, la capitolul 2, sectiunea 1, scrie clar ca legea nu va avea impact economic semnificativ.

#31
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Ca sa vezi dom-le , regii mai si mor. Ce o sa se intample dupa moartea regelui? o sa fie al treilea razboi mondial pentru urmasi pe avutie.
Lumea nu intelege nimic dintr-o viata de om. Este asa de scurt timpul cat este in viata ca nici nu conteaza de unde vi si unde pleci , pacat ca unii nu stiu asta si tot incearca sa se imbogateasca pe spinarea altora . Cat ar fi omul de bogat sau chiar rege tot cu pantofi de carton si costum de ''paie'' se ingroapa sau se arde.
Ramane doar amintirea urmasilor cu ce a facut sau nu a facut raposatul.

Edited by nico123, 12 December 2017 - 15:59.


#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 lupini, on 12 decembrie 2017 - 15:50, said:

Numai să nu se supere alții, și să-și promoveze și ei țara cu rachetele lor. Că ale lor sunt de-alea, care după ce bubuie, generațiilor viitoare le cresc două capete, 7 mâini...cu 3 degete fiecare. Posted Image

Apoi, am jucat si io Fallout, chiar imi place.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Pollux, on 12 decembrie 2017 - 15:54, said:


in expunerea de motive, la capitolul 2, sectiunea 1, scrie clar ca legea nu va avea impact economic semnificativ.
Da, stiu, vreo 384 k e o nimica toata. Cel putin la cit fura astia de ne conduc... Saraca tara bogata!
Oricum, ce vor "face" astia de la casa regala nu valoreaza nici cit o ceapa degerata. De fapt, noi nu valorim nici macar atit. Sunt curios daca la inmormintarea regelui va veni regina MB. Daca va veni ea (ea si numai ea, nu feti frumosi, printese), imi revizuiesc atitudinea.

#34
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

 Cris007, on 12 decembrie 2017 - 15:53, said:

Stiu ca suna a poanta dar mi-ar place ca rolul Casei Regale sa inceapa sa se simta in viata politica oarecum.
De exemplu, daca e suspendat presedintele din orice motive sa preia interimatul Casa Regala. Ar fi un prim pas spre monarhie, poate ne place.

Stiu ca PSDul nu ar avea nimic impotriva la subiectul asta, oricum nu ajung la functia asta si ii coafeaza un rol mai mult reprezentativ pentru seful statului decat cum e acum.
Nu suna a poanta, suna a nebunie. Si a total dispret pentru democratie.
Monarhist esti sau nu din principiu. Altfel vorbim strict de anumite persoane cu rol in povestea asta. De unde pana unde "poate ne place"? Ne place X sau Y?

Edited by catalina1, 12 December 2017 - 16:02.


#35
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

 Cris007, on 12 decembrie 2017 - 15:53, said:

Stiu ca suna a poanta dar mi-ar place ca rolul Casei Regale sa inceapa sa se simta in viata politica oarecum.
De exemplu, daca e suspendat presedintele din orice motive sa preia interimatul Casa Regala. Ar fi un prim pas spre monarhie, poate ne place.

Uite o idee bună. Însă la felul în care e legea acum, Casa Regală nu poate ajunge să conducă România decât prin schimbarea Constituţiei. Interimatul nu poate fi asigurat decât de şeful Senatului sau al Camerei Deputaţilor. Însă ce s-ar întâmpla dacă nici ei nu ar putea exercita interimatul ?!

#36
Rdaneel

Rdaneel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 12.09.2017
Bun, dacă lăsăm sentimentalismul la o parte pt ce e nevoie de aceasta Casă Regală și cum promovează ea mai bine Romania decât instituțiile specializate ale Republicii ?
Argumente logice pls. Nu cred că moare România dacă le da astora niste bani, dar arătați mi că îi cheltuie cu folos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate